Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica Efektywności Pomiędzy Pedałami Mtb A Szosowymi

spd mtb pedały buty spd-sl look time

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 11:14

Jeżdżę na szosie: ustawki, treningi, stravy, segmenty, interwały, i takie tam.
Jako, że nie tak dawno priorytety były inne, to mam ze starego roweru buty i pedały spd.

Buty są co prawda bardzo sztywne (northwave sparta sbs), ale przy okazji zmiany maszyny na wyższą półkę zastanawiam się czy nie lepiej zrobię jeśli część z dostępnego budżetu przeznaczę na wymianę butów.

 

Gdybym kupował teraz, to oczywiście kupiłbym szosowe, znam wszystkie wady: "chodzenie jak kaczka, zużywające się bloki, blablabla" i przystaje na nie.

Po prostu do moich zastosowań buty i pedały szosowe to jedyny słuszny wybór, jeśli się nie ma innych z poprzedniego życia kolarskiego ;-)

 

W tym temacie szukam jedynie opini o przesiadce z spd na szosowe - czy różnica efektywności, transferu mocy jest tak duża, że lepiej wybulić ten tysiąc więcej ?

Nie chodzi mi o stabilność podczas deptanego sprintu na finiszu/szybkiego startu, tylko o normalne, monotonne kręcenie w siodle.



#2 EverRestOnTheBike

EverRestOnTheBike
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 wrzesień 2014 - 11:21

Już gdzieś taki temat był  ;-) poszukaj 


  • mikroos lubi to

#3 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 11:28

o to się rozchodzi: http://www.forumrowe...mi-i-szosowymi/ ?

Autor miał dobre intencje, ale odpowiedzi były takie jakich tutaj nie chciałem: "szosowe się trudniej wypinają jak się depta, ale można chodzić po bułki".

 

Chodzi mi o normalne kręcenie z dużą kadencją.

Miło też by było usłyszeć opinie ludzi uprawiających kolarstwo szosowe i mtb - często zawodnicy mtb traktują szosę jako świetne uzupełnienie.

Oni mają raz to, raz tamto i na pewno są w stanie odczuć te ogromne różnice w transferze mocy, o ile one występują.

 

Z własnego dośw. wiem, że jak się przesiadłem na spd z platform to ofc oprócz adaptacji do wypinania różnicy aż tak nie odczułem, natomiast teraz jak wkręciłem spowrotem do górala platformy, to się czuję jakbym jeździł na różowej hulajnodze z kokardkami.



#4 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 02 wrzesień 2014 - 12:06

Tu było milion razy pisane o tym.

 

http://szosa.org/top...wy-dla-amatora/
 

 

Zważ pedały szosowe i MTB zważ buty z blokami szosa i MTB, teraz pomnóż kadencję 80obr/min razy około 100 minut i przelicz ile ciężej dźwigasz z blokami z górala przy każdym ruchu korbą.

 

http://szosa.org/top...-czy-może-look/



#5 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 12:17


Tu było milion razy pisane o tym.

 

http://szosa.org/top...-czy-może-look/

 

no fajnie, tylko zobacz że ten temat ma 66 stron. Na pewno każdy je przeczytał.

Ja nie potrzebuję zestawienia, że w spd pochodzę a szosowe się wpinają z jednej strony, bo to wszystko wiem i jak pisałem - jakbym jeździł na platformach i przechodził na zatrzaski to bym brał szosowe bez chwili zastanowienia.

Chodzi mi o poradę w moim konkretnym przypadku - czy różnica jest na tyle duża, że warto wymieniać mtb z wyższej półki na szosowe.

 

Co do masy - dzięki, też wezmę to pod uwagę. Są jeszcze pozostałe czynniki.



#6 rafalf

rafalf
  • Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 12:40

Odnosnie trasferu mocy sie nie wypowiem, ale przykladowo pedaly SPD Shimano PD-A600 sa ciezsze od kompozytowej Ultegry o niecale 30g (wg bike.shimano.com). Moim zdaniem za mala roznica, zeby wydac dodatkowy tysiac na pedaly i buty.

 



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 wrzesień 2014 - 12:56

Zważ pedały szosowe i MTB zważ buty z blokami szosa i MTB

PD-R540: 330 g. PD-M540: 352 g. Waga bloków bardzo podobna - jedne większe, ale plastikowe, a drugie mniejsze ze stali. Chyba, że chcesz ważyć jeszcze protektor w butach, ale... bądźmy poważni ;) Poza tym ciężko mówić o dźwiganiu, kiedy masz dwa ciężarki rozwieszone po przeciwległych stronach okręgu.

