Skocz do zawartości


Zdjęcie

Renowacja Zzr Huragan 1968R.

Huragan 68r Huragan ZZR Huragan

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 09 lipiec 2015 - 20:49

Witam.

 

Jestem posiadaczem ZZR Huragan. Rower z moją myślą będzie odrestaurowany na nowym osprzęcie. Na szytce tylnej widnieje rok 68, nie wiem czy jest to rok produkcji roweru. Rowerem jeździł wcześniej mój dziadek i ojciec, po jakichś 20 latach został wyjęty ze strychu z myślą o odnowieniu. Rower jest pomalowany jakąś farbą podkładową. Całość już niedługo uda się na piaskowanie oraz malowanie. Potrzebuję pomocy w następujących sprawach :

1. Mam koła Rigida Nova na kasecie 9rz. Niestety haki są rozciągniete o jakieś 30mm, czy mniejsza kaseta np. 7rz załatwiłaby sprawę czy konieczna jest wymiana piasty ? Lub czy jest możliwość zmiany np. ośki na dłuższą i wtedy to koło i kaseta będą kompatybilne ? Przednie koło siedzi dobrze bez rozciągania. Oryginalne koło mogłoby zostać, ale mam tylko jedno tylne. W dodatku nie widzi mi się jeździć na szytkach, a że koła miałem na miejscu do kupienia to się w nie zaopatrzyłem po uprzedniej przymiarce i zdecydowałem, że da radę zrobić tak aby jeździły na tej ramie.

2. Chciałbym zmienić korbę bo jest na klinach. Wystarczy, że kupię nową korbę i wkład na kwadrat ?

 

Np. taki zestaw : 

 

http://allegro.pl/sz...5508240454.html

http://allegro.pl/sh...5173150148.html

 

3. Jak rozpoznać jakiego typu to rama bo wiem, że były różne np. 530-540-570. Da się to jakoś zmierzyć ?

 

Poniżej zamieszczam jeszcze galerię : 

 

 

 

 

2mz9zi8.jpg

 

2u4j2md.jpg

 

bja0lk.jpg

 

 

Link do albumu : https://goo.gl/photo...Eb2tyEsAE4GaoJ7

 

Baranek na zdjęciu jest po usunięciu połowy kleju czy czegoś podobnego ze starej owijki, jest już praktycznie wypolerowany tylko brak zdjęcia, dodam w najbliższym czasie.

 

 

 

 



#2 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 10 lipiec 2015 - 20:29

Widelec został dzisiaj zdjęty i całość jest już gotowa na piaskowanie oraz malowanie. Zdjęcia poniżej.

 

FOTO1

FOTO2



#3 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 17 lipiec 2015 - 17:44

Ktoś coś pomoże w sprawie powyższych pytań z postu #1 ?



#4 Daw8

Daw8
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 lipiec 2015 - 23:56

Witam, wkład suportu musi mieć odpowiednią szerokość i gwinty odpowiednie. Korby nowe podejdą.



#5 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 19 lipiec 2015 - 12:34

Dzięki za odpowiedź :) jak coś to mam do sprzedania parę oryginalnych części od niego : korba z kompletnym suportem, pedałami, koło szytkowe tylne. 

 

Ogólnie największym zapytaniem jest tylne koło, nie chciałbym przeplatać tego koła na nową piastę, ale może się to chyba okazać konieczne aby to jeździło. W dodatku nie ma chyba już takich piast pod kasetę jak te w rozmiarze oryginalnym.



#6 Daw8

Daw8
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 lipiec 2015 - 13:08

Może pomyśl o wolnobiegu, ciężko będzie znaleść pod rometa.



#7 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 19 lipiec 2015 - 13:13

Też nad tym myślałem, ale to wiąże się ze zmianą piasty i ponownym zaplataniem koła. Z tyłu te koła mają zamontowaną kasetę : Shimano Ultegra CS 6500, jeśli zmienię kasetę na np. 7rz to to koło wejdzie w widełki bez rozciągania ?

 

Ogólnie rozglądałem się za kasetą i znalazłem taką : KASETA

 

Interesuje mnie zębatka 11T na tyle. Teraz pytanie czy jeśli zamontuje tą kasetę, która jest mniejsza i krótsza to czy zwiększy się lekko rozstaw między konusami na osi i czy będę miał wtedy lekko większy rozstaw na osi aby wcisnąć to koło ?



