Skocz do zawartości


Zdjęcie

Single z korby 3-tarczowej


40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 06 wrzesień 2009 - 14:18

tomasvc, chodzi mi o nową korbe 3 blató, i o to czy da sie bez problemu zrobić z niej 2 blaty? Bo jak na mój rozum nie powinno byc probblemu,a le dostałem info że moze być, więc nie wiem...

Chodzi o ta korbę ze wspólnego zamówienia, juz pare osób sie pytało o możliwość przeróbki, dla tego proszę kogoś znającego sie na temacie o podpowiedź :roll: ;)

Oto korba o która chodzi :

http://www.chainreac...x?ModelID=10290



Ps. wszystkim chętnym rozesłałęm juz swój numer konta i dane, jak ktoś nie dostał przypadkiem a zamawia coś to niech się upomni ;) I piszcie mi na maila

[email protected]

bo tak mam bałagan i nie wiem komu odpowiedzialem a komu nie...

#2 raja86

raja86
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 wrzesień 2009 - 14:25

mam ten sam problem... proszę wszystkich największych speców tego forumo pomoc w temacie przerobienia tej korby na 2 blaty. ARCY-PILNE :-D

#3 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 06 wrzesień 2009 - 15:00

Z tego co mi sie wydaje to wystarczy dopasowac podkładki, ale 3 i 2 blat. korby róznią sie linia łańcucha (tak jest w shimano, nie wiadomo jak w fsa) i to może byc problem. Gdzie mozna znaleść specyfikacje korb fsa? Bo moze tam nie ma różnic?

#4 raja86

raja86
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 wrzesień 2009 - 15:35

sprawdziłem korbę fsa SLK Pro MegaExo, ma taką samą linie łańcucha - 43,5 mm ale nie wiem czy jest to pożyteczna informacja :-/ dlatego pliz o pomoc!!!!

#5 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 06 wrzesień 2009 - 20:49

No widze że sie problem nie rozstrzygnie, ale jak na moje oko laika to problem wyssany z palca, nikt niestety nie chce potwierdzić ani zanegować czy to bedzie działać, tak więc ja zamawiam tę korbę i sie zobaczy ;-)

Ale jak ktoś wie czy da się hollowtech 3blaty przerobić na 2 to i tak proszę o podpowiedź ;)

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 wrzesień 2009 - 20:57

Ze zwykłą korbą na kwadrat to daje się krótszy pakiet, aby średnia i duża przesunęły sie do środka o pare mm.
Z tego co wiem i mi wiadomo to z H II raczej to nie wyjdzie, bo na dwóch podkładkach zejdzieśz tylko 2,5 mm - zamieniajac stronami i więcej się nie da przy mufie 68 mm.
No chyba ze ktoś wie lepiej.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 06 wrzesień 2009 - 21:08

Acha, czyli że nie da się aż tylu podkładek dać aby to wyrównać? Bo ja myslałęm że da sie to wyregulowac podkładkami właśnie + regulacja przedniej przerzutki... Ale skoro mówicie że to za duża odległośc to już nie wiem...

#8 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 07 wrzesień 2009 - 09:56

No tak, tylko że wtedy największy tryb trzeba by po drugiej stronie - od wewnątrz przymontować :roll:

#9 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 07 wrzesień 2009 - 23:26

No dobra, postanowiłem zakupić jednak ta korbę gossamer triple. Tylko teraz pytanie, bo plan był taki aby skłądać rower z korba singiel z przodu bez p[rzedniej przerzutki (dla tego korba kompakt), tak więc nei będzie mi to robiło dużej różnicy czy kupie 2 czy 3 blaty (jeżdzę tylko po płaskim, nie licząc wiaduktów ;) dla tego taka koncepcja. Tylko w tym wypadku chyba tylna przerzutka powinna być z długim wózkiem?? Czy krótki da radę obsłużyć? (tylna kaseta do 25)

