Skocz do zawartości


Zdjęcie

Reklamacja Koła Czy To Ma Sens ?


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 22 lipiec 2014 - 20:22

Mam kółka Shimano RS20 , przejechałem na nich przez chyba rok ca 5-6 tyś km. Było w miarę Ok , raz tylko mały problem z dokupieniem szprychy. Ale teraz przednie koło kiepsko się kręci, tylne zresztą też bez rewelacji. Dałem do serwisu , mechanik mówi, że z przodu zrobił się ,,zadzior'' na piaście( NIE ZA SZYBKO?)_.Jeździ się normalnie ale jak rozruszam koło ręką to kilka obrotów i staje.
(Trochę to denerwujące bo kupiłem również rok temu w Polsce do górskiego jakieś koła składane komplet za 200 zł na piastach Novatech i kręcą się 10 razy dłużej od tych RS20)


Czy mam jakieś realne podstawy do reklamacji ?

Jak to w ogóle wygląda w przypadku kiedy koła były kupione w Niemczech - czy polskie Shimano takie coś uwzględnia.

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 lipiec 2014 - 20:48

Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby ktokolwiek uznał Tobie taką reklamację. Po >6 miesiącach od zakupu to na Tobie spoczywa ciężar dowodu, że do awarii doszło z winy produktu, a tutaj równie dobrze można argumentować, że doszło do normalnego zużycia albo np. złego skontrowania łożysk.

Shimano Polska z zasady nie uwzględnia takich reklamacji - przy każdym zgłoszeniu wymagają dowodu zakupu z polskiego sklepu, w dodatku zgłoszenie musi zostać przez ten sklep wysłane (Shimano z zasady nigdy nie daje gwarancji odbiorcy końcowemu, całość odpowiedzialności za kontakt z klientem przerzucają na sklepy).

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 wilku

wilku
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 22 lipiec 2014 - 20:48

Zadzior może nie pojawił się od długotrwałej eksploatacji tylko wpadło jakieś ziarenko piasku i po piaście. Shimano są bardzo słabo uszczelnione więc nic dziwnego. Piasta na kulkach żeby długo służyły trzeba regularnie serwisować i smarować. Jak na kulkach zrobiły się wżery to także one mogły spowodować uszkodzenie piasty Nie dziwię się, że Novatec działa lepiej i dłużej bo jest na łożyskach maszynowych a te są praktycznie bezobsługowe. Chyba się nie uda z reklamacją aczkolwiek ja nie wiem od czego ten zadzior powstał ani jak to dokładnie wygląda więc tylko spekuluję



#4 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 22 lipiec 2014 - 21:22

Piasta na kulkach żeby długo służyły trzeba regularnie serwisować i smarować. Jak na kulkach zrobiły się wżery to także one mogły spowodować uszkodzenie piasty Nie dziwię się, że Novatec działa lepiej i dłużej bo jest na łożyskach maszynowych a te są praktycznie bezobsługowe.


Przyzwyczaiłem się, że w kołach nic nie robię , nie sądziłem że to może być aż taki badziew(może akurat mój egzemp.) . Stare koła 15 letnie kręcą się lepiej niż te RS20.
Brat, który waży dużo więcej niż ja ma od 4 lat zwykłe Mavic Aksium oczywiście nic z nimi nie robi i kręcą się również dużo lepiej niż moje.
Znaczy muszę się powoli rozglądać za czymś nowym może składanymi z np.Novatec jak są ''bezobsługowe'' bo to dla mnie istotne. Muszę poczytać.
(Na wstępie to widzę, że w większości składaków sprzedawanych jako gotowe- obręcze są czarne bez napisów -okropnie to wygląda ,kwestia gustu)

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 lipiec 2014 - 21:42

Na brak troski o koła można sobie pozwolić, kiedy łożyska są wspaniale uszczelnione. Akurat o RS20 niestety nie można tego powiedzieć, stąd problem.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 23 lipiec 2014 - 07:59

ja bym napewno reklamowal.nie wiem tylko jak kwestia tego zakupu zagranicznego.Ostatnio pekla mi opona po 6tys km,prawie zuzyta:)i w decathlonie przyjeli bez mrogniecia okiem wiec tutaj tez bym sie nie zastanawial



#7 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 23 lipiec 2014 - 08:29

Decathlon to inna bajka, tam z reklamacjami jest znacznie prosciej, nie porownywalbym do producentow.



#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 lipiec 2014 - 09:18

uszkodzenia mechaniczne nie podlegają reklamacji, o łożyska trzeba dbać i należy to do obowiązków użytkownika , a jesli nie umie to oddaje do serwisu, a to że piasty kulkowe co chcwile trzeba  ogladać to już inna sprawa, pisano o tym setki razy  i nie jest to produkt wadliwy tylko tyle dostajesz  za ile płacisz . tanie koła , tanie komponenty  i porówywanie do inncyh firm nie ma sensu to bo nie te same produkty 

 


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#9 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 23 lipiec 2014 - 18:59

uszkodzenia mechaniczne nie podlegają reklamacji, o łożyska trzeba dbać i należy to do obowiązków użytkownika , a jesli nie umie to oddaje do serwisu, a to że piasty kulkowe co chcwile trzeba  ogladać to już inna sprawa


No chyba nie tak do końca z tym dbaniem rozbieraniem itd.
Wcześniej 6 lat jeździłem na kołach Sora , też chyba ''kulkowe łożyska'' nic oczywiście nie było rozbierane , smarowane a kręciły ( i mam nadzieje kręcą się dalej bo sprzedane) 10 razy lepiej od tych co mam teraz za ca.600 zł , tamte chyba 2 razy tańsze.

