Skocz do zawartości


Zdjęcie

Półbiegi


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 soar

soar
  • Użytkownik
  • 219 postów

Napisano 25 lipiec 2014 - 19:20

Miałem niemały problem z wyregulowaniem osprzętu Shimano 105 5700 (2x10), aż doszedłem do momentu, w którym nic nie ociera, ale...

 

Mając z przodu blat, z tyłu najmniejszą jest ok.

Z przodu zrzucając na małą tarczę, z tyłu najmniejsza, łańcuch ociera o przednią przerzutkę, ale da się to zniwelować jednym klikiem manetki, tzw półbiegiem. Dopiero następny klik powoduje wrzucenie łańcucha na blat.

 

Czy takie półbiegi to oznaka błędnej regulacji?

Czy ktoś z Was jeżdżących na takim samym osprzęcie ma tak wyregulowaną przednią przerzutkę, że ma tylko 2 "kliknięcia" manetki, bez półbiegów?



#2 Gosc_rowerowyninja_*

Gosc_rowerowyninja_*
  • Gość

Napisano 25 lipiec 2014 - 19:51

Półbiegi są, bo powinny być.

#3 morning bell

morning bell
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 25 lipiec 2014 - 19:53

Przednia przerzutka 105 5700 jest tak zaprojektowana, że ma "półbiegi". Taki sam "półbieg" jest w górnym położeniu przerzutki (łańcuch na blacie), żeby uniknąć ocierania łańcucha o prowadnicę przerzutki przy dużym skosie łańcucha.



#4 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 25 lipiec 2014 - 20:01

105tka ma polbieg na dwoch tarczach?
Poprzednia ultegra, ktora mialem, posiadala taki na malej tarczy tylko.
Np. w Sramie, przed Yaw, jest na duzej, co uwazam za lepsze rozwiazanie.

#5 Petri

Petri
  • Użytkownik
  • 1003 postów
  • Skądinąd

Napisano 25 lipiec 2014 - 20:21

6800 ma w 2 strony . i to jest "trymowanie" nie polbieg- przelozenie sie nie zmienia :idea:

 

i nie przednia przerzutka, a lewa lapa sterujca praca PP.... PP ma staly kat wychylu i koniec . prosta dzwignia z klatka.


psy szczekaja, a karawana jedzie dalej. 

 

porzadek jest domena prostych umyslow, tylko geniusz ogarnie chaos. 


#6 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 26 lipiec 2014 - 07:38

Panowie, co to są te pół biegi? Trzeba dwóch lub więcej kliknięć, żeby zmienić tryb? To jakaś głupota jest. Petri, co Ultegra 6800 ma w dwie strony? Jakie trymowanie? U mnie chodzi precyzyjnie, biegi wskakują pewnie i szybko, bez żadnych korekt i jałowych ruchów manetką. Na każdym ząbku zmienia się koronka. Gdyby trzeba było liczyć i kombinować ile razy mi pstryknęło i ile jeszcze musi, żeby łańcuch przeskoczył, to bym chyba zostawił w rowie grata. W góralu podobnie, choć tam, fabrycznie, osprzęt był w dużo niższej klasie – mieszany SRAM X5 z Shimano Tourney. Rower to nie ruski ZIŁ, żeby wajchować drążkiem na wszystkie strony i czekać, aż się nazgrzyta i natrzeszczy, zanim w końcu zaskoczy.

Te pół biegi, to zdaje się mit stworzony przez tych, co latami nie zaglądają do roweru, nie konserwują i nie regulują go. Jak w końcu zaczyna, szwankować, wmawiają sobie, że tak ma być. No, nie musi! Pomysł z pół biegami, to zaprzeczenie całej idei SIS i cofnięcie się technologicznie o 30 lat. No i, jakby te biegi „na raty” miały trybić ze zmieniarką Di2? Należałoby nogą dopchać?



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 lipiec 2014 - 07:52

Półbiegi są po to, żeby na skrajnych przełożeniach łańcuch nie ocierał o wózek przerzutki. W bardzo wielu ramach jest to nieuniknione.

Poza tym półbiegi w przerzutkach szosowych są niemal równie stare, co technologia SIS - a dokładnie mówiąc, powstały w odpowiedzi na jej niedoskonałości. Nawet moje staaare zmieniarki ST-6400 w mieszczuchu już to mają i dopiero niektóre nowe modele, jak np. manetki SRAM pod przerzutki YAW, tego nie mają.

Jeżeli chodzi o Di2, przerzutki na moment "przerzucają" bieg (przerzutka wychyla się dalej niż teoretycznie powinna), aby wymusić na łańcuchu wskoczenie na tarczę, z kolei podczas jazdy przerzutka trymuje się automatycznie w zależności od łańcucha na kasecie.

Swoją drogą, zgadzam się, że trym na dużej tarczy jest dużo lepszy. O ile dobrze pamiętam, pierwsze (nawet nie wiem, czy nie prototypowe) SRAM-y też miały trym na małej tarczy, dopiero prosi wymusili zmianę :P

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 dawit

dawit
  • Użytkownik
  • 72 postów
  • Skądstamtąd

Napisano 26 lipiec 2014 - 08:04

W przerzutce powinieneś ustawić jedynie limity, górny i dolny. Trimy czy półbiegi powinny działać ok same, jeżeli nie to sprawdź limit góra - dół.

