Skocz do zawartości


Narzędzia rowerowe


40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2007 - 10:06

Witam i zwracam się z zapytaniem jakie narzędzia do konserwacji i naprawy roweru posiadacie? Jakie dla dla amatorów uważacie za konieczne a jakie za zbędne? I jeszcze jedno; zamierzam zakupić w najbliższym czasie imadełko do łańcucha i klucz do kaset. Czy taki klucz jest jeden i ten sam do wszystkich kaset czy muszę znać wszystkie dane swojej kasety żeby nie kupić złego klucza? Podobnie z imadełkiem; czy jest no narzędzie uniwersalne do wszystkich łańcuchów? Pozdro!

#2 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpień 2007 - 10:15

imadełko jest uniwersalne, a czy klucz do kasety to nie wiem

#3 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 03 sierpień 2007 - 10:27

... Czy taki klucz jest jeden i ten sam do wszystkich kaset czy muszę znać wszystkie dane swojej kasety żeby nie kupić złego klucza? Podobnie z imadełkiem; czy jest no narzędzie uniwersalne do wszystkich łańcuchów? Pozdro!


klucz do kaset shimanowskich/sramowskich itp sa jednakowe. inny klucz jest potrzebny do odkrecenia/dokrecenia kasety campagnolo. (niektore klucze do wolnobiegow sh pasuja)

wyciskaczy do lancucha tez jest cala masa. najlepiej kupic taki, ktory bedzie mial regulowany docisk od drugiej strony (patrz zdj). wtedy mozna dzialac bez zadnych obaw. (w wyciskaczach bez tej sruby dociskajacej mozna sobie skaszanic lancuch, szczgolnie jesli ma sie lancuch na 9/10 rz.)

w serwisie molestujemy teraz ten wyciskacz firmy PRO.
Dołączona grafika
jak narazie daje rade choc juz raz udalo mi sie jeden uszkodzic. ;-)

#4 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpień 2007 - 10:28

Zestaw jaki posiadam,
imadełko do łańcucha, klucz do kasety, ściągacz do korby, zestaw kluczy płaskich, kilku imbusów, klucz 32 do sterów (klasyczne 1"), i dwa klucze nastawne...

#5 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2007 - 11:52

Dzięki, teraz będę wiedział co kupić. Ja w garażu (a właściwie tata) posiadam kilka imbusów, dosyć duży wybór kluczy, śrubokręt krzyżykowy (w szosie ma zastosowanie chyba tylko do regulowania położenia okładzin hamulcowych względem obręczy), pompkę ale muszę sprawić sobie nową bo obecna słabo pompuje, trochę benzyny i szmatek do czyszczenie i konserwacji i generalnie narazie to wystarcza. Kwestią dni będzie chyba zakup tego imadełka i klucza do kasety i to już będzie chyba wszystko co może mi się przydać. A i jeszcze własnej roboty spawany stojak na rower, niesamowicie przydatna sprawa.

wyciskaczy do lancucha tez jest cala masa. najlepiej kupic taki, ktory bedzie mial regulowany docisk od drugiej strony


A czy oprócz tego jest jeszcze coś na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takowych narzędzi? Pozdro!

#6 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 03 sierpień 2007 - 12:05

zestaw który mam to : imadełko łańcuchowe, klucz do kaset/ wolnobiegów - odkręca wszystko. od wolnobiegu shimano po nakrętke campy. Dalej klucz do suportów, klucze do konusów, klucz do kontrowania shimanowskich pedałów, baciki własnej roboty, ściągacze do korb, klucz do sterów, klucz do szprych (badziew - musze zmienić), masa kluczy od wszelkich składaków. W perspektywi centrownica, ale tak się zastanawiam czy to potrzebne, ale daje tylke swobody w zestawianiu sprzętu ze chyba w zimie się skuszę. To by było na tyle. narzynki, gwintownice itd sa poza obszarem moich możliwości i potrzeb - piekielnie drogie. potrafię sie obejść bez wyciskarki i prasy do sterów i róznych bajerów wciskanych klientom przez firmy rowerowe. Nie mam tylko klucza do własnego suportu (campa veloce). Dzieki uprzejmości Pana jurka plietha mam schemat takowego ale póki co nie byl mi potrzebny więc nie dorabiałem go.

#7 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 03 sierpień 2007 - 18:37

ja mam klucze do każdej części, która znajduje się w moich rowerach. nie posiadam tylko bardzo drogich narzędzi, których używa się sporadycznie np. prasy do sterów itp.

#8 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 03 sierpień 2007 - 19:09

z ta prasa to nie przesadzajmy ;-) chyba, ze prasa nazywasz kawalek grubego preta z gwintem + dwa stozki + dwie nakretki :-)

ja u siebie w domu za wielu narzedzi nie posiadam. mam jakies imbusy, pare wkretakow, kilka kluczy zwyklych i nastawnych. cala reszte mam w serwisie ;-)

#9 Gosc_zawodowiec_;)_*

Gosc_zawodowiec_;)_*
  • Gość

Napisano 04 sierpień 2007 - 20:28

ja mam wszystkie imbusy jakie są potrzebne przy rowerze (od 2 do 10) pare podstawowych kluczy oczkowych, klucz nastawny, pare kompletów sróbokrętów, ściągacz do korb (na wielowpust i HT2), ściągacz do kasety, bacik, skuwacz do łańcucha, obcinaczki, kombinerki, i coś by sie tam jeszcze znalazło ale nie moge sobie przypomnieć... :-P

#10 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 04 sierpień 2007 - 20:48

Zakupiłem już skuwacz do łańcucha i klucz do kasety. Skuwacz działa bez zarzutu natomiast z kasetą jest albo coś nie tak albo nie potrafię się tym kluczem posługiwać... Czy przed odkręceniem kasety wyciąga się piastę? Pozdro!

