Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spinka Do 11 Speed


46 odpowiedzi w tym temacie

#21 87Tomasz

87Tomasz
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądMrzeżyno

Napisano 06 kwiecień 2014 - 07:28

To już doszliśmy do ery jednorazowych spinek rozkuwanych za pomocą narzędzi? suuuper



#22 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 kwiecień 2014 - 08:43

Wg Srama spinka MOŻE ulec uszkodzeniu przy próbie rozpięcia, dlatego powinna być otwierana "w sposób destrukcyjny" :)



#23 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 06 kwiecień 2014 - 08:59

Przeczytałem i najrozsądniejszym wydał mi się ten fragment, który dobrze oddaje naszą dyskusję :D

"I know a number of professional and team mechanics who routinely reuse PowerLocks on their own bikes, but replace them with a new link when dealing with a customer or athlete, so it’s a bit of “do as I say, not as I do.” Takie podejście wynika z profesjonalizmu.

Gdyby naprawdę spinka stwarzała jakieś zagrożenie, producent umieściłby na opakowaniu zastrzeżenie, jak robią to inni: „Nie otwierać, przed wyłączeniem napięcia”, „Używać rękawic ochronnych”, „Nie stosować środków żrących”, albo coś w tym stylu. No chyba, że zakłada, że każdy czyta Bike Radar i doskonale zna temat, co jest niedorzeczne. Jak to, że kupując cokolwiek w sklepie, trzeba dzwonić do producenta i pytać o bezpieczeństwo. Dziennikarz z tego żyje, więc zadzwonił i dostał asekuracyjną odpowiedź, o czym napisał artykuł, a wydawca wydrukował, bo zarabia na tym. Dla SRAMa też się opłaca, bo popyt wzrośnie, a sklepy to powielają z tych samych powodów.

Ocena stanu spinki jest intuicyjna. Jeśli założysz ją powtórnie, wyczujesz opór i po zamknięciu, mocno siedzi, nie ma luzów i w palcach nie da się jej rozdzielić, to jest w pełni funkcjonalna. Sam to doskonale rozumiesz, bo tak robisz, profesjonalny mechanik z artykułu i ja również, a tym czasem toczymy boje o przelewaniu z pustego w próżne. :D

Natomiast nie doczytałem nic o skuwaczu, który zniszczy spinkę. Jest tylko mowa o szczypcach Park Tool i to je miałeś na myśli. Tradycyjny skuwacz, prędzej byś połamał, na niej.

Miłej niedzieli.



#24 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 kwiecień 2014 - 10:36

Eh widzę że Ty nadal swoje...

Chciałeś informacji Srama - jest informacja od Srama. Sram nie zaleca ponownego użycia tej spinki. Nie interesuje mnie w tej chwili co ludzie robią z tymi spinkami tylko o informację na ten temat od producenta.

Przy próbie otwarcia spinki skuwaczem jej pin ulega uszkodzeniu, nie skuwacz. 

 

Dla większej jasności:

 

http://www.parktool.com/category/chain

 

Na opakowaniu spinki 10/11 sp napisane jest o użyciu "chain toola" czyli skuwacza. Masz więc informację tak jak sobie tego życzysz że ma być napisane. Nie trzeba dzwonić, czytać bajkradara. 

 



#25 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 06 kwiecień 2014 - 15:32

Ech, widzę, że Ty nadal swoje…

To jest przykład informacji producenta:

 

81599149090793256715.jpg

 

Chciałem informacji SRAMa, a mam informację prasową, powołującą się na zdanie SRAMa. To subtelna różnica, ale prawnie skutkuje tym, że dochodzenie ewentualnych roszczeń na jej podstawie jest takim samym nieporozumieniem, jak rozstrzyganie procesów karnych na podstawie… prawa kanonicznego. Artykuł jest sygnowany przez Josha Pattersona, nie firmę SRAM, więc nie jest oficjalnym stanowiskiem producenta i nie ma żadnego znaczenia prawnego jeśli, oczywiście, autor, nie jest rzecznikiem firmy, a magazyn, jej biuletynem..

