Skocz do zawartości


Zdjęcie

Na Żarty I Jednocześnie Na Serio

crowdfunding jabłka #zróbdlajabłka przeciw Putinowi

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 15 wrzesień 2014 - 14:27

Niedawno podrzuciłem Wam temat o ekipie smoczych łodzi, której można było pomóc w realizacji ich projektu crowdfundingowego. 

 

Kolega Dandy Horse podrzucił temat budowy mini toru kolarskiego mającego zwrócić uwagę na niszczejący tor kolarski Dynasy.

 

Swoją drogą nieco wcześniej dość mocno polemizowałem (żeby nie powiedzieć kłóciłem :) ) ze swoimi znajomymi (nie na forum), którzy twierdzili, że Polacy nie będą wspierać tego typu projektów, gdyż nie są życiowymi optymistami, są zawistni i nie lubią pomagać innym, a ich ewentualne poparcie dla fajnej idei to co najwyżej  kliknięcie lajka, co oczywiście nic nie kosztuje ale i niczego tak naprawdę nie wnosi.

Ja uparcie i stanowczo przekonywałem moich znajomych że to stereotypy i myślą szablonowo, że jednak mocno się przybliżyliśmy pod tym względem do innych narodów (szczególnie USA), gdzie taka forma finansowania fajnych projektów to norma, a ludzie masowo pomagają innym chociażby drobnymi kwotami. 

 

Cóż, oba wyżej wspomniane projekty się udały i będą realizowane (hura) , więc to chyba ja miałem rację. Ale widząc jednak rozmiar odzewu, to chyba tylko tak po części ją miałem. Jednak Ameryką jeszcze nie jesteśmy, a szkoda, bo żyłem tam jakiś czas i podoba mi się tamta mentalność.

Uważam natomiast że mamy do tego potencjał, tylko musimy go w sobie uwolnić. Świadomość że co jakiś czas bezinteresownie się coś konkretnego dla kogoś lub czegoś (idei) zrobiło powoduje że żyje się z uśmiechem na ustać (po amerykańsku, a jak  :-D ) a z uśmiechem żyje się przyjemniej.

 

Podrzucam Wam jeszcze jeden temat, który mnie się bardzo podoba - który jest trochę dla żartu http://www.youtube.c...h?v=nToSXBaS5tY

 

, a tak naprawdę na poważnie, bo można zrobić mały krok do tego, aby dzieci w szkołach zamiast śmieciowego żarcia jadły zdrowe polskie jabłka, przy okazji pokazując naszym wschodnim sąsiadom społeczną solidarność w słusznej, politycznej sprawie. 

 

https://www.wspolnyp...y/zrobdlajablka

 

 

Całości problemu zdrowego odżywiania tym nie załatwimy, pokoju na Ukrainie też nie wprowadzimy, ale możemy zrobić mały - jednak niezwykle cenny kroczek w dobrym kierunku. A to więcej niż coś.

Jeśli w wyniku tej akcji będzie chociaż jeden potencjalny młodzieniec typu Fenrir mniej (autor popularnego wątku o rozpoczęciu kariery kolarskiej w wieku 17 lat i wadze 120 kg) to wszyscy, którzy się do tego przyczynią, będą mieli kolejny powód do chodzenia z uśmiechem na ustach, czego Wszystkim życzę.

 

Natomiast w kontekście mojej przytoczonej powyżej kłótni z przyjaciółmi, jestem ciekaw Waszej opinii na temat tego czy jako społeczność jesteśmy gotowi do finansowania różnych ciekawych projektów w formule finansowania społecznościowego. Będę wdzięczny za podzielenie się opinią. Jestem po prostu ciekaw.

 

 

 



#2 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2014 - 20:26

tym razem po mleku jest bum na jabłka... co jest w nich lepszego od czekolady słodzonej cukrem bez chemii (czyt. wysokiej jakościowo, np. Ritter)? niestrawny błonnik i śladowe ilości minerałów i witamin? zapchanie żołądka i jelit, mechaniczne ich drażnienie i gazy, głównie dzięki niestrawnej skórce?

żyjemy w chorym środowisku, gdzie warzywom i owocom przypisuje się zbawienne właściwości, podstawą żywienia są produkty pełnoziarniste. 

 

projekt mini-toru kolarskiego jak najbardziej tak, biorę łopatę i pomagam choćby jutro. 

wprowadzanie pseudo-dobrych nawyków żywieniowych - nie, nie, nie.

 

hejt znawców za 3. 2. 1....



#3 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 15 wrzesień 2014 - 21:12

Nie jestem znawcą ani dietetykiem i nie zamierzam hejtować  ;-) .

