Skocz do zawartości


Spinka -już nie da się założyć


32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_michaelk_*

Gosc_michaelk_*
  • Gość

Napisano 16 maj 2009 - 12:01

Witam

Otóż wreszcie znalazłem sklep, w którym są spinki do łańcuchów 10-rzędowych.
Jak tylko się dowiedziałem o tym fakcie, pojechałem do sklepu kupić ową spinkę.
Zakupiłem spinkę i podszedłem obok do serwisu żeby mi ją zainstalowali.
I co się okazało mechanik spytał się ile na już ma przebiegu ten łańcuch, ja powiedziałem że prawie nowy bo dopiero co 4tys km zrobiłem. A on na to że to już za późno na zakładanie spinki, że po założeniu mógłby mi łańcuch przeskakiwać, popatrzył na kasete i powiedział, że dopiero jak wymienię napęd tzn łańcuch i kasete będę mógł założyć spinkę.

Mam takie pytanie: czy Wy wymieniacie łańcuch i kasete zawsze razem?
Czy po prostu trzeba jeździć do zupełnego zużycia kasety i dopiero wtedy wymienić łańcuch i kasete?



I jeszcze z innej beczki.
Coś mi coraz bardziej trzeszczy w okolicach korby. Już kiedyś się pytałem, ale jeszcze raz nie zaszkodzi, może akurat ktoś będzie miał jakiś pomysł.
Trzeszczenie mam wrażenie że się nasila po dłuższej trasie, ale w zasadzie od nowości te odgłosy są. trzeszczy szczególnie przy mocniejszym pchaniu korby. Dokręcenie korby sprawdzałem kluczem dynamometrycznym na początku i było ok.
Dodam jeszcze że chodzi o Gianta TCR a korba to Shimano 105.

Pozdrawiam.

#2 Bizon77

Bizon77
  • Użytkownik
  • 75 postów
  • SkądŻory

Napisano 16 maj 2009 - 12:12

Ja osobiście nie zwracałbym uwagi na to co mówi mechanik .Założyłbym spinkę i wątpię ,żeby przeskakiwało ,ale jakby to zawsze można ściągnąć.Ja jeżdżę do zajechanie napędu i wtedy wymieniam i kasetę i łańcuch ( w sumie dwa łańcuchy bo jeżdżę na dwóch) .A co do samej spinki pod 10 .To swego czasu sam miałem problem z jej kupnem i założyłem spinkę pod 9 działała bez zarzutu .Po stracie 10 znów założyłem 9 i bez problemów.
A co do samej korby wyciągnąć korbę wyczyścić gwinty przesmarować złoży z powrotem a może to pedały trzeszczą

#3 michasozo

michasozo
  • Użytkownik
  • 45 postów
  • SkądŁdz

Napisano 16 maj 2009 - 12:44

michaelk wg mnie poprostu mechanik chce naciągnąć Cię na dodatkowe koszty ja zainstalował bym spinke i wątpie zeby przeskakiwało ja sie na mechanikach przejechałem i juz im nie wierze robie z głową albo radzę sie na forum.
A co korby poprostu mogło Ci sie dostać troche niczysctosci i trzeszczy zrób jak radzi bizon77 wyczyc wszystko i nasmaruj i powinno byc okej :mrgreen: :-) :-)

#4 Zurek

Zurek
  • Użytkownik
  • 13 postów
  • SkądMielec

Napisano 16 maj 2009 - 12:45

michaelk, daj namiary na ten sklep. ;)

#5 Gosc_wonka2805_*

Gosc_wonka2805_*
  • Gość

Napisano 16 maj 2009 - 12:52

korba to Shimano 105.


na spinkach się nie znam, ale co do tego świszczenia w korbie przy twardych przełożeniach to moja korba 105 działa podobnie. I to od nowości również - może to taka specyfika. Ale warto przeczyścić mechanizm. Mnie to też czeka za niedługo

#6 MG

MG
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Skąd20 km od granicy

Napisano 16 maj 2009 - 12:56

Zakladalem nowa spinke do zajezdzonych lanuchow i nigdy nie bylo problemow, nic nie skakalo. Ale oczywiscie przy systemie dwoch lancuchow mialem dwie spinki, zeby nie jezdzic na jednej.

#7 czegevara

czegevara
  • Użytkownik
  • 117 postów
  • SkądKobyłka

Napisano 16 maj 2009 - 13:30

Co do trzeszczenia w suporcie to mam to samo na Tiagrze. Rower nowy i zaczeło się po jakichś 80km. Pojechałem na serwis, rozebrali suport, wyczyścili i zlożyli na innym smarze. I dalej trzeszczy tyle że dużo mniej. Myślę że trzeba suport rozebra i bardzo dokładnie wyczyści. Dodatkowo umyś dokładnie mufę suportu bo wszelkie śmieci na gwincie też mogą powodowac trzeszczenie. Rozwiązanie ostatecznie to wymiana wkładu suportu na grupę wyższą, pomoże gdy problem jest w suporcie a nie w mufie ramy i gwincie. Wszystko trzeba też dokładnie poskręcac.

#8 Gosc_tozik_*

Gosc_tozik_*
  • Gość

Napisano 16 maj 2009 - 13:41

A od kiedy to do założenia spinki potrzebny jest mechanik? Chyba po to właśnie min. stosuje się spinki żeby samodzielnie i łatwo demontować łańcuch do czyszczenia napędu.