I to tyle z mojej strony, bo nie mam już pomysłu jak dyskutować z argumentami typu – „prawo nie jest ważne, bo w gazecie napisali…” i wynajdywanie kolejnych przesłanek, aby uwiarygodnić własny pogląd, jak choćby ten skuwacz Park Topola.

Howgh. Lepiej pooglądać Formula 1. :)


  • 87Tomasz lubi to

#26 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 kwiecień 2014 - 16:27

http://www.sram.com/...ogies/powerlock

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#27 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 kwiecień 2014 - 16:33

Misiu, weź spinkę Srama do 10 i 11 biegów, poczytaj co napisane jest na opakowaniu. Chyba że do Polski idą spinki w specjalnych opakowaniach, bo dla mnie to jest tam napisane jak wołek to co zacytowałem gdzieś na początku. Ale poczytaj na obu stronach a nie tylko na jednej, bo może uznasz że jedynie słuszna strona to jedna a co na drugiej to bez znaczenia, bo np małymi literkami naskrobane. Kombinujesz jak kuń pod górę a że skuwacz się rozpadnie od rozpinania spinki a że Sram to musi być specjalne firmowe narzędzie itd. 

Mam Ci fotę opakowania strzelić? 

Mnie nie interesuje spinka Kmc, tylko ta na której opakowaniu nie jest napisane (podobno) że jest jednorazowa czy nie. Chyba że taka informacja nie może przekraczać powiedzmy dwóch słów żeby była przyswajalna?

 

Nie trzeba eksplorować netu ani zawracać tyłka tyłka nikomu, jedynie czytać informację na nabytym produkcie. Jest po angielsku ale z tym jak zauważyłem problemu nie masz, więc....

 

 

 



#28 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 06 kwiecień 2014 - 20:10

Strzel tę fotę, Misiu, bo jak na razie, dużo argumentów przytaczasz, dziesiątki zdań piszesz, ale żadnych konkretów w tym nie ma. Ja niestety, wyjąłem spinki z opakowania i wożę je luzem, żeby mniej miejsca zajmowały, więc nie mogę sprawdzić. Jeśli faktycznie jest tam zastrzeżenie, to przyznam Ci rację. Być może umknęła mi ta uwaga i dzięki Tobie będę wiedział więcej. Choć z ciekawości przeglądałem instrukcję obsługi (bo co mądrego można napisać o zakładaniu spinki? :D), to nie pamiętam, by tam było coś o użyciu jednorazowym. Ale nie wykluczam, że mogłem nie doczytać tego, co mnie nie interesowało w tamtej chwili.

Mikroos, mam kłopot, jak interpretować wiadomość na stronie SRAMa. Po pierwsze, dotyczy spinki 10-tkowej, a SRAM nie traktuje wszystkich grup jednakowo. Ale mniejsza już o to. Po drugie, wbrew szumnym zapowiedziom, Internet nie trafił pod strzechy i nie wszyscy mają dostęp do niego. Po trzecie, klient nie ma obowiązku wertowania biblioteki, przekopywania Internetu, czy obdzwaniania pół świata, żeby zdobyć informację od producenta na temat zakupionego towaru. A po czwarte, w Polsce urzędowym językiem jest polski i nie każdy musi znać angielski, więc ta informacja dla wielu osób jest niedostępna po prostu.



#29 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 kwiecień 2014 - 21:25

Po pierwsze, dotyczy spinki 10-tkowej, a SRAM nie traktuje wszystkich grup jednakowo.

Nie, informacja dotyczy spinek PowerLock, a link do niej prowadzi z opisu łańcucha 11-rzędowego.

wbrew szumnym zapowiedziom, Internet nie trafił pod strzechy i nie wszyscy mają dostęp do niego

Nie mówię, że trafił. Ale prosiłeś o informację prosto od producenta, więc ją Tobie podałem. I na tym swój udział w tej dyskusji kończę.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#30 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 kwiecień 2014 - 23:11

Strzel tę fotę, Misiu, bo jak na razie, dużo argumentów przytaczasz, dziesiątki zdań piszesz, ale żadnych konkretów w tym nie ma. Ja niestety, wyjąłem spinki z opakowania i wożę je luzem, żeby mniej miejsca zajmowały, więc nie mogę sprawdzić. Jeśli faktycznie jest tam zastrzeżenie, to przyznam Ci rację. Być może umknęła mi ta uwaga i dzięki Tobie będę wiedział więcej. Choć z ciekawości przeglądałem instrukcję obsługi (bo co mądrego można napisać o zakładaniu spinki? :D), to nie pamiętam, by tam było coś o użyciu jednorazowym. Ale nie wykluczam, że mogłem nie doczytać tego, co mnie nie interesowało w tamtej chwili.

