Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana Osprzętu Na 105, Ultegra

sora ultegra zmiana 105

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 czerwiec 2015 - 08:06

Witam!

 

Stanąłem przed nie lada problemem. Otóż jeżdżę w tej chwili na grupie 2x8 zbudowanej na Sorze i Klamkomanetkach Microshift które pozostawiają wiele do życzenia. W planie mam wymianę klamkomanetek, przerzutki, kasety, łańcuch na 10s. Z tego co mi wiadomo korba sory z serii 3500 powinna sobie poradzić z 2x10.

Mam natomiast problem z klamkomanetkami. W podobnych cenach moż na kupić Ultegrę ST-6600 i 105 ST-5700. Pytanie co lepiej wybrać? Jeśli chodzi o przrzutkę tył to jest podobna sytuacja. Pytanie czy starsza rocznikowo Ultegra będzie lepsza niż nowsza 105?



#2 Arek74

Arek74
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • SkądDuszniki Zdrój

Napisano 02 czerwiec 2015 - 08:42

Ja na twoim miejscu rozważył bym jeszcze zakup nowej Sory albo Tiagry. Te grupy to praktycznie nowe wcielenia starszych 105-tek czy Ultegry.  Sam jeździłem na Tiagrze 2x9 4500 a teraz mam 105 2x11 5800 i po za ilością przełożeń nie odczuwam jakiegoś radykalnego skoku w ergonomii czy działaniu.



#3 scar

scar
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • SkądWU

Napisano 03 czerwiec 2015 - 13:51

Tiagra oprócz tego, że jest grupę niżej od 105 jest równie dobra.

No chyba, że będziesz miał psychicznego doła i wolałbyś zapłacić więcej za nazwę ;-) .

Mam 11rz. z tyłu i ciągle nie mogę zrozumieć po co :-/ .



#4 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 03 czerwiec 2015 - 20:47

Wybór nowe komponenty 6600 a nowe komponenty 105 5700 - zdecydowanie te pierwsze.

Jedyny "minus" manetek 6600 to pancerze przerzutek na zewnątrz - ze względów estetycznych, bo w praktyce działanie mechanizmu jest precyzyjniejsze.



#5 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 03 czerwiec 2015 - 21:47

Tiagra oprócz tego, że jest grupę niżej od 105 jest równie dobra.

No chyba, że będziesz miał psychicznego doła i wolałbyś zapłacić więcej za nazwę ;-) .

Mam 11rz. z tyłu i ciągle nie mogę zrozumieć po co :-/ .

Po części masz rację, przy normalnej jeździe na płaskim używa się i tak kilku przełożeń, wszystko zmienia się natomiast gdy jeżdzisz w większej grupie lub po górach, tam przydaje się lepsze zestopniowanie wynikające z dodatkowej koronki na kasecie


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#6 nikodem

nikodem
  • Użytkownik
  • 206 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 czerwiec 2015 - 10:47

Smigałem sezon na 5700 i później sezon na 6700. Przy nówka pancerzach i linkach chodziło całkiem całkiem. Jednak bardzo szybko zaczynało się wszystko sypać. Nie wiem czy to była wina skopanych rozwiązań wewnętrznego prowadzenia kabli  czy czegoś innego. Jednak bardzo się zraziłem do grup tych grup shimano.
Teraz śmigam na 5800 i jest cacy bez problemów żadnych! :) 



#7 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 04 czerwiec 2015 - 15:46

Z moich obserwacji portalu allegro wynika że klamkomanetki Tiagry ST-4600 można kupić za około 500zł, 105 ST-5700 za 550zł, a Ultegry ST-6600 za 600zł. Przewagą 105 są pancerze prowadzone pod owijką. Chociaż nie wiem czy to plus czy minus. Co do tylnej przerzutki to moja sora po 10tyś ma luz i ciężko ją wyregulować. Jeśli chodzi o przód napędu to mam 30-39-50 i planuje zdjąć 30 i zamiast 39 dać 34, aby zrobić kompakta. Niestety 11s to droższa sprawa bo musiałbym zmienić piastę/koła, anie wiem czy aż tak bardzo tego potrzebuję.



#8 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 04 czerwiec 2015 - 16:41

nie oplaca sie



#9 Apollo

Apollo
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 czerwiec 2015 - 07:18

Jeśli nie chcesz wchodzić w nowe 11-rzędowe grupy to tylną przerzutkę weź Ultegrę, nie łapie tak luzów jak 10-rzędowa 105. Odnośnie klamek - osobiście wziąłbym 105 z prowadzeniem linek przy kierownicy. Jak robić upgrade to wg mnie dobrze go odczuć także wizualnie.



#10 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 czerwiec 2015 - 07:46

Czyli klamkomanetki 105 a przerzutkę Ultegry tak jak planowałem. A co z kasetą i łańcuchem. Warto inwestować w Ultegrę czy tez 105. Wiem że Ultegra pewnie będzie lżejsza, ale pewnie nie wiele.



#11 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 05 czerwiec 2015 - 09:24

 Przewagą 105 są pancerze prowadzone pod owijką. Chociaż nie wiem czy to plus czy minus.

 

Skoro nie wiesz, czy top plus czy minus - to dlaczego piszesz że to stanowi przewagę?



#12 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 czerwiec 2015 - 09:40

Skoro nie wiesz, czy top plus czy minus - to dlaczego piszesz że to stanowi przewagę?

 

Piszesz to tylko po to żeby kogoś zdenerwować, czy chcesz wnieść swoje spostrzeżenia do tematu prowadzenia pancerzy.

