Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polar V800…czy Warto?

Polar V800 zegarek Monitor serca

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 ar3cky

ar3cky
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • SkądKattowitz

Napisano 26 sierpień 2014 - 21:30

Na wstępie tej mini recenzji zaznaczam, że tekst traktujcie wyłącznie jako subiektywne wrażenia mojej skromnej osoby.
Wszystkich użytkowników lub potencjalnych nabywców zapraszam do dzielenia się wrażeniami, doświadczeniem ze sprzętem i opiniami.



Po wielu, wielu miesiącach używania kilku różnych zegarków i programów rejestrujących moje poczynania sportowe, przyszedł czas na Polar V800.
Nie był to zakup od początku planowany, bo znacznie wcześniej używałem z powodzeniem Polar'a RC3 GPS, jednak zastapiony został TomTom'em MultiSport, z którym nie rozstawałem się przy bieganiu/pływaniu i oczywiście jeździe na rowerze.
Zachęcony dobrym produktem wybrałem następcę…TomTom MultiSport w wersji Cardio. Ale z racji faktu, że miało być o V800 Polar'a, napiszę tylko jedno zdanie. Wbudowany miernik pracy serca jest porażką w TT MS Cardio.
Powyższy tekst naprowadził na odpowiedź "dlaczego Polar V800 na mojej ręce".
Zniechęcony TT w wersji Cardio zainwestowałem w V800.


Po kilku dniach od zakupu trafiło do mnie malutkie pudełko. Estetyczne bez zbytnich jednak wyskoków. Jak ktoś lubi obstawiać półki - nie będzie na pewno szpecić. Ja jednak nie mam takiej mani, więc pudełko traktuję jedynie "jest ładne, ląduje do pudła z innymi pudełkami".


Zegarek wykonany jest po mistrzowsku. Koperta aluminiowa, przyciski chodzą doskonale, łatwość sterowania jest kwestią przyzwyczajenia. Kto miał Polar'a wcześniej odnajdzie się w kilka chwil.
Pasek z wygodnej miękkiej "gumy". Pewnie trzyma się na ręce, nie ma tendencji nawet przy luźniejszym zapięciu do obracania koperty zegarka do wnętrza ręki.
Zapięcie zdecydowanie solidne, godne zaufania, że może być na ręce 24/7.


Co w środku…


Konfigurowalne ekrany dla każdej z dyscypliny osobno! Chcemy na 1 ekranie tylko pogodę gdy jedziemy na rowerze szosowym? Proszę bardzo! Wchodzimy w aplikację Polar Flow (jeszcze wersja Beta!) i w ustawieniach możemy wybrać najbardziej dla nas popularne dyscypliny. A jest co wybierać!


Od najbardziej oczekiwanej - rower szosowy ;) , po rower górski (MTB), bieganie, pływanie, siłownia czy sporty łączone (łącznie z Tri).


Dla każdego profilu sportowego możemy przypisać sobie osobno wszystkie ustawienia i parametry. Od skonfigurowania autolap'u, po takie szczegóły jak przypominanie dzwiękiem róznych funcji, częstotliwość pracy odbiornika GPS itd.


Ślad trasy na "zegarku" zapisywany jest bardzo dobrze, po zmierzonym torze różnica wyniosła przy 10 km niespełna 70m. Dużo? Dla mnie statystyczny błąd.
Na pewno dokładniej niż Endomondo na smartphone'ach. Obsługa w trakcie treningu jest bajecznie prosta. Przewijanie ekranu "góra" i "dół" odbywa się 2 przyciskami, światło kolejnym, łapanie "lapów" przyciskiem głównym i pauzowanie treningu ostatnim. Łącznie 5 przycisków, z czego można np w ustawieniach przycisk podświetlenia konfigurować pod siebie, przypisując mu najlepszą dla siebie funkcję.


Zapis treningu na odcinku 140 km (na szosie) odbył się bez problemów. Po przybyciu do domu zegarek zużył uwaga! 25% energii. Czyli można przyjąć za zgodne oświadczenie producenta, że bateria wystarczy na około 13 godzin treningów.