Mikroos, mam kłopot, jak interpretować wiadomość na stronie SRAMa. Po pierwsze, dotyczy spinki 10-tkowej, a SRAM nie traktuje wszystkich grup jednakowo. Ale mniejsza już o to. Po drugie, wbrew szumnym zapowiedziom, Internet nie trafił pod strzechy i nie wszyscy mają dostęp do niego. Po trzecie, klient nie ma obowiązku wertowania biblioteki, przekopywania Internetu, czy obdzwaniania pół świata, żeby zdobyć informację od producenta na temat zakupionego towaru. A po czwarte, w Polsce urzędowym językiem jest polski i nie każdy musi znać angielski, więc ta informacja dla wielu osób jest niedostępna po prostu.

No cóż, informację z opakowania juz podawałem, powtarzać się nie widzę sensu. Jeśli dla Ciebie jedyna możliwość podania informacji o krotności użycia spinki to napisanie "non re-usable" to też nic na to nie poradzę.

Interpretowanie też mnie nie interesuje, wystarczy zwyczajnie POCZYTAĆ co napisane, prostym językiem.

Powerlock to spinka do łańcuchów 10 i 11 sp. Ta sama nazwa. Ta sama informacja podana tam gdzie się jej pozbyłeś.

Masz rację, klient nie ma obowiązku wertowania czegokolwiek, internetu też może nie mieć, wystarczy natomiast że zapozna się z treścią informacji na produkcie który kupił - zanim wyrzuci etykietkę. 

 

Stajesz w obronie interesów polskich klientów, potraktowanych niesprawiedliwie anglojęzyczną informacją? Jednak jak pamiętam parę postów wyżej zabawiłeś się w interpretację tekstu anglojęzycznego więc z tym językiem sobie radzisz. Z prostymi paroma zdaniami na pudełeczku ze spinką (chyba) więc również? :)

 

Tu jeszcze ciekawostka

 

http://www.mbike.pl/...124,10600).aspx

- napisane bardzo prostym językiem, treść przyswajalna dla każdego, po polsku do tego.

 

Oczywiście, napiszesz że to dane z internetu a przecie on nie pod strzechą u każdego. 

W każdym jednak sklepie współpracującym z Harfą, dystrybutorem Srama, będzie katalog dealerski z prezentacją oferty i jej opisem. Katalogu nie mam, dostępu do niego również mieć nie mogę, jestem jednak na 99 procent pewien, że te trzy skropkowane infomacje w tymże katalogu się również znajdują.

 

Ale wiem wiem - ktoś kupi gdzieś i dostanie produkt jedynie z infomacją anglojęzyczną... 



#31 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 11:57

Kiedy i u Ciebie, i u mnie wystąpiło niemanie przedmiotu sporu, trzeba się oprzeć na tym co mamy. Przeglądnąłem wcześniejsze wpisy, by odnaleźć zdanie, które sugerujesz. Znalazłem pierwsze, jakie przytoczyłeś i jak rozumiem, znajduje się na opakowaniu, które kazałeś mi interpretować:

"Once the PowerLock is installed it can only be removed by means of a chain tool."

Przetłumaczę je.

Once (jak tylko/kiedy już/po tym jak) the PowerLock is installed (po założeniu PL) it can only be removed (może być zdjęty tylko) by means of a chain tool. (przy pomocy ściągacza)
Czy to ma sugerować w prosty, jasny i nie budzący wątpliwości sposób, jednorazowy charakter spinki? Może coś przeoczyłem? Nie doczytałem? Może moje tłumaczenie jest błędne? Tendencyjne? Niedointerpretowane? Może jest jakiś niuans, którego nie jarzę? Gdybyś objaśnił i naprowadził mnie na właściwy kurs i ścieżkę, pewnie bym skorzystał na tym. Przedstaw własną wersję tłumaczenia, bardzo Cię proszę. Po co sprzeczać się o wirtualne sprawy, jak można mieć to na piśmie? Tu będę nalegał, bo tyle już napisaliśmy zarzutów, że czas wreszcie na konkrety.

