Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki mostek wybrać?


520 odpowiedzi w tym temacie

#441 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 październik 2016 - 08:06

Szukam czegoś, tylko nie wiem jeszcze czego... :)

Jestem kompletnym amatorem i pewnie będę musiał trochę poćwiczyć z mostkami. Chciałbym coś wyższego niż mam

 

Michał, może zacznij od rozgrzewki. Mostek wymaga sporej elastyczności, będzie wyższy, gdy będziesz rozgrzany. ;)

 

A poważniej: napisz jaki mostek potrzebujesz, mam kilka, które leżą nieużywane.



#442 qqq

qqq
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 20 październik 2016 - 19:48

Wydaje mi się, że coś takiego jak w ogłoszeniu byłoby OK (mam strasznie wydymaną suwmiarkę).

Czyli średnica rury wchodzącej do ramy 22,2, średnica kiery 25,4, kąt rozwarty no i długość ze 135.

Jakbyś coś takiego znalazł to bym chętnie przygarnął :)

 

 

_____________________________________________________________________

 

W związku z tym, że do końca nie wiem jakiego mostka potrzebuję, może lepiej będzie kupić taką pałę: http://allegro.pl/ad...6531002956.html i do tego mostek z małym kątem i odkręcaną hmmmm... "twarzą", żeby w razie czego przekręcić go do góry nogami?

 

Dobrze móżdżę?


Użytkownik qqq edytował ten post 23 październik 2016 - 11:46


#443 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 04 maj 2017 - 14:55

podepnę się pod temat. Jestem nowy i póki co bardzo mało wiem. Kupiłem używaną szosę rozmiar 54cm ma bardzo długi mostek 120mm (ja mam 174cm) wydaje mi się że potrzebuję przynajmniej dwa razy krótszy ale czy można to jakoś wyliczyć? po 2 godzinnej jeździe bardzo bolą mnie łokcie i kręgosłup :/



#444 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 maj 2017 - 17:57

Kilka rad:

 

- jak obecny mostek masz na "minus" to przekręć go na "plus"

- jeżeli to pierwsza szosa to pojeździj trochę, przyzwyczaj się do pozycji

- rozciągaj się, wystarczy miesiąc ćwiczeń codziennie 20-30 minut żeby nastąpiła poprawa - poszukaj na youtube "yoga for back pain"

 

Długość mostka: zaobserwuj gdzie na kierownicy trzymasz najczęściej dłonie podczas jazdy. Jeżeli na łapach, ale wyprostowane to pewnie starczy skrócić mostek o 1-2cm, jezeli w miejscu gdzie łapy łączą się z kierownicą - odpowiednio więcej. Zmierz po prostu ile ci brakuje w tej komfortowej pozycji do końca łap i o tyle skróć mostek. Tyle że sensowne minimum długości mostka to 80-90mm, jak wyjdzie mniej to lepiej poszukaj mniejszego roweru.

 

Mostek to nie tylko długość ale i kąt, ale tutaj sprawa jest trudniejsza. Albo bikefitting i ktoś pomierzy twoją gibkość i aktualne kąty ciała na rowerze i dobierze kąt mostka, albo poszukaj mostka regulowanego i eksperymentuj sam. Mostki takie robi Specialized, np. 12 stopni i dostajesz tulejki 0, 2 i 4 stopnie które odpowiednio dodają lub odejmują się od wyjściowych 12 stopni. Tanie to nie jest, ale i tak tańsze od tuzina mostków. A masz regulację 8,10,12,14,16 stopni.

 

 



#445 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 04 maj 2017 - 18:57

już przekręciłem na plus. Dużo lepiej ale nadal kierownica za daleko. Kupię jakiś mostek 60-80mm i powinno być jak trzeba. Najwygodniej trzyma mi się kierownicę jakieś 6cm od łap. Gorzej z kątem bo nie chcę na początek wydawać fortuny. Zaryzykuję i zakupię 70mm mostek. Powinno być dobrze bo rozmiar ramy wg moim odczuć jest dobry. Obecny mostek ma chyba 7st. poszukam na aukcjach jakiegoś używanego mostka za parę groszy i zobaczymy co to da. Dzięki za podpowiedź!!!



