Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spinka Do 11 Speed


46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 02 luty 2014 - 13:42

Witam i pozdrawiam wszystkich. Mam pytanie. Dotąd jeździłem na MTB, aż wreszcie kupiłem szosówkę Giant TCR Composite 1 rocznik 2014, z pełnym osprzętem Ultegra 6800 (oprócz hamulców).

Moje pytanie dotyczy łańcucha CN 6800 11 speed. Chcę dokupić jeszcze dwa, by je wymieniać i do tego wygodną spinkę. I właśnie chodzi o tę spinkę. Nie uśmiecha mi się zabawa z pinami i kupowanie nowego co 1000 km. Sprzedawca w sklepie powiedział mi, że będzie pasować każda od 11 rzędowego łańcucha (SRAM, Clarks), a nawet od dziesiątkowego, bo mają tę samą szerokość. Co o tym myślicie?



#2 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 15:21

Nie ma odpowiedzi, więc dopiszę własne doświadczenia. Założyłem nowy łańcuch Ultegra 6800 i spinkę SRAM 11s.Weszła idealnie i zamknęła się, choć trzeba było użyć kombinerek i ścisnąć nieco ogniwa. Jest więc dobrze. Dzisiaj pierwsze kilometry na tym zamku. Na wszelki wypadek zabrałem ze sobą drugą, pin i kilka zapasowych ogniw. Trzeba być przewidujący :D. Na szczęście, nic się złego nie stało, łańcuch pracował idealnie. Zauważyłem jedną rzecz tylko. Na pierwszym łańcuchu, na którym przejechałem 1455 km, od jakiegoś czasu słychać było rytmiczne stuki, w takt pedałowania. Lokalizowałem odgłosy w okolicy suportu lub pedałów. Tymczasem, dzisiaj była zupełna cisza. Czyżby więc to kieta była powodem? Zobaczę, jak będzie pracować druga Ultegra. Jeśli sytuacja się powtórzy, trzeba będzie chyba przejść na Dura-Ace.



#3 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 kwiecień 2014 - 15:32

O, nie widziałem wcześniej tego wątku.

Historia o rzekomo pasującej spince 10-rzędowej to bujda - łańcuch 10-rzędowy jest szerszy (5,9 vs 5,5 mm), więc spinka miałaby nadmierny luz. Oczywiście założyłbyś ją, ale to na pewno nie byłoby bezpieczne.

Natomiast spinki 11-rzędowe robi m.in. KMC - nie są zbyt drogie (gdybyś potrzebował, daj znać na priv, załatwię Ci je w dobrej cenie), a w przeciwieństwie do spinek SRAM-owskich są wielorazowe, więc różnica dość szybko się zwraca.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#4 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 15:45

Widziałem spinki KMC i te są jednorazowe http://www.bikestacj...peed-zlote.html Na moich SRAM nie ma napisu "Non re-usable". Płaciłem 16 zł za jeden komplet, w Krakowie. Kupiłem sobie dwa.

Też miałem wątpliwości co do spinek 10s, po przeczytaniu wielu materiałów o łańcuchach i ich szerokościach. Gość w sklepie był pierwszym kontaktem, dlatego brałem na wiarę wszystko co mówił.



#5 FOBOS

FOBOS
  • Użytkownik
  • 392 postów
  • SkądReykjavík

Napisano 04 kwiecień 2014 - 20:53

Zawsze można go skuć ?



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 04 kwiecień 2014 - 21:23

Używam wielorazowo jednorazowych spinek Sram'a. W praktyce nie widzę w tym problemu. 



#7 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 22:26

Tobo, SRAM nigdzie nie pisze, że ich spinka nie nadaje się do powtórnego użycia. Przynajmniej ta, którą kupiłem: http://img.artscycle...om/big/SRPL11-1. Owszem, spotkałem się z takim zastrzeżeniem, ale to były opisy sklepów, nie producenta. Albo automatycznie kopiują to co pisze KMC, albo świadomy zabieg marketingowy. Na wszelki wypadek wożę zapasową, więc raczej nie ma strachu.



#8 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 04 kwiecień 2014 - 22:52

http://www.artscycle...age-SRPL11.html

 

Powerlocki nie są zalecane do krotnego użycia. Nie miałem jednak z tym ani razu problemu.



#9 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 05 kwiecień 2014 - 07:15

O tym wlaśnie mówię. Czytałem tę deskrypcję, ale to  nie jest strona SRAM, tylko sklep Art`s Cyclery. Dlaczego producent nie umieszcza w takim razie tego zastrzeżenia na opakowaniu?

"Just remember that Sram does not recommend reusing the links after they have been installed."

Gdyby było jakieś zagrożenie, nie wyobrażam sobie, żeby SRAM to zbagatelizował. Tak, czy inaczej, dobrze znaćTwoją opinie, że używasz spinki i jest ok.



#10 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 05 kwiecień 2014 - 09:47

Używam wielorazowo jednorazowych spinek Sram'a. W praktyce nie widzę w tym problemu. 

