Skocz do zawartości


Blaty Biopace 52,42 Zmiana Na Mniejsze ?


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_roog_*

Gosc_roog_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 10:59

witam szanownych forowiczów  ot zwracam się z takim pytaniem kupiłem sobie taką starszą kolarkę która ma z przodu blaty  52,42 biopace    i z tyłu kasetę 7   i zwracam się z pytaniem  jakie najmniejsze blaty mógłbym zastosować ponieważ  troszkę dla mnie za ciężko z góry dzięki za jakieś porady 

 



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:12

Na tę korbę, którą masz, założysz najmniejszy zestaw z małą tarczą 39T. Przy czym Biopace jest tak skonstruowany, że najmniejszy promień tarczy (po spłaszczonej stronie) odpowiada mniej więcej rozmiarowi 39T, więc wiele w ten sposób nie ugrasz.

Jeżeli chcesz mieć lżejsze przełożenia, masz dwie opcje:

- zmiana korb na kompaktowe (z rozstawem śrub 110 mm zamiast 130 mm, jaki masz obecnie), na które założysz tarczę nawet w rozmiarze 34T; jeszcze jedną alternatywą są np. korby trzyrzędowe z najmniejszą tarczą 30T, ale to wymagałoby wymiany także obu przerzutek

- zmiana kasety na inny rozmiar (np. 11-28 zamiast 11-25)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Gosc_roog_*

Gosc_roog_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:23

Na tę korbę, którą masz, założysz najmniejszy zestaw z małą tarczą 39T. Przy czym Biopace jest tak skonstruowany, że najmniejszy promień tarczy (po spłaszczonej stronie) odpowiada mniej więcej rozmiarowi 39T, więc wiele w ten sposób nie ugrasz.

Jeżeli chcesz mieć lżejsze przełożenia, masz dwie opcje:

- zmiana korb na kompaktowe (z rozstawem śrub 110 mm zamiast 130 mm, jaki masz obecnie), na które założysz tarczę nawet w rozmiarze 34T; jeszcze jedną alternatywą są np. korby trzyrzędowe z najmniejszą tarczą 30T, ale to wymagałoby wymiany także obu przerzutek

- zmiana kasety na inny rozmiar (np. 11-28 zamiast 11-25)

 

dzięki bardzo mikroos  teraz jeszcze jedno pytanko za ile kupię taką korbę  chciałbym jak najtaniej  ?



#4 patryk_60

patryk_60
  • Użytkownik
  • 369 postów
  • SkądLublin

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:35

Fsa tempo np. to jest na kwadrat 50-34 110 kupisz za jakieś 100 zeta. Można coś z używek poszukać ale dobrze się blatom przypatrz żebyś nie musiał zaraz nowego kupować bo to tanie nie jest.



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:37

Najtańsza opcja od Shimano to FC-A070 za niecałe 150 zł.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:42

Jaką masz obecnie kasetę? Masz tam manetki indeksowane (na ramie czy klamkomanetki)? Za ciężko jest na podjazdach czy ogólnie?

Pytam, bo od tego zależy ewentualna modernizacja. Nie jestem też pewien, czy stare przerzutki poradzą sobie z kompaktową korbą (chodzi o zakres i pojemność).

 

A może przeszkadza Tobie głównie charakter obciążenia wynikający z tarcz Biopace, a nie sama twardość przełożeń?  



#7 Gosc_roog_*

Gosc_roog_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 12:48

nie wiem dokładnie  jak tam teraz jest kaseta   klamkomanetki  są rsx   a ogólnie  moja przygoda z kolarzówką zakończyła sie 8 lat temu teraz z sentymentu udało mi się wyrwać starą  ale  w stanie idealnym  kolarkę  no i  jest na tych przełożeniach trochę twardo na podjazdach na tych 42 zębach



#8 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 13:03

Jeśli są klamkomanetki na 7 biegów, to nie ma dużego wyboru kaset, ale coś da się zrobić. Przypuszczam, że w starej kasecie największa koronka ma 24 lub 25 zębów (choć były i takie z największą 21). Najmniejsza zębatka to pewnie 13 lub 12 zębów (rzadziej 11). Sugerowałbym kasetę 12 -28, gdzie zyskasz coś z miękkich przełożeń, a stopniowanie będzie jeszcze znośne na szosie (jak na 7 biegów). 

http://allegro.pl/ka...5025622526.html

Przerzutka tylna powinna sobie poradzić z zębatką 28 z, choć te starsze w specyfikacji często miały mniej.



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 styczeń 2015 - 13:58

I to jest słuszna koncepcja. Kaseta 12-28 + korby 50x34 i za niecałe 200 zł z przesyłką uzyskasz zestaw, który pozwoli Ci uzyskać znacznie lżejsze przełożenia.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 Gosc_roog_*

Gosc_roog_*
  • Gość

Napisano 31 styczeń 2015 - 14:06

dzięki bardzo  teraz już wiem w razie czego  mam sie trzymać



#11 soar

soar
  • Użytkownik
  • 219 postów

Napisano 31 styczeń 2015 - 17:56

Podepne się.

czy korby Biopace (np Shimano 600) różńią się od zwykłych tylko blatami, czy inna jest też konstrukcja ramion?

 

Szukam do ostrego jakiejś starej korby z blatem 42z i nie chcę się natknąć na Biopace.





Dodaj odpowiedź