#446 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 04 maj 2017 - 19:42

Rozmiar ramy nie tylko nie "jest dobry", ale jest wręcz BARDZO zły skoro jest potrzeba montowania mostka 70 , a być może nawet 60 mm.

Przy ramie 54 żaden producent nie stosuje tak krótkich mostków.

Kupiłeś za duzy rower.

 



#447 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 04 maj 2017 - 20:53

Dziwne, przy wzroście 174 rama 54cm powinna być ok, chyba że masz wybitnie krótkie ręce. Ja mam 175cm i przy rozmiarze ramy 54 stosuję mostek 110, zdarzało mi się jeżdzić nawet na 120,  Jeśli to Twój pierwszy rower szosowy to wymaga trochę przyzwyczajenia do bardziej wyciągniętej pozycji. Mostek dwa razy krótszy tak jak piszesz stosuje się jedynie w rowerach enduro/mtb, ja mimo wszystko poniżej 90 bym nie schodził, możesz ewentualnie pokombinować jeszcze z przesunięciem siodełka do przodu, ewentualnie ustawieniem położeniem kąta samej kierownicy względem mostka.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#448 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 04 maj 2017 - 21:15

Kupiłem używaną szosę rozmiar 54cm 

Ten rozmiar to w odniesieniu do którego wymiaru ramy, bo różne firmy różnie to oznaczają, np. Accent Via Montana 50 cm miała górną rurę około 54 cm (poziomo), a 50 cm miała rura podsiodłowa (C-T)? Może ta rama jest dużo dłuższa niż 54 cm? 



#449 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 maj 2017 - 21:32

Przesunięcie siodła nie służy do zmiany dystansu do kierownicy! A skoro bolą plecy a nie kolana to siodło bym zostawił w spokoju.

#450 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 04 maj 2017 - 21:39

Może się trafił rower z kierownicą o bardzo dużym zasięgu. Teraz kierownice kompaktowe mają ok. 70-80 mm. Dawniej (starsze kierownice) miały tego zasięgu dużo więcej, dodatkowo długi mostek i się uzbierało. Może trzeba będzie i kierownicę wymienić.

 

Ale najpierw musimy wiedzieć jaka jest horyzontalna długość  ramy.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#451 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 06 maj 2017 - 07:35

wczoraj zrobiłem 40 km i powiem Wam, że owszem mostek na pewno do wymiany ale widzę, że do szosy trzeba się przyzwyczaić. To coś zupełnie innego niż MTB. Znajomy mi też powiedział że mostek 80 mm powinien być ok. Tak też zrobię, zakupię mostek 80 mm tylko doradźcie jaki? chodzi mi o jakiś "budżetowy" oczywiście byle miał też kąt na plusie minimum 7 st.. W rowerze mam do wymiany na "dzień dobry" mostek i wkład suportu.

Rurę zmierzyłem poziomo ma równo 54 cm. Kierownicę nawet nie wiem jak zmierzyć (odkąd dokąd). Jakoś będę musiał się do tego roweru ustawić, nie jest to łatwe ale frajda z jazdy nie do opisania :) 



#452 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 maj 2017 - 07:53

80 mm na szosie? Jeżeli tak, to na 90% masz za dużą ramę, a nie - zbyt krótki mostek. Albo po prostu nie jesteś jeszcze rozciągnięty i przyzwyczajony - to się zdarza nawet szosowcom na początku sezonu ;)

 

Oczywiście z braku laku dobre i to, ale tak krótkiego mostka z reguły do szosówki się nie montuje - w >90% przypadków to wtórny objaw jazdy na zbyt dużej ramie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#453 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 06 maj 2017 - 09:06

rama wg wszelkich prawideł powinna być ok. Myślę, że owe rozciągnięcie ma tu spore znaczenie. Zobaczymy co będzie po kilku tygodniach. Na pewno napisze co i jak ale już widzę różnicę. Po pierwszej jeździe bolało mnie wszytko :) łokcie kolana plecy...po drugiej tylko troszkę kręgosłup. Jutro kolejna sesja z szosówką   :) nie wiem co z tymi łokciami ale tak jak piszecie szosówka to nie MTB, który ma amortyzację. W sumie to dopiero wczoraj się dowiedziałem, że nie jeździ się na wyprostowanych łokciach. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale może rękawiczki z żelową wkładką coś pomogą. PS właśnie mi kumpel napisał (ten sam wzrost i budowa ciała) że ma mostek 90 mm i ramę 54 cm i jest dla niego idealnie. od dziś też biorę się za ćwiczenia ogólnie wzmacniające i rozciągające. Nie odpuszczę :)  