 

Ja także używam spinki 10s , na trzech łańcuchach, zero problemów, nigdy mi się nie rozpięła, tyle, że KMC jak tutaj  http://kswilanow.min...cs/zapinki2.jpg. , ta po prawej.



#11 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 05 kwiecień 2014 - 10:02

OpaQ, zapinasz spinkę 10s do łańcucha 11 biegowego?



#12 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 05 kwiecień 2014 - 10:16

OpaQ, zapinasz spinkę 10s do łańcucha 11 biegowego?

 

Nie, do 10s, wiem że temat jest o spinkach 11s, odniosłem się tylko do postu tobo, odnośnie wielokrotnego używania spinek ( ogólnie), i jak pisałem, nie mam z tym problemów, na kilku łańcuchach.



#13 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2014 - 15:23

O tym wlaśnie mówię. Czytałem tę deskrypcję, ale to  nie jest strona SRAM, tylko sklep Art`s Cyclery. Dlaczego producent nie umieszcza w takim razie tego zastrzeżenia na opakowaniu?

"Just remember that Sram does not recommend reusing the links after they have been installed."

Gdyby było jakieś zagrożenie, nie wyobrażam sobie, żeby SRAM to zbagatelizował. Tak, czy inaczej, dobrze znaćTwoją opinie, że używasz spinki i jest ok.

No to w inny sposób...

Cytat z opakowania spinki PowerLock Srama, 11 i 10sp:

"Once the PowerLock is installed it can only be removed by means of a chain tool."

 

Zinterpretuj sobie tak jak masz ochotę.



#14 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 05 kwiecień 2014 - 17:27

Przekładając to na język prawniczy, znaczy dokładnie tyle, że wraz ze spinką, musisz sobie kupić narzędzie do jej demontażu - i pewnie też SRAM :-) . Ale dalej nic nie ma o ponownym użyciu, więc tej opcji producent nie zabrania. A co nie jest zabronione, jest dozwolone. Taka jest moja interpretacja. Podobne instrukcje trzeba czytać jednoznacznie, po prostu.

Tak, czy inaczej i Ty, i OpaQ używacie spinek wielokrotnie i nie ma problemu. A o to właśnie pytałem na początku. Dzięki za informacje.



#15 yarex

yarex
  • Użytkownik
  • 112 postów

Napisano 05 kwiecień 2014 - 18:59

Ja do siebie dodam do tego wątku video na yt, w którym pokazane jest jak z kawałka pręcika (w moim przypadku z parasolki) zrobić całkiem skuteczne narzędzie do rozpinania spinek 10s Powerlock SRAMa (nawiasem mówiąc mam ją zapodaną w MTB na Shimanowym CN-HG75 i spisuje się rewelacyjnie) https://www.youtube....h?v=M-IRjYjgQBc Wcześniej kombinowałem szczypcami, kombinerkami i dopiero kawałek wygiętego pręcika dał radę w kilka sekund rozpiąć spinkę.



#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 kwiecień 2014 - 19:43

Zagiętą szprychą robi się to równie łatwo ;) Bardzo praktyczna metoda.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2014 - 20:58

Przekładając to na język prawniczy, znaczy dokładnie tyle, że wraz ze spinką, musisz sobie kupić narzędzie do jej demontażu - i pewnie też SRAM :-) . Ale dalej nic nie ma o ponownym użyciu, więc tej opcji producent nie zabrania. A co nie jest zabronione, jest dozwolone. Taka jest moja interpretacja. Podobne instrukcje trzeba czytać jednoznacznie, po prostu.

Tak, czy inaczej i Ty, i OpaQ używacie spinek wielokrotnie i nie ma problemu. A o to właśnie pytałem na początku. Dzięki za informacje.

Widzę że dorabiasz sobie to co i jak Ci pasuje, niech będzie. 

 

http://www.bikeradar...er-links-36757/

 

Może to? Też nie przekonuje? 

 

According to SRAM, the ridge that joins the two plates of the PowerLock together can be damaged when unlocking it, increasing the risk of failure if reused. So yes, if you choose to reuse a PowerLock there is an increased likelihood of if failing, according to SRAM.



#18 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2014 - 20:59

Mogę jeszcze napisać do działu technicznego Srama, albo zadzwonić i zapytać.



#19 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 05 kwiecień 2014 - 22:45

Tobo, nie ma potrzeby :) Ty przytaczasz artykuły z pism i sklepów rowerowych, a ja opieram się na tym, co podaje producent. A on właśnie nic nie podaje. Dla bezpieczeństwa jednak, lepiej przyjąć Twoją interpretację, bo jak to mówią – „strzeżonego, Pan Bóg strzeże”.

Zabawna jest ta cała dyskusja, bo ani Ty, ani ja nie zamierzamy stosować się do tych zaleceń. :D Dla zasady jednak przyjmuję, że spinki są jednorazowe. Pozdrawiam.



#20 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2014 - 22:57

Może przeczytaj zawartość ostatniego linka, to akurat podaje producent.

Tak jak to że chain toolem jest skuwacz, który rozpinając spinkę niszczy ją.





Dodaj odpowiedź