 

Ja jabłka lubię i uważam że są zdrowe. Witaminy, minerały, błonnik  - to wszystko przecież tam jest. Czy dużo, czy mało ? - są warzywa czy owoce, które mają więcej, a są i takie które mają mniej. Przecież nikt nie mówi żeby jabłka były podstawowym składnikiem dziennej diety, która musi być urozmaicona. Natomiast widzę w ich jedzeniu raczej same pozytywy niż negatywy. Szczególnie dla dzieci, które w ten sposób uczą się jeść generalnie warzywa i owoce zamiast batoników, chipsów, wody smakowej, pseudo soków, a witaminy i minerały to w tabletkach. Moje dzieciaki też się zajadają jabłkami, z tym że mają przeważnie obierane ze skóry, ale jak kto lubi.

 

Generalnie jestem za żywnością nieprzetworzoną, a m.in. jabłka raczej do tego segmentu należą. Lubię też ciasta z jabłkami itp, itd. :-D

 

Czekoladę Ritter powiadasz ... to też lubię, ale jadam tylko gorzką i raczej nie byłbym pewny czy wszystkie pozostałe jej (Rittera) rodzaje różno smakowe i oparte na czekoladzie mlecznej są takie właściwe dla zdrowej diety. 

 

Czy jedzenie jabłek podrażnia mechanicznie nasze bebechy ? eeee, nie wyobrażam sobie swojego dziennego menu opartego na papkach. Natura dała nam mocną szczękę po to żeby gryźć i chrupać  :-D .



#4 Gosc_rowerowyninja_*

Gosc_rowerowyninja_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2014 - 21:49

Rozumiem ideę wspólnej zrzuty na szczytny cel albo ciekawy projekt. Kiedy powstawały serwisy kojarzące szukających ze wspierającymi na początku pojawiały się w większości fajne projekty, potem różnie, teraz przeważnie głupie, jak ten z jabłkami.

 

Po pierwsze, sensowniej jeśli się chce wesprzeć rolnika produkującego jabłka jest iść /jechać do niego i je po prostu kupić. Prosto z drzewa, żeby nie wspierać pośredników. I dać mu uczciwą cenę.

 

Po drugie rolnicy dostaną wsparcie finansowe z okazji embarga w zamian za nieodpłatne przekazanie plonów bankom żywności, szkołom, przedszkolom etc.

 

Po trzecie, dlaczego jabłka? A producentów mięsa, warzyw i innych towarów objętych embargiem nie wspieramy?

 

Po czwarte, szkoły nie potrzebują gównianych projektów do wsparcia, bo dostają pieniądze na zakup warzyw i owoców. Jeśli wykażą, że są w stanie zagospodarować więcej niż mogą kupić, dostaną je za darmo właśnie w związku wsparciem celowym dla ich producentów (ci dostaną za nie pieniądze z budżetu).

 

Tak więc IMO ta akcja nie wspiera ani szkół, ani rolników tylko wspolnyprojekt.pl



#5 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 15 wrzesień 2014 - 23:16

Ja widzę to zupełnie, ale zupełnie inaczej. Przekonywać Cię oczywiście nie będę, bo dla Ciebie czy kogoś innego może to być głupie, dla innego zabawne, a jeszcze dla innego po prostu pożyteczne. Gdyby wszystkim podobało się to samo, to by było nudno.

 

Wypunktowałeś  swoją opinię, a ja napiszę krótko jak ja to widzę w odniesieniu do Twoich opinii.

 

1. Naprawdę wyobrażasz sobie masowe wycieczki pojedynczych osób do sadowników ? Przecież to nierealne i nie o to chodzi - równie dobrze możesz kupić jabłka w sklepie. Poza tym są regiony w Polsce gdzie sadownictwo jest istotną  branżą, a są regiony gdzie sadów nie ma lub jest niewiele i ten problem ich w zasadzie nie dotyczy. Przecież nie pojedziesz pół Polski żeby kupić kilka kg jabłek od sadownika. Jeśli wspólnyprojekt.pl za zebraną kasę kupi ileś tam ton jabłek, to też pewnie zrobi to bez pośredników , a sadownik dostanie jak napisałeś uczciwą cenę. Przynajmniej tak to widzę. 

 

2. Wsparcie z urzędów ? Ktoś coś pewnie dostanie, ktoś nie lub niewystarczająco. Nie wiemy kto ile i dlaczego. Jedno wiem na pewno, jeśli na wsparcie rolników Unia przeznaczy np. x mln zł, to połowę tej kasy wchłonie biurokracja z tym związana a połowa zostanie może przeznaczona na wsparcie. Akurat biurokracji to mi by się nie chciało wspierać, już wystarczająco zabierają mi w podatkach. Przekazanie jabłek bezpośrednio z sadów do szkół ? To jest tak zbiurokratyzowane aby było zgodne z naszymi super przyjaznymi przepisami, że ZNP nie może się dogadać z sadownikami - w w zasadzie znowu instytucjami pośredniczącymi jak ARR http://metromsn.gaze...esprzedane.html

To zresztą nie ta skala i nie o to chodzi. Ktoś chce obok tego wszystkiego i bez pośredników pokazać biurokratom jak to można szybko, sprawnie i pożytecznie przeprowadzić, nie marnując przy tym środków ? i bardzo dobrze.

