Skocz do zawartości


Trening Pomoc W Ułożeniu

trening kolarski kolarstwo wyścigi forma

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2014 - 21:56

Witam. To będzie mój trzeci sezon, zawsze muszę znaleźć czas na kolarstwo i nie ma wymówek. Więc proszę o pomoc w ułożeniu planu, tzn jak ma wyglądać ? 

Chcę mieć najlepszą formę na początku sierpnia, jestem zawodnikiem lekkim, jeżdżący z wysoką kadencją na miękko. W jakie dni mam jeździć, po ile km, kiedy sprinty, kiedy siłę, kadencję, pomożecie coś ułożyć ? Oraz jak to jest w sezonie z treningiem FBW, ew kalisteniką ?



#2 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 12:48

A jezdziles lub cokolwiek trenowales zimą? Jak nie to lipa trochę bo to najważniejszy okres treningowy...

#3 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 08 marzec 2014 - 13:26

W zimę jeździłem na rowerku stacjonarnym, poprawiłem dużo kondycję, do tego trenowałem na siłowni, oraz biegałem. W mojej kategorii są krótsze trasy na wyścigach, więc chciałbym na początek trening pod trasy krótsze, ale mocniejsze jak czasówki, a potem wprowadzić długie trasy 100 - 150km, ale czasówki, żeby też zostały. Wiem, że dużo wam nie podałem, ale mam nadzieję, że pomożecie :)



#4 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 14:15

Trzeba stosować periodyzacje czyli poprostu podziel sb te przygotowania do szczytu formy na 3 cykle. Zwykle zaczyna się od budowania bazy tlenowej, ale jeśli chcesz zaczac długie treningi dopiero później to ja bym na twoim miejscu zaczął od sily i wytrzymalosci silowej(twarde przełożenia, podjazdy). Np 1,5 miesiąca, później zacznij jeździć długie treningi tlenowe ale wciąż bd musiał podtrzymywać zdobytą wcześniej siłę więc np podczas tych treningów wytrzymalosciowych zarzuć sb od czasu do czasu pełny obrót albo jeździj na jakieś górki okoliczne. Niech ten okres trwa także około 1,5 miesiąca. No i na końcu ostatni miesiąc przed szczytem formy szybkosc i wytrzymalosc szybkosciowa czyli właśnie te tempowki, sprinty itd można też za samochodem lub za motorem jeździć jak masz taką opcje. To tak ogl na te 4 miesiące od kwietnia do sierpnia

#5 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 14:23

A jeśli chcesz jeszcze dodać cwiczenia poza rowerem to raczej silka odpada, ale kalistenika myślę że znalazłaby swoje miejsce ;) sam jestem fanem street workoutu również. Proponuje robić 6 treningów w tyg gdzie 3 to typowo kolarskie treningi specjalistyczne(jakie dokładnie to zależy od cyklu) a pozostałe 3dni to np najpierw jakieś cwiczenia z obciążeniem własnego ciała a później trening zwykły na rowerze wytrzymalosciowy lecz nie za długi i nie za męczący

#6 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 08 marzec 2014 - 20:45

Dzięki, więc w marcu będę się przyzwyczajał do wysiłku na rowerze i biegi, fbw. Potem mój trening będzie wyglądał tak :

Pon, Śro, Pią - Trening Kolarski ( zależnie od cyklu) 

Wt, Czw, Sob - Kalistenika, Lżejszy trening na rowerze

Niedziela wolna

Od kwietnia przez półtora miesiąca będę robił siłę i wytrzymałość siłową - i tu pytanie, po ile km będą to treningi ? Oraz z jaką intensywnością ? Czy też w jakiś sposób sprinty ?

Kolejny cykl to treningi tlenowe - długie trasy 100 - 150km

Kolejny cykl to sprinty, wytrzymałość szybkościowa

Tak ma to wyglądać ? :)

 



#7 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 21:47

Ogólny zarys jest okej, a co do ćwiczeń to na siłę raczej podjazdy + twarde przełożenie, najlepiej się sprawdza metoda powtórzeniowa. Sprinty to raczej cwiczenia na szybkosc, podobnie tempowki i jazda za autem. Jeśli chodzi o kilometry to zależy od cb i wytrenowania twojego organizmu. Jeśli mówisz że gdy bd jeździł wytrzymalosc to 100-150km to raczej siłowe treningi 70-90km a najkrótsze treningi to te szybkosciowe 50-70km. A te treningi lżejsze po kalistenice też okolo 60km bd git ;) no i zapomniałem dodać że pomiędzy cyklami rób tydz regeneracyjny aby organizm mógł zareagować i na świeżości podejść do next cyklu. Podczas tego tygodnia odpusc kalistenike i wyjedź sb 2-3 razy na przejażdżkę odpoczynkowa. Organizm co 3 dni wymienia glikogen więc warto choć raz na te 3 dni się poruszyć aby przepompowac krew

#8 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 08 marzec 2014 - 22:16

Ok będę pamiętał, a powiesz jak Ty trenujesz ? :)



#9 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 08:05

Ja 3 lata trenowałem w klubie i tam miałem trenera który mi pomagał w tym, poza tym poznałem dużo ludzi z środowiska i zainteresowalem się fizjologia więc liznalem tematu. A teraz gdy odszedłem z klubu to praktycznie całą zimę nie jeździłem :/ tylko siłownia i bieganie. Już kupiłem swój rower (wcześniej miałem klubowy) i od kwietnia zacznę znów normalnie trenować kolarstwo + podobnie jak ty kalistenika i jakieś elementy akrobatyki i koszykowka. Poprostu bardzo to lubie i traktuje jako dodatek, a gdy byłem w klubie to w sezonie nic innego poza jazdą na rowerze nie robiłem. Chcesz żebym ci coś dokładniej powiedzial odnośnie moich treningow?