A dwa to martwi mnie też problem natury estetycznej (i troche wagowej;) - patrząc na zdjęcie tej korby widze ze najmmniejszy blat nie jest przymocowany tak jak duzy i średni na standardowe śruby ampulowe, tylko przymocowany jest bliżej osi na takich pałąkach. Czy da się go odkręcić w ogóle?? I czy te pałąki też są odkręcalne? Widoczne jest to na trzecim zdjęciu korby gossamer : http://road.fullspee...&layout=product

#10 xGx

xGx
  • Użytkownik
  • 458 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 wrzesień 2009 - 09:46

1.skoro chcesz singla to po co ci trójka??bierz 2
2.wystarczy krótki wózek

#11 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 09:55

1.skoro chcesz singla to po co ci trójka??bierz 2


No też bym sie nawet nie zastanawił, gdyby nie to że sa tylko 3ki przecenione (150zł) podczas gdy 2ki są w cenie normalnej, czyli ok. 500zł ;)

Z tym wózkiem jesteś pewny że da radę? (jako że nie będzie z przodu przerzutki, napęd będzie musiał czasem pracować ze sporym przekrzywieniem z dużej na dużą, chociaż to bedą raczej rzadkie sytuacje, bo jak móie u mnei płasko, to jednak będzie sie tak zdarzać, dla tego pytam czy krótki da radę, szczególnie że będzie 3 z przodu ;)

#12 rafalwspin

rafalwspin
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • SkądUK

Napisano 08 wrzesień 2009 - 10:33

Jak 3 z przodu, jak napisałeś, że chcesz singla!!! Długość wózka dobiera się pod rozpiętość przełożeń, przy jednej tarczy z przodu to nie masz nad czym się zastanawiać.

#13 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 10:48

rafalwspin, oj Boziu...

Panowie, czytajcie uważnie, wszystko jest opisane. Odkręcam dwa mniejsze blaty i mam singla! ;-) Zostawiam rzecz jasna największy blat, a więc rozpiętość przełożeń będzie spora... I teraz pytanie - jaki wózek (wole krótki, bo długi dziwnie wygląda w szosie, ale jak stwierdzicie że krótki na pewno nie da rady będzie długi

#14 rafalwspin

rafalwspin
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • SkądUK

Napisano 08 wrzesień 2009 - 11:11

Bartosz, oj Boziu... Jak po zostawieniu tylko jednego blatu rozpiętość przełożeń może być większa niż z dwoma? Jak z dwublatową korbą krótki wózek działa, to z jedną tym bardziej. Rozpiętość przełożeń to nie przekoszenie łańcucha...

#15 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 08 wrzesień 2009 - 12:43

To jest temat o zamówieniu, a nie o korbach, więc nie róbcie tutaj, jak to mówią taxówkarze bałaganu, czyli po mojemu burdelu!!

#16 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 15:56

Karbon, sorry ale tak wyszło. Nie chciałem juz 10sięciu tematów zakładać o każdą pierdołę aby właśnie nie zaśmiecać, jka coś zaraz założe nowy temat. Ps. a już myslałem że coś pomogłeś w temacie... :cry:

Już odpowiem tylko oc co chodzi aby już tego nie przenosić.

Jak po zostawieniu tylko jednego blatu rozpiętość przełożeń może być większa niż z dwoma? Jak z dwublatową korbą krótki wózek działa, to z jedną tym bardziej


Chodzi o to - jak już pisze setny raz - że robie singla z trójki nie z dwójki, tak więc różnica będzie taka sama jak między korbą 3 blatów a 2 blatową - większe oddalenie tarczy, a tym samym większy przekos łańcucha! Może ktoś jeszcze sie wypowie na ten temat... ale zaraz , może watek przeniose...

#17 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 08 wrzesień 2009 - 16:10

Prekos łańcucha nie ma nic do rzeczy. Długość wózka tylnej przerzutki nie zależy od ilości tarcz z przodu, tylko od kasety jaką masz z tyłu. Krótkie wózki mają chyba do max 29T. Więc jak teraz chodzi Ci na krótkim wózku to po zmianie korby tez będzie.

#18 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 16:21

Ja właśnie myślałem że zależy od przeniego i od tylniego, no ale skoro nie to tym lepiej. Ale nawet chyba na forum czytałem że przednia tarcza tez ma znaczenie... może ktoś jeszcze sie wypowie?