Więc albo teraz produkują kompletny szajs ( super uszczelniane jak pisze w instrukcji - niezły tekst) który ma się jak najszybciej rozlecieć żeby klient kupił nowy zestaw albo po prostu wadliwy egzemplarz.

( zresztą to samo z laptopami ,żarówkami itd..)

#10 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 19:21

Mam kółka Shimano RS20 , przejechałem na nich przez chyba rok ca 5-6 tyś km. Było w miarę Ok , raz tylko mały problem z dokupieniem szprychy. Ale teraz przednie koło kiepsko się kręci, tylne zresztą też bez rewelacji. Dałem do serwisu , mechanik mówi, że z przodu zrobił się ,,zadzior'' na piaście( NIE ZA SZYBKO?)_.Jeździ się normalnie ale jak rozruszam koło ręką to kilka obrotów i staje.

Mechanik wyraził się mało precyzyjnie. Trzeba ustalić, co to jest ten "zadzior" i czy dotyczy on konusów (można wymienić) czy misek łożyskowych (z tymi już gorzej). Najłatwiej wymienić same kulki (które czasem korodują lub się kruszą), a one też mają wpływ na lekkość pracy piasty.

Jeśli nie chcesz rozbierać sam, to zanieś jeszcze do innego serwisu, albo wróć tam gdzie byłeś i poproś o konkretną odpowiedź, co uległo uszkodzeniu i jaki byłby koszt naprawy.



#11 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 23 lipiec 2014 - 19:44

Powiedział, że tylne koło jest OK( na mój gust to i tak słabo się kręci) ale w przodzie to nie konus ale ,,zadzior na piaście''.
Mogę się przejść do innego serwisu ''skonsultować'', to nie majątek ( za 2 koła zapłaciłem 20 parę zł) tyle że w innych przeważnie długo trzeba czekać a Majka tak ładnie jedzie, że przydało by się na weekend jakiś konkretny etap zrobić póki jest natchnienie.

#12 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 20:43

Być może chodzi jednak o jakiś wżer w misce łożyskowej, wtedy faktycznie może być problem. 

W przypadku piast na konusach i kulkach ważne jest też odpowiednie skontrowanie konusów - czyli nie za mocne. Zwykle w kole zdjętym z roweru da się wtedy wyczuć minimalny (śladowy) luz, który znika po zapięciu koła.

Jeśli serwis robił kontrolę tych kół, to musiał zaglądać do środka, a więc potem ustawiać luz i może to oni zbyt mocno skręcili piastę.

 

Najlepiej zajrzeć tam samemu, ale trzeba mieć wąskie klucze do konusów i lubić się babrać w smarach.

 

Robota przy piastach jest brudna i trochę upierdliwa i moim zdaniem porządny serwis jednej piasty (dokładne czyszczenie wnętrza i wszystkich elementów, kontrola stanu bieżni, konusów i kulek, nałożenie dobrego smaru a potem precyzyjne ustawienie luzu) musi kosztować więcej niż 10-15 zł za jedną piastę.

 

Jakby coś, to do tylnej konusy są, chociaż niezbyt tanie:

http://newmail.aukro...4369643891.html 

 

 

 

 



#13 Tom'ek

Tom'ek
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • SkądWieszowa

Napisano 23 lipiec 2014 - 20:50

Miałem identyczną sytuacje z przednim kołem shimano ale wersja RS80 (czyli ultegra). Kupione jako nowe (komplet kosztował 1300zł) po 5 tyś km jedna kulka uległa ukruszeniu a na konusie pojawił się wżer, części zamiennych - brak.

Też nie serwisowałem tych kół.

Generalnie taka sytuacja to częste zjawisko w piastach shimano poniżej grupy Dura-Ace, po prostu tak jak napisał marvelo, czasem już fabrycznie jest za mocno skontrowane, no i należy do nich częściej zaglądać, zwłaszcza po deszczu.



#14 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 21:06

Cóż, wiele zależy od materiałów i być może obecnie nawet kulki są niższej jakości, niż kiedyś. Miałem kiedyś tylną piastę RSX i w sumie zrobiłem na niej ze 40 000 km, wymieniając przez ten okres tylko jeden konus (miał minimalny, punktowy wżer) - kulki były dobre. Piastę dalej zamęcza kolega, któremu sprzedałem rower.



#15 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 22:38

No chyba nie tak do końca z tym dbaniem rozbieraniem itd.
Wcześniej 6 lat jeździłem na kołach Sora , też chyba ''kulkowe łożyska'' nic oczywiście nie było rozbierane , smarowane a kręciły ( i mam nadzieje kręcą się dalej bo sprzedane) 10 razy lepiej od tych co mam teraz za ca.600 zł , tamte chyba 2 razy tańsze.

Więc albo teraz produkują kompletny szajs ( super uszczelniane jak pisze w instrukcji - niezły tekst) który ma się jak najszybciej rozlecieć żeby klient kupił nowy zestaw albo po prostu wadliwy egzemplarz.

( zresztą to samo z laptopami ,żarówkami itd..)

Bingo! Szajs to bardzo łagodne określenie :)

Obawiam się że wydając 20 razy więcej nie uzyskałbyś lepszej trwałości części składowych.

Kiepski materiał to podstawa takich problemów. 

Używałeś kół przy złej pogodzie? Jeśli nie to uspokoję Cię - wina stwierdzonego problemu leży nie w słabym uszczelnieniu.

A co do gwarancji - przez Polskę niczego u Shimano nie załatwisz.





Dodaj odpowiedź