Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#421 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 22 kwiecień 2013 - 11:55

Za czerwony kolor 2x tyle placic? Czy tez czegos nie wiem? ;)

Niebieski Bundle 950 zł, czerwono-czarny 1200 zł (opaska premium). To nasze ceny. U naszych zachodnich sąsiadów ten drugi za tysiaka z przesyłką plus do tego mocowanie przed mostek.
Także nie za bardzo kumam tego 2 x płacić...
EOT...

Mikołaj zgadza się. I dodam, że mimo, że wiem tyle co nic o pomiarze mocy i samych urządzeniach to o tym skąd biorą się różnice w cenie i co dany produkt reprezentuje to coś tam wiem (to co powinienem).
Nie ukrywam, że licznik bardzo (bardzo !!!!!) mi się podoba. Wygląd, funkcje i mocowanie. A pomiar mocy ? Równie dobrze mógłbym go olać i traktować go jako gadżet w dosłownym tego słowa znaczeniu :-) i cieszyć się pozostałymi funkcjami, czyż nie ?

I za jakiś czas mógłbym kupić piastę i miałbym full wypas...(bo pewnie to urządzenie, mimo, że samo w sobie już jest z pomiarem mocy, pseudo ale jednak, to współpracować z piastą będzie, inaczej tego nie widzę).

Z drugiej strony...jeżeli tak to ma działać to Edge 500 wychodzi znacznie taniej (a funkcje toćka w toćkę te same), a w kieszeni zaoszczędzone dobre 5 stówek...

#422 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 kwiecień 2013 - 16:00

PowerCal jest ok przy w miarę jednostajnych treningach i dłuższych tempówkach. Niestety przy interwałach i krótszych powtórzeniach różnice są już bardzo duże.
pzdr


Dokładnie - na dodatek między bajki można włożyć twierdzenie, że PC nie wymaga kalibracji. Wymaga, inaczej wylicza banialuki. Szczegóły są w wątku dotyczącym PowerCal'a, , ale nadmienię że można skalibrować dość dokładnie i wskazania PC będą obarczone błędem do 10%, choć w przypadku jazd podprogowych LT dokładność jest znacznie większa. Jeśli wchodzą krótkie, mocne depnięcia i interwały to zabawa zaczyna być obarczona coraz większym błędem (tu zaczyna być widoczna taka sama wada jak pulsometrów - bezwładność hr), choć i tak można skalibrować na tyle dokładnie, że do wyliczania TTS/IF itp nadaje się bardzo dobrze.
Gdybym miał jakąś Xperię z ant+ pod ręką, to zarejestrowałbym dane z PT i PC, a następnie wrzuciłbym porównanie - znajomy ma PC, kiedyś odstąpił mi do dłuższych testów i zrobienia czegoś sensownego z ustrojstwem, żeby banialuków nie pokazywało. Skalibrowałem wg krzywej mocy mojego trenażera pierwotnie tak dla mnie, po rozgryzieniu parametrów kalibracyjnych również dla niego. Doświadczalnie stwierdziłem, że parametr C powyżej 40 (mniej więcej) wpływa na duże wahania wskazywanej mocy chwilowej, choć dla całego treningu może minimalizować efekt dryfu tętna. Przy ok. 40 symuluje naturalne zachowanie prawdziwego miernika mocy, choć oczywiście prawdziwy może mieć i większe skoki (zależy jak kto naciśnie na pedały...) Chciał to ma, choć jest świadom ograniczeń przyrządu i używa głównie do określenia obciążenia treningu, po takim skalibrowaniu (raz na miesiąc warto, w miarę wzrostu/spadku formy) wyliczenia TTS/IF itp są na prawdę dość dokładne.
PC można kupić w USA na ebay.com w cenie $99,54 już z wysyłką do Polski np. TUTAJ. - czyli ok. 315 złociszy. Jeśli ktoś chciałby kupić nową opaskę czujnika rytmu serca ant+, to warto rozważyć zakup PC - ale tak jak wspomniałem, trzeba mieć możliwość wykonania kalibracji.

