Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba - bicie boczne


33 odpowiedzi w tym temacie

#1 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 25 sierpień 2009 - 22:05

Witam ponownie.
W mojej szosie, nie wiem jak ale niedawno korba dostała bocznego bicia. Da radę coś z tym zrobić czy można tylko wyrzucić do kosza? Strasznie mnie to drażni bo nie mogę wyregulować przerzutek. Z przodu niby jest 4 stopniowa a ni jak teraz nie da rady idealnie wyregulować :/

#2 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 sierpień 2009 - 22:34

Co 4-ro stopniowa, przerzutka czy korba ??????

Jak wali na boki to sobie blaty wyprostuj, albo sprawdż luz na pakiecie.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#3 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 25 sierpień 2009 - 22:50

Przerzutka 4 stopniowa. Luzów nie ma. A jak wyprostować blaty? Śruby kręcą mi się w koło:D

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 06:14

Zanim zaczniesz prostować zębatki sprawdź czy wszystkie śruby mocujące zębatki są dokręcone. Następnie warto sprawdzić czy sama korba jest odpowiednio dokręcona tak samo jak i wkład suportu. Kiedy upewniesz się, że wszystko jest ok, a korba nadal jest krzywa można przystąpić do prostowania zębatki.

Bierzesz francuza w łapę, kręcisz korbą (bez łańcucha), sprawdzasz gdzie jest krzywa, chwytasz kluczem zębatkę i prostujesz.
Należy to robić delikatnie i z wyczuciem.

#5 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 08:17

W taki sposób mogę wyprostować większą zębatkę. A mniejszą?

#6 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 08:32

Mniejszą też można w ten sam sposób, ale musiałbyś ściągnąć dużą zębatkę (po zdjęciu zębatki trzeba podłożyć podkładki między śrubę, a komin bo inaczej nie będzie można przykręcić zębatki).

Jeżeli mała zębatka jest krzywa w tym samym miejscu co duża i jest to gdzieś w okolicach, któregoś z ramion to jest duże prawdopodobieństwo, że krzywe jest ramię, a nie same zębatki. W tym przypadku jest już większy problem, walić młotem na pałę nie ma sensu.
Do prostowania pająka korby są specjalne maszyny, niestety czegoś takiego jeszcze nie widziałem (na żywo).

#7 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 09:02

Ale jak odkręcić jak śruba kręci mi się w koło a z tyłu nie ma jak ją zablokować?

#8 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 09:13

Należy sprawić sobie taki klucz :arrow: Park Tool .
Ewentualnie pokombinować z wkrętakiem.
Przed odkręceniem śrub można też psiknąć jakimś odrdzewiaczem.

#9 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 sierpień 2009 - 09:43

Jak są blaty lekko krzywe to nie musisz ich sciagać bo nie będziesz wiedział w którym miejscu naprostowac, prostuj na korbach, doginając duuuuzym srubowkrętakiem, lub innym słusznym narzedziem, czasem można młotkiem lekko puknąć.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#10 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 12:30

Wyprostowałem na tyle na ile się da. Kolejny problem. Nie wiem kiedy powstał bo nie zwracałem na to uwagi to to że jak się depnie np z prawej strony to góra obu zębatek odchyla się do prawej jak z lewej to odwrotnie. A jak jedzie się normalnie to nie ma tego problemu. Luzów wyczuwalnych ręką nie ma.

#11 Gothic

Gothic
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 sierpień 2009 - 12:48

Czyli material z ktorego zrobiona jest korba, oska i moze tez rama nie jest wystarczajaco sztywny, wiec przy mocniejszym nacisnieciu wygina sie. Chyba nic na to nie poradzisz, mozesz tylko zmienic na cos lepszego. :roll:

#12 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 12:50

To mnie teraz pocieszyłeś... :/
Ale to nie może być rama skoro zębatki jakby odchylają się w prawo od ramy.

#13 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 12:58

To jest przypadłość korb mocowanych na kwadrat/isis/octalink. Jakiej korby byś nie założył i tak będzie się wyginać. Jedne mniej drugie bardziej.

Korby, które najmniej się poddają pod butem to korby w systemie hollowtech II, ultra torque itd. czyli wszystkie te, które mają łożyska na zewnątrz ramy(pomijając OS).

#14 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 13:33

Czyli mam rozumieć że mimo wszelkich starań nie będę miał dobrze wyregulowanych nie "ocierających" przerzutek tak?:D

#15 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 13:52

A to zależy. Przy manetkach campy można to wyregulować, przy shimano czasem trzeba pójść na kompromis i ustawić tak aby nie ocierało na najczęściej używanych przełożeniach.

#16 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:29

Ja mam "słynne" manetki "SORA" :P Także pewnie musi zostać jak jest a muszę przyznać że to dość drażni jak łańcuch ociera o przerzutkę :/

#17 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:33

No race face raczej sie prawie nie gną, poza tym najczęściej gnie sie rama a wydaje sie ze korba,
Ośka nie wygina sie, no bez jaj, widział ktos wyginającą sie oś suportu ??????, rama , gówniane korby ale nie oska - ona moze ewentualnie peknąć.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#18 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:49

Rama jest sztywno podczas tego "aktu". Załóżmy przy depnięciu z prawej, góra korby-większa oraz mniejsza zębatka odchyla się kilka mm w prawą. Podczas spokojnej jazdy sytuacja ta nie występuje lub efekty są znikome. A korba mocowana jest na wielowypust.
Pozdrawiam

#19 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2009 - 20:50

Nikt nie pisze o wyginających się ośkach tylko o mało sztywnym połączeniu korba-oś.

#20 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 27 sierpień 2009 - 14:41

taaa i zamocowaniu suportu do osi ;)

sprawdz lepiej czy masz dobrze dokręcone miski, bo wiem cos o biciu bocznym korby (na kwadrat)



Dodaj odpowiedź