Skocz do zawartości


Zdjęcie

Single z korby 3-tarczowej


40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 09 wrzesień 2009 - 00:32

Uf, dzięki że w końcu ktoś coś konretnie odpowiedział :-D

Przy trzyblatowej korbie teoretycznie najlepsza linia powinna być na środkowym blacie, czyli jest największa szanasa na to iż po zamianie dużego blatu na miejsce średniego linia łańcucha pozostanie ok.


No dobra, tylko jak to bzie dziwnie wyglądać jak przełoże duży blat od wenatrz... :-/

Ale jak tak patrze u siebie na oko to rzeczywiście aby było tak jak mówisz musi być duży na miejscu średniego - tzn aby linia łańcucha była równoległa do osi roweru. Bo nawet na 2blatowym na dużej będzie wtedy przekos przy usatwieniu na srodek z tyłu.

Ale podsumowując - 3 blaty będą ok, choć lepiej na przeróbke dwu blatową, krótki wózek jak najbardziej ok (tył największa 25t)

#22 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 wrzesień 2009 - 07:54

Odpowiedż by była konkretna jakby to wszystko okazało sie fizycznie 100% prawdą.
W rowerach jest tak że dopóki nie sprawdzi sie fizycznie to nie wiadomo do końca jak to będzie.
W 3 blatowych korba jest przesunięta w prawo , aby 1 blat obsługiwał pare największych zebatek.

Dlatego napisałem iz takie przymiarki najlepiej wykonuje sie mając i korbe i rame.
Ja nie zagwarantuje jaką korbe mozna przerobić.

Najlepiej najszybciej podejsć do sklepu i jeśli maja szoski to popatrzeć jak pracuje średnia ( w 2 ) i 1 w ( 2 ) korbie.
Zebatki powyżej 6 biegów w singlach mają już spory kat do obsłużenia i ustawienie lini łańcucha jest czasem problematyczne i pracochłonne, najwiekszym kłopotem jest ustawienie tak aby łańcuch nie spadał na największej z tyłu i jednoczesnie z przedniego blatu.

Popatrz jak na środkowej wyglada przekoszenie łańcucha jeśli obsługuje ona całą zębatke.

Czy Twoja średnia (w 2 blatowej ) ładnie przekłada cały bębenek ??Wywal ją zamień z dużą i sprawdzaj.

Niby właśnie w takich rozważaniach będzie ok, ale dostaniesz korbe , będzie inaczej linia i wtedy dopiero zaczynają sie dywagacje i problemy.
Njlepiej jest gdy kaseta z tyłu ma najmniej zebatek, kąt jest najmniejszy i łańcuch pracuje po liniach prostych, 8,9,10 to już szersza kaseta niby wydaje sie niewiele, ale róznica w kącie jest spora - to wszystko widać na waszych rowerach jakie macie w swoich wersjach podstawowych, dlatego czasem biegi np, gorzej wchodzą bo kąt prowadzenia łańcucha przez przerzutke zmienia sie drastycznie jak chemy jechać tylko na jednym blacie z przodu a na skrajnych z tyłu.

Praktycznie powinno być tak że 2 w 3 bl powinna chocdzić po całym bębenku bez problemów
Najgorzej jest przerobić H II.

Koszt korby - 160 zł to nieduża kwota , ale czy podejdzie 2, czy 3 tego nawet ja nie wiem dopóki nie zobacze na rowerku

Ja mam tak.
Korba dwublatowa i moja średnia jesli bym chciał dać ja jako singla to kąt opasania łańcucha na najmniejszej z tyłu jest za ostry i musiałbym wymienić pakiet na szerszy , czyli przesunąć prawą korbe w prawo tak aby była ta srednia znalazła sie jakby między średnim i duzym blatem, czyli przesunąć o ok.5 mm , jesli bym chciał zamontowany duży blat zostawić tak jak jest to korba by musiała iść w lewo o o ok 5 mm, wtedy znajduje się ona - linia łańcucha pośrodku tylnej kasety.
Popatrze dziasiaj jak nie zapomne jak w przypadku 3 blatówki w innej szosce to wyglada, czy zmiana nie byłaby łagodniejsza, wieczorem napisz, może by ktoś takze sprawdził bo przeciez nie brakuje tu szosek na forum 3 blatowych.

Stosując zasade 3 razy przymierz , raz przytnij spróbuj pooglądać i fizycznie jakies rowery i dopiero zadecycuj, promocja trwa.
Ja bym stawiał na 3 blatówke.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#23 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 wrzesień 2009 - 19:55

ponieważ nie mozna zmienic posta , hm tylko nie wiadomo dlaczego ????, sprawdzałem dzisiaj mozliwosci i jest tak.

