Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak to rozebrać


23 odpowiedzi w tym temacie

#1 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:30

Witam,

jako, że jestem w trakcie restaurowania starego roweru mam problem z tylnum kołem. Koło zbudowane jest na piastach Milard, wolnobieg 5-cio rzędowy jest tej samej firmy. Ma ktoś może patent jak rozdzielić skutecznie te 2 elementy, mówiąc po polskiemu: odkręcić wolnobieg??

mocowanie wygląda tak:

fotka_1

fotka_2

Wszelkie porady mile widziane.
dziękuję i pozdrawiam :)

#2 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:33

fan911, Trzeba w dobrą stronę wykręcić te nakrętkę z dwoma dziurami na przeciw siebie. Można walnąć młotkiem przez śrubowkręt albo pobijak. Ale można sobie uszkodzić trochę ten otwór. Pewnie trzeba specjalny klucz do tego.

#3 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:36

Też rozbierałem stary rower z takim właśnie wolnobiegiem. Jest specjalny klucz do atoma, ale ciężko go dostać, przynajmniej w mojej okolicy. Dobrałem więc kawałek pasownego kątownika i bez problemu odkręciłem :P

#4 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:40

tak, tylko jak się doczytałem to jest sprzęt z 87-go roku, więc ciekawe czy takie klucze są dostępne w sklepie / na allegro. jakby ktoś miał jakieś linki to proszę o podanie ;-)

#5 leslaw

leslaw
  • Użytkownik
  • 239 postów
  • Skądłódzkie

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:43

Ale Twoje fotki przedstawiają chyba dwa wolnobiegi odmiennej konstrukcji?

#6 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:47

fan911 tym kluczem bez problemu odkręcisz wolnobieg. Klucz w imadło, wolnobieg na klucz i jazda. Przetestowane na takich samych piastach i wolnobiegu.

#7 Plejstocen

Plejstocen
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądSilesia

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:48

Odkręcić czy rozkręcić?
Klucze są dostępne, wpisujesz w google nazwe wolnobiegu który masz + klucz i wyskakuje(albo i nie) :-P

#8 viechooo

viechooo
  • Użytkownik
  • 52 postów
  • SkądMława

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:50

fan911 tym kluczem bez problemu odkręcisz wolnobieg. Klucz w imadło, wolnobieg na klucz i jazda. Przetestowane na takich samych piastach i wolnobiegu.

Mylisz się, to jest klucz do bardziej "teraźniejszych" kaset/wolnobiegów.

fan911 myślę, że ten klucz będzie odpowiedni.
>>>klik<<<

Ściągacz do trybów Atom®, Regina®, Zeus® i niektórych trybów Schwinn Approved®.



#9 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:51

hmm, to jest ok. 20-stu wgłebień o trójkątnym kształcie. Wiekowa konstrukcja.

thorian - ten klucz na 100% nie będzie pasował

Plejstocen - firma, która wyprodukowała ten wolnobieg już raczej nie istnieje. Nie mogę się niczego o niej doczytać :-/

A co do sprecyzaowania - próbuję oddzielić to coś od piasty...

#10 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:52

viechooo racja, nie spojrzałem na liczbę ząbków ;-)

#11 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:03

FAN 911, poszukaj troszkę na forum wszystko to czego potrzebujesz było już tu dokładnie opisane i przedstawione na fotkach. Jeżeli zdemontujesz wielotryb odkręcając pierścień z dwoma wgłębieniami uważajac przy tym aby kulek i zapadek nie pogubić to dysponując imadłem nie bedziesz potrzebował żadnego specjalnego klucza aby całość odkręcić z piasty.

#12 leslaw

leslaw
  • Użytkownik
  • 239 postów
  • Skądłódzkie

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:05

Tylko, że wolnobieg z pierwszej fotki nie ma tego pierścienia z dwiema dziurkami...

#13 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:05

http://velo.pl/www/p...=11&pk=%&id=693 - ten klucz wygląda obiecująco, skonfrontuje jego wygląd z wyglądem mocowania.

jeszcze jedno. wiecie Panowie, ile taka przyjemnośc zdjęcia wolnobiegu będzie kosztować w serwisie, tak "pi razy drzwi" ??

EDIT:
fakt, wkleiłem fotki poglądowe, nie zwracając uwagi na szczegóły
jestem zielony w tematyce odkręcania czegoś takiego... :-|

#14 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:07

http://forumszosowe....der=asc&start=0

#15 leslaw

leslaw
  • Użytkownik
  • 239 postów
  • Skądłódzkie

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:10

Twój wolnobieg potrzebuje klucza na 24 ząbki. Ten z linku ma 20. Intryguje mnie pierścień pomiędzy ruchomą cześcią wolnobiegu a jego środkiem - ten zapaprany smarem. Nie ma on nacięć do odkręcania?

#16 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:15

Pierścień widoczny jest na drugiej fotce i ma dwa przeciwległe wgłębienia. Odkręcamy to pobijając z wyczuciem jakimś dopasowanym punktakiem pamiętajac o kierunku odkręcania.

#17 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 27 wrzesień 2009 - 21:19

ok, macie racje Panowie. najpierw musze jeszcze bardzo dokładnie przyjrzeć się co dokładnie mam i ile to ma ząbków.

Myślałem, że są to jakieś bardziej unowersalne mocowania i nie będzie z tym większego problemu. jak policzę ząbki i złapę średnicę tego będę dalej kombinował. na razie odpuszczam temat na tydzień, bo rower jest w tym momencie jakieś 70 km ode mnie... więc nawet nie mam możliwości w tej chwili w niego spojrzeć.

Dzięki za wskazówki ;-)

#18 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 28 wrzesień 2009 - 06:19

witam,
jeśli mnie pamięć nie myli to odkręcałem taki sam wolnobieg maillarda (z pierwszej fotki). niestety po poszukiwaniu klucza fachowego dałem sobie spokój i odkręciłem to kluczem ruskim. naciąłem korpus wolnobiegu fleksem, wziąłem przecinak i młotek , przyłożyłem do tego nacięcia i zacząłem odkręcać w ten sposób. opłacało się bo koło było na świetnej piaście. wyglądała niepozornie ale toczy się tak że mogłaby służyć w niejednej kolarce. no i osie w takich starych piastach to świetna stal a nie ten badziew co dziś dają w wolnobiegach - nie gnie się praktycznie. tylko z chęcią wymieniłbym już obręcz w tym kole ale na razie daje jeszcze radę

#19 fan911

fan911
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŁódź / Łowicz

Napisano 28 wrzesień 2009 - 07:41

wunderfaust - flex + młotek + przecinak = totalne zniszczenie.

Masz racje co do piast. Chodzą wg mnie elegancko. Ale wolnobieg chciałbym zachować, bo ciężko kupić coś nowego z 5-ma zębatkami z tyłu :-/

#20 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 28 wrzesień 2009 - 10:47

no mój nadawał się tylko do wymiany niestety więc dylematu wielkiego nie miałem

http://www.allegro.p...wy_polecam.html
ten chyba jest do maillardów. 24 trzpienie i 31mm średnicy - z tego co pamiętam to do tego

ewentualnie coś takiego
http://harriscyclery...r-ct-3-2846.htm
ale ta cena :shock: :shock:



Dodaj odpowiedź