Mostek tak jak pisałem zmienię i się okaże jaka to różnica. Idąc za Waszymi radami próbowałem różnych ustawień rąk na kierownicy i te "parę" cm robi różnicę.



#454 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 06 maj 2017 - 13:32

 

 

wczoraj zrobiłem 40 km i powiem Wam, że owszem mostek na pewno do wymiany ale widzę, że do szosy trzeba się przyzwyczaić. To coś zupełnie innego niż MTB.

Tak właśnie myślałem, miałeś rower MTB i teraz chcesz tak samo ustawić rower szosowy. Tak nie można, to całkowicie inne rowery i inne pozycje na nich.

Tak jak chłopaki piszą, są dwie opcje - rama za duża lub błąd w oczekiwaniach. Moim zdaniem to najpierw pożycz mostek od kolegi, nawet ten 90mm, podmień i zobacz jak będzie. Druga sprawa to warto dać kierę kompaktową o krótszym zasięgu. Tak sie to mierzy:

service-course-SL.png

Chodzi o ten wymiar "reach". Zmierz swoją i porównaj ile brakuje ci do 70mm, na tym uzbierasz 1 czy 2cm, a dzięki temu spasujesz się z mostkiem o te 1/2cm dłuższym. Mostki 60/90mm w szosie nie świadczą o poprawnie dobranej ramie/kierownicy/pozycji.



#455 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 06 maj 2017 - 14:48

Tak jak piszą Koledzy: kiera compact i most min. 100 mm. Jeśli dalej będziesz miał problemy, to b. duże prawdopodobieństwo zbyt dużej ramy.

#456 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 06 maj 2017 - 16:24

Ważny jest jeszcze reach samej ramy - rama 54 z bardzo niską główką będzie miała go dłuższy  niż ta z główką wyższą.

Podobnie ilość podkładek pod mostkiem: na takich samych ramach, gdzie jedna ma np. 3 cm podkładek, a druga zero, odczucia będą zupełnie inne.



#457 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 07 maj 2017 - 10:12

Bolące plecy, to również oznaka twardej kadencji. Inna sprawa, że szosa wymaga trochę rozciągnięcia pleców.



#458 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 07 maj 2017 - 15:12

dzisiaj zrobiłem 50 km i jaki efekt? ano plecy prawie w ogóle nie bolały ale rozciągam się przed jazdą. Zmieniłem trochę pozycję. W zasadzie mostek 90 mm powinien załatwić sprawę! W tygodniu zakupię jakiś, szukam czegoś taniego 90 mm z kątem tylko nie wiem jakim. Powiedzcie mi jeszcze koledzy jak sobie radzicie z cierpnięciem rąk?? wiem, że to częsta przypadłość być może źle ręce ustawiam. Szczególnie mam z tym problem przy dłuższej jeździe z rękami na łapach tzn na górze klamek (przepraszam jeśli się nieprofesjonalnie wyrażam). Najzabawniejsze jest to, że przy dolnym chwycie jeździ mi się bardzo wygodnie. Kierownicę dzisiaj zmierzę.



#459 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 07 maj 2017 - 22:09

Ja bym mostka mniejszego niż 100 mm nie dawał. Kompaktowa kierownica, jeśli takiej nie masz, więcej ci da, bo oprócz skrócenia pozycji "na klamkach" podniesie też pozycje w dolnym chwycie.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#460 spaceman81

spaceman81
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 08 maj 2017 - 17:16

Zmierzyłem reach i wychodzi ok 11cm, czy to jest w ogóle możliwe?? oczywiście są owijki ale starałem się w miarę horyzontalnie zmierzyć od osi rury do osi jak na fotce wyżej od kolegi Arni...





Dodaj odpowiedź