Rama Accneta, korba Tiagra dwublatowa.
W tym przypadku zamiana dużego w miejsce średniego nie da pożadanego efektu, gdyz trzeba by było przesunąć ten blat o pare mm, ok 2-4 w prawo, nie za bardzo jest jak bo nie ma czym, pakiet nie ma podkładek wiec nie ma jak regulować przesunięcia tutaj jest jedynie mozliwosc likwidacji 2 najmniejszych , albo 2 największych zebatek dając tulejke redukcyjnąz prawej strony , mamy mniej biegów ale to będzie działać.

Drugi rower, Trek 1200, korba na kwadrat Superbe trzyblatowa seryjnie montowana.
W tym przypadku środkowy blat ładnie obsługuje wszystko oprócz 2 największych zebatek - wniosek trza by przy przełożeniu duzej w miejsce średniej dać dodatkową podkładke miedzy blat ( dużt jest wychylony na zewnątrz sporo ) a ramie, grubości dobierane eksperymentalnie, no i dłuższe śruby mocujące blat , wtedy linia łańcucha pójdzie ładnie , jeśli nie założymy podkładki to kąt opasania blatu moze powodować spadanie łańcucha z przodu.


Ztego powodu najgorszym złem jest przeróbka trzyblatowca, albo zastosować korbe montowaną na kwadrat lub inny system niz H II.

Powodzenia w montażu i wk... się na przekosy.

Jęsli ktos uparty to mozna jeszce popatrzeć na rowerki przełajowe z jednym, blatem z przodu, co tam mają za korby montowane.

Jest jeszcze inna mozliwosć, zlikwidowanie 2 zębatek z zestawu 9 czy 10 i wtedy przkos będzie mniejszy.

( w drugim przypadku ) po zamianie duży zamiast średniego po prostu usuwamy dwie najwyższe zebatki dając podkładke na bębenek, a nie zakładamy podkładek wprzy blatach.

I jak to powiedział kumpel w drugim serwisie jak rozważaliśmy mozliwości bez roweru i korby nijak jest stwierdzic co i jak będzie działać.

Najlepszym rozwiazniem kupić korbe z 1 blatem już z linią łańcucha ustawioną seryjnie.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#24 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 09 wrzesień 2009 - 20:37

Jak pisałem, nie wiem czy to dobrze widać na zdjęciu, u mnie raczej korba będzie wystawać troszkę, jak by nie zrobić to jest trochę przekos. Wychodzi na to że linia "końca muffy" czyli tam gdzie zaczyna sie suport jest na równi z mniej więcej 3,4 (góra 5)blatem (licząc od najmniejszego). Tak więc dodając suport i korbe będzie pewno równo z najmniejszym... Już nie wiem co o tym myśleć... może nie zaszkodzi taki przekos...? W każdym razie zapewne trza będzie wymienić miejscami duży ze średnim, może właśnie 2blatowa w tym wypadku będzie lepsza?


Dołączona grafika


Ps. a dziwne, bo z tego co mówisz, u ciebie chyba lepiej było by z 3 blatowym, podkładka i po problemie, podcza gdy w dwublatowym oddalić w prawo się nie da ;) Rozumiem więc że chodziło ci na odwrót, że 3 lepiej od 2...?

#25 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 09 wrzesień 2009 - 21:13

Nie moge już edytować - spytam jeszcze czemu o wiele łatwiej będzie ze zwykła korbą? Bo wtedy suportem mogę dopasować odleglość korby od ramy tak?? Czyli rozumiem że zamawiam korbę, a suport już na miejscu muszę dopasować i dopiero kupić tak? Bo może zastanowił bym sie jeszcze nad korbą na isis, tyle nie wiem czy warto sie w to pakować, czy nie lepiej już korbę zintegrowaną i wymienic ten duzy na miejsce średniego??! Pomóżcie co robić? Mogę wziąć ewentualnie dwublatową teamissue zintegrowaną. Chyba że jednak issis? Bo są fajne karbonowe np>:

http://www.chainreac...x?ModelID=41433

Tylko do tego suport trza kupić i to sporo więcej wyjdzie. Czy jest sensowna taka opcja/opłaca się w to inwestować? Wagowo pewno podobnie, jak ze sztywnością?