Nie widzę innych fragmentów, które mogłyby być umieszczone na etykiecie, jako ostrzeżenie. Zostawmy resztę tematów, jak strony internetowe, artykuły prasowe i podobne sprawy, bo nie mają nic do rzeczy, gdy klient kupuje towar w sklepie i z dołączonej instrukcji chce się dowiedzieć, jak go używać. Taki ktoś, niekoniecznie musi mieć w głowie tomy przeczytanych  książek na temat, specjalistycznej prasy, terabajty danych z Internetu, lub praktyki w firmie. Nie musi być metalurgiem, materiałoznawcą, rzeczoznawcą i w ogóle, kumaty w te klocki. Dlaczego ma mu w ogóle przyjść do głowy pomysł, że firma ukrywa przed nim tak ważną informację, jaką jest niemożność powtórnego użycia i szukać na własną rękę wiadomości, studiując problem?

Jeszcze raz proszę o Twoją wersję tłumaczenia zdania, o który toczymy dyskusję.



#32 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 07 kwiecień 2014 - 20:12

Ja niczego nie będę tłumaczył - jeśli używałeś kiedykolwiek skuwacza to wiesz jak działa. Wypychając pin spinki zniszczysz ją. 

Ja niczego nie interpertuję. Tak jest napisane, takie jest zalecenie firmy, tak to zadziała jeśli użyje się podanego narzędzia. 

To nie ma nic wspólnego z używaniem spinek wielokrotnie, bo to że można to wiele osób przetestowało na sobie i możliwość taka też jest sugerowana na np anglojęzycznych stronach. 

 

Z jakiegoś powodu Sram zamiast skonstruować spinkę wg tej samej koncepcji jak spinki 8/9 sp, które są jednorazowe, zrobił spinki 10/11 sp - wg siebie - jednorazowe.

Nie wiem czy chodzi o zarabianie kasy, dojenie jej z klientów, moze o coś innego - jednak spinki 8/9 sp nie zostały konstrukcyjnie ani z nazwy zmienione tak by były jednorazowe. 


  • Ultek lubi to

#33 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 20:32

Mam wrażenie, że już sam nie wiesz, o co Ci chodzi. Dobra, zostawmy to. Masz lika za wytrwałość :D



#34 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 07 kwiecień 2014 - 20:44

Ja bardzo dobrze wiem o co mi chodzi.

Rozbawiło mnie twierdzenie że na opakowaniu nie ma informacji o jednorazowości spinki a potem nagle się okazało że je zwyczajnie wyrzuciłeś. Potem były historie o specjalnych narzędziach Srama, potem o braku netu pod strzechami i konieczności pogłębiania wiedzy, do czego nikt nie powinien być zmuszany. O sponsoringu informacji prasowych/netowych i takie tam. 

 

Ta dyskusja przypomina mi dyskusję niedawno na forum o rozciąganiu łańcuchów. Czytałem wtedy z zapartym tchem :)



#35 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 20:51

"Rozbawiło mnie twierdzenie że na opakowaniu nie ma informacji o jednorazowości spinki"

 

Przytocz tą informację, bardzo Cię proszę, przytocz ja, przepisz, zacytuj, zeskanuj. Nie tłumacz, podaj oryginał, proszę. :D Albo nie mąć już.

Dostałeś lika. Żebym nie żałował :D



#36 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 09 kwiecień 2014 - 21:40

Dla jasności, o co toczył się spór, wklejam zdjęcia spinki w oryginalnym opakowaniu (kupiłem nową), wraz z tłumaczeniem instrukcji obsługi, bez komentarza.

 

76275495783224188495.jpg

 

89534179997290178250.jpg

 

Przód:

Zakładanie bez użycia narzędzi

Stosować tylko z łancuchami SRAM 11-biegowymi

 

Tył:

Łączenie łańcucha spinką PowerLock

Założyć połówki PowerLock na  końce łańcucha w dolnej jego części (nienaprężonej), złączyć je razem i rozciągnąć, aż do wyczucia oporu. Strzałka na spince powinna wskazywać kierunek ruchu łańcucha. Obrócić korbą, aż zamek znajdzie się na górze. Unieruchomić rower i nacisnąć na pedały, aż usłyszymy odgłos zatrzasku. Wówczas, łańcuch będzie spięty pewnie i bezpiecznie.

