Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciastka Owsiane Dietetyczne


24 odpowiedzi w tym temacie

#1 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 06 kwiecień 2014 - 04:46

Ostatnio mam trochę czasu i poeksperymentowałem kulinarnie. Powstały ciasteczka owsiane.

Chyba coś odpowiedniego na rower jako przekąska lub uzupełnienie energii.

Oto przepis:

- 300 gram płatków owsianych

- 300 gram jogurtu lub kefiru

- pół szklanki miodu

- 1 jajko

- dodatki (słonecznik, dynia, siemię lniane, rodzynki i inne)

 

Płatki wymieszać z jogurtem i zostawić na 30 minut aby nabrały wilgoci.

Dodać pozostałe składniki, nie przesadzać z ilością dodatków, wszystko zmieszać

aby powstała jednolita masa i wykładać ciasteczka na blachę z papierem do pieczenia.

Piec 25-30 minut w temp. 200 st C lub z termoobiegiem około 20 minut w temp 170 st C.

Mi wyszło 25 sztuk, smacznego!

 

Załączone pliki


  • severall, buzulux i palli lubią to

#2 87Tomasz

87Tomasz
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądMrzeżyno

Napisano 06 kwiecień 2014 - 07:25

Masterchef ;) Nie wychodzą zbyt twarde?



#3 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 06 kwiecień 2014 - 08:30

Nie są twarde tylko zbite, trzymają zwartą konsystencję.
Nie kleją się do rąk więc idealne na rower.

#4 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 06 kwiecień 2014 - 10:01

też takie biorę na treningi, idealne, i polecam dodać do nich kawałeczki pokruszonej czekolady ;)

zwykle zawijam w folię alu albo do woreczka i nawet się nie rozwalają jak wezmę do kieszonki

polecam



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 kwiecień 2014 - 10:11

Robię podobne, przy czym zamiast jogurtu lub kefiru (które zakwaszają ciasteczka, a to nie jest zbyt korzystne podczas jazdy) daję mleko skondensowane. Efekt rewelacyjny :)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 kwiecień 2014 - 18:51

Trochę się czepię, ale:

 

Chyba coś odpowiedniego na rower jako przekąska lub uzupełnienie energii.

Takie dodatki typu pestki dyni, słonecznika, siemię, nie są najszczęśliwszym wyborem podczas treningu, bo tłuszcze spowalniają nam metabolizm węgli. Tak samo zamiast owsianych lepszym wyborem będą jakieś inne płatki, z mniejszą zawartością tłuszczu, najlepiej błyskawiczne (ja używam jęczmiennych - mają w dodatku więcej sodu). No i osobiście zamiast miodu daję glukozę krystaliczną, nie ma potrzeby pakować w siebie niepotrzebnej fruktozy.

W każdym razie nie ma to jak własnoręcznie zrobione przekąski :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#7 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 06 kwiecień 2014 - 20:19

Ciekawe rzeczy piszecie. Będę musiał wypróbować



#8 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 07 kwiecień 2014 - 06:32

Trochę się czepię, ale:

Takie dodatki typu pestki dyni, słonecznika, siemię, nie są najszczęśliwszym wyborem podczas treningu, bo tłuszcze spowalniają nam metabolizm węgli. Tak samo zamiast owsianych lepszym wyborem będą jakieś inne płatki, z mniejszą zawartością tłuszczu, najlepiej błyskawiczne (ja używam jęczmiennych - mają w dodatku więcej sodu). No i osobiście zamiast miodu daję glukozę krystaliczną, nie ma potrzeby pakować w siebie niepotrzebnej fruktozy.

W każdym razie nie ma to jak własnoręcznie zrobione przekąski :)

 

Daj mi podstawy naukowe do tego co piszesz - bo ja sie z tym totalnie nie zgadzam.

 

Prosze, prosze, prosze.

 

 

 

Zapytanie do autora:

 

Ciastka Owsiane Dietetyczne

 

Co znaczy slowo dietetycznie wg Ciebie?

 

 

 

Oto przepis:

- 300 gram płatków owsianych

- 300 gram jogurtu lub kefiru

- pół szklanki miodu

- 1 jajko

- dodatki (słonecznik, dynia, siemię lniane, rodzynki i inne)

 

Na moje zdolnosci i wiedze kulinarna za malo lepiszcza, gdyby bylo odrobine mniej jogurtu/kefiru, a ze 3 jajka - ciastka nie byly by przypalone az tak. A tak widac, ze z drugiej strony cos nie tak.

