Skocz do zawartości


Zdjęcie

Passo Dello Stelvio


154 odpowiedzi w tym temacie

#21 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 18 październik 2014 - 22:20

W okolicy jest mnóstwo podjazdów i lżejszych jak i znacznie cięższych niż Stelvio, które samo w sobie bardzo ciężkie nie jest, ale za to chyba najładniejsze widokowo (no i najwyższe), dlatego tak słynne.

 

Który podjazd  z tego regionu masz na myśli???

 

Mortirolo, Gavia , Bernina,Foscagno,Trafoi-czy moze te drogi do wysoko położonych schronisk od drogi na Gavię ???

 

Mortirolo b.strome ale w porównaniu ze Stelvio od Prato to jednak moim zdaniem ,,obiektywnie'' lżejsze= mniejszy wysiłek ( o ile mamy odpowiednie tryby)

 

Pamietam parę lat wstecz jechałem w okolice Bergamo - rano autem ca 1000 km , potem ''szybki'' przerywnik rowerowy  na  Mortirolo od tej najcięższej strony ( z Mazzo) potem dalej jeszcze kilka h autem.

 

Po takim tysiączku w aucie Stelvio ze swoim + 1800( albo +1500 od Bormio) przewyższenia raczej nie wchodziło by w grę, to jest ,,Monster '' moim zdaniem.



#22 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 19 październik 2014 - 10:40

Jeśli chodzi o gradient, to Cà Bianca, czy chociażby Prato Maslino ;) Jeśli chodzi o długość, to San Marco, Campo Moro, Chiareggio...

Można tego wymieniać więcej ;) 

 

A większe przewyższenie zrobisz na takim San Marco niż Stelvio :P



#23 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 19 październik 2014 - 11:23

Potwierdzam :)

#24 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 19 październik 2014 - 12:20

 

A większe przewyższenie zrobisz na takim San Marco niż Stelvio :P

 

to ciekawe co piszesz - znaczy Daniel się myli ?

 

http://danmarszal.pl/

 

NAJWIĘKSZE (w metrach przewyższenia)

  1. Gavia (od Edolo) – 1922
  2. * Gran San Bernardo (od Aosty) – 1882
  3. Iseran (od Viclaire) – 1871
  4. Val Thorens (od Moutiers) – 1861
  5. Stelvio (od Prato allo Stelvio) – 1824
  6. Rombo (od San Leonardo in Passiria) – 1790
  7. Spluga (od Chiavenna) – 1780
  8. Edelweissspitze (od Fusch) – 1766
  9. Grand Saint Bernard (od Sembrancher) – 1756
  10. Kaunertal (od x Kauns) – 1746
  11. * Agnello (od Villar) – 1714
  12. San Marco (od Morbegno) – 1709


#25 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 19 październik 2014 - 12:27

Dyskusja zeszła na rozważania Bormio i okolic jako bazy. 

Daniel się nie myli, Bury też się nie myli bo miał na myśli start w Bormio.



#26 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 19 październik 2014 - 21:59

Jeśli chodzi o gradient, to Cà Bianca, czy chociażby Prato Maslino ;) Jeśli chodzi o długość, to San Marco, Campo Moro, Chiareggio...

Można tego wymieniać więcej ;)

 

A większe przewyższenie zrobisz na takim San Marco niż Stelvio :P

No tak,są takie górki ale trzeba jeszcze wziąć  pod uwagę, że na Stelvio jest jednak 2750 a tam kilometr niżej i te procenty procentom nie równe.

Poza tym Stelvio można przedłużyć i z tego co piszą  nawet na kolarce wdrapać się na 3004m.(Pirovano)=ale to nie sprawdzone.

 

( A jeśli chodzi o Alpy i różńice wzniesień , czy długość podjazdu bo ten spis powyżej chyba czegoś nie uwzględnia to Colle Nivolet 2612-super górka http://www.climbbybi...MountainID=1889  , szczególnie ostatnie 10 km widokowo rewelacja, tylko trochę inny region Włoch)



#27 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 październik 2014 - 08:12

Dobrze, że porusza się wszystkie aspekty związane z rejonem Stelvio, bo już teraz to nie tylko o Stelvio w dosłownym słowa znaczeniu chodzi, ale jeszcze o inne legendarne podjazdy. Dzięki za zestawienie wszystkich przewyższeń (dzięki sum). To są niezwykle ważne informacje. Niedługo pewnie zaczniemy pisać kto na jakim przełożeniu wjechał, z jaką średnią prędkością i w jakim czasie  :-D . Dla mnie - założyciela tematu - najważniejsze to zdobyte informacje o bazach noclegowych a zarazem wypadowych na Stelvio. 

Ja swój podjazd potraktuję zupełnie turystycznie, jak przygodę, robiąc po drodze może jakiś film... ;-). A ponieważ wszyscy jesteśmy miłośnikami kolarstwa to w każdym z nas Stelvio ma jakieś swoje osobne miejsce i znaczenie.