#9 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 16 maj 2009 - 14:01

michaelk, Co do korby jeśli masz na HT2 (tzn. Hallow Tech 2 czy jakoś tak w każdym razie na zewnątrz łożyska) to mam ten problem co kilkaset kilometrów. Jak kupowałem rower w częściach to kupiłem sobie te dwa klucze do korby shimano i jak zaczyna pykać, bzykać, stukać, trzeszczeć to wyciągam korbę czyszczę ją potem całe łożyska i jest spokój.
Co do spinki to wątpię aby przeskakiwało skoro to tylko jeden punkt na całym łańcuchu.

#10 emer

emer
  • Użytkownik
  • 582 postów
  • SkądGalicja

Napisano 20 maj 2009 - 01:01

(ciach) prawie nowy bo dopiero co 4tys km zrobiłem. (ciach)


Sorry, ale to nie jest "prawie nowy" łańcuch .... Ja praktycznie właściwie nie miałem okazji mieć łańcucha na którym po przejechaniu 4000km , zakładam NOWY łańcuch i wszystko jest OK, nie przeskakuje itd ...
Chyba że np używać jednocześnie 3 łańcuchów (np campy czy wipermann - nie jakieś shitmano ...) od nowości, nowa kaseta i co około 1000-1500km wymieniać łańcuch na następny ...

#11 ptx

ptx
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • Skądpolska

Napisano 20 maj 2009 - 07:54

może lepiej kupic spinacz do łańcucha, wtedy problem spinek odpada (jak wiadomo spinka także osłabia łańcuch)

#12 Artuus

Artuus
  • Użytkownik
  • 35 postów
  • SkądTarnów

Napisano 20 maj 2009 - 08:00

tez mam Tiagre i tez mi trzeszczy
na poczatku byla cisza i swist powietrza po ok 150 km delikatne trzeszczenia teraz trzeszczy najbardziej jak wkladam sporo sily w pedalowanie np przy rozpedzaniu rowera czy podjazdach
poczatkowo myslalem ze to pedaly ale po wymianie nic sie niestety nie zmienilo

#13 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 20 maj 2009 - 08:19

Ja natomiast od sprzewacy dostałem za szeroką spinkę i nit wystający z niej zaiweszał się czasem na wyższej zębatce i miałem super efekt "przerywania" łańcucha - kiedy ja kupowałem w sklepie i kilkukrotnie podkręslałem, że to bedzie 10 biegów słyszałem od sprzedawcy "panie jak to nie będzie pasować jak bedzie - to ja tu chyba dłużej robie w interesie"... efekt? spinka na łańcuchu za szeroka o ok 1,5mm no i wystające od zewnątrz nity - zdjąłem spinkę - skułem PINami, które były z łańcuchem i bajka...

#14 Tik_Tak

Tik_Tak
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Skądwschodnie rubieże

Napisano 20 maj 2009 - 09:18

witam!! ja też mam pełną tiagrę i też ostatnio zauważyłem trzaski przy mocniejszym przyciśnięciu na pedały. Ja też sądziłem początkowo że to spinka bo ostatnio sobie wymieniłem na taką śmieszną jakby zagiętą Wippermanna, ale okazało się że to jednak wina suportu :-| Postanowiłem więc przejść się do sklepu z łożyskami i kupić same łożyska o takim samym wzorze i je wymienić ale co się okazało, wzór łożysk identyczny a wymiary jednak o dzięsiąte milimetra inne :-/ aż się wkurzyłem i kupiłem nowy wkład ultegry i wszystko już jest ok.

#15 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 maj 2009 - 10:20

Coś w tym jest, bo w mojej Tiagrze też puka i stuka jak wrzucę środkową tarczę i tryb największy/25/ pozdr ps. ile dałes za wkład ultegry?

#16 Tik_Tak

Tik_Tak
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Skądwschodnie rubieże

Napisano 20 maj 2009 - 10:35

80zł

#17 Reynevan

Reynevan
  • Użytkownik
  • 19 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 maj 2009 - 16:46

Spinki 10 rzędowe można bez problemów kupić na Allegro:

do łańcuchów Campa: http://allegro.pl/it...o_xtrabike.html

do łańcuchów SH : http://allegro.pl/it...o_xtrabike.html

Trzaski, pukania etc. dobywające się z okolic korby/suportu może też powodować nie splanowana bądź niedokładnie splanowana mufa suportu.

Dołączona grafika

Planowanie ma na celu wyrównanie powierzchni stykającej się z suportem, jeśli nie będzie ona idealnie płaska wtedy suport nie przylega dokładnie całą powierzchnią do mufy co może powodować owe trzaski i zgrzyty.

Pozdrawiam.

#18 fengtao

fengtao
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • SkądKartuzy

Napisano 20 maj 2009 - 23:26

Co do splanowania mufy suportu masz absolutną rację. Co do spinek dla łańcuchów dziesiątek warto zauważyć, że spinki Shimano mają szerokość 6,1 mm, KMC 6 mm, a Campa, Wippermann i SRAM po 5,9 mm. Niby niewielka różnica, ale łańcucha Shimano nie zepnie się spinką od np. SRAMa. No chyba że na siłę, ale długo na takim łańcuchu nie da się jeździć.

#19 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 maj 2009 - 19:47

Campa ma dwie szerokości łańcuchów 10s!!!!!


#20 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 22 maj 2009 - 21:22

Reynevan, A gdzie planują mufy suportu :roll: :?:



Dodaj odpowiedź