 

Przypalone jedzenie nie ma nic wspolnego z pojeciem dietetyczny - bardziej toksyczny.

 

Przepis bardzo fajny jako punkt wyjsciowy do dalszych modifikacji. Jako punkt koncowy niekoniecznie :)



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 kwiecień 2014 - 06:36

Próbowałem dodawać jajka, ciastka robią się od nich okropne. Rozmoczona skrobia z płatków, dodatkowo rozgotowana podczas pieczenia, i białko z mleka całkowicie wystarczają.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 kwiecień 2014 - 19:40

Daj mi podstawy naukowe do tego co piszesz - bo ja sie z tym totalnie nie zgadzam.

 

Prosze, prosze, prosze.

 

Po prostu tłuszcze są trawione wolniej, dłużej zalegają w układzie pokarmowym, a podczas wysiłku potrzebny jest nam jak najszybszy zastrzyk glukozy. Na przyszłość jeżeli kwestionujesz czyjąś wypowiedź, to wypadałoby poprzeć jakimiś argumentami własne zdanie, a nie "sprawdzać" mnie. Nie jestem żadnym ekspertem z dziedziny fizjologii, jeśli ty jesteś to wypowiedz się i wytłumacz dlaczego się nie zgadzasz - chętnie poszerzę swoją wiedzę.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#11 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 07 kwiecień 2014 - 20:31

Po prostu tłuszcze są trawione wolniej, dłużej zalegają w układzie pokarmowym, a podczas wysiłku potrzebny jest nam jak najszybszy zastrzyk glukozy. 

...

Nie jestem żadnym ekspertem z dziedziny fizjologii, jeśli ty jesteś to wypowiedz się i wytłumacz dlaczego się nie zgadzasz - chętnie poszerzę swoją wiedzę.

 

Skoro nie jesteś ekspertem to poczytaj eksperta:

 

Biblia Treningu Kolarza Górskiego - Joe Friel

 

Część IV, Rozdział 16: Paliwo

W szczególności:

Akapit: Tłuszcze, strony 212-213

Akapit: Trójglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT), strony 220-221

Akapit: Dieta i forma (Tłuszcz w diecie, a wytrzymałość), strony 215-216

 

 

Takie dodatki typu pestki dyni, słonecznika, siemię, nie są najszczęśliwszym wyborem podczas treningu, bo tłuszcze spowalniają nam metabolizm węgli.

...

No i osobiście zamiast miodu daję glukozę krystaliczną, nie ma potrzeby pakować w siebie niepotrzebnej fruktozy.

 
Więc czemu nie sypać by najprostszej glukozy prosto do buzi?
 

Na przyszłość jeżeli kwestionujesz czyjąś wypowiedź, to wypadałoby poprzeć jakimiś argumentami własne zdanie, a nie "sprawdzać" mnie. 

Na przyszłość mówiąc cokolwliek miej pewność, że nie fandzolisz głupot!

A kiedy ktoś już Cię złapie i zapyta 'dlaczego?' pokaż jaki jesteś kozak i odpowiedz na pytanie, a nie atakuj.

 

Dziękuję, dobranoc.



#12 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 07 kwiecień 2014 - 21:03

kobrys mylisz się, co innego tłuszcz w codziennej diecie, co innego tłuszcz jako źródło energii z zewnątrz podczas treningu czy wyścigu. MCT przydatne, oszczędzą, ale nie uzupełnią zapotrzebowania na glukozę i jej wejścia w cykl Krebsa (produkcja szczawiooctanu z pirogronianu). poza tym takie ciastka to sporawa ilość błonnika i skrobi, fajne jako posiłek przed treningiem przygryzione czymś z pełnym aminogramem, ale żeby podczas jazdy? w ostateczności, jeśli nie ma nic innego, a zbliża się kryzys (i to za kilka godzin, wcześniej niż po dwóch nie spodziewałbym się innych efektów od wydętego brzucha - ale też w zależności od ilości)  ;-)

- obciążanie żołądka i niepotrzebne pochłanianie wody

- blokowanie wejścia do dwunastnicy (fat i błonnik)

