Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#861 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 lipiec 2016 - 16:50

Adamos, jeśli chciałbyś szacować FTP z NP to raczej sugerowałbym wziąć wartość NP z jednej godziny bardzo mocnej jazdy typu ustawka a nie 20 min. Swoją drogą zastanowić się można nad Twoim stwierdzeniem, że "samodzielny test nie wchodzi w grę". Skoro jest dla Ciebie ważne to FTP to chyba właśnie po to, aby ustawiać potem wg niego treningi (bo w innym wypadku chyba nie ma potrzeby znać tej wartości). A treningi te, jeśli tylko mają człowieka rozwijać, często są na tyle ciężkie, że 20 min na maxa nie jest jakimś szczególnym wysiłkiem. Może po prostu nie przejmuj się tym FTP skoro boisz się 20 min wysiłku?


  • Prozor, play i dawidr lubią to

#862 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:16

Mam pewne obawy, że FTP stanęło w miejscu (ok 235W) od dłuższego czasu (pół roku), jazda w grupie ok 3h kończy się NP 215W, tutaj dzisiejsza "ustawka" https://www.strava.c...ities/643731062

 

Mam wrażenie, że pomimo stałego FTP,  znacznie lepiej organizm radzi sobie z dłuższymi jazdami i w miarę dobrze dochodzi do siebie po krótkich intensywnych interwałach...więc w sumie jakiś progres jest, dość dobrze jest na prostych, na dłuższych podjazdach lubię spłynąć... :) okres jesienno/zimowy będę jak rok temu męczył na trenażerze, tam interwały mocowe są znacznie łatwiejsze do wykonania, choć cięższe psychicznie :) zazwyczaj trenowałem 2x20 w SS, (przygotowania do tri), teraz chyba lepiej postawić na 5min w  5 strefie czyli stricte kolarskie (oczywiście na wiosnę dopiero), zobaczymy co będzie się z tego wykluje w następnym sezonie. Aktualny jest 2 sezonem, w tamtym ok 4,5kkm, w tym na dziś dzień 3,5kkm, waga 76kg, więc chyba do granicy genetycznej jeszcze trochę zostało ;)

 

 

 



#863 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:37

adamos79, co to znaczy, że samodzielny test nie wchodzi w grę? Nie jesteś w stanie zmusić się do takiego jednorazowego wysiłku? Jak masz problem utrzymaniem mocy w okolicach 105% przez 20 minut to w ciągu 3 tygodni zrób 4-5 treningów z interwałami 15-20 minutowymi w okolicach przypuszczalnego FTP, przyzwyczaj organizm to tego rodzaju wysiłku. Potem odpocznij 2 dni i rób test. Nie ma drogi na skróty.

 

Chcesz robić postępy to MUSISZ wychodzić ze strefy komfortu. Chcesz robić interwały na podstawie mocy to powinieneś znać swoje FTP. Zastanów się nad tym. Jak nie chcesz się męczyć z testami to może nie ma co przejmować się nominalną wartością FTP i bawić w precyzyjne treningi interwałowe.


  • dawidr i diaremi lubią to

#864 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:48

Dzięki za odpowiedź, trzeba test zrobić i już.



#865 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 lipiec 2016 - 09:24

Ewentualnie możesz zrobić test progresywny z pomiarem mleczanu we krwii. Metoda dokładniejsza niż "ciśnij na maxa 20 min" i wysiłek mniejszy. Progi, które wyznaczysz tą metoda również są bardziej użyteczne w aspekcie układania treningów niż ten (20 min - 5%) FTP



#866 adelnau

adelnau
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 15:13

cześć, czy "TSS" na TrainingPeaks = "Training Load" na Stravie?



#867 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 17:19

Tak. Ich wartości mogą się minimalnie różnić ale zasadniczo to to samo.

 

training load = tss

fitness = chronic training load (CTL)

fatigue = acute training load (ATL)

form = training stress balance (TSB)



#868 adelnau

adelnau
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 04 listopad 2016 - 21:00

Dzięki, wolałem się upewnić... masakra, jaki trening na mocy może być przyjemny i człowiek 'w ciemno' nie trenuje :)



#869 adelnau

adelnau
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 04 grudzień 2016 - 22:37

Witam ponownie. Pytanie dla posiadaczy pomiaru 'stages' - garmin po wykryciu miernika chce kalibrować (za każdym razem). Aplikacja w telu również posiada opcje 'reset'... Czy kalibracja garmina jest tym samym co reset w aplikacji? zauważyłem, iż po resecie wartości mocy są ciut niższe (chyba bardziej wiarygodne), gdyż trenując na 200W po kalibracji jedzie mi się luźno (HR ok 122). Natomiast po resecie w telefonie 200w już czuje (HR ok 140 -  w moim przypadku). Ktoś kalibruje, bądź resetuje? Pozdrawiam



#870 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 05 grudzień 2016 - 00:06

Witam ponownie. Pytanie dla posiadaczy pomiaru 'stages' - garmin po wykryciu miernika chce kalibrować (za każdym razem). Aplikacja w telu również posiada opcje 'reset'... Czy kalibracja garmina jest tym samym co reset w aplikacji? zauważyłem, iż po resecie wartości mocy są ciut niższe (chyba bardziej wiarygodne), gdyż trenując na 200W po kalibracji jedzie mi się luźno (HR ok 122). Natomiast po resecie w telefonie 200w już czuje (HR ok 140 -  w moim przypadku). Ktoś kalibruje, bądź resetuje? Pozdrawiam

 

Według mnie potwornie nieprzemyślany wpis pisany w pośpiechu. Chyba jednak należe do tych gorszego sortu i nie rozumiem ;)

Czy autor może jak krowie na rowie? bo ja nie ogarniam!


