Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedys Jezdzilo Sie Na 18Mm...


79 odpowiedzi w tym temacie

#61 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 03 październik 2015 - 08:40

http://www.bicyclero...00s-ii-23-25-28

 

polecam lekturę, pouczające...



#62 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 04 październik 2015 - 07:41

I trochę analizy z tunelu aero http://www.swissside...ject-update-13/ wnioski miedzy 23 a 25 różnic prawie nie ma. Nie ma się co obawiać spowolnienia po przesiadce na 25 c opory toczenia mniejsze, aero porównywalne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#63 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 październik 2015 - 21:00

Opory toczenia są mniejsze przy takim samym ciśnieniu, ale kto pompuje szerszą oponę do takiego samego ciśnienia. Aero zależny od zestawu koła gumy.

Ale tak naprawdę nie interesują mnie dane opon tylko szytek i to raczej tych co trzymają wymiar ;)


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#64 grzegosz.

grzegosz.
  • Użytkownik
  • 623 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 04 październik 2015 - 21:18

http://www.competiti.../learn/25-vs-23

i cytat:
“That’s part of the beauty of the wider tire. You can run it at lower air pressure, and it feels softer and gives you more comfort. When you race, you just pump it up a little more. If you go by the numbers in the lab, if you have a 19mm tubular tire and a 25mm tubular both ridden at 9 bars in a 40km time trial, you would win with the 25mm tires by 50 seconds. That’s all just from the reduction in rolling resistance. “



#65 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 04 październik 2015 - 21:43

Fajny cytat mam obawę ze i tak spora część forumowiczu stwierdzi ze to tendencyjna wrzuta. :-p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#66 grzegosz.

grzegosz.
  • Użytkownik
  • 623 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 04 październik 2015 - 21:58

gdyby dawniej internet był tak dostępny, jak jest teraz, to ludzie na forach wykłócaliby się o wyższość mostków na klin nad ahead :D



#67 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 październik 2015 - 22:09

Wszystkie te testy pokazują, że różnice są tak niewielkie ze nie ma co zmieniać kół. Samych opon wcale nie ma sensu zmieniać bo zyski na oporze toczenia, nie pokryją strat na aero.

Nie spotkałem jeszcze nikogo na 19mm ale na 20 tak :)


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#68 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 04 październik 2015 - 22:56

Między 23 i 25 jest wyczuwalna różnica na korzyść 23 na gładkich asfaltach. Raz założyłem 25, tylko na tył i byłem najszczęśliwszym człowiekem na świecie w dniu kiedy 25 doszła kresu żywota i z powrotem wrzuciłem 23... Koniec kropka :)


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#69 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 05 październik 2015 - 07:39

Astronom to świadczy tylko o tym ze 23 też daje radę. I jeżeli tak u Ciebie jest to nic tylko jeździć na takich oponach jakie ci odpowiadają.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#70 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 październik 2015 - 08:27

Żeby te wypowedzi miały nieco więcej sensu warto podawać dokładnie o jakich oponach się pisze i ile mają rzeczywistej szerokości.



#71 kptB

kptB
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądWroc

Napisano 05 październik 2015 - 20:36

(post do usuniecia - komorka zeswirowala i nie pokazala reszty watku)
  • kaloo lubi to

Cervélo P3 | PlanetX Full Monty SL | GT Zaskar | On-One Pompino V4


#72 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2015 - 15:55

Żeby te wypowedzi miał nieco więcej sensu warto podawać dokładnie o jakich oponach się pisze i ile mają rzeczywistej szerokości.

 

Zgadza się, praktycznie żadna firma nie trzyma się wymiaru, sprawdziłem osobiście i na swoim przykładzie, oraz za swoje pieniądze ;) opony 23C takich marek jak;

- vittoria, michelin, bontrager, mavic, veloflex, kenda, schwalbe,

Dodatkowo to o czym już kilka lat temu, na tym forum pisał SPIKE, są różne szerokości obręczy i różnie się opony układają, i tym samym szerokość "balona" jest różna .... temat rzeka, identyczne rozprawy są w ilości znacznej w różnych internetach, nieraz po kilka stron nieźle spoconej kłótni.

Każdy jeździ na czym mu pasuje, wygodnie, na ile ma kasy, i jaki efekt chce uzyskać .... 25c mają fajną trakcje, 23c też są ogólnie fajne i w miarę uniwersalne *(o ile sa 23c hehe, ostatnio kupiłem szytki Vittorii Corsa 23c, faktyczny rozmiar przy 9bar to 22c ......)



