Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łańcuchy - Dyskusja Ogólna (Wybór, Wymiana, Modele, Itp.)


1880 odpowiedzi w tym temacie

#1461 bart miro

bart miro
  • Użytkownik
  • 43 postów
  • SkądBeskid Niski

Napisano 12 październik 2016 - 15:21

Ok rozumiem, dzięki
bart miro

#1462 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 październik 2016 - 13:48

Widziałem kiedyś filmik z metodą na rozpięcie spinki do łańcucha bez użycia narzędzi. Wydaje mi się, że tu na forum. Metoda była bardzo prosta i skuteczna. Polegała na (mniej więcej) odpowiednim ułożeniu łańcucha na zębatkach i przekręceniu korbą i spinka się sama rozpinała. Ktoś pamięta może o czym mówię?



#1463 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 październik 2016 - 13:59

Nie wiem, o czym mówisz. Ale możesz ustawić spinkę "na sztorc" względem tarczy i po prostu lekko uderzyć w jedną z połówek (uderzasz wzdłuż spinki), używając np. korpusu multi-toola albo młoteczka.


  • Pirx lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1464 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 październik 2016 - 15:57

Ja tam zawsze spinkę rozpinam palcami - jak się raz załapie jak to robić, to zazwyczaj się to udaje. Jak nie za pierwszym razem, to po lepszym wyczyszczeniu spinki.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1465 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 październik 2016 - 16:05

Srama 8sp rozpinałem bez problemu. KMC 10sp nie idzie za cholerę. Może jak się bardziej wyrobi.

 

@Mikroos, faktycznie chyba chodziło o rozpięcie przez uderzenie, bo był tam moment, że ustawiało się kawałek łańcucha ze spinką pionowo.



#1466 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 26 październik 2016 - 08:02

Srama 8sp rozpinałem bez problemu. KMC 10sp nie idzie za cholerę. Może jak się bardziej wyrobi....

Zmień KMC na Connexa. Mam i rozpinam bez problemu. Najlepsza spinka jaką widziałem. Cenowo 10s do zaakceptowania (około 30zł), ale już na 11s trzeba wyłożyć aż 60zł, mimo, że na pierwszy rzut oka obie wyglądają tak samo. 11s jest pewnie odpowiednio węższa, ale konstrukcja identyczna :). Nie wiem czy to uczciwe, bo za 100zł można mieć nowy łańcuch CN-6600 Ultegra.



#1467 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 09:25

Oświeci mnie ktoś na szybko? Jaka jest różnica poza ceną w łańcuchach KMC X-11-93 a KMC X-11-EL, bo po zdjęciach tego nie widać...



#1468 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2016 - 09:39

EL ma wycinane ogniwa i wszystkie ogniwa pokryte niklem: https://rowerplus.pl...ny-lancuch.html

 

93 ma pełne ogniwa i tylko ogniwa zewnętrzne pokryte niklem: https://rowerplus.pl...93-lancuch.html


  • m.arek lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1469 bobo100

bobo100
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądNowy Tomyśl

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:08

Zastanawiam się nad tym czy kupić łańcuch HG-701 czy może tańszy, HG-601. W obecnym napędzie jeździłem na 3 łańcuchy 6701. Kaseta po 1,5 roku wciąż przyjmie nowy łańcuch. Sporo km nakręciłem na każdym z nich, prawie po 8k. Nie miałem nigdy wcześniej styczności z łańcuchami 11s, dlatego się zastanawiam czy warto. Jakie są wasze spostrzeżenia w tym temacie?



#1470 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 grudzień 2016 - 14:14

A sądzisz, że cuda-wianki wsadzili do środka? 601 nie będzie pewnie miał jakiejś niklowanej powierzchni antykorozyjnej, ot cała różnica. Jak nie jeździsz po deszczach, to spoko można brać tańszy choć ja bym się zastanawiał, czy aby na pewno Shimano.