Rozpinanie: Tak założony PowerLock może być zdjęty tylko przy pomocy odpowiedniego ściągacza.

Spinkę PowerLock (srebrną) używać tylko do 11-rzędowych łańcuchów SRAM!

Uwaga: Używać zgodnie z przeznaczeniem, by uniknąć szkód materialnych, lub wypadku mogącego spowodować obrażenia rowerzysty.



#37 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 09 kwiecień 2014 - 23:48

Nie "odpowiedniego ściągacza" a skuwacza do łańcucha (lub rozkuwacza, jak kto sobie tam woli nazwać) - a jeśłi masz ochotę na kolejną "interpretację" to wejdź choćby do podlinkowanej strony Park Toola i zobacz jakie narzędzia noszą tam nazwę chain tool. 



#38 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 10 kwiecień 2014 - 12:46

Rozbawiło mnie twierdzenie że na opakowaniu nie ma informacji o jednorazowości spinki a potem nagle się okazało że je zwyczajnie wyrzuciłeś.

 

Jak widać, każdy ma swoje ulubione zabawki. Ja, z kolei, mam dużo uciechy, kiedy widzę Twój upór w obronie spraw beznadziejnych (dostałeś za to lika, zresztą :D). Okazuje się, że to nie ja coś wyrzuciłem tylko Ty dodałeś własną twórczość i na tej podstawie piszesz kolejne akty tragedii. Następnym ma być spór o kwestię semantyczną: rozkuwacz, czy ściągacz? Mamy się znów handryczyć, kolejne trzy dni o pierdoły? Wyluzuj.

 

 

Nie "odpowiedniego ściągacza" a skuwacza do łańcucha (lub rozkuwacza, jak kto sobie tam woli nazwać)

 

Jeśli już bierzesz się za tłumaczenie, rób to dobrze. Na pewno nie „skuwacz”, bo SRAM podaje, że zakładanie spinki odbywa się bez użycia narzędzi, więc ta nazwa byłaby nielogiczna. „Rozkuwacz” natomiast, może kojarzyć się z tradycyjnym urządzeniem do wypychania i wpychania bolców do ogniw łańcucha, a w tym wypadku może on okazać się zupełnie bezużyteczny bo wygląda, że sworznie w spince zamocowane są trwale, na skutek procesu cieplnego. Z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie jest. Użyłem więc nazwy „ściągacz” przez analogię do innego narzędzia, działającego na podobnej zasadzie do szczypiec MLP-1.2 (zalecanych gdzie indziej przez SRAM do zdejmowania PowerLinka),  mianowicie do ściągacza pierścieni Segera. Każdy, kto jest choć odrobinę obyty z mechaniką, wie o czym mówię. Dla jasności: nazwa „zakładacz” w mowie polskiej nie funkcjonuje.

Jak więc widzisz, żeby dobrze oddać treść oryginału, nie wystarczy googlowski translator, czy słowniki. Przydaje się nieco fachowości, bo idiomatyczny przekład może nie być precyzyjny, o czym doskonale przecież wiesz, znając język angielski. Choć sam nie wiem co o tym myśleć, po twojej sugestii, jakoby w zdaniu, które przytaczałeś na początku było jakiekolwiek odniesienie do żywotności złączki. Również i w innych miejscach trzeba było długo drapać się w głowę i dumać - co cholery, Autor miał na myśli? :D Polemizuję z tymi babolami, tylko dlatego, bo to nawet zabawne jest.



#39 D2mian

D2mian
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 08 marzec 2016 - 19:22

Witam,

Czy jest w końcu spinka do 11 rzędów która jest wielokrotnego użytku? Możecie coś polecić???

 

Damian



#40 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 08 marzec 2016 - 19:28

ja używam od roku spinki srama. Rozpinana co najmniej ze 30 razy. 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248




Dodaj odpowiedź