#11 tomacias

tomacias
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Skądopolskie

Napisano 04 sierpień 2007 - 20:57

Czy przed odkręceniem kasety wyciąga się piastę?


:shock: :roll: to znaczy co jest nie tak że Ci nie idzie?

Pewnie brakuje ci jeszcze bacika którym przytrzymujesz kasetę podczas odkręcania.

#12 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 04 sierpień 2007 - 21:21

Zakupiłem już skuwacz do łańcucha i klucz do kasety. Skuwacz działa bez zarzutu natomiast z kasetą jest albo coś nie tak albo nie potrafię się tym kluczem posługiwać... Czy przed odkręceniem kasety wyciąga się piastę? Pozdro!


hehe nie ma tak latwo ;-) oprocz klucza do kasety potrzebujesz cos takiego...
Dołączona grafika
tu zestaw klucz do kasety + bat.

#13 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 05 sierpień 2007 - 06:46

z ta prasa to nie przesadzajmy ;-) chyba, ze prasa nazywasz kawalek grubego preta z gwintem + dwa stozki + dwie nakretki :-)

ja u siebie w domu za wielu narzedzi nie posiadam. mam jakies imbusy, pare wkretakow, kilka kluczy zwyklych i nastawnych. cala reszte mam w serwisie ;-)


nie używam w swoim rowerze takich tłuków ;-)

#14 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 05 sierpień 2007 - 10:26

To samym kluczykiem nie odkręcę kasety :shock: ?? Pozdro!

#15 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 05 sierpień 2007 - 10:57

jasne, że nie. chyba, że masz siłę Pudziana i jesteś w stanie utrzymać kasetę ręką podczas odkręcania ;-)

#16 miro

miro
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądMalbork

Napisano 06 sierpień 2007 - 12:38

Co do skuwaczy miałem coś takiego:
Dołączona grafika i skuwało się łatwo, ale jedną rzecz miał do kitu - zbyt duży otwór niż potrzeba ze strony z "przytrzymywaczem" ogniwa (gdzieś się musiał on zmieścić) i zdarzało mi się wygiąć przez to ogniwo. Teraz używam shimano hg i jest ok, chociaż trudniej skuć, ale ma otwór tylko na bolec.

Z narzędzi mam potrzebane imbusy, klucze płaskie, nasadowe, oczkowe, klucz do szprych, wolnobiegu, wkładu suportu, ściągacz do korb, centrownicę, skuwacz.

#17 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2007 - 13:30

Skuwacz mam taki sam. Kupiłem w Go Sporcie, Ty pewnie też. Ja wiem, czy to źle? Może gdyby ten otwór był mniejszy byłoby jeszcze lepiej ale póki co skuwa i rozkuwa łańcuch i to też ma robić więc narazie spoko.
Przyznam, że trochę się zasmuciłem tymi informacjami o kluczu do kaset i baciku. Dodatkowy wydatek będzie a i tak nie wiem czy będę potrafił prawidłowo zdjąć i co ważniejsze dobrze z powrotem założyć kasetę. W związku z tym takie pytanko mi się nasunęło; czy jak na średniego majsterkowicza przy rowerach (bo nie powiem, stare rowery rozbierałem na części i śrubki ale nie wiem jak to jest z nowoczesnymi szosówkami) własnoręcze zdjęcie kasety mając takowy klucz i bacik jest trudne/ skomplikowane? I jeszcze jedno, słyszałem gdzieś, że złożenie kasety z powrotem tak, żeby dobrze i sprawnie działała jest trudną czynnością i podobno lepiej samemu się za to nie zabierać tylko oddać rower gdzieś do serwisu. Co o tym myślicie? A Wy jak robicie? Pozdro!

#18 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 06 sierpień 2007 - 15:22

Ja już nie raz odkręcałem kasete i z albo czyściłem, albo wymieniałem w zależności od potrzeb. Teraz mam tyrzy kasety i w zależności od wyścigu je zmieniam. Choć nie jestem jakimś doświadczonym mechanikiem to odkręcenie i przykręcenie kasety nie sprawia zbytnio kłopotu ;-) . Jedyne co trzeba zrobić to włożyć w to dość dużo siły.

#19 Gosc_zawodowiec_;)_*

Gosc_zawodowiec_;)_*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2007 - 16:08

moim zdaniem odkręcanie kasety to jedna z prostsych czynności, niewiem kto Ci nagadał ze cięzko jest założyć taką kasete... Poprostu zakładasz ja z powrotem i nakręcasz nakrętke na to (potyrzeba do tego troche siły) i gotowe

#20 FairFaX

FairFaX
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądKrosno

Napisano 06 sierpień 2007 - 16:10

Dołączona grafika - mam nadzieje ze Ci pomoze;)

nie jest jakies cudownej jakosci, bo robione na szybko, ale powinno dac sie wszystko odczytac.

Z ksiazki: "Rower. Regulacja - naprawa - konserwacja. poleca Ryszard Szurkowski" - GeoCenter Warszawa



Dodaj odpowiedź