Skocz do zawartości


Zdjęcie

Serwisowanie roweru


44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pawel87

Pawel87
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lipiec 2009 - 22:14

Witam
Jestem bardzo początkującym użytkownikiem swojej pierwszej w życiu szosy. Czytam sporo tematów w tym dziale (Warsztat) ale wiele rzeczy jest dla mnie niezrozumiałych.
Wydaje mi się, że aby zrozumieć więcej i umieć zrobić podstawowe czynności przy swoim rowerze potrzebuję jakiejś "lekcji serwisowania roweru". Chodzi mi o to aby ktoś pokazał mi jak smarować swój rower, które miejsca, co jaki czas itd. Jak poznać, że coś jest nie tak w ustawieniu przerzutek itp. rzeczy. Być może ktoś podpowiedziałby mi czy mam dobrze ustawiony rower pod siebie?
Dlatego też chciałbym się zapytać czy znalazłaby się jakaś osoba z Warszawy, która już zna się trochę tym wszystkim i zechciałaby mi pokazać wszystko na moim rowerze i odpowiedzieć na moje pytania, które miałyby na celu zrozumienie pewnych spraw związanych z funkcjonowaniem i opinią na temat poszczególnych części w rowerze. Oczywiście potraktowałbym to jako serwisowanie mojego roweru i jestem skłonny za to zapłacić. Zależy mi głównie na tym, żeby poznać czynności, które powinienem wykonywać co jakiś czas aby przedłużyć żywotność swojej maszyny :)
Czy jest ktoś chętny "przeszkolić" takiego początkującego jak ja w tej kwestii? Jeżeli ktoś jest zainteresowany to proszę odpisać tu albo napisać mi wiadomość na prv to umówimy się tak, żeby pasowało i mi i tobie?
Pozdrawiam, Paweł :mrgreen:

#2 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 12:12

Chciałem trochę odnowić temat...
dziś naoliwiłem łańcuch...(przetarłem go tylko z wierzchu) i trochę pokręciłem korbami i znów go przetarłem... ale napęd ciągle jest głośny... nie wiem co zrobić... czy ucichnie po kilku km, czy źle naoliwiłem, czy coś jeszcze innego...
PS
oliwiłem łańcuch metodą 1kropla na 1ogniwo olejem pedros road rage

#3 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 13 sierpień 2009 - 12:18

a czysty jest? może piach zalega?

#4 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 12:44

łańcuch jest czysty...
żadnych zabrudzeń nie ma... będę go czyścił porządnie dopiero jak rozkuwacz sobie sprawię, ale wygląda na czysty...

#5 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 13 sierpień 2009 - 12:51

on tylko może tak wyglądać... pyłki piasku mogą zalegać pod ogniwami i niemożliwe jest usuniecie tego brudu "ściereczką". Najlepiej zaopatrz sie w aceton badz rozpuszczalnik i potraktuj go własnie tym przecierając mocno scierą. Pozwól mu wyschnąc przez około 1h-2h i dopiero go nasmaruj... jesli nadal bedzie głosny to wtedy go zmień ;)

PS. Możliwe, że przerzutka głosno chodzi - niekoniecznie łańcuch.

#6 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 13:05

ale z przerzutki jest inny dźwięk... bardziej metaliczny... a u mnie jest coś innego... może to właśnie pyłki... ale nie wiem czy wymiana łańcucha po 700km będzie konieczna...

PS

a jeśli to jednak przerzutka, to co można zrobić, żeby chodziła ciszej??

#7 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 13 sierpień 2009 - 14:27

zobacz na małe kóleczka czy są czyste, czy naleciały jakims syfem?

#8 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 14:38

wyglądają na czyste... ale nie rozbierałem ich, więc nie wiem jak wyglądają łożyska...

#9 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 13 sierpień 2009 - 14:44

ale na zewnątrz, nie musisz ich rozbierac. Poza tym moze gdzies Ci ociera i wydaje dzwiek

#10 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 15:16

ja już nie wiem... wszystko wygląda na czyste... może faktycznie zabrudzenia łańcucha...

dzięki za pomoc

#11 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2009 - 18:11

Jak sprawisz już sobie skuwacz do łańcucha to zdejmij łańcuch, wrzuć go do litrowej butelki, zalej do połowy benzyną i zrób porządnego shake'a 8-) .
Zobaczysz, co ten "czysty" łańcuch zrobi po kilku wstrząśnięciach z benzyną :mrgreen: .
Po takowym zabiegu bedzie wyczyszczony daleko lepiej niż samą szmatką.
Pozdro!

#12 Perttu

Perttu
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 13 sierpień 2009 - 18:57

Jak sprawisz już sobie skuwacz do łańcucha to zdejmij łańcuch, wrzuć go do litrowej butelki, zalej do połowy benzyną i zrób porządnego shake'a 8-) .


Taka zwykła benzyna ze stacji wystarczy czy to jakaś specjalna powinna być?

#13 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 sierpień 2009 - 19:13

Ekstrakcyjna, albo rozpuszczalnik ektrakcyjny.

A może masz po prostu nie wyregulowaną przerzutke i dlatego łańcuch ociera o zebatke sąsiadujacą.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#14 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 13 sierpień 2009 - 19:32

przerzutki chodzą bez zarzutu... więc to raczej nie to... ale trochę pojeździłem i ciszej już chodzi... ale to jeszcze nie to...

#15 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 13 sierpień 2009 - 21:53

Ja tam zawsze leję taką z kanistra czyli w sumie prosto ze stacji. 95-ke...
Pozdro!

#16 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 sierpień 2009 - 00:19

przerzutki chodzą bez zarzutu... więc to raczej nie to... ale trochę pojeździłem i ciszej już chodzi... ale to jeszcze nie to...


Zawsze, jak masz już podjechany łańcuch, jesli go ładnie wypłukasz i nasmarujesz to na poczatku jak jest mokry , to będzie lekko chrupał, po przejechaniu paru km się uspokoi, takze nie ma co się bać.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#17 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 14 sierpień 2009 - 09:27

Te trzaski itp to też są spowodowane gównianymi olejkami.
U mnie łańcuch ZAWSZE głośno pracował kiedy smarowałem go olejkami typu finish line gold coś tam, pedros road coś tam i innymi wynalazkami, które niby są super hiper itd.
TYLKO ROHLOFF! --> Cisza + w miarę czysty łańcuch.

#18 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 14 sierpień 2009 - 09:38

Przepraszam Malik, ale ja używam czerwonego finisha z teflonem i nie mogę powiedzieć by napęd był głośny - ba chodzi jak hybryda ;-)

#19 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 sierpień 2009 - 14:36

Ja zawsze czyszczę w benzynie ze stacji a smaruję olejem silnikowym syntetycznym, kiedyś "z braku laku" w swojej starej szosie tak zrobiłem i się przekonałem, że smarowanie o wiele lepsze niż te wszystkie smary z rowerowego.

#20 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 14 sierpień 2009 - 15:30

zobaczę jeszcze jak będzie po dzisiejszej jeździe... może się jeszcze trochę uspokoi...



Dodaj odpowiedź