#1471 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2017 - 19:21



Teraz czas na kolejny eksperyment, czyli polecony przez kumpla Sunrace M84 - tańszy zamiennik dla wyżej wymienionych. Nawet jeżeli przeżyje tyle co Wippermann, to przy tej cenie będą powody do zadowolenia. W każdym razie kolega bardzo go sobie chwali, więc tym bardziej warto dać mu szansę.

Założyłem ten łańcuch do roweru crossowego w zeszłym roku pod koniec sierpnia. Przymiar już jakiś czas temu coś za głęboko wpadał. Dziś (przebieg 950 km) zdjąłem łańcuch, powiesiłem na gwoździu i oto rezultat:

DSCF2048J_asrhqhx.jpg

Ten Sunrace CNM84 jest w środku, z lewej jest Shimano HG50 (przebieg około 2500 km w tym samym rowerze i w podobnych warunkach), a z prawej nowy HG53.

Cóż, Sunrace ładnie błyszczy, jest tańszy i ma spinkę w komplecie, ale HG50 bije go na głowę trwałością. To poziom mniej więcej HG40. Szkoda, że Shimano nie produkuje już HG50 (nawet na allegro już nie ma), a model HG71 wydaje się już nieco słabszy (dokładnych porównań nie robiłem, mam jedną sztukę w góralu i na pewno zużywa się wolniej od HG40, ale jednak trochę za szybko).

Zastanawiają mnie jeszcze łańcuchy KMC z serii X (X8 93 i X8 99) oraz Accent (produkowane chyba przez YBN). KMC z serii Z próbowałem - słabizna.

http://allegro.pl/la...6566675677.html

http://allegro.pl/la...5357483323.html

Ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia odnośnie wyżej wymienionych?



#1472 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 07 marzec 2017 - 19:32

Wygląda to tragicznie. Mierzyłeś na gwoździu za nowości, wiesz, że potrafią być różnice i to całych milimetrów?

 

Ja śmigam na KMC z serii X - 9 i 10s i spoko łańcuchy, niewiele o ile w ogóle, odbiegają od Campy C9/10. Uważam je też za znacznie lepsze od HG53.



#1473 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 marzec 2017 - 19:43

To zabawne, bo z CNM84 mam dokładnie odwrotne doświadczenia z perspektywy dwóch lat jazdy. Porównania do HG50 nie mam od dawna (nie trzymam starych łańcuchów w domu), ale bije na głowę np. PC-830 i wypada bardzo podobnie do bardzo trwałego, za to niemal dwukrotnie droższego PC-870.

 

HG40? Śmiech na sali - po 300 km w zmiennej pogodzie nadaje się tylko na śmietnik. W żadnym wypadku nie można go postawić w szeregu z CNM84.

 

Podtrzymuję moje zdanie, że stosunek cena/jakość tego modelu jest nie do pobicia. Choć faktycznie niektóre modele KMC są bardzo blisko.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1474 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2017 - 20:20

Rozrzut cenowy PC 870 jest spory ale gdzieniegdzie po 60 złotych można nabyć, wg mnie najlepszy łańcuch. Swego czasu był HG 91 , ten to był dopiero twardziel, ale już go nie widzę :P

#1475 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 08 marzec 2017 - 01:47

Wygląda to tragicznie. Mierzyłeś na gwoździu za nowości, wiesz, że potrafią być różnice i to całych milimetrów?

 

Za nowości nigdy nie mierzyłem. Słyszałem, że niektóre łańcuchy już jako nowe są nieco dłuższe, ale co to zmienia? Gdybym chciał zastosować się do wskazań przymiaru (choć dla mnie to nie wyrocznia), musiałbym wyrzucić ten łańcuch już jakiś czas temu. Zużycie 0.75% miał pewnie gdzieś przy 500 km, bo przy 900 już z łatwością wskakiwało 1.0%. To z pewnością słaby wynik i nie zmienia tego fakt, że inne łańcuchy za podobne pieniądze są równie kiepskie. 

