Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ściągnięcie bieżni łożyska z rury widelca.


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 sierpień 2009 - 12:43

Jak w temacie - jak w miarę bezboleśnie i bezdewastacyjnie ściągnąć starą bieżnię łożyska z widelca? W widelcach MTB na ogół jest specjalne wgłębienie, które umożliwia ściągnięcie bieżni domowym sposobem. W moich widelcach tego nie ma, a muszę przenieść bieżnię ze starego (stalowego) do nowego widelca (karbon+rura alu). Jasne, że najprościej byłoby zakupić nową bieżnię, ale po pierwsze dostać samą bieżnię (stery zintegrowane Crane Creek czy coś takiego...) jest raczej trudno, a byle jaka bieżnia nie bardzo podpasuje... Po drugie, musiałbym (chciałbym) zrobić to dziś, żeby jutro (lub pojutrze, jeśli w sobotę sprawdzi się prognoza i padać będzie) pojeździć na nowym sztućcu... Ma ktoś pomysł jak to zrobić? Jeśli się nie da po dobroci, to zrobię kalkę patentu z korony amorka mtb, aczkolwiek wolałbym uniknąć zabawy z wiertarką, pilniczkami i śrubokrętem...

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 28 sierpień 2009 - 13:45

Metoda jest jedna. Mały płaski wkrętak i młotek.
Przykładasz wkrętak między bieżnię, a widelec i delikatnie pukasz raz z jednej raz z drugiej strony. Z czasem można wkrętak zmienić na większy żeby szybciej i łatwiej poszło.

#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 sierpień 2009 - 13:57

Ok, dzięki - spróbuję zaostrzyć nieco czubek jednego wkrętaka (z końcówką umożliwiającą potraktowanie młotkiem) - jeśli choć trochę bieżnia podejdzie do góry, to dalej już będzie z górki...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 Plejstocen

Plejstocen
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądSilesia

Napisano 28 sierpień 2009 - 15:58

Są ściągacze do bieżni których nie można wybić tym podkowiastym wybijakiem. Dla amatora za drogie, ale dobre serwisy powinny to mieć.

#5 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 28 sierpień 2009 - 16:30

Ściąganie bieżni zaczyna się zwykłym nożem kuchennym a następnie wkrętakiem pomagając sobie młoteczkiem..!!!!!!!!!!!!!!!
Jarek-LT
:lol: :shock: :lol:

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 sierpień 2009 - 20:05

To oc poprzedni napisano i dookoła rury.
Jak powstanie szczelina to dalej do ookoła czymś szerszym i potem pod kątem.

Przy okazji poglądaj bieżnie czy nie lepiej stery wymienić jak by była podjechana.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 sierpień 2009 - 15:41

Bieżnia została zdjęta wkrętakiem (z końcówką do podbijania), którego końcówka została zeszlifowana pilnikiem "na ostro" (z jednej strony, z drugiej płaskie - lepiej się wciska pomiędzy koronę a bieżnię). Dość łatwo zeszło. Stery (a więc i bieżnie) względnie nowe: rok i około tysiąca km. Jedynie (profilaktycznie) dostały porcję smaru. Nabicie ściągniętej bieżni mam opanowane za pomocą krążka od sztangi - kiedyś przy wymianie amortyzatora w rowerze XC z jakiegoś sarturatora ;) na R7 przećwiczyłem to: nie miałem pod ręką żadnej rury, która by wspomogła czynność wciśnięcia bieżni w rurę sterową, za to pod ręką był stosik (jakieś sto siedemdziesiąt kg) krążków do sztangi. Użyłem pierwszego z góry, bodajże 2,5 kg i bieżnia pięknie się osadziła. Ważne, że przy wciskaniu skos bieżni pięknie umieścił się w otworze krążka, dzięki czemu siła wciskania rozłożyła się równomiernie i wciśnięcie bieżni nastąpiło w ciągu kilku chwil (oczywiście warto posmarować smarem rurę sterową w dolnym odcinku).

#8 Gothic

Gothic
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 sierpień 2009 - 18:03

Dość łatwo zeszło. Stery (a więc i bieżnie) względnie nowe: rok i około tysiąca km. Jedynie (profilaktycznie) dostały porcję smaru.

nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale sciagales bieznie z widelca zeby jedynie przesmarowac lozyska? :roll:

#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 sierpień 2009 - 07:28

Źle zrozumiałeś - w pierwszym poście wyraźnie napisałem, że w związku z wymianą widelca musiałem zdjąć bieżnię ze starego widelca i przenieść ją do nowego. A że niejako przy okazji łożyska dostały porcję smaru, to chyba rozumie się samo przez się :).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź