Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobór Rozmiaru Ramy


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 placki

placki
  • Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 05 maj 2015 - 15:02

Witam,

 

przymierzam się do zmiany roweru szosowego i mam dylemat z doborem wielkości ramy. Jako że mam 176cm większość poradników sugeruje na ten wzrost rozmiar 54 ale u różnych producentów różnie to wypada. Dodatkowo miałem okazję wypozyczyc jeden model na testy i po zrobieniu paruset km (kilka tras po 50-100km) zamiast utwierdzić się w tym rozmiarze mam jeszcze wiekszy dylemat bo okazało sie, że omyłkowo wypozyczono mi rozmiar 56 a nie obiecane 54 (a jeździło mi się bardzo dobrze).

 

Dlatego mam pytanie do znawców tematu - na który wymiar trzeba zwracać przede wszystkim uwagę ? Wyczytałem, że niektóre ustawienia pozycji da się skorygować np. offsetem sztycy w jakimś tam zakresie ale na pewno nie wszystko. Do tego dochodzi geometria ramy - w modelach kilkuletnich rura pozioma jest faktycznie prawie poziomo a w nowych  mocno opada ku tyłowi ( w starszych geometriach widzę często, że rura pozioma i podsiodłowa są prawie tej samej długości a np. w tym modelu co testowałem pionowa ma 52cm a pozioma 55cm po rurze (odległość pozioma do sztycy od sterów to 57cm))

 

Będę wdzięczny za porady

 

Piotr

 



#2 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 maj 2015 - 18:22

Zawsze lepiej wziąć mniejszy rower, jeśli jest dylemat. Ale to w sklepie specjalistycznym powinni ci poradzić, jaki rozmiar jest najlepszy. Np. ja mam 175cm i jeżdżę na rowerze 52cm rury podsiodłowej - jest idealnie. Ewentualne różnice niweluje się długością sztycy, mostka, jego nachyleniem.



#3 placki

placki
  • Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 06 maj 2015 - 09:41

Przy wyborze używanego muszę się zdać na siebie i porady, które uda mi się uzyskać ;(



#4 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 06 maj 2015 - 09:49

Offsetem sztycy regulujesz tylko ustawienie kolan względem pedałów i nic więcej. Jeśli będziesz próbował tym sposobem zrekompensować zły rozmiar ramy i jej długość to szybciutko załatwisz sobie kolana. Niewielkie korekty można tylko uzyskać zmianą mostka i jego ustawieniem na plus lub minus, ewentualnie podkładkami pod nim.

Przy twoim wzroście szukałbym ramy z górną rura horyzontalnie ok.540 mm i mostek 100-110mm na początek.

Rura podsiodłowa, to zależy, jak masz długie nogi to może być klasyczna geometria, jak krótkie to sloping lepszy, bo krótka sztyca śmiesznie wygląda w obecnych czasach.



#5 placki

placki
  • Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 07 maj 2015 - 12:11

(..) górną rura horyzontalnie ok.540 mm i mostek 100-110mm na początek.

 

horyzontalnie czyli poziomo wymiar od środka sterów do środka sztycy mierzone poziomicą ?



#6 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 07 maj 2015 - 13:17

Przy twoim wzroście najlepsza wielkość ramy to będzie 54,czyli długość rury poziomej mierzona w cm od środka rury podsiodłowej do środka rury sterowej.



#7 Fazi

Fazi
  • Użytkownik
  • 134 postów
  • SkądCzapury

Napisano 08 lipiec 2015 - 15:27

Może mi ktoś podpowiedzieć czy przy wzroście 188 cm długość nogi 88 rama 56 czy 58.

Gdyby patrzeć na rozmiary ram Krossa:

http://www.kross.pl/pl/road/vento-2-0

http://www.kross.pl/pl/road/vento-1-0

 

Nie jestem pewien co do tych kalkulatorów....





Dodaj odpowiedź