Żeby rozwiać wątpliwości - po zakupie PT sprawdziłem aproksymowaną przeze mnie krzywą mocy trenażera, żeby wprowadzić ewentualne poprawki. Okazało się, że opublikowana przez producenta krzywa odpowiada rzeczywistości, a niedokładności krzywej w wyższym zakresie mocy są do kilkunastu W ale wynika to z niedokładności samego wzoru.

Tak czy siak, podobnie jak Akitigra chyba zaopatrzę się w PC głównie do jazd w terenie celem dokładniejszego niż TRIMP określenia obciążenia treningowego.

Aha Rafalek, bzdury piszesz, właśnie, że projektanci PC użyli algorytmów mających porządne podstawy. Jak znajdę chwilę, to wrzucę wykres zależności tętna od mocy zarejestrowanej PT - sam zobaczysz, że zależność jest nie do przeoczenia. Dodatkowo jeśli do tego dodać dane HRV (Heart Rate Variation) to zaczyna to mieć sens.
Na dodatek jeśli masz jakiekolwiek dane mocy (a z tego co widzę, to masz ;-)) i tętna to użyj programu Poweragent i sprawdź jak wygląda krzywa kalibracyjna (przypominam o ustawieniu parametru C na ok. 40) - dokładnie tak samo moc wylicza mikroprocesor PC.

wicklowman, a może polarowski system pomiaru mocy? Cena znośna, przy kupnie z drugiej ręki można nawet za małe pieniążki nabyć. Trochę zabawy z ustawieniem, ale jak koledzy pisali dokładność lepsza niż PC - jedynie musisz pamiętać o pomiarach rozciągnięcia łańcucha od czasu do czasu... Zresztą Rafalek może trochę na ten temat powiedzieć, na poprzedniej stronie wrzucał wykresy mocy zarejestrowanej przez polara i pt.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#423 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
  • Gość

Napisano 22 kwiecień 2013 - 19:35

prozor prosta sprawa, ktora rozklada PowerCal na lopatki to np. 4-5 dzien zgropki w gorkach, zmeczenie, tetno o 15-20 nizsze, ciezko wejsc na prog LT wg tetna ale pod noga idzie 300W.
Co pokaze PowerCal?

Ja podziekuje jednak :)

#424 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 kwiecień 2013 - 20:19

Jasna sprawa - w takim przypadku na pewno PC nie sprawdzi się. Tylko i wyłącznie "prawdziwy" miernik mocy i żaden substytut...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#425 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 25 kwiecień 2013 - 00:00

prozor, chyba podjąłem decyzję...jeszcze wczoraj myślałem nad zakupem Garmina...znalazłem moc do Polara...cena b.dobra...

#426 Gosc_szymas_*

Gosc_szymas_*
  • Gość

Napisano 25 kwiecień 2013 - 04:09

prozor, chyba podjąłem decyzję...jeszcze wczoraj myślałem nad zakupem Garmina...znalazłem moc do Polara...cena b.dobra...

mam wątpliwośco czy robisz dobrze n ajakiej zasadzie to szacuje moc ?

Tompoz

#427 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 25 kwiecień 2013 - 06:25

szymas, uważam, że to jest b.dobry wybór. Na początek...i przede wszystkim niewielkim nakładem finansowym :)

How Does this System Measure Power?
The Power Output Sensor W.I.N.D. measures power direct from the chain, unlike other models that use the crank or hub. This precision system combines measures from two key factors:

Chain Tension – using a sensor on the chain stay
Chain Speed – using a sensor on the rear pulley


W skrócie po polsku: system Polara mierzy moc bezpośrednio z łańcucha.
1. Naciąg łańcucha - moduł główny
2. Prędkość łańcucha - sensor prędkości łańcucha

To informacje z sieci.
Może inni napiszą coś więcej :)
Ja dopiero będę się uczył...

#428 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 kwiecień 2013 - 06:59

Wiki napisz do Miguela, on używał Polara, potem przesiadł się na Powertapa.
Na pewno ładnie przedstawi Ci plusy i minusy :)
Generalnie moc z Polara jest dość mocno krytykowana na zagranicznych forach.
pzdr

#429 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
  • Gość

Napisano 25 kwiecień 2013 - 17:36

Mam starsza wersje sensora mocy do Polara S710/S725 i dziala calkiem OK, pare stron wczesniej wrzucilem porowanie PT i Polara.
Za te pieniadze jest wypas!

#430 Gosc_szymas_*

Gosc_szymas_*
  • Gość

Napisano 26 kwiecień 2013 - 17:56

wystarczy że łańcuch nie bedzie w dobrej kondycji


Tompoz

#431 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 26 kwiecień 2013 - 18:01

wystarczy że łańcuch nie bedzie w dobrej kondycji


Bez przesady ;-)
Czytałem już trochę. Trzeba tylko pilnować pomiarów łańcucha (waga i długość) i po sprawie.
Nie ma opcji na chwilę obecną aby kupić piastę czy korby z SRM (SRM to koszt dla mnie kosmiczny, musiałaby wpaść jakaś szóstka chyba :-P)
Na dzień dobry to chyba najlepszy wybór, tym bardziej, że cena okazyjna. Używanych zestawów Polara jak na lekarstwo (jeden jedyny znalazłem), nowe zaś w zasadzie już są niedostępne.

#432 Gosc_szymas_*

Gosc_szymas_*
  • Gość

Napisano 26 kwiecień 2013 - 18:03

okej

#433 carloz

carloz
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • Skądjózefów/otwock

Napisano 05 maj 2013 - 15:49

Czyt ktoś się spotkał już z taką sytuacją?

Mam PT+Garmina 705 i wczoraj zaczęły się problemy. Piasta nadal działa i wysyła sygnał do Garmina, tylko "jakby zaniżoną moc". Podczas kręcenia na orientacyjne 250-270W na wyświetlaczu jest zero, czasem się pokarze parenaście/paredziesiąt watów, a podczas depnięcia wskazania dochodzą do ok 200W.

Wiecie w czym problem?

#434 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 maj 2013 - 16:25

Baterie zmieniałeś ? Kalibrację robiłeś ?

#435 carloz

carloz
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • Skądjózefów/otwock

Napisano 05 maj 2013 - 18:21

Kalibracja zrobiona, baterii jeszcze nie ruszałem. Ale objawy są takie jakby cały czas był sygnał, tylko błędny

#436 radon

radon
  • Użytkownik
  • 75 postów
  • SkądPolska

Napisano 05 maj 2013 - 22:40

Na początek sprawdź gniazdo baterii - potrafi się czasem poluzować i nie stykać powodując podobne problemy. Jeśli nie to same baterie - u mnie nigdy nie padały one tak po prostu - pyk i nic nie pokazuje. Zawsze np. błędne wskazania były albo na trenażerze wskazania ok a po wyjechaniu na szosę nic nie pokazywał (niższa temperatura).

#437 DINO_1972

DINO_1972
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • SkądKLEMBóW

Napisano 07 maj 2013 - 08:33

U mnie taki objaw skończył się wysłaniem do Czech do kalibracji.

#438 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 08 maj 2013 - 10:28

wystarczy że łańcuch nie bedzie w dobrej kondycji


Bez przesady ;-)
Czytałem już trochę. Trzeba tylko pilnować pomiarów łańcucha (waga i długość) i po sprawie.
Nie ma opcji na chwilę obecną aby kupić piastę czy korby z SRM (SRM to koszt dla mnie kosmiczny, musiałaby wpaść jakaś szóstka chyba :-P)
Na dzień dobry to chyba najlepszy wybór, tym bardziej, że cena okazyjna. Używanych zestawów Polara jak na lekarstwo (jeden jedyny znalazłem), nowe zaś w zasadzie już są niedostępne.