#8 Daw8

Daw8
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 lipiec 2015 - 14:44

Zaraz, chcesz szerszy rozstaw na osi, czy mniejszy?



#9 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 19 lipiec 2015 - 15:25

Jeśli masz szosową piastę pod kasetę 9-biegową to sama wymiana kasety na 7-biegową nic nie zmieni (konieczna będzie i tak podkładka).

Daj zdjęcie tej piasty. Jeśli od lewej strony są jakieś podkładki dystansowe i nie ma szerokich gumowych uszczelnień, to można wyjąć dystans lub wymienić na węższy, skrócić trochę oś i przeciągnąć koło (jeśli gwint na szprychach jeszcze pozwala) w stronę zębatek, aby zachować symetrię. Ale tak można zyskać kilka milimetrów, na pewno nie 30 mm.

Być może da się wymienić też bębenek na węższy 7-biegowy, ale osobiście tego nigdy nie robiłem i nie wiem jak z kompatybilnością. 



#10 Zweitakter

Zweitakter
  • Użytkownik
  • 166 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 19 lipiec 2015 - 15:31

na tym forum jest kopalnia wiedzy, czasem wystarczy poczytać odpowiedzi znajda sie same a i wiedzy przybędzie



#11 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 19 lipiec 2015 - 20:50

Daw8, chce mniejszy rozstaw osi, ponieważ obecnie koło nie mieści się w haki.

 


 

Jeśli masz szosową piastę pod kasetę 9-biegową to sama wymiana kasety na 7-biegową nic nie zmieni (konieczna będzie i tak podkładka).

Daj zdjęcie tej piasty. Jeśli od lewej strony są jakieś podkładki dystansowe i nie ma szerokich gumowych uszczelnień, to można wyjąć dystans lub wymienić na węższy, skrócić trochę oś i przeciągnąć koło (jeśli gwint na szprychach jeszcze pozwala) w stronę zębatek, aby zachować symetrię. Ale tak można zyskać kilka milimetrów, na pewno nie 30 mm.

Być może da się wymienić też bębenek na węższy 7-biegowy, ale osobiście tego nigdy nie robiłem i nie wiem jak z kompatybilnością. 

 

Czyli konieczna jest wymiana piasty jeśli to ma działać na tip-top ? Podrzucę jeszcze jutro zdjęcie tej piasty.

 

Aktualnie mam takie : 

 

https://lh3.googleus...U=w1255-h941-no



#12 Daw8

Daw8
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 lipiec 2015 - 08:22

Tak żeby było idealnie.



#13 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 12:54

Dokładnie tak.



#14 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 21 lipiec 2015 - 12:59

Obejrzyj ten film:

Tylne widełki w stalowej ramie można dość bezpiecznie rozgiąć, dostosowując do piast 130 mm.



#15 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 21 lipiec 2015 - 13:29

Do powyższego filmu jeszcze przyda się drugi, z własnoręcznie wykonanymi narzędziami do prostowania haków po rozgięciu

https://youtu.be/PsU8IkkFaok?t=89

Trzepak 

"MAMIL"


#16 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 20:38

Dzięki wielkie za pomoc, jak będę miał chwilkę to ogarnę :) jeszcze mam pytanie ? Czy linia łańcucha musi być prosta ? Czy może iść lekko pod skosem ?



#17 Phenomen

Phenomen
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 25 lipiec 2015 - 19:34

Mały up dzisiaj.

 

Rama oraz widelec już po piaskowaniu, w tym tygodniu zostanie położony tylko podkład, lakier docelowy będzie jak wrócę z wakacji. Dodatkowo dzisiaj rozgiąłem lekko te haki i koło już wchodzi normalnie, tylko mam dwa pytania :

 

1.Czy po zmianie kasety na docelową (7rz), ugram troszkę mm na ośce ? Potrzeba około 1-2mm, mniej zębatek, więc i szerokość takiej kasety na bębenku będzie mniejsza, dobrze myślę ?

2.Jak z linią łańcucha po założeniu korby, może pracować na ostatnim przełożeniu lekko pod skosem ? Oczywiście łańcuch będzie węższy, dałem na zdjęciu jakiś kawałek zwykłego na przymiarkę.

 

Fotki dodaję poniżej. 

 

 

2yjzl91.jpg

3309vki.jpg

2rpehc0.jpg

wix7it.jpg

mv3xj4.jpg

 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Huragan 68r, Huragan, ZZR Huragan