Sygnał GPS uzyskiwany jest bardzo szybko, kilka dosłownie sekund i mamy informację GPS - OK!
Współpraca z czujnikami odbywa się na zasadzie "parowanie" i używanie. Szybko łapie połączenie z czujnikami i ani razu nie miałem sytuacji utraty połączenia z jakimkolwiek czujnikiem.

Poza sportowym charakterem a co za tym idzie współpracą z czujnikami kadencji, pracy serca, prędkości czy biegowym czujnikiem Polar'a, zegarek V800 pełni funkcję całodobowego monitora naszej aktywności.


W przypadku współpracy ze smartphone'm (konieczna instalacja aplikacji Polar Flow) dostajemy powiadomienie o naszym zbyt długim spoczynku, możemy (po wykonaniu bezprzewodowo synchronizacji) zobaczyć tan an ekranie telefonu, jak i na stronie Polar'a naszą dzienną aktywność. Od prostych kalorii, po liczbę zrobionych kroków czy sumaryczną, czasową naszą aktywność w ciągu dnia w stosunku do całej doby.
W nocy V800 staje się monitorem snu. Przydatna rzecz na kilka dni przed startem na zawodach lub w okresie przygotowań i wzmożonego wysiłku.
Dodatkowo po każdym treningu dostajemy praktycznie wszystkie ważne wskazówki z przebiegu treningu oraz co ważne, informację ile czasu powinniśmy przeznaczyć na regenerację do następnego treningu.


O tym, że bez trudu możemy ustawiać sobie różne profile treningowe nie trzeba nawet zbyt się rozpisywać, to jest oczywiste.
Co jeszcze? Ciekawą i jakże wartą wykorzystywania jest opcja testu ortostatycznego. Osobiście wykonuję go 2-3 razy w tygodniu. Można już z rana dowiedzieć się czy zaplanowany wysiłek jest adekwatny do stanu naszego serca (warto o nie dbać).


Czy 1700-1800 za V800 to dużo czy mało (wraz z czujnikiem HR)? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Ja mając kilkanaście programów i urządzeń (na przełomie długiego czau rzecz jasna) do analizy swoich postępów stwierdzam, że produkt jest wart swojej ceny.
Wraz z czujnikami kadencji i prędkości można zmieścić się w kwocie 2000-2100.
To już sporo jak na warunki naszego kraju, ale napiszę szczerze…zdrowie i nasze serca warte są każdej wydanej złotówki, a od pierwszego treningu z V800 odkrywam swój świat sportowy na nowo.
Brzmi to dziwnie, tym bardziej, że w ciągu roku tylko biegając robię ok. 2000 km. ale w V800 jest coś, co powoduje, że uzywam go chętnie przy każdym treningu, a poza…zegarki klasyczne, znacznie droższe poszły na półkę, czekając na "inne" czasy.


Pozdrawiam
ar3cky


p.s.
Na wszelkie pytania zainteresowanych V800 odpowiem tylko w temacie dla dobra ogółu ;) Nie odpowiadam więc na postawione pytania via PW

#2 hqvkamil

hqvkamil
  • Użytkownik
  • 610 postów
  • SkądBieszczady

Napisano 26 sierpień 2014 - 21:53

Zastanawiałem się nad polarem ale jednak wybrałem suunto ambit 2 i nie żałuję. :P
Focus user! :-P

#3 michpl

michpl
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 22 wrzesień 2014 - 22:41

Witam, 

 

Czy mógłby mnie ktoś uświadomić - czy do monitorowania całodobowej aktywności i monitorowania snu, liczenia ktoków i podpowiedzi  o braku aktywności w ciągu dnia wystarczy sam zegarek, czy potrzebna jest tez opaska H7 ?

 

I druga sprawa. Czy warto zainwestować w ten zegarek, gdy duża część aktywności odbywa się jednak wewnątrz (spinning, squash, bieżnia) 

 

Pozdrawiam

 


#4 ar3cky

ar3cky
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • SkądKattowitz

Napisano 22 wrzesień 2014 - 22:48

Nie, opaska H7 tylko w trakcie treningów. Monitor aktywności odbywa się na bazie TYLKO V800. Oczywiście dokładność nie jest jego największą zaletą. Należy przyjąć, że podane dane na koniec dnia są niedokładne o 5-8%.