Karbon - sorry za offtop, ale już nie ma chyba co rozpoczynać nowego wątku bo trzeba bylo by wszystko kopiować i pisac od poczatku więc bez sensu. Jak coś to może przenieś dyskusje do odpowiedniego wątku, albo po prostu odpowiedz na moj dylemat ;)

#19 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 17:47

A i odpowiedzcie jeszcze czy da rade zdjąć ta małą tarczę bez uszkodzenia korby? Czy może lepiej brać omege 2 blatową do tego celu? (nuiższy model ale 2 blaty nie trzy). Co byscie zrobili na mojim miejscu? I czy to jest możliwe aby była różnica 140 g między korbami 2 a 3 blaty?

#20 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 wrzesień 2009 - 20:39

Może po kolei, a kolega zmieni nazwe tematu.

Z każdej korby można zrobic singla , tylko trzeba dopasować linie łańcucha.

Przy korbach z zintegrowaną osią problem dotyczy dopasowania, nie mamy za bardzo mozliwości ingerencji w długość pakietu.

Przy trzyblatowej korbie teoretycznie najlepsza linia powinna być na środkowym blacie, czyli jest największa szanasa na to iż po zamianie dużego blatu na miejsce średniego linia łańcucha pozostanie ok.

Jest jedno ale, należy to sprawdzać idywidualnie dla każdej ramy, choć niby wydaje się to proste to nie jest takie oczywiste.

Może sie okazać że w korbie dwublatowej zamieniajac duży zamiast średniego będzie dobrze, ewentualnie minimalne przesunięcie w prawo.

To czy sie da i w jaki sposób to zrobić najlepiej mieć korbe i pasować.

Jesli mamy założone korby takie jakie mamy to na nich doskonale widać jak łańcuch chodzi na 2 w trzyblatowym i jak 1 w dwublatowym, ściągając przerzutke i pomijając ewentualne haczenia łańcucha o sąsiednie blaty.

Wniosek - będzie korba to będzie widać .

Z teoretycznego punktu widzenia średni blat w 3 rzedówce powinien obsłużyć całą kasete, hm mam szoske taką to sprawdze, ale korbe ma na kwadrat, ale to nie zawadzi.

W przypadku korb na kwadrat jest to prostsze bo zmieniamy tylko długosć pakietu - czyli pakiet, choć czasem może i 107 być za długa, ale to już od konstrukcji korby zalezy.

Wszystko pasujemy fizycznie.

Niespasowanie lini łańcucha może powodować spadanie łańcucha z koronki z tyłu wskrajnym przełożeniu, co raczej do przyjemnych nie należy.

Praktycznie linia łańcucha powinna być równoległa do lini -osi roweru, przy przełożeniu z tyłu po środku kasety.

Powyższe pierdółki dotyczą rozważań na temat singla przód - 1 blat z przodu, kaseta z tyłu.

Długość wózka przerzutki dobiera sie praktycznie do kasety z tyłu.
Jesli miałeś blat największy taki jak chcesz miec w singlu to sprawdż czy przerzutka tę co masz obsłuzy Ci na nim największy tryb z tyłu bez ocierania sie - wózek-łańcuch-kaseta, przy tym przełozeniu wózek powinien iść pionowo - osie kółeczek powinny sie pokryć w pionie, jesli bedzie żle mozna załozyć dłuższy wózek i dpasowac dł. łańcucha i sprawdzić, można to eksperymentowac na starych łańcuchach i przerzutkach .

Może na forum ma ktoś taką korbe i sprawdzi, czy na 1 w dwóch, lub na 2 w trzech to chodzi.
Może w sklepie jakiś rower jest to warto pooglądać wcześniej.

W
Sshimano dla korby 2 rzędowej linia wynosi 43.5, dla 3 rzędówki 45 mm

P.s.

Te same problemu dotycza H II w systemach górskich i przeróbkach z 3/9, na 2/9 i singlu.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo




Dodaj odpowiedź