Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobór Przełożeń

korba przełożenia

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 voo

voo
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 19:57

Cześć,

 

Jako, że to mój pierwszy post to chciałbym serdecznie powitać wszystkich forowiczów. Swoją przygodę z szosą rozpocząłem w tym sezonie i jestem dopiero początkującym lecz bardzo ambitnym kolarzem amatorem. Chciałbym doradzić się Was w sprawie doboru osprzętu, konkretnie zaś chodzi o korbę i kasetę. Do wyboru mam korbę klasyczną 53/39 lub korbę kompaktową 50/39. Ze względu na dostępność kaset, jestem ograniczony do 11 rzędowej 11-28. Czy moglibyście podpowiedzieć, który zestaw sprawdziłby się lepiej zakładając jazdę po terenach nizinnych (wielkopolska)? Serdeczne dzięki za wskazówki.

 

Pozdrowienia!



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 wrzesień 2014 - 20:04

Czołem!

Na początek: kalkulator w dłoń! ;) http://cluster014.ov...lkprzelozen.htm

Wyniki i wskazówki będą bardzo mocno zależały od tego, z jaką prędkością i jaką kadencją jeździsz. Dlatego kalkulator bardzo Ci się przyda, żeby ocenić, co może być Tobie potrzebne, bo jednej uniwersalnej recepty nie ma.

Zasadniczo na Wielkopolskę mało kto potrzebuje kasety większej niż 11-25. Ale oczywiście warto byłoby, żebyś sobie wszystko policzył i sam wyciągnął wnioski.


Pozdrawiam!

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 07 wrzesień 2014 - 20:26

Zakładając, że już na czymś jeździłeś, bo przecież piszesz, że przygodę z szosą już zacząłeś w tym roku - nie zauważyłeś podczas jazdy, których przełożeń używasz najczęściej, a których mógłbyś się pozbyć, bo nie widzisz w swoim terenie zastosowania dla nich ?

 

Napisz coś więcej, czym dysponujesz (jaki napęd masz obecnie) i czy on ci odpowiada (wystarcza), czy się na nim męczysz - np. czujesz że mógłbyś jeździć szybciej ale ci się kaseta kończy, albo wręcz przeciwnie - nie dajesz rady na podjazdach (w Wielkopolsce ?), bo ci się kaseta kończy, ale z drugiej strony.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#4 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 07 wrzesień 2014 - 21:02

Zakładam, że kupujesz nowy sprzęt skoro kaseta 11-rzędowa. Możesz kupić na początek kompakt, a jak pocwiczysz to zamienić blat na standard bez kupowania całej nowej korby przecież.

No chyba, że skoro jesteś naprawdę ambitnym amatorem i juz się ścigasz - wtedy bierz standard bo te 3 ząbki mniej na blacie mogą kosztować sekundę na finiszu!

Tak jak koledzy wcześniej doradzali - po pierwsze kalkulator, po drugie kaseta 11-28 bez sensu na wlkp, coś ciasniejszego zdecydowanie bedzie lepsze.



#5 Gosc_lobson_*

Gosc_lobson_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2014 - 00:56

Użytkowałem 2 lata następujący zestaw:

korba 53/39 + kaseta 11-25

teraz użytkuję 

korba kompakt 50/34 + kaseta 12-27 

 

 

Jeżdżę głównie po trójmieście, żuławy wiślane. Z moich obserwacji wynika, że do wygodnej jazdy prędkościami 20-35km/h lepszy jest mój poprzedni zestaw. Używałem cały czas małego blatu i nigdy mi nie zabrakło kasety na podjazdach. Tylko, że co to za podjazdy w tych rejonach. Duży blat był używany jak już potrzebowałem jeździć w górnych granicach prędkości które podałem, lub szybciej, np zjazdy.

 

Korba kompakt wymusza na mnie jazdę na małym blacie i końcówce kasety + duży blat i początek kasety. Taka żonglerka przełożeniami jest dosyć męcząca w moim odczuciu. A przekos łańcucha mnie drażni.

 

Sytuacja mogłaby się zmienić gdybym zaczął jeździć w górach :)

Nie ścigam się.



#6 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 06:42

Albo wzmocnij nogi skoro przy blacie 50 używasz tylko początku kasety. Chyba, że lubisz kadencję 120 to ok.


Trzepak 

"MAMIL"


#7 Gosc_lobson_*

Gosc_lobson_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2014 - 10:03

Nie wspominałem, że używam TYLKO początku, mowa jest o prędkościach podanych w poprzednim poście. 



#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 listopad 2014 - 09:54

1 dlaczego w kompakcie używasz przekosów ?? jak masz duży blat uniwersalny 50 ???

 

Na płaskie tereny wybiera sie korby 52(53) /39, na pagóry lepszy jest 50/34.

 

Wlasnie sie przesiadłem na kompakta i te podjazdy , które na 52/39 już zrzucałem na mały , to teraz robie na duzym 50 , kaseta ma mniej wiecej tyle samo bo 12/26 lub 7 .

 

przy wyborze korby ważna jest też długość bo różnica 170 a 175   daje sporą różnice , u mnie przejscie z 172.5 na 175 odbiło sie na lepeiej  i płynniej.

 

u mnie zmiana wymusiła przęłajówka gdzie mam 46/34 i chciałem mieć napęd prawie taki sam w szosie i przełaju , aby trenując sobie tu i tu nie odczuwać zbyt duzej róznicy  w przełozeniach .


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 grudzień 2014 - 22:43

Na Wielkopolskę? Mieszkam w północnej WLKP i mam założone 53/39 oraz kasetę 12/23 10s. Nie ma podjazdu w moich rejonach na które bym nie wjechał z siodełka. Ale to północna Wielkopolska więc tu są jakieś podjazdy, na południu o takie jest zdecydowanie trudniej, tam jest płasko jak na stole i nie wyobrażam sobie tam kasety 11/28. Zresztą w ogóle przełożenie 53:11 jest mega ciężkie i w praktyce nie do wykorzystania w WLKP. Dla mnie ideałem byłoby 52:12 oraz 39:23 i właśnie taki zestaw proponuję.

 

Dodam może, iż wcześniej miałem kasetę 12/25 ale bardzo często brakowało mi koronki 18z na kasecie. Przeskok z 17 na 19 był wyraźnie odczuwalny i irytujący. Ale kolega wspomina o jakimś dziwnym kompakcie 50/39, jeśli to nie pomyłka bo kompakty to 50/34 i 52/36 to do takiej korby założył bym kasetę 11:23 lub lżejszą jeśli nie chcemy sprintować czy nie mamy długich zjazdów 12/23. Mowa oczywiście o 10s, przy 11 spokojnie można wejść w 11/23 lub 12/25, wtedy niczego nie zabraknie.



#10 el35

el35
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 04 styczeń 2015 - 00:07

Kujawy są niedaleko a zaczynałem jazdę  na pałukach - taka północna wielkopolska. W tym roku założyłem kasetę 9-rz 11-23  (przód 52-40) i  teraz dopiero płynnie jeżdżę po okolicy - Gąsawa, Żnin, Mogilno, Inowrocław. Najwięcej dały mi zębatki 14-15-16-17





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: korba, przełożenia