Dlatego jak dla mnie w pierwszej kolejności V800 to jedno z najlepszych urządzeń na rynku do treningów, a jedynie dodatkowa funkcja to aktywność całodobowa. Przy czym napiszmy szczerze…każda opaska mierząca aktywność w ciągu dnia i nocy robi to z kilku %, jeśli nie więcej marginesem błędu.

Jak dla mnie po 20 zaliczonych mocnych treningach (przygotowania do maratonu) sprzęt sprawdza się bardzo dobrze.

 


#5 Marog

Marog
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 11 październik 2014 - 18:12

Piszesz o dodatkowych czujnikach: prędkości, biegowym czy kadencji. Te parametry powinien ogarniać GPS...
Czy trzeba je dokupić aby mieć dane na temat np prędkości czy odległości ?
Do treningu rowerowego co muszę dokupić, abym miał pełne dane?
Może cos źle zrozumiałem, ale jak możesz to odpowiedz proszę

#6 hqvkamil

hqvkamil
  • Użytkownik
  • 610 postów
  • SkądBieszczady

Napisano 11 październik 2014 - 20:03

Ogólnie zegarek pokaże ci prędkość, km które zbierze z GPsu. Natomiast dokupuje się czujnik prędkości do jeszcze dokładniejszego pomiaru. Tak samo musisz sobie dokupić czujnik kadencji.


Focus user! :-P

#7 OutOfMemory

OutOfMemory
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 05 listopad 2014 - 11:50

jeszcze wrócę do tego pomiaru aktywności.

Otóż rower dla mnie to nie tylko trening, ale także środek transportu. Gdy nie trenuję, jeżdżę tak, żeby się nie spocić, jednak puls siłą rzeczy jest sporo wyższy od spoczynkowego. Jak zatem poradzi sobie ów miernik aktywności w momencie, gdy w ciągu dnia przejadę 20 km spokojnym tempem? Ponoć v800 ów pomiar czerpie z ruchów nadgarstka, ale ręka leży na kierownicy nieruchomo. 

Z drugiej strony to, że oprócz treningów potrafię przejechać na rowerze 20 i więcej km po mieście może mieć jakiś wpływ na regenerację. Dlatego ciekaw jestem jak sobie z tym radzi v800



#8 ar3cky

ar3cky
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • SkądKattowitz

Napisano 05 listopad 2014 - 13:06

Istnieje coś takiego jak aktywność spoczynkowa i aktywność sportowa.
W przypadku aktywności sportowej (rower czy bieganie) wyliczona jest twoja aktywność na podstawie GPS. Proste i skuteczne.
W przypadku wyłączenia aktywności sportowej przechodzi się w tzw. aktywność spoczynkową, mierzona jest wtedy mn. aktywność na podstawie ruchu ręki.
Jeśli liczysz na to, że zegarek sportowy wyliczy Ci aktywność nie podając/włączając odpowiedniej do tego funkcji, to być może takie cuda dopiero w XXII wieku. Na dziś nie ma urządzenia na tyle inteligentnego, by z automatu rozpoznawało czy siedzisz na rowerze treningowo czy rekreacyjnie.
Na Polar Flow (strona) ustawiasz sobie różne profile, sportowe i rekreacyjne tez.
W momencie wsiadania na rower rekreacyjnie wybierasz sobie jeden z zapisanych profili, eksportujesz do zegarka i jeździsz do woli. Na koniec zegarek w sposób "inteligentny" obliczy Twoją dzienną aktywność na podstawie aktywności spoczynkowej, ruchu rekreacyjnego (nordic/jazda na rowerze) oraz ruchu sportowego (bieganie/szosa itd).
Proste i skuteczne narzędzie do rejestracji swojej aktywności. Na dodatek dla osób nie poszukujących zegarka sportowego na maksa wyposażonego w możliwości czujnikowe wychodzi na dniach M400 w wersji czarnej i białej.
Ma być tym samy co V800 pozbawionym mozliwości doposażania w dodatkowe czujniki (oczywiście klasyczny HRM będzie współpracował).



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polar V800, zegarek, Monitor serca