#9 soar

soar
  • Użytkownik
  • 219 postów

Napisano 26 lipiec 2014 - 12:08

Zastanawia mnie tylko to, że nie zawsze te półbiegi występują. Da się wyregulować PP tak, że ich nie ma, ale wtedy łańcuch ociera. Szczerze mówiąc doszedłem do tego rozwiązania przypadkowo, regulując napięcie linki.



#10 19szymon93

19szymon93
  • Użytkownik
  • 207 postów
  • Skądłódź

Napisano 26 lipiec 2014 - 14:18

Posiedź nad instrukcją i reguluj do bólu, mam kompletną grupę 5700 i też momentami obcierało ale regulacja napięcia linki, plus wychylenia wózka i półbiegi muszą dać w 100% cichy napęd bez ocierającego łańcucha. 



#11 Petri

Petri
  • Użytkownik
  • 1003 postów
  • Skądinąd

Napisano 26 lipiec 2014 - 18:27

Panowie, co to są te pół biegi?

 

masz racje - nie ma "polbiegow" . Jest TRYMOWANIE klatki przedniej przerzutki. Polbieg sugeruje zmiane przelozenia- a ona nie wystepuje... A jak u ciebie  ( i nie masz Yaw ) tak nie ma, to masz zle wyregulowane ;)

 

Z reguly jak w Shimano nie ma trymowania to A. linka jest za bardzo napieta B. limity sa ustawione za wasko

 

Wbrew instrukcjom wrzut na blat powinien miec tzw "overshift" - ale MINIMALNY - wtedy wszystko chodzi jak producent wymyslil ( nie napisze jak powinno- jak powinno chodzi Yaw :)  )

 

W 6800 idac NA blat masz 3 "kliki" - 1y trym, 2 (ciasne) nastepne wrzucaja na blat.

Schodzac z blatu na mala tarcze masz 3 kliki : 1y trym, zrzut, 2gi trym .

 

Skomplikowali prosta rzecz do bolu.... I zgadzam sie , ze jesli juz musi, to powinien byc 1 trym - na blacie. Da sie wyregulowac bez problemu tak, ze na malej jest on kpl zbedny - nawet w 11ce klatka jest wystarczajaco szeroka na  7-8 zebatek z tylu... co dopiro 10tka...


psy szczekaja, a karawana jedzie dalej. 

 

porzadek jest domena prostych umyslow, tylko geniusz ogarnie chaos. 


#12 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipiec 2014 - 19:30

Ja tam o żadnym trymowaniu nie słyszałem. Szukam i znaleźć nie mogę.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#13 Petri

Petri
  • Użytkownik
  • 1003 postów
  • Skądinąd

Napisano 26 lipiec 2014 - 19:50

no i dobrze - masz lzej :)


psy szczekaja, a karawana jedzie dalej. 

 

porzadek jest domena prostych umyslow, tylko geniusz ogarnie chaos. 


#14 Julkos

Julkos
  • Użytkownik
  • 468 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 26 lipiec 2014 - 22:02

pod koniec jest pokazane :)

#15 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 29 lipiec 2014 - 20:52

Dochodzę do wniosku, że mi wcisnęli jakąś badziewną przerzutkę, bo mam tylko po jednym kliku na każdej tarczy i niestety, działa to bez zarzutu. Wsłuchuję się w ten potrójny odgłos, ale mam chyba drewniane ucho, bo ciągle tylko raz pyka i zmienia bieg. Petri, mógłbyś podrzucić jakieś źródło o tym pstrykaniu? Może bym go reklamował?

 

Julkos, ten film dotyczy modelu 6700.



#16 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 lipiec 2014 - 21:02

pod koniec jest pokazane :)

Raczej chodziło mi o język polski niż zasadę działania hehe :)


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#17 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 lipiec 2014 - 21:53

Nic dziwnego, że nie znalazłeś trymowania w przerzutce, bo trymowanie jest funkcją klamkomanetki ;) A tak na serio: jak najbardziej jest w tym modelu zastosowane.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#18 Petri

Petri
  • Użytkownik
  • 1003 postów
  • Skądinąd

Napisano 30 lipiec 2014 - 10:27

Ewidentnie 3 "kliki" na blat i 3 w dol ( trym, zrzut, trym ) . Byc moze masz za bardzo napieta linke ? Odlacz linke i posluchaj na "luzie" obciazajac tylk lekko linke reka ( male napiecie ) . 

 

2 bajka do ustawienie "lewarka" mocowania linki - sprobuj odwrocic i moze bedzie chodzilo ? U mnie, mimo ze "miarka" pokazuje ze moge i tak i tak, to pin "na zewnatrz" dziala zdecydowanie lepiej, latwiej wyregulowac i ruch PP nie jest tak" radykalny".


psy szczekaja, a karawana jedzie dalej. 

 

porzadek jest domena prostych umyslow, tylko geniusz ogarnie chaos. 


#19 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 lipiec 2014 - 11:49

http://sjp.pwn.pl/sl...578839/trymować


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#20 Petri

Petri
  • Użytkownik
  • 1003 postów
  • Skądinąd

Napisano 30 lipiec 2014 - 12:06

http://www.katamaran...ss poradnik.htm

 

1e zdanie ;)

 

http://forums.roadbi...rim-279747.html

 

i ostatnie 

 

http://www.almapress...duct.php?id=882


psy szczekaja, a karawana jedzie dalej. 

 

porzadek jest domena prostych umyslow, tylko geniusz ogarnie chaos. 




Dodaj odpowiedź