#26 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 09 wrzesień 2009 - 22:47

Dodam że w korbie dwublatowej fsa omega mały blat wystaje 4mm od mufy, czyli jest to mnie więcej 1 blat(zębatka znaczy) na kasecie...

#27 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 wrzesień 2009 - 07:32

może prosciej.
3 blatowa korba, duży zamiast średniego - to najgoszy przekos jest na największej żebatce z tyłu - trzeba by korbe lub blat jeszcze dodatkowo przesunąć w lewo o pare mm.

Przy 2 blatowej, zamieniając duży na średni musielibyśmy dodatkowo przesunąć w prawo o pare mm - największy przekos na najmniejszych zebatkach, ale blat duży jest niesymetryczny i może ten przkos byc mniejszy niż zakładamy.


Bez korb i roweru-ramy nie da sietego jednoc=znacznie określić w każdym przypadku, czy to kwadrat , czy octalink, czy H II.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#28 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 10 wrzesień 2009 - 10:53

SPIKE, czyli octalink wcale nie będzie do tego lepszym rozwiązanim? Rower mniej więcej wiesz jak wygląda - zdjęcie i opis - korby też, wiem że bez przymierzenia nie będzie wiadomo na 100% co najlepsze, no ale mozna już coś chyba doradzić/przewidzieć na tej podstawie, tak aby potem było najmniej problemu... Daj znac bo dziś wieczorem chciałem już zamawiać korbę ;)

#29 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 11 wrzesień 2009 - 01:24

No dobra widzę ze niedoczekam się odpowiedzi co do tego isisa. Nikt nie doradzi/odradzi go? :-/

Myślę że jednak nie ma co brać isisa zamiast ht2, mimo że carbon i 2 łatwiej dopasować. Wkurza mnie juz to kombinowanie (szczególnie że nie widze zainteresowania problemem a sam nic mądrego nie wykombinuje bo sie nie znam na tym), zakładam dwublatówke na h2 i nic z nia nie robie tylko sciągam mały blat, pieprzyć to!

#30 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 wrzesień 2009 - 06:46

Bo żeś się uparł zrobić coś co trudno przwidzieć.
Są gotowe korby na 1 blat, typu Alfine i jak wczesniej opisałem im więcej trybków z tyłu tym gorsza praca na przkosach a czesem niemożliwa.
Octalink niby mozna ustawic bo są pakiety różne, ale to w serwisie jak majawybór i możliwosć doboru.

Zastanów sieile przełożeń jest Ci potrzebnme z tyłu i ogranicz do niezbędnego minimum, ja używam np ok 4 z 7 .

Zamawia ktoś te korby na H II tam za granica , bo bym sie moze dołączył, ile by kosztowało końcowy koszt ??

P.S.
jA MAMA SIGLA, ALE MA Z TYŁU TYLKO 6 ZEBATEK I PRZEDNI BLAT JEST W OSŁONACH PO BOKU ABY MI ŁAŃCUCH NIE SPADAŁ.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#31 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 11 wrzesień 2009 - 10:43

SPIKE, no sie uparłem ;)

Właśnie postanowiłem wziąć h2 2blaty (już nie będę kombinował z ta trójką, bo bez sensu) no i tak jak mówisz, jak nie będzie chodził to zablokuje najwiekszy blat i tyle ;)

Co do zamówienia to już sam nie wiem bo już mnie wkurzają te kombinacje, nie w iem czy po prostu nie kupie sobie suportu do starej korby i tyle. Ale jak byś był chętny to bardzo fajnie, bo może wtedy bym sobie wziął fsa team issue ;) Co do kosztów to było by w sumie za darmo, trza tylko przeliczyć te F na zł ;) Jak coś to daj znać na priva. Koszt wysyłki by nam odpadł jak byś zamówił za 150zł coś ;)

A narzekam tak bo nikty nie potrafi porównać mi isisa do h2, czy duża strata była by wymieniając na isis, ale wyższy model (isis slk carbon np.), ale z tego co czytam w necie to raczej nei opłaca się zmieniać na isis bo chyba efekt koncowy i tak będzie gorszy...? (znaczy np. fsa omega/gossamer h2 vs fsa slk carbon na isiis)

A tak apropo - co sądzicie o fsa team issue carbon? Bo w necie nic nie ma. Miał ktoś do czyeninia?słyszał? Bo jakioś mi te połaczenie carbonu z alu podejrzanie wygląda, ale w końcu to wysoki model fsa i chyba lipy nie zrobili?