- silne ukrwienie narządów trawiennych i zorientowanie OUN na trawienie, niepotrzebnie

itd.

na trening glu:fru 1:1 raczej najbardziej optymalnie + przetworzone pieczywo, jeśli faktycznie trzeba (nie bez powodu drożdżówki i bułki z dżemem w pro tourze)



#13 Gosc_kodipar_*

Gosc_kodipar_*
  • Gość

Napisano 08 kwiecień 2014 - 10:21

Niezła przekąska dodająca energii. Ja robię batoniki musli, ale te się trochę kleją aczkolwiek wychodzą przepyszne :)



#14 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 kwiecień 2014 - 13:48

Skoro nie jesteś ekspertem to poczytaj eksperta:

 

Biblia Treningu Kolarza Górskiego - Joe Friel

 

Część IV, Rozdział 16: Paliwo

W szczególności:

Akapit: Tłuszcze, strony 212-213

Akapit: Trójglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT), strony 220-221

Akapit: Dieta i forma (Tłuszcz w diecie, a wytrzymałość), strony 215-216

 

 
 
 
Więc czemu nie sypać by najprostszej glukozy prosto do buzi?
 
 

Na przyszłość mówiąc cokolwliek miej pewność, że nie fandzolisz głupot!

A kiedy ktoś już Cię złapie i zapyta 'dlaczego?' pokaż jaki jesteś kozak i odpowiedz na pytanie, a nie atakuj.

 

Dziękuję, dobranoc.

Przykro mi, nie mam tej książki. Już drugi post z rzędu nie piszesz nic konkretnego, tylko kwestionujesz i popierasz niczym swojego zdania. Nie wiem po co mieszasz do tego MCT skoro pisałem na temat dostarczania węgli podczas treningu. Nie kwestionuję korzyści ze spożywania MCT, ale mowa jest tutaj o tym jak tłuszcze działają na szybkość wchłaniania węgli i tym samym na podniesienie poziomu glukozy. Tutaj myślę już kolega Bosiur się wystarczająco wypowiedział.

Czemu nie sypać glukozy prosto do buzi? Jak lubisz to sobie syp. Generalnie najlepszym rozwiązaniem są jednak węglowodany w postaci płynnej, nie obciążają układu pokarmowego.

 

Gdzie Cię atakuję? To chyba raczej Ty to robisz:

 

Prosze, prosze, prosze.

 

 

To ma być jakieś wyzwanie?, jak Ci się nie podoba moja wypowiedź to konstruktywnie jej zaprzecz. Masz inne zdanie - poprzyj je czymś.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#15 Gosc_Filigra_*

Gosc_Filigra_*
  • Gość

Napisano 15 kwiecień 2014 - 10:41

Nie wdając się w dyskusje, polecam nieprawdopodobnie smaczne racuchy owsiane z jabłkami. Nie czytam nigdzie czy są dietetyczne, ani innych rzeczy - na rowerze spalam wszystko co zjem. 



#16 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 16 kwiecień 2014 - 09:40

a dziś zrobiłem takie:

Ciasteczka owsiane o smaku banan-jabłko!
Banan z jabłkiem dusimy z odrobiną wody aby powstał mus, po ostygnięciu dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Następnie dodajemy 400g płatków owsianych, 30 g siemienia lnianego, 20g sezamu (ja dałem płatki migdałów) i 3 łyżeczki cynamonu. Pieczemy na blaszce wyłożonej papierem formując płaskie krążki (mi wyszło 29szt.) i 20-25 minut w temp. 180stC.



#17 wigoor

wigoor
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądKowale (Gdańsk)

Napisano 16 kwiecień 2014 - 13:46

No to żeście mnie nakręcili. Ciastka właśnie się pieką :)

#18 Gosc_Filigra_*

Gosc_Filigra_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2014 - 15:15

A dziś oprócz owsianych: makowiec, sernik, ucierane. I żurek :-D


  • 87Tomasz lubi to

#19 87Tomasz

87Tomasz
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądMrzeżyno

Napisano 19 kwiecień 2014 - 15:20

żurek to też ciasto? :D

całe życie się człowiek uczy :P



#20 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 kwiecień 2014 - 15:37

Prawdziwy żurek robi się na zakwasie, więc prawie się zalicza! :D

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź