Skocz do zawartości


Jaki licznik kupić ?


1330 odpowiedzi w tym temacie

#1181 k.abr

k.abr
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 05 sierpień 2017 - 14:02

witam,
mam pytanie do Was. szukam licznika/komputerka do szosy. Z opcji które chciałbym by były to GPS, najlepiej jakby mnie np. kierowalo zakret po zakręcie np. jak w telefonie. fajnie jakby byla możliwość zrzucenia treningów czy luźnych wypadów do jednego miejsca - jakiś portal i wrzucać na strave. dodatkowo kadencja plus puls.
Zastanawiałem się nad garminem 520 ale jego umiejętności GPS są podobno okrojone. Garmin 820 jest dosc drogi. znacie jakieś liczniki które by spełniały w/w funkcję? może coś z mio czy polara? czy lepiej skupić się na garminie?

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka



#1182 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 05 sierpień 2017 - 18:44

Edge 520 ma okrojone mapy, które musisz wrzucać ręcznie ale po odpowiednio stworzonym śladzie (np. w ridewithgps) poprowadzi cię zakręt po zakręcie bez problemu. W podobnej cenie możesz dostać też Wahoo Elemnt Bolt, który zrobi to samo co Garmin i ma mapę całego świata wgraną fabrycznie (mapa ta jednak jest czarno-biała i trochę mniej szczegółowa niż ta, którą możesz wedle potrzeby w małych kawałkach ręcznie wgrywać na Garmina).



#1183 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 sierpień 2017 - 23:21

"Umiejętności GPS" każdy odbiornik ma takie same - znaczy odbiera sygnał GPS/Glonass i określa położenie. Nawigacja to nie umiejętności gps. No chyba, że ktoś (błędnie) przyjmuje, że ma gps'a jako synonim nawigacji satelitarnej - a to nie jest to samo. Każdy komputerek nawigacyjny wykorzystuje pozycjonowanie bazujące na sygnale GPS, ale nie każdy odbiornik GPS jest nawigacją satelitarną.

Podobnie komputerki rowerowe mające wbudowane odbiorniki GPS nie muszą być - i w większości nie są - komputerkami nawigacyjnymi. Większość z nich wykorzystuje sygnał GPS do rejestracji pozycji, czasami również do określenia prędkości przemieszczania się. Niektóre posiadają możliwość nawigacji bazując na mapach z routingiem. Edge 520 takich możliwości nie ma, zresztą Wahoo Elemnt/Bolt też nie. W tych komputerkach trasę trzeba wyznaczyć za pomocą zewnętrznych serwisów, w E520 jest to (na ogół, choć nie tylko) garminowski connect, a dla Wahoo RideWithGPS - problem tylko w tym, że w obu przypadkach serwisy te na smartfonie są mało użyteczne do wyznaczania trasy, a zaplanowanie wszelkich możliwych tras przed wyjazdem, tak żeby pobrać w razie potrzeby jest mało praktyczne i mało wykonalne. 

Jeśli szukasz komputerka nawigacyjnego w miarę niskiej cenie to sugerowałbym albo poszukanie edge 810 w dobrym stanie, albo może zwrócenie uwagi na Mio Cyclo 315 HC (tylko ten posiada wsparcie dla HR/Cad, nie mówiąc o znacznie droższym 505 HC) - miałem 810 i wspominam go dość dobrze, obecnie testuję edge 1000 i sprawuje się lepiej (zwłaszcza jako nawigacja, ale nie tyko), nowy cenowo wychodzi na poziomie e820 (dziwne) jednak jest zdecydowanie szybszy (ok. 4x) i wbrew pozorom wcale nie taki duży. 

Jak widać nie ma co się czarować, że za kilka stów będzie się miało nawigację rowerową - niestety, ale w niższych cenach to tylko albo "nawigacja" na kreskę, ewentualnie z podkładem mapowym (edge 502/wahoo).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1184 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 sierpień 2017 - 04:57

"Umiejętności GPS" każdy odbiornik ma takie same - znaczy odbiera sygnał GPS/Glonass i określa położenie.

Troszkę łapiesz za słówka. @k.abr wyraźnie określił, co ma na myśli, i tylko zastosował jasny skrót myślowy.

 

Ale trzymając się już tego wątku: te umiejętności są takie same wyłącznie w teorii. W praktyce bardzo wiele zależy od generacji odbiornika oraz softu, który go obsługuje (i nie mam tu na myśli np. TbT, tylko choćby filtrowanie błędnych odczytów, które jest cechą w 100% zależną od producenta danego licznika).

W praktyce działa to tak, że wjeżdżając z E800 do lasu widzę spadek prędkości z 32 na 24 km/h, mimo że nie zmieniam biegu ani kadencji. W tym samym czasie Suunto Ambit2 pokazuje stabilny odczyt.

 

Z kolei Ambit2 ma tę wadę z punktu widzenia kolarza, że dużo późnej reaguje na zmiany prędkości (wyraźnie uśrednia wynik z większej liczby pomiarów, przez co wykres jest znacznie gładszy), z wszystkimi tego wadami i zaletami.

Żeby było jeszcze śmieszniej, E800 mierzy poprawnie czas oraz niemal idealnie mierzy odległość, ale zaczyna wskazywać inną prędkość!

 

A przecież "umiejętności GPS" obu urządzeń są takie same, prawda?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1185 macior

macior
  • Użytkownik
  • 128 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 09:49

Ja mam Polar M400 z GPS , póki co służy mi do rejestracji trasy i na tyle mi wystarcza, ale np. interwały biegowe słabo wychodzą bo zbyt wolno następują zmiany mierzone, czyli podobnie jak w tym Ambit2 - a teoretycznie jest to (jeden i drugi) zegarek do biegania.



#1186 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 07 sierpień 2017 - 12:36

Niestety - interwały biegowe i tempo z GPS "trochę" się rozmijają... Najlepiej zastosować foot pod'a - używam Adidasa za 3 dychy i można na tym polegać bardziej, niż na sygnale gps.

 

@mikroos - nie sądzę, że łapię za słówka, tak po prostu zrozumiałem, że przez "umiejętności gps" k.abr rozumie właśnie funkcje nawigacyjne. Mógłby wyjaśnić szczegółowo.

Używam czujników prędkości właśnie do uzyskania stabilnego odczytu prędkości - nie dlatego, żeby przykładać do prędkości jakieś większe znaczenie, ale jeśli mi się ona wyświetla to wolę mieć te odczyty stabilne. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1187 k.abr

k.abr
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 22:06

dobry wieczór,
pisząc ' umiejętności GPS' miałem na myśli oprócz rejestracji śladu również nawigację. pracując na codzień z urządzeniami rtv znam różnice pomiędzy urządzeniem GPS a nawigacja. Mój błąd za nie sprecyzowanie.. w każdym razie jak dobrze rozumiem w e520 mogę wgrać sobie wcześniej wytyczona trasę i on już będzie mi dawał wskazówki co, gdzie i kiedy skręcić?


Chodzi mi o coś co zastąpi mój obecny licznik tj. kadencja + prędkość i dołoży do tego tętno i możliwość nawigacji.
Mam jeszcze jedno pytanie. czy muszę posiadać strave premium by połączyć konto garmina w celu zapisania przejechanej trasy i podstawowych danych?

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka



#1188 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 22:53

Strava premium potrzebna jest tylko do korzystania z segmentów na żywo. Wszystkie inne podstawowe funkcje, w tym synchronizacja jazdy z wszystkimi danymi, dostępne są za darmo.



#1189 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 sierpień 2017 - 06:28

Ewentualnie użyć serwisu gniza.org i przez niego importować sobie segmenty stravy, choć dla maniaków segmentów Wahoo jest lepszą opcją (ale bez Strava premium w tym przypadku się nie obejdzie), bo segmenty ma nieco lepiej zaimplementowane, w garminach niby jest możliwość włączania segmentów w czasie jazdy po kursie (wgranym czy z nawigacji wyliczanej przez urządzenie np. 810/820/1000), jednak to nie działa z segmentami Stravy, tylko z segmentami utworzonymi w garmin connnect (specyfika kursów - segment również jest obsługiwany jako kurs, stąd konieczność "zaszycia" segmentów w  kursie), no i tu komputerki Wahoo sprawują się zdecydowanie lepiej.

Tak, możliwe jest wgranie do e520 wcześniej wyznaczonej trasy i jazda ze wskazówkami. Warunek, żeby to wyznaczenie było w określonym serwisie: jeśli chodzi o wskazówki to najlepiej obecnie sprawdza się (tak jak w przypadku wahoo) ridewithgps, w garminowskim connect wskazówki są podawane jako ikonki szczegółów zakrętów i warto widzieć mapkę przed manewrem, żeby nie okazało się, że wskazówka nijak ma się do rzeczywistości. Szczegóły w wątku o urządzeniach garmina, wpisz tam w wyszukiwarkę np. "kursy" i trochę sobie poczytasz...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1190 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 sierpień 2017 - 15:03

Ostatnie wpisy dot. Wahoo Bolt trafiły tam, gdzie powinny być umieszczone od początku, czyli do wątku o Wahoo. Proszę tam kontynuować.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1191 dziober

dziober
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 sierpień 2017 - 18:04

Cześć

 

Krótko i konkretnie:

Szukam licznika, który łączyłby w sobie konwencjonalne podejście (kilka podstawowych najpopularniejszych funkcji każdego licznika - zczytywane z czujnika/magnesika po bożemu)

 

PLUS

 

podstawowy GPS, który zczytuje trasę, która można sobie potem zgrać na kompa, komórkę etc.

 

 

Nie zależy mi na innych wodotryskach i nawigacji. Ewentualnie pomiar tętna jeszcze byłby atutem dużym.

 

pozdrawiam

Marcin



#1192 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 23:19

Jak w mordę pasuje Garmin Edge 500 i 5 pól: prędkość, średnia prędkość, dystans, aktualny czas i ewentualnie tętno :P

#1193 Przemcio

Przemcio
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 21:00

Nowy Wahoo Mini tez to zapewnia :)

#1194 guerr

guerr
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 12:09

witam, co sądzicie o licznikach LEZYNE. Szukam czegoś do 800zl. Możecie coś doradzić, polecić.

Z góry dziękuje i pozdrawiam



#1195 galipette

galipette
  • Użytkownik
  • 115 postów
  • SkądPłock

Napisano 13 wrzesień 2017 - 12:24

 

Szukam licznika, który łączyłby w sobie konwencjonalne podejście

 

Popatrz na Mio cyclo 100/105 - te same funkcje co w Garminie 500 (praktycznie klon) a cenowo sporo tańszy.



#1196 zuczek342

zuczek342
  • Użytkownik
  • 45 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 20:57

Czy są jakieś wersje Sigmy w sprzedaży z kadencją na kablu ? Najlepiej licznik tez na kablu.

Albo niekoniecznie Sigmy



#1197 sznerchu

sznerchu
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 08:42

Niestety, zgubiłem swój licznik Sigma 16.12 na wyścigu, więc czas kupić coś nowego. Myślę tym razem nad wersją bezprzewodową 14.16 STS CAD lub 16.16 STS CAD. 

Oba liczniki w dość podobnej cenie, wiecie jak sprawuje się pomiar nachylenia w 14.16? Który z tych liczników bardziej polecicie?

 

 



#1198 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 07 październik 2017 - 18:36

Chcę kupić miernik mocy. Będę potrzebował nowego komputerka i akcesoriów, ponieważ obecnie używam zwykłego licznika na kablu i osobnego pulsometru. Komputerek kupię wcześniej, na przykład już.