Miałem i używałem Polara dwie sztuki.
Jak cena niska to śmiało bierz. Polar jako jedyny ma ważną zaletę. Nie potrzeba żadnej kalibracji robić i temperatura nie ma wpływu. Jak raz na 1000km zmierzysz suwmiarką długość łańcucha na 12 ogniwach i skorygujesz ustawienia to wystarczy.
Teoretycznie dokładność to chyba 10%. Niby dużo ale biorąc pod uwagę to, że pokazuje zawsze dobrze bez względu na temperaturę, to w porównaniu z pozostałymi miernikami ta różnica się zmniejsza. SRM, Power2Max, PowerTap są czułe na temperature i ta ich dokładność 2% od niej zależy.
Musisz tylko sensor pod łańcuchem dokładnie zamontować. Tzn. jak najbliżej łańcucha na małym blacie z przodu i z tyłu. Trzeba użyć jakiś gumowych podkładek i z góry oklej go starą dętką. Łańcuch często w niego uderza i ściera powierzchnię.
Do najczęstszych uszkodzeń to naderwane kable od sensora na przerzutce. Trzeba tak ułożyć przewód, żeby na żadnym przełożeniu nie był naciągniety i nie zbliżał się do szprych ani do zębatek.
Na trenażerze źle działa. Na twardym przełożeniu jeszcze jako tako ale na miękko głupieje.
Przyczyna to chyba wibracje konstrukcji trenażera i rezonanse z drganiami łańcucha.
Na trzy blaty z przodu nie da się sensora dobrze ustawić więc do MTB się nie nadaje.
Błędy wskazań pojawiają się wówczas gdy sensor z przerwami odczytuje wibracje łańcucha.
ak go dobrze zamontujesz to tych przerw będzie bardzo mało albo wcale i moce będą dokładne.

#439 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 08 maj 2013 - 10:48

Czyt ktoś się spotkał już z taką sytuacją?

Mam PT+Garmina 705 i wczoraj zaczęły się problemy. Piasta nadal działa i wysyła sygnał do Garmina, tylko "jakby zaniżoną moc". Podczas kręcenia na orientacyjne 250-270W na wyświetlaczu jest zero, czasem się pokarze parenaście/paredziesiąt watów, a podczas depnięcia wskazania dochodzą do ok 200W.

Wiecie w czym problem?

Kupiłem takiego PowerTapa MTB na allegro od Tomasz Drożdża (kolarza MTB). Miał być 100% sprawny a okazał się uszkodzony. Objaw podobny. Po ok 10-20 minutach zaniżał moc o ok 100-150 watów. Żadne kalibracje, zerowania, wymiany baterii wraz z koszykiem, zmiany Garmina na inny nic nie pomagały. Porównywałem z Power2MAx'em a jego z drugim PowerTapem. Kręcąc z niską mocą często pokazywał zero i kadencję również zero. Tomaszek nie przyjął zwrotu i wyparł się bzdetami. Po jego tłumaczeniach nabrałem pewności, że wiedział co sprzedaje więc oszuścik pełną gębą.
Niestety PowerTap wylądował w serwisie w Czechach gdzie za 360 euro wymieniono cały środek. Mam na to fakturę z numerami seryjnymi starej i nowej części. O.. jak ktoś wie jak legalnie od oszusta odzyskać kasę to mogę udzielić mu pełnomocnictwa i co odzyska to dla niego. Koszty to 360 euro plus 170zł wysyłka.

#440 carloz

carloz
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • Skądjózefów/otwock

Napisano 08 maj 2013 - 12:29

Baterie wymieniłem. Nic się nie zmieniło.
Objawy są takie jak asedio pisze. No to ładnie - 360 ojro. Czuję, że szybko jej nie naprawię... A jak już będzie hajs, to pewnie kupię nową w USA. Bo tu wychodzi naprawa 1800zł. A tam nie wiele drożej mozna kupić nową piastę.

Dzieki za info.



Dodaj odpowiedź