#28 Leopejo

Leopejo
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • SkądFlorencja

Napisano 20 październik 2014 - 08:35

Ja w tych okolicach nigdy nie byłem, ale gdyby chodziło o legendarne podjazdy i gdybym miał nogę (!), to klasyk jest dwa-trzy dni w okolicach Bormio. Pierwszy dzień: Bormio - Mazzo di Valtellina - Mortirolo - Monno - Ponte di Legno - Passo Gavia - Santa Caterina Valfurva - Bormio. A drugi lub trzeci dzień: Bormio - Stelvio - Prato allo Stelvio i powrotem. Obie trasy mają dystans ok. 90-100 km, dwa legendarne podjazdy i przewyższenie powyżej 3000 m.

 

Klasyczne strony tych podjazdów są właśnie te: Mortirolo z Mazzo, Gavia z Ponte di Legno i Stelvio z Prato allo Stelvio, choć w ostatnich latach Giro i Giro kobiet wspinały się na Stelvio ze strony Bormio.



#29 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 20 październik 2014 - 09:50

A drugi lub trzeci dzień: Bormio - Stelvio - Prato allo Stelvio i powrotem.

Czemu z powrotem kiedy można przez Szwajcarię i Umbrail Pass.( tam kawalek ''autostradowy szuter''  auta śmigają normalnie) wtedy pętelka.



#30 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 październik 2014 - 10:52

Czemu z powrotem kiedy można przez Szwajcarię i Umbrail Pass.( tam kawalek ''autostradowy szuter''  auta śmigają normalnie) wtedy pętelka.

Dlatego, że mając okazję zrobić Stelvio, warto to zrobić zarówno od Bormio jak i od Prato, bo obie te wersje są kultowe :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#31 Leopejo

Leopejo
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • SkądFlorencja

Napisano 20 październik 2014 - 11:06

Czemu z powrotem kiedy można przez Szwajcarię i Umbrail Pass.( tam kawalek ''autostradowy szuter''  auta śmigają normalnie) wtedy pętelka.

 

Po pierwsze, to będzie kawał drogi, po drugie wtedy przegapisz najlepszą stronę Stelvio, z Prato, jeśli startujesz z Bormio.



#32 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 20 październik 2014 - 11:14

Nie jestem pewien czy od Bormio nie jest lepiej. na pewno od Prato jest stromiej.


Kudos!


#33 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 20 październik 2014 - 11:35

Dlatego, że mając okazję zrobić Stelvio, warto to zrobić zarówno od Bormio jak i od Prato, bo obie te wersje są kultowe

Można też zrobić górkę  od Bormio (całą albo bez ost 3 km) zjechać Umbrail do Szwajcarii i wjazd od Prato. Sama pętelka Stelvio Umbrail to 80 km .

 

(A najlepiej to się w ogóle nie pieścić tylko Bormio, Bernina ,St Moritz.Pass Fuorn, Prato  ,Stelvio Bormio- to chyba pętla naszego aktualnego Mistrza Świata

Pamietam wtedy w 2002 jakiś ,,amator'' właśnie robił tą trasę- dorwał mnie na końcówce Stelvio i zachęcił do wysiłku ( jechaliśmy   z żoną na góralach, ja do przodu potem na nią czekałem ) , pojechałem z nim rozmawiając może z 1km ( oczywiście musiałem się spinać ), mówił że ..profi''jadą dwa razy szybciej a on to zwykły amator.

Taką pętelka raptem 200km i +5000 przewyższenia---niezły  ten ,,amator'')

 



#34 Leopejo

Leopejo
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • SkądFlorencja

Napisano 20 październik 2014 - 11:53

Nie jestem pewien czy od Bormio nie jest lepiej. na pewno od Prato jest stromiej.

"najlepsza strona" tylko w sensie "najbardziej znana i kultowa". Choć mówili moi koledzy, że też najlepsza według nich widokowo, zwłaszcza jak nagle kończy się las.

 

Ale lepiej, że już w tym wątku nie piszę... dopóki sam nie jadę na tych podjazdach!



#35 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 20 październik 2014 - 13:50

Jakkolwiek, będąc w tym rejonie, trzeba podjechać pod Stelvio z obu stron:)


Kudos!


#36 Thor-14

Thor-14
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądGrodzisk Wlkp.

Napisano 20 październik 2014 - 19:32

Jeśli chcesz tani nocleg to kemping Cima Piazzi ok. 3-4 km od Bormio. Umbrail pass jechałem w tym roku z sakwami, było co robić-polecam;)



#37 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 20 październik 2014 - 21:56

Jeśli chcesz tani nocleg to kemping Cima Piazzi ok. 3-4 km od Bormio. Umbrail pass jechałem w tym roku z sakwami, było co robić-polecam;)


Oj ja też podjeżdżałem Umbrail a potem na Stelvio skręciłem. Niezapomniane wrażenia widokowe. Szuter nie przeszkadzał (no ale miałem opony 28mm).

www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#38 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 20 październik 2014 - 23:22

Niby taka wielka góra, a lokalsi jeżdża na nią po bułki z koszykiem i to pierwszym lepszym rowerem jaki mają akurat pod ręką  :-D

 

Załączony plik  stelvio damka.jpg   81,99 KB   23 Ilość pobrań

 



#39 Gosc_Voltek_*

Gosc_Voltek_*
  • Gość

Napisano 21 październik 2014 - 06:21

A lokales to który?



#40 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 21 październik 2014 - 14:59

OT:

Nie żartuj...

Hehhe znam to zdjęcie skądś ;)





Dodaj odpowiedź