Mam też drugi egzemplarz HG50, który najpierw przejechał w tym crossie około 1300 km, a potem przełożyłem go do górala (tam miał gorsze warunki pracy) i dołożyłem jeszcze 1400 km. Po tym przebiegu jest i tak znacznie krótszy niż Sunrace po 950 km i tylko minimalnie (może 1 mm) dłuższy od tego pierwszego HG50.

Dla ścisłości podam, że Sunrace jeszcze nie jest wyciągnięty o całe ogniwo i pewnie przełożę go do górala, gdzie mam stalowe zębatki w korbie i już mocniej zjechaną kasetę i jeszcze trochę pojeździ. 

Tak czy inaczej będę jeszcze szukał HG50 albo spróbuję te KMC (czy napis na pudełku "Extremely Durable" to tylko chwyt marketingowy?).  



#1476 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 08 marzec 2017 - 02:10

Na ten sezon zamówiłem na warsztat trochę tych KMC z serii x (8, 9, 10, 11), moi klienci będą królikami doświadczalnymi, warunki sprzyjające do testów, pierwsze sztuki już w terenie także podejrzewam ze już przed majówką będą jakieś miarodajne wyniki :)

#1477 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 marzec 2017 - 08:39

 

 

Za nowości nigdy nie mierzyłem. Słyszałem, że niektóre łańcuchy już jako nowe są nieco dłuższe, ale co to zmienia? 

A no zmienia to, że już za nowości łańcuch mógł być wyciągnięty o powiedzmy 3mm, ty dołożyłeś kolejne 3mm i mamy efekt czyli sumę 3+3.

Fajne zdjęcie widziałem w necie powieszonych obok siebie nowych łańcuchów, o ile dobrze pamiętam, to Sram był najkrótszy, Campa i KMC podobne, a najdłuższe były Shimano. Ta różnica pomiędzy najkrótszym a najdłuższym wynosiła ze 2mm. Teraz wieszałem dwa nowe KMC X9.73 i jakże się zdziwiłem gdy okazało się, że są one krótsze o ok. 1mm niż nominalna wartość wynikła z pomnożenia podziałki. Dziwne, ale prawdziwe. Tym niemniej wolę łańcuch o 1mm krótszy za nowości niż dłuższy :D



#1478 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 21 marzec 2017 - 13:33



Fajne zdjęcie widziałem w necie powieszonych obok siebie nowych łańcuchów, o ile dobrze pamiętam, to Sram był najkrótszy, Campa i KMC podobne, a najdłuższe były Shimano. 

No faktycznie coś w tym jest. Poniżej zdjęcia powieszonych obok siebie KMC X8 99 (nowy zakup, ta wersja w całosci niklowana, 52,50 zł) i Shimano HG53 (ten sam co poprzednio, nigdy nie zakładany do roweru). Różnica jest zauważalna, na oko prawie milimetr różnicy. Czy ten KMC jest krótszy niż wynika ze standardów, czy Shimano dłuższy - trudno mi powiedzieć, bo ciężko to precyzyjnie zmierzyć zwykłą miarką. W każdym razie KMC wygląda zachęcająco. 

Wziąłem wersję w całości niklowaną z nadzieją, że niklowanie wewnętrznych ogniw (w przeciwieństwie do samych zewnętrznych, które pełni funkcję głównie estetyczną) może wydłużyć trwałość powierzchni współpracujących ze sworzniami, bo to przecież z przetłoczeń wewnętrznych blaszek powstają tulejki we współczesnych łańcuchach beztulejkowych. Pojeździmy, zobaczymy.

DSCF2056J_aswnhax.jpg

I z innej perspektywy:

DSCF2052J_aswnrpn.jpg



#1479 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 08:30

Tyle że takie wieszanie łańcucha może być mylące - wystarczy że ogniwa nie wyprostują się w obu tak samo i  już masz różnicę...

 

Trzeba by oba jeszcze solidnie obciążyć.



#1480 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 22 marzec 2017 - 12:25

A gwóźdź dobrze wypoziomowany? Na krzywym gwoździu krzywo wisi :)





Dodaj odpowiedź