 

3. Dlaczego jabłka ? A dlaczego nie? Może dlatego że było o nich najgłośniej. To że nie można pomóc wszystkim to znaczy że nie mamy pomóc nikomu ? Przecież chodzi o pokazanie pewnej solidarności czy poparcia, a nie kompleksowego i pełnego rozwiązania problemów tego kraju, nie żyjmy w utopii. 

 

4. Tak jak w drugim akapicie - można wszystko zostawić instytucjom i urzędom. Ja wiem że one marnują mnóstwo czasu i przekazywanych im pieniędzy. Zresztą w tym wszystkim nie do końca chodzi o samą techniczną stronę dystrybucji jabłek. Aspektów tego wszystkiego jest przecież więcej. Oczywiście ktoś może uznać że to jest głupie i ma do tego prawo, ale inny ktoś może będzie chciał w ten sposób pokazać palec Putinowi, ktoś inny będzie chciał pomóc sadownikowi, a mnie akurat najbardziej przekonuje sam finał, czyli jednak pewna promocja zdrowego / zdrowszego odżywiania się przez dzieciaki. 

 

Na koniec -  wspierani są ci co dostają kasę albo towary zakupione za kasę. Jeśli wspólnyprojekt.pl za 100% zebranej kasy zakupi jabłka, a do tego się zobowiązali to nie widzę to kasę dostaną rolnicy, a jabłka dostaną dzieciaki w szkołach.

 

A teraz do rzeczy, założyłem się ze znajomymi, że ten projekt zbierze min. 10 tyś zł. - na szali jest karton baaaardzo dobrego wina. 

Ratujcie moje wino  :-D .



#6 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 wrzesień 2014 - 01:14

Może lepiej idźcie domagać się od rządu żeby znieśli sankcje nałożone na ruskich, bo jak widać bardziej sami na tym cierpimy niż oni. Taką inicjatywę chętnie poprę :D

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#7 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 wrzesień 2014 - 08:16

tym razem po mleku jest bum na jabłka... co jest w nich lepszego od czekolady słodzonej cukrem bez chemii (czyt. wysokiej jakościowo, np. Ritter)? niestrawny błonnik i śladowe ilości minerałów i witamin? zapchanie żołądka i jelit, mechaniczne ich drażnienie i gazy, głównie dzięki niestrawnej skórce?

żyjemy w chorym środowisku, gdzie warzywom i owocom przypisuje się zbawienne właściwości, podstawą żywienia są produkty pełnoziarniste. 

 

projekt mini-toru kolarskiego jak najbardziej tak, biorę łopatę i pomagam choćby jutro. 

wprowadzanie pseudo-dobrych nawyków żywieniowych - nie, nie, nie.

 

hejt znawców za 3. 2. 1....

Podpisuję się pod tym obiema rękami!

Dość powiedzieć, że przeciętne jabłko to 10-14g fruktozy (ekwiwalent 4,5 łyżeczki cukru).

Owoce to mizerne źródło wit. i min. (no może oprócz owoców jagodowych). Chyba żeby jeść to na kilogramy, faszerując się przy tym fruktozą.

A co do 'zrobienia na złość Putinowi' to jest to idiotyczna idea. Nie rozumiem jak można myśleć, że jemu to zrobi jakąkolwiek różnicę czy my to będziemy skupować czy nie. Zresztą wystarczy spojrzeć w ten sposób: przed embargiem Ruscy pompowali do Polski kasę za te jabłka - teraz tę kasę której nie dostaniemy od Ruskich próbuje się wyciągnąć od polskich obywateli. Paranoja...


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#8 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 16 wrzesień 2014 - 09:14

A co do 'zrobienia na złość Putinowi' to jest to idiotyczna idea. Nie rozumiem jak można myśleć, że jemu to zrobi jakąkolwiek różnicę czy my to będziemy skupować czy nie. Zresztą wystarczy spojrzeć w ten sposób: przed embargiem Ruscy pompowali do Polski kasę za te jabłka - teraz tę kasę której nie dostaniemy od Ruskich próbuje się wyciągnąć od polskich obywateli. Paranoja...

Chyba, że chodzi o zachowanie równowagi w gospodarce, aby sadownicy za bardzo nie ucierpieli na tym. Tylko tak jak mówisz, my ich możemy wspomóc jedynie "detalicznie" 


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#9 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:23

to niech sobie chrzan posadzą

w tych czasach trzeba być elastycznym

na uj ludziom jabłka :roll:



#10 rafalf

rafalf
  • Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:49

Jablka? Na cydr ;)



#11 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:54

hehe, etanol znacznie zdrowiej połykać z czerwonym winem.
takie owoce tylko dla trzody.



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: crowdfunding, jabłka, #zróbdlajabłka, przeciw Putinowi