Napisałem tak ponieważ nie wiem co jest lepsze. Opinie na temat prowadzenia pancerzy są różne. Przewagą jest efekt wizualny. Skoro jesteś taki mądry to może napiszesz co o tym sądzisz a nie komentujesz be przemyślenia.



#13 Apollo

Apollo
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 czerwiec 2015 - 09:59

Odnośnie kasety i łańcucha, osobiście wziąłbym 105 kasetę i 2x łańcuch 105 (jazda na 2 łancuchy). Cenowo powinno wyjść podobnie jak kaseta i 1x łańcuch Ultegry a powinieneś pojeździć więcej.

Zysk wagowy byłby niewielki, moim zdaniem nawet nie warty zachodu. Dużo więcej zyskasz zrzucając 0.5kg masy ciała niż 11g z kasety. No chyba że już nie masz z czego zrzucać. :-)



#14 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 czerwiec 2015 - 10:07

Odnośnie kasety i łańcucha, osobiście wziąłbym 105 kasetę i 2x łańcuch 105 (jazda na 2 łancuchy). Cenowo powinno wyjść podobnie jak kaseta i 1x łańcuch Ultegry a powinieneś pojeździć więcej.

Zysk wagowy byłby niewielki, moim zdaniem nawet nie warty zachodu. Dużo więcej zyskasz zrzucając 0.5kg masy ciała niż 11g z kasety. No chyba że już nie masz z czego zrzucać. :-)

 

W sumie racja. W tej chwili jeżdżę na 3 łańcuchy i to się sprawdza. Na wadze osprzętu faktycznie niewiele zyskam, a będzie łańcuch. Dzięki.

 

P.S. U mnie z masy ciała dużo można jeszcze urwać :-P



#15 wiktor24

wiktor24
  • Użytkownik
  • 1727 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 05 czerwiec 2015 - 10:52

Wiele osob twierdzi że klamkomanetki starsze (6600) miały lepszą precyzję pracy właśnie dzięki temu prowadzeniu na zewnątrz pancerzy

poza tym są tańsze i trwalsze, warto się rozejrzec za nówkami

http://www.bikeforum...ng-quality.html

 

 

Cervelo is using 7800 because they have to pay for their own gear and 7800 is better. Period. I asked a Garmin rider point blank what he thought of 7900 after the Tour of Missouri and he said, "It sucks. I like the old stuff much better." I've said it before and I will say it again - Shimano pooped the bed with 7900 - an "upgrade" that is horrible but costs much more.



#16 Apollo

Apollo
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 czerwiec 2015 - 12:24

Przytoczyłeś jedna opinię, inne osoby na tamtym forum mają odmienne zdanie i uważają że obie grupy funkcjonują tak samo dobrze. Zresztą swoja drogą to jest dyskusja o tym, które złoto jest "złotsze". Obydwie grupy to najwyższa półka i trudno im coś zarzucić.

 

Cervelo może dlatego woli 7800 bo samemu musi kupować sobie osprzęt i dlatego wybiera tańszą, starszą DA.

 

A tak w ogóle to autor tematu nie rozważa DA tylko 105 i Ultegre.



#17 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 05 czerwiec 2015 - 14:22

Przytoczyłeś jedna opinię, inne osoby na tamtym forum mają odmienne zdanie i uważają że obie grupy funkcjonują tak samo dobrze. Zresztą swoja drogą to jest dyskusja o tym, które złoto jest "złotsze". Obydwie grupy to najwyższa półka i trudno im coś zarzucić.

 

Cervelo może dlatego woli 7800 bo samemu musi kupować sobie osprzęt i dlatego wybiera tańszą, starszą DA.

 

A tak w ogóle to autor tematu nie rozważa DA tylko 105 i Ultegre.

NIe no, zaraz się dowiemy że Tiagra i 105 to właściwie to samo a skoro 105 i Ultegra to najwyższa półka po co kupować Dura Ace?


  • Apollo lubi to

Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#18 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 czerwiec 2015 - 16:23

Moje zdanie na temat kasety i łańcucha. Jeśli rower ma służyć do treningów i ewentualnie jednego, dwóch startów w jakichś lokalnych maratonach, to kasetę wybrał bym najtańszą z możliwych. Nie ważne czy to jest 105 czy Tiagra, powinna być najtańsza w rządanym zakresie koronek, bo nie ma sensu inwestować w część, którą po 12 tyś km zmieniamy. Podobnie widzę temat z łańcuchem. Tu jednak wybrał bym jakiś łańcuch niklowany co by nie rdzewiał od byle kropli deszczu. Łańcuch do 10s moim zdaniem max. Campa Veloce, a minimum coś za ok. 70/80zł, ale właśnie niklowane z każdej strony. Warto coś ze spinką w komplecie poszukać, to także daje jakąś oszczędność kasy.



#19 bartglod

bartglod
  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 czerwiec 2015 - 20:58

Graty zamówione. Wybrałem klamkomanetki 105 ST-5700, przerzutkę tył Ultegra RD-6700, kasetę 105 CS-5700 i do tego łańcuch Ultegra CN-5701. Na drugi rzut dokupię jeszcze jeden łańcuch. Myślę że klamkomanetki choć opinie różne będą lepsze niż stare microshift-y. Tył Ultegry bo podobno nie łapie tak luzów jak 105. Myślę że kaseta 105 narazie wystarczy, a łańcuch jest ważniejszy. Mam nadzieję, że wszystkie rady jakoś poskładałem i będę zadowolony. Trochę misz-masz grup, ale co tam. Dziękuję wszystkim za pomoc.



#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 czerwiec 2015 - 21:19

A spinkę do łańcucha kupiłeś? Jak zamierzasz go czyścić, maszynką?





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sora, ultegra, zmiana, 105