 

Kryterium podstawowe: cena

Kryteria poboczne:

- Przynajmniej 6 konfigurowalnych pól na wyświetlaczu.

- Strasznie fajnie, gdyby obsługiwał ANT+ i BT, ale to jak widzę raczej niemożliwe ze względu na kryterium podstawowe.

- Musi po prostu rejestrować wszystkie parametry i później wypluć paczkę do zgrania gdzieś tam dalej.

- I uwaga, może to oczywiste, ale musi mieć opcję PAUZY. Jak nie chcę, żeby rejestrował cokolwiek to ma być PAUZA i koniec, a nie, że ruszę rowerem i mi się znowu wszystko włączy :)

 

Nie potrzebuję nawigacji GPS, wystarczy, jeżeli zarejestruję swój ślad.

Opaskę i czujnik prędkości pewnie taniej będzie kupić osobno, kadencja będzie z miernikiem mocy.

 

I robiąc przegląd allegro widzę następujące graty:

 

1) Mio Cyclo 105. Najtańszy, bo 500zł, oprócz tego, że uchwyt przed kierownicę jest ze złota i kosztuje kolejną stówkę. 6 pól na wyświetlaczu. Łączność tylko ANT+. Nie wiem ile ekranów można skonfigurować, jak więcej niż jeden to już wystarczy. Da się kupić używkę.

 

2) Lezyne mini GPS. W sumie jeszcze odrobinę tańszy, nie wiem ile kosztuje normalny uchwyt. Łączność dla odmiany tylko bluetooth. Prawdopodobnie tylko 4 pola na wyświetlaczu - nie mogę znaleźć tego w żadnej specyfikacji, ale na google grafika więcej niż 4 nie widziałem :)

 

3) Garmin 500 - droższy, ale wszyscy mają Garminy, nie wiem z jakiego powodu. Wygląda jak MIO 105, ale ma 8 pól wyświetlania. Ze względu na popularność też można kupić używkę i tylko dlatego jest w tym zestawieniu. Łączność tylko ANT+.

 

4) Bryton rider 310. Tego akurat na allegro nie przyuważyłem. Jak widzę jednak ten jest najtańszy, z uchwytem będzie pi razy oko 100 Euro :), też ma 8 pól wyświetlania, obsługuje ANT+, ale z kompem można się połączyć bez kabla po bluetooth. Jak rozumiem oznacza to np. używanie aplikacji typu trainerroad (też nie znam, ale może poznam? :D) bez dodatkowych adapterów na USB? W sumie, nawet jeżeli nie to i tak pozostałe też tego nie potrafią.

 

Analizując powyższe - wychodzi na to, że Bryton będzie (z nowych, z używek pewnie MIO jak się trafi) najlepszy bo spełnia podstawowe wymagania i jest najtańszy. Jest w tym jakiś haczyk? Jakiś kruczek związany z rejestrowaniem danych? Coś, czego nie znajdę w danych technicznych?

 

 



#1199 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 07 październik 2017 - 20:02

Idealny byłby Wahoo Elemnt Bolt. Jak już chcesz wydać tyle kasy na miernik mocy to dodatkowe 300 zł do tych 500 które chcesz wydać na licznik też się znajdzie. A uwierz, że warto. Masz wszystko co wymieniłeś i o wiele więcej. Pełna synchronizacja, płynne działanie, przemyślana obsługa, ergonomia, żadnych niespodzianek. To naprawdę jest warte tych dodatkowych 300 złotych, a nie jakieś wynalazki które też swoje kosztują, a  potem coś się zwiesza, nie działa płynnie, źle zapisuje



#1200 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 07 październik 2017 - 20:34

OK. W sumie robi mi to różnicę bo jak to zwykle bywa można dokładać bez końca, Bryton ~400zł, więc już mnożymy razy dwa niemniej jednak...

 

gdzie można dostać tego bolta za 800zł? :D 





Dodaj odpowiedź