#10 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 08:06

Tak btw ja też zawsze byłem leciutki i jezdzilem wysoka kadencja. Sylwetka typowego górala.

#11 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 09 marzec 2014 - 08:38

no ja 62kg i 176wzrostu ;) jakbys mogl to opisz bardziej te treningi typowo kolarskie jakie robiles i dalbys mi rady, ktore by bardziej mi pomogly osiagnac lepsze wyniki ;)

#12 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 10:22

ja wazylem 60kg przy 179cm, a w wakacje udalo mi sie zejsc nawet do 57kg! wytop był ze to szok! na sile robilem akcenty na podjazdach. jechalem na najciezsza gorke w okolicy i z pelnego obrotu wjezdzalem na nią i powtarzalem to 6-10 razy. a na szybkosc to tempowki tez metoda powtorzeniowa np 3x3km, 4x3km lub 4x2km. jedziesz tak jakbys jechal czasowke na jakiejs prostej, plaskiej szosie. moga byc tez sprinty rozne. moga byc po 100, 200, 300 lub nawet 500m. no i jazda za samochodem, ktory prowadzil trener. do tego zgrupowania i wyscigi ;)



#13 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 10:33

mozesz tez kupic pulsometr i trenowac wg tetna, chociaz wg mnie bez badan wydolnosciowych to nie przyniesie wielkich efektow. wole stosowac zasade sluchania wlasnego organizmu. poczytaj podpiete tematy. np treningowe dylematy amatora i nie tylko. wiem ze duzo tego ale mozna sie tez bardzo duzo dowiedziec



#14 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 09 marzec 2014 - 10:56

W takim razie jak się wytopić ? np na łydach mam widoczne żyły, w tym roku kupię też spd. Nie ma u mnie podjazdów - mazowsze, ale jakieś badziewne górki będę musiał znaleźć i trenować. Czyli na siłę jeździć górki i powtarzać,a  na szybkość robić 2km sprintu, pół kilometra spokojnie i znowu 2 km sprintu, na tej zasadzie ? Czemu nie jesteś w klubie ? Nie chciałeś dalej się rozwijać w kolarstwie ? W jakim wieku zacząłeś ćwiczyć ?



#15 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 14:01

A skąd jesteś? Bo ja też jestem z mazowsza i jakieś hopki się znajdą. Co do sprintow i tempowek to każde powtórzenie robimy na pełnym wypoczynku. W klubie nie jestem bo: zmienialem kategorie wiekowa, zacząłem liceum i nie miałem wynikow które dawałaby szansę ma zostanie zawodowym kolarzem. Żeby zostać zawodowcem trzeba mieć conajmniej medal mistrzostw polski a później pokazac się za granicą. Trochę za późno zacząłem bo w wieku 14 lat :( a rozwijać w kolarstwie będę się nadal ale już nie w klubie tylko poprostu sam.

#16 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 14:03

Wytop przyjdzie sam. Lyda urośnie a ty bd chudy i bd git. Niektórzy potrzebują do tego diety ale ja nie bo zawsze byłem chudy. Podejrzewam że ty podobnie. A tłuszcz spala się na długich treningach wytrzymalosciowych o niskiej intensywności.

#17 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 09 marzec 2014 - 14:13

Ok dzięki. Ja jestem z Pułtuska, a Ty ? Zacząłeś w wieku 14 lat, lecz jeśli byś był zdeterminowany może być miał szansę zdobyć ten medal, może masz jakiś talent.. Czy w klubie trener powiedział, że na zawodowca nie masz szans ? Ja również zacząłem w wieku 14 lat, teraz mam 17. Chciałbym wstąpić do klubu lecz nie mam gdzie, bo za daleko i musiałbym się kierować pod warszawę, 120 km na same dojazdy, a gdzie trening.. Może w Makowie coś znajdę, bo nie wiem czy tam jest klub, ale za parę dni będę wiedział :) 



#18 flowerman

flowerman
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 14:21

Ja jestem z rawy maz. Nikt mi wprost nie powiedzial że nie mam szans ale myślę realnie...byłem bardzo zdeterminowany ale chyba tego talentu zabrakło bo trenowałem ciężko.

#19 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 09 marzec 2014 - 14:25

To daleko ode mnie, chyba, że będziemy się ścigać na jakiś wyścigach ( jeśli znajdę klub ) to się spotkamy :) Mi nikt nigdy nie powiedział, jakie mam możliwości, nawet nie miałem możliwości porównania siebie. Zawsze jeździłem sam, nie mam znajomych, których ten sport tak samo kręci. Lecz w tym roku pościgam się nieoficjalnie, bo niedaleko mnie jest grupa kolarzy, którzy ścigają się po szosie, a może też znajdę klub - moją nadzieją jest Maków, może tam coś znajdę i wtedy się sprawdzę.



#20 Gosc_Krzysztof122_*

Gosc_Krzysztof122_*
  • Gość

Napisano 09 marzec 2014 - 20:36

Jeśli jeszcze chcesz tu podpowiedzieć, to powiedz mi - ile km robiłeś w jednym treningu w cyklu tlenowym ? 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: trening, kolarski, kolarstwo, wyścigi, forma