To gdzie ta wielka różnica?

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:15

Co do wagi butów:

przykładowe szosowe: 560g para

przykładowe mtb: 760g para.

Patrzyłem na Northwave'a.

Sporo.

 

A jak z tym transferem mocy, o którym nikt nic nie wie :) ?

 

Albo innaczej: Kichał Michał czy to większy blok, czy to transfer mocy, czy to różnica wagi.

Po prostu: Dużo fajniej się kręci na szosowych ?

 

Najlepiej jakby ktoś miał w szosie spdki a potem zmieniał na typowo szosowe, to będzie wiedział.

Jeśli się sam zdecyduję na zakup, to nie omieszkam zdać relacji.



#9 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:43

mikroos jesteś w branży pewnie będziesz wiedział, zawsze wydawało mi się, że różnica między blokiem górskim a szosowym jest całkiem spora.



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:49

Uwierz mi, że mam ciekawsze tematy do sprawdzania niż analizowanie, ile ważą bloki i ile z tej różnicy kompensuje różna wielkość blaszki w podeszwie buta.

Jestem zwolennikiem dobierania sprzętu wg kryteriów praktycznych, a nie argumentów o kolosalnej różnicy rzędu czternastu gramów wagi.
  • EverRestOnTheBike lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:54

To ja powiem od siebie, SPD mam w góralu SPD-SL w szosie i nie zamieniłbym w szosie na SPD.



#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:55

A ja dla odmiany uważam, że 1000 zł można wydać znacznie lepiej, szczególnie jeżeli masz po prostu monotonnie kręcić.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 02 wrzesień 2014 - 14:00

Ok, to ja może jeszcze zapytam o golenie nóg. Wiem, że już był podobny temat, ale chciałbym tylko wiedzieć czy fajniej się kręci z włosami na nogach, czy bez.  ;-)

 

Tyle razy to było wałkowane, że aż się dziwię, że ktoś odpowiada w takich tematech...



#14 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 02 wrzesień 2014 - 17:19

Nogi, sprawa indywidualna. Ja zacząłem golić w tym roku tak na próbę, ale zostało i już zostanie. Nie jestem zawodowcem, więc nie będe pieprzył o korzyściach czasowych, masażach, itp. Jak dla mnie jest troszkę bardziej komfortowo, znacznie bardziej estetycznie i po prostu jakoś tak kolarsko. Koniec końców jest to dla mnie zabawa,  i w jakiś sposób staram się 'bawić' w to jak prosi. Spróbuj, zobacz. 3 lata temu by mi do głowy nie przyszło golić, teraz za to miałbym opory żeby z zarośniętymi nogami pojechać na ustawkę :P 

 

 

A co do spd'ow to temat akurat dla mnie bo przesiadłem się na szosowe 3 jazdy temu. Różnice? Odpowiem humorystycznie ale prawdziwie: pierwsza jazda: 60km średnia 35,5km/h, Druga jazda 35km średnia 33,1km/h. Dziś trzecia jazda: 40km średnia 34.1km/h. Nigdy w życiu takiej serii nie miałem, przekroczyć na takich solo trasach średnią 31 było dla mnie sporym wyzwaniem, a tu mimo niekorzystnych wiatrów weszło bez większego ale.

 

Oczywiście nie może to być 'wina' zmiany systemu ale zbieg okoliczności straszny ;D

A tak na serio, to polecam jednak szosowe. Chodzi się normalnie, nie mam pojęcia o co ludziom chodzi jak mówią, że się nie da. Da się. But jest dużo sztywniej połączony z pedałem niż w górskich spd'ach. Tam mimo wszystko jest sporo luzów, nie ma tej powierzchni styku i nie sądziłem, że to powiem ale to jednak czuć. 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#15 vuc

vuc
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 18:36

dzięki.

 

a z jakich butów i pedałów na jakie się przesiadałeś ?

 

ps: Z tymi nogami to był sarkazm ;)



#16 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 02 wrzesień 2014 - 19:04

Buty te same: Shimano r088 szosowe.

Przesiadłem się z Spd m505 na Look Keo. 

Różnica lekka ale zauważalna na plus. Jak dla mnie. 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#17 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 08 wrzesień 2014 - 23:38

Załóż na lewą stronę pedał mtb, a na drugi pedał szosowy, a sam poczujesz co i jak. :P



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spd, mtb, pedały, buty, spd-sl, look, time