#32 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 wrzesień 2009 - 19:26

Nie najwiekszy , tylko najmniejszy blacik, a raczej nawet dwa, tyle ze duzy blat jest niesymetryczny w swojej osi i ti przesunięcei zębów w osi może pomóc , ale blat może być tezwypukły od zewnątrz i .........

Załozysz, zobaczysz.

Może nikt Ci nie odpowiada bo nikt nie robił takich kombinacji..
Zamówiłem sporo czesci do kół lajtowych na zamówienie i chyba korba mi odpadnie w tym roku.
A najśmieszniejsze to jest to że kupa tu ludzi ma H II w rowerach i nie problem by ściągneli i zamienili blaty, ale nikomu sienie chce.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#33 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 12 wrzesień 2009 - 09:51

A najśmieszniejsze to jest to że kupa tu ludzi ma H II w rowerach i nie problem by ściągneli i zamienili blaty, ale nikomu sienie chce.


No tak to jest niestety...

Co do blokady zębatek z tylu to chyba raczej największy trza zablokować ;) (mówie o sytuacji standardowej, w której nie wymieniam miejscami blatów z przodu).

Na razie nie będę kombinował i założe normalnie, duży blat powinien obsłużyć wszystkie, jak coś zablokuje największy, później ewentualnie wymienie jak będą problemy. Dzięki za pomoc.

Ps. ale nikt nie wypowiedział się na temat isis vs h2, a widze w necie sprzeczne opinie na ten temat (jedni mówią isis gówno, inni ze wytrzymalszy itd.

#34 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 12 wrzesień 2009 - 11:56

A najśmieszniejsze to jest to że kupa tu ludzi ma H II w rowerach i nie problem by ściągneli i zamienili blaty, ale nikomu sienie chce.


A tak apropo to wystarczyło by sprawdzić czy duży blat z przodu przy krótkim wózku bez problemów obsługuje całą kasetę z tyłu 10s 12-25 ;-)

Może ktoś jednak by sie wysilił i sprawdził jak to u niego chodzi? :roll: :oops: :?:

#35 tomasvc

tomasvc
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Skądsochaczew/łódź

Napisano 12 wrzesień 2009 - 12:22

u mnie to dziala.
co prawda kaseta 9s (12-25), przod 52t. Lancuch nie zawadza o wodzik w przerzutce, ale jest ona na tzw. dostrojeniu. No i trzeba przyznac, ze lancuch dostaje dobrze po dupie, bo nie pracuje w takim ukladzie idealnie cicho, ale moim zdaniem moze byc.

#36 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 12 wrzesień 2009 - 18:01

tomasvc, dzięki za info. No myślę że powinno być ok, w końcu nie będę w takim układzie (np. na 25 z tyłu) jechał długo, bo jak powiedziałem gór nie mam w okolicy, co najwyżej podjaździki ;)

#37 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 wrzesień 2009 - 18:39

To może załóż korbe kompakt 50 z i dasz rade.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#38 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 13 wrzesień 2009 - 10:22

To może załóż korbe kompakt 50 z i dasz rade.


No jasne, o takiej cały czas mówię ;)

Mam kompakta fsa omege i chyba przy niej zostane, dokupie tylko suport. Choć zastanawiam się czy w team issue nie zainwestować, w sumie 350zł to niezła cena, tyle że bym musiał przełożyć zębatke bo tam mają tylko standarda, a w team issue jest grafitowa więc może to dziwnie wyglądać ;)

Poza tym nie wiem czy jest sens inwestować w taka korbę do jazdy amatorskiej, czy w ogóle odczuje różnicę...? :roll:

#39 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 14 wrzesień 2009 - 10:52

Jest trzyblatowa ultegra na h2 przerobiona na dwa w dobrej cenie. Nie wiem czy sie nie skuszę, wtedy wymieniając duży ze średnim. Chyba to by było jednak lepsze rozwiązanie, szczególnie że można z podkładkami kombinować wtedy. Wie ktoś jak to w ultegrze by wyglądało na średnim blacie?

Acha, jak patrze na niektóre single to one mają często w miejsce średniego duży a w miejsce dużego osłona na łańcuch. Gdzie takową można dostać?

#40 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 16 wrzesień 2009 - 12:13

Pewnie już mało kogo to interesuje ;) ale zdecydowałem się jednak na trójkę ultegry na h2. Zobaczymy jak pójdzie z przeróbką, w każdym razie dużą daje na miejsce średniego i zobaczy się czy potrzebne będą podkładki czy nie ;)

pozdrawiam i dzięki za pomoc



Dodaj odpowiedź