#73 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 20 październik 2015 - 21:21

Przy 8 bar oponka continental go 4000 s2 25 ma realnie 26,5 mm Szytka Tufo Carbon Composite 25 trzyma idealnie wymiar. Podobnie jest w Mtb tylko różnice są większe.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#74 FOBOS

FOBOS
  • Użytkownik
  • 392 postów
  • SkądReykjavík

Napisano 14 czerwiec 2016 - 23:59

Spike: Gadasz ok 90% głupot :P

 

Enyłej - jak Ci się podoba moja "szosówka" : http://www.pinkbike....photo/12703421/

 

EDIT: a jako osoba mająca ~2 metry, to chciałbym mieć koła ~700mm.

 

fajny cyc



#75 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 15 czerwiec 2016 - 06:54

http://www.bicyclero...00s-ii-23-25-28

 

polecam lekturę, pouczające...

 

Odkopuję :)

 

A ja polecam zwrócenie uwagi na to, na jakiej "nawierzchni" robili ten test :))) Na pewno nie jest to symulacja gładkiego asfaltu, nic dziwnego że szersza opona wykazała przewagę. To właśnie jest typowa manipulacja.



#76 Technik

Technik
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 15 czerwiec 2016 - 09:56

Generalnie temat jest dość zawiły i ciężko o jednoznaczną odpowiedź. To tak jak w MTB - jedne test pokażą, że wyższe ciśnienie to mniejsze opory, a inne - na odwrót. Tak samo jest z szerokością w MTB. Wszystko zależy od nawierzchni na jakiej testujemy. Analizowałem temat z różnych stron i doszedłem do takiego wniosku:

 

jeśli asfalt byłby gładki jak lustro, to lepiej brać 21mm i napompować na maxa

jeśli asfalt byłby bardzo chropowaty to lepiej 25mm i jakieś 7-8 bar

 

A że na ogół skrajności są rzadkością trzeba szukać kompromisów i celować w coś pomiędzy. Takie moje zdanie. Temat oczywiście można by strasznie mocno rozszerzyć, podałem wnioski w maksymalnym skrócie.



#77 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 czerwiec 2016 - 13:10

Generalnie temat jest dość zawiły i ciężko o jednoznaczną odpowiedź. To tak jak w MTB - jedne test pokażą, że wyższe ciśnienie to mniejsze opory, a inne - na odwrót. Tak samo jest z szerokością w MTB. Wszystko zależy od nawierzchni na jakiej testujemy. Analizowałem temat z różnych stron i doszedłem do takiego wniosku:

 

jeśli asfalt byłby gładki jak lustro, to lepiej brać 21mm i napompować na maxa

jeśli asfalt byłby bardzo chropowaty to lepiej 25mm i jakieś 7-8 bar

 

A że na ogół skrajności są rzadkością trzeba szukać kompromisów i celować w coś pomiędzy. Takie moje zdanie. Temat oczywiście można by strasznie mocno rozszerzyć, podałem wnioski w maksymalnym skrócie.

 

Kiedyś kupiłem opony 20mm, to serwisant się mocno zdziwił. I w sumie miał rację, takie cieniutkie nadają się tylko na nawierzchnię z wylewki betonowej jak w supermarkecie, po chropowatej polskiej drodze szybko się zużyją, a i komfort żaden.

 

Także raczej ta druga opcja.



#78 Technik

Technik
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 15 czerwiec 2016 - 13:32

Kiedyś kupiłem opony 20mm, to serwisant się mocno zdziwił. I w sumie miał rację, takie cieniutkie nadają się tylko na nawierzchnię z wylewki betonowej jak w supermarkecie, po chropowatej polskiej drodze szybko się zużyją, a i komfort żaden.

 

Także raczej ta druga opcja.

 

Bardzo dawno było to 'kiedyś'? Bo jeszcze kilka lat temu serwisanci mocno dziwili się na widok opon 25mm ;)



#79 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 15 czerwiec 2016 - 14:49

Serwisanci zawsze się dziwią 😉
  • patolog lubi to

#80 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 czerwiec 2016 - 15:15

Ja mam 22mm pompuje 9,5atm i jest mi miękko wygodnie (rama i koła karbon). W rama przyjmie 25 ale po co mi to, będą cięższe.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 




Dodaj odpowiedź