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#871 diaremi

diaremi
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 05 grudzień 2016 - 03:53

Mam stagesa i raczej nie ma różnicy w pomiarach po kalibracji w garminie czy aplikacji stages na telefonie. Zauważ ze należy skalibrować miernik na odpowiednia temperaturę, jak trzymasz rower w domu i wychodzisz na trening a tam 0 stopni to najlepiej skalibrować po rozgrzewce 20 minutowej przed pierwszymi interwałami , wtedy korba nabierze temperatury zewnętrznej i się odpowiednio skalibruje :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#872 adelnau

adelnau
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 05 grudzień 2016 - 07:19

Dzięki 'diaremi'...
Kalibrowałem w garminie po wyjściu z domu (temp 23) na zewnątrz (temp 0) i po przejechaniu 10/15 min dopiero reset w telefonie. Stąd różnica :) będę wobec tego pamiętał o różnicy temp :)
Mimo wczesnej godz odpowiedzi na mój "kompletnie nieprzemyślany wpis" wyjaśniłeś mój dylemat - szacun!

#873 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 05 grudzień 2016 - 07:42

"Kalibracja" w garminie to tylko wyzerowanie wskazania przy braku obciążenia, prawdziwa kalibracja jest niemożliwa do wykonania przez użytkownika, bo po pierwsze trzeba by ją wykonać w odniesieniu do wzorca (zadając znany moment) i do tego dla całego zakresu pomiarowego.

 

Mierniki mają kompensację temperatury, która jest realizowana poprzez odpowiedni układ tensometryczny, bez tego taki miernik byłby zupełnie bezużyteczny. Nie ma potrzeby "kalibrować" przy zmianie temperatury, wysyłany sygnał (wartość rezystancji) z układu tensometrycznego do urządzenia rejestrującego jest już skompensowany. Mówiąc prościej układ pomiarowy w korbie jest tak zaprojektowany by był zależny wyłącznie od momentu.

 

Prosto o zasadzie działania np. mierników mocy: http://imc.pcz.czest...i_MiSP/C-08.pdf



#874 adelnau

adelnau
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 05 grudzień 2016 - 09:22

Thx za tę akademicką 'pigułkę' wiedzy. Posłużyłem się nazewnictwem garmina, choć zdawałem sobie sprawę, że kalibracji dokonuje producent :)

#875 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 05 grudzień 2016 - 11:13

Jak się włączy tą kalibrację w garminie to wyświetlany jest aktualny moment, zdarza się, że jego wartość czasami odbiega nieznacznie od zera, u mnie czasem pokazuje się wartość w stylu 0,13 lb inch, kalibracja to zeruje i tyle. Jest to tylko zerowanie offsetu. Aczkolwiek w tym przypadku 0,13 lb inch to moment 0,015 Nm, odpowiednik 1,5 g spoczywającego na 1 metrowym ramieniu:) Raczej zaniedbywalne:)  



#876 Majowy

Majowy
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 29 styczeń 2017 - 21:20

Cześć.

Chcę sobie zrobić test FTP korzystając z Edge 520.Zaczynając ten test pojawia się instrukcja:

"Podaj docelowy FTP"

Nie bardzo wiem co wpisać skoro owego FTP nie mam jeszcze ustalonego (co najwyżej szacunkowy na podstawie Frielowskiego podręcznika treningu z miernikiem mocy).

Zauważyłem,że w zależności jaką wartość się wpisze,garmin ustawia odpowiednią intensywność testu.

Proszę o wyrozumiałość i radę co do przeprowadzenia takiego testu.

Pozdrawiam.



#877 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 30 styczeń 2017 - 11:11

Wpisz orientacyjny, intensywnosc nie ma wiekszego znaczenia bo nawet znajac swoje poprzednie FTP nie nalezy sie nia zbytnio sugerowac. Masz juz miernik mocy od jakiegos czasu czy dopiero kupiles?

 

Jesli masz, to orientacyjnie powinienes wiedziec mniej wiecej jaka jest realistyczna wartosc jakiej mozesz sie spodziewac. Jesli dopiero kupiles, to pojezdzij sobie z pomiarem przez pare tygodni, bedziesz mial po tym czasie duzo lepsze pojecie.



#878 diaremi

diaremi
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 15:03

Jak znasz swoje tętnona progu to zrób interwał w tych okolicach i zobacz jaka to moc i mniej więcej powinieneś mieć punkt odniesienia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#879 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 21:22

A nie możesz po prostu zrobić normalnego testu drogowego wg protokołu Coggan'a?

#880 diaremi

diaremi
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 21:25

Można ale tez trzeba wiedzieć na jakim poziomie zawiesić poprzeczkę bo to ma być równa jazda a nie jazda po równi pochyłej :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Dodaj odpowiedź