Skocz do zawartości


Lekkie Obręcze O Niskim Profilu (Np. Crono F20, Reflex)


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 21 kwiecień 2014 - 09:35

Witam,

Powoli obchodzę się w kwestii złożenia kół pod moje wymagania. Nie są one duże, poza tym potrafię się obchodzić ze sprzętem, bo przez kilka lat mocno trenowałem na szosie. Stety niestety sprzedałem ostatnio mojego ściganta na R-Sys'ach i jakąś część tego budżetu przeznaczam na projekt złożenia fixa do jazdy po pięknym asfalcie w weekendy przy słońcu. Głównym celem jest niska waga zestawu, bo trasa na której głównie będę jeździł jest pagórkowata, ale bez zakrętów, wykończona świeżym asfaltem, całkowicie bez dziur. Chcę zrywny i zwinny rower. Ważę 65kg. Takie warunki sprawiają możliwość założenia szytek i kół o niskim profilu, by zminimalizować masę rotującą i opory toczenia. Profil trasy wymaga od kół bardziej lekkości i sztywności, aniżeli opływowego kształtu, dlatego uważam, że klasyczne 20-21mm pod szytkę będzie w porządku.

I o tą sztywność mi się rozchodzi... Na ten moment celuję w dwa typy obręczy: Ambrosio Crono F20, bądź Mavic Reflex. Ambrosio 28-32H (340g), Mavic 32-36H (370g). Czy ktoś ma koła na tych obręczach, może coś o nich powiedzieć? O ich wytrzymałość raczej nie mam się co martwić, przy mojej wadze i użytkowaniu nic stać się nie powinno, głównie zależy mi na zależności sztywność/waga - warto je zakupić? Jeśli tak, to pod jakie szprychy/splot? Piasty wezmę sprawdzone, dobre i tanie Novateca.

Z drugiej strony w internecie aż kipi od negatywnych opini nt. wymienionych obręczy, ale z tego co wyczytałem użytkownicy narzekający na pęknięcia ważą 75kg+ i katują sprzęt po mieście czy w przełaju. 

Mógłbym zakupić Nemesis'y, ale 140-150g na komplet to już jest trochę, z drugiej strony byłby święty spokój.

Ewentualnie poradźcie inne obręcze, niekoniecznie firmowe, które celują w moje wymagania i się sprawdzą. Kwota, którą przeznaczam na zakup kompletu obręczy to ~600zł.

Dzięki.



#2 AmAdeuz

AmAdeuz
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 21 kwiecień 2014 - 21:57

Mogę Ci tylko tyle podpowiedzieć że przy swoich 72kg mam w jednym rowerze parke Crono F20 (36otw)
i żadnych problemów z wytrzymałością. Często wożę aparat i sporego bikepacka pod siodłem, wiec sumarycznie mam ekstra 2-3kg dodatkowego balastu. Obie na piastach z wysokim kołnierzem. Drogi różne, często naprawdę parszywe. Dla spokojnego sumienia mógłbyś wybrać na tył wersję pod 36szprych. Kiedyś tutaj na forum więcej było o tych Ambrosio, nie wiem czy przeglądałeś te wpisy...? 



#3 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 22 kwiecień 2014 - 07:49

Tak, przeglądałem wpisy i tu i na zagranicznych forach (głównie ww). Zdania są podzielone. 

Żeby spokojnie spać, jestem skłonny poświęcić te kilka gram i na tył rzucić coś wytrzymalszego, nie wykluczone, że Mavic GP4 na 32 szprychy (półśrodek pomiędzy np. F20 a Nemesis), wsadzić tam nieco cięższe Sapim Race na 3 krzyże, piasta wysoki kołnierz ze względu na hamowanie łańcuchem. Na Novatecu pod fixa (wysoki kołnierz ~250g) wyszłoby około 800g.

Na przód faktycznie rzucić coś lżejszego - właśnie F20 albo Reflex na 28H, Sapim Laser na 2 krzyże i lekka piasta z niskim kołnierzem. Przód kółeczko wyszłoby w okolicach 650g. 



#4 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 22 kwiecień 2014 - 07:55

masz oczywiście zamiar wrzucić hamulec? gp4 to dobry pomysl na tył :)  załóż i zapomnij



#5 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 23 kwiecień 2014 - 06:05

Hamulec tylko z przodu. Wstępnie tył będzie na piaście Novateca BDW Bolt-on fix/fix, szprychach 2.0/1.8 Sapim Race i obręczy z lat '90 Ambrosio Formula 20 (36H, 420g - wyrwałem w idealnym stanie za.. 30zł, grzech nie skorzystać, a jak pęknie to się kupi nówkę). Waga około 900g. Przód jak pisałem wcześniej - na nowej Crono F20, lasery i tej samej piaście Novateca na przód - 700g. Koszt całości wyniesie około 600zł. Są też fajne kółka Velocity Escape pod szytkę, też chodzą mi po głowie, ale tylną obręcz już jako tako mam.

Jakieś uwagi/sugestie?





Dodaj odpowiedź