Skocz do zawartości


Zdjęcie

Klamkomanetki A Hamulce Tarczowe.

Jak podłączyć?

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 06 sierpień 2015 - 22:39

Witam Panów.

 

Postanowiłem w końcu dorosnąć, porzucić ęduro i inne iksce i złożyć sobie rower z barankiem. Co oczywiście pociąga za sobą konieczność stosowania klamkomanetek. Przeżyję koszt :)

 

Istnieją jednak pewne ograniczenia.

 

Po pierwsze - chcę hamulce tarczowe - to nie podlega dyskusji. Po drugie, chcę zostać przy 9 rzędach ( mam 4 zestawy kół i dwa rowery na 9 rzędach, nie licząc osprzętu różnego ). No i nie chcę wrzucać pieniędzy na problem, mogę, ale nie widzę sensu na inwestowanie w 11 rzędowe grupy.

 

Enyhał - czy ktoś z was trenował pożenienie klamkomanetek z tarczówkami? Niby są zaciski Avid BB7 przeznaczone do szosy, ale jak to się rzeczywiście sprawuje?



#2 Prz

Prz
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 06 sierpień 2015 - 22:56

Tarcze mechaniczne (BB5, BB7 itp.) połączysz z dowolnymi klamkomanetkami, w moim uniwersalnym przełaju (obecnie robi za szosę) mam BB5 i klamkomanetki Sora.



#3 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 sierpień 2015 - 23:32

Witam Panów.

 

Postanowiłem w końcu dorosnąć, porzucić ęduro i inne iksce i złożyć sobie rower z barankiem. 

 

 

Po pierwsze - chcę hamulce tarczowe - to nie podlega dyskusji. 

Zdecyduj się, pierwsze przeczy drugiemu ;)

W szosie hamowanie i tak bardziej zależy od opon niż "hamulca".


  • h/k lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 07 sierpień 2015 - 12:36

Tarcze mechaniczne (BB5, BB7 itp.) połączysz z dowolnymi klamkomanetkami, w moim uniwersalnym przełaju (obecnie robi za szosę) mam BB5 i klamkomanetki Sora.

 

Jak to działa? Nie ma problemów z ocieraniem lub regulacją?



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 sierpień 2015 - 12:39

Kolega Prz zapomniał o ważnej informacji: to koniecznie muszą być hamulce BB5 Road albo BB7 Road. Mają krótszą dźwignię przy "tłoczku" w stosunku do wersji MTB, więc jeżeli takie zastosujesz, modulacja będzie poprawna.

A z ocieraniem jak zwykle: najwięcej zależy od koła, tarczy i widelca, a nie od samego zacisku.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Gosc_rowerowyninja_*

Gosc_rowerowyninja_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2015 - 13:34

Są jeszcze hamulce hydrauliczne na klamkach szosowych w dwóch wersjach. Jedna od Shimano -zwykła klamkomanetka szosową z linką, a tłoczek przy zacisku (w sumie to miks linkowo-hydrauliczny). Druga Srama, pełna hydraulika jak w MTB, wymaga klamkomanetki z tłoczkiem.
 



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 sierpień 2015 - 14:09

O którym modelu od Shimano mówisz? BR-/ST-R785 jest w pełni hydrauliczny - ma tłoczek przy klamce, a zacisk to nic innego jak przemalowany XT (złośliwi twierdzą, że nie bez powodu ma "785" w nazwie).

Hybrydy mechaniczno-hydrauliczne ma w ofercie m.in. TRP.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Gosc_rowerowyninja_*

Gosc_rowerowyninja_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2015 - 15:37

A to może było TRP. Na żywo nie widziałem, ale Dao miał to w przełaju pożenione z klamkami shimano i stąd pomyłka.

Ja mam SRAMa i złego słowa o tych hamulcach nie powiem.

#9 Prz

Prz
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 07 sierpień 2015 - 18:51

Kolega Prz zapomniał o ważnej informacji: to koniecznie muszą być hamulce BB5 Road albo BB7 Road. Mają krótszą dźwignię przy "tłoczku" w stosunku do wersji MTB, więc jeżeli takie zastosujesz, modulacja będzie poprawna.

A z ocieraniem jak zwykle: najwięcej zależy od koła, tarczy i widelca, a nie od samego zacisku.

Dokładnie, zapomniałem o tym wspomnieć ;)

 

BB5 mają tylko jeden klocek ruchomy, regulacja polega na kręceniu pokrętłem nieruchomego klocka tak, by był jak najbliżej tarczy, ale nie ocierał. Banalnie proste i niewymagające żadnych narzędzi. W BB7 oba klocki są ruchome, więc lepiej hamują, ale nie mam pojęcia o ich regulacji.



#10 bynon

bynon
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądKraków, Bielsko-B.

Napisano 08 sierpień 2015 - 19:10

Dokładnie, zapomniałem o tym wspomnieć ;)

 

BB5 mają tylko jeden klocek ruchomy, regulacja polega na kręceniu pokrętłem nieruchomego klocka tak, by był jak najbliżej tarczy, ale nie ocierał. Banalnie proste i niewymagające żadnych narzędzi. W BB7 oba klocki są ruchome, więc lepiej hamują, ale nie mam pojęcia o ich regulacji.

 

BB7 tez mają jeden ruchomy klocek, za to oby dwa klocki mają regulowana pozycje pokrętłami.



#11 Gosc_Curtis_*

Gosc_Curtis_*
  • Gość

Napisano 05 maj 2017 - 08:55

Witam wszystkich :)

Ten temat dał mi do myślenia jakiś rok temu i chyba pora przystąpić do realizacji.

 

Próbuję trochę "uprzełajowić" swoją ramę gt transeo, puki co w celach amatorskich.

Plus jest taki, że wymiary ramy są dość przełajowe (wysokość supportu, rozstaw osi oraz kąt główki jak w przełajach).

 

Potrzebuję weryfikacji doboru osprzętu.

Czy uda mi się to wszystko pożenić?

-zaciski Avid bb7 road

-klamkomanetki 3x9 Shimano Sora ST-3500 (będę wdzięczny jak ktoś mi podrzuci nazwy tańszych, ale też ciekawych modeli)

-kaseta Shimano CS-HG200-9 9spd casette 11-34t

-korba Shimano Alivio FC-T4060 Hollowtech Octalink 48/36/26

-przerzutka tylna Shimano XT shadow RD-M772

-przerzutka przednia Shimano Alivio FD-T4000

-rotory 160mm Rotor SM-RT54 (oczywiście można wymienić na coś lepszego, może jakiś sprawdzony setup pod bb7 road?)



#12 bogas

bogas
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • SkądW-wa

Napisano 05 maj 2017 - 11:19

TRP Spyre mają obydwa klocki ruchome podczas hamowania. Z klamkomanetką 5700 działają bez zarzutu i o niebo lepiej niż BB5R . Do kupienia w sklepach internetowych UK bo u nas mało popularne.

#13 Gosc_Curtis_*

Gosc_Curtis_*
  • Gość

Napisano 05 maj 2017 - 12:45

Hamulce się zgrają z klamkomanetkami.

Ale czy z przerzutkami nie będzie problemu?





Dodaj odpowiedź