Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wytrzymałość napędu w szosie i nie tylko.


41 odpowiedzi w tym temacie

#1 JOKER

JOKER
  • Użytkownik
  • 79 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 grudzień 2009 - 14:49

czyli ma tryby z cieńszej "blaszki"?
Jak zatem jest z trwałością napędów 10 rzędowych w porównaniu do 9 rzędów?

#2 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 13 grudzień 2009 - 15:50

czyli ma tryby z cieńszej "blaszki"?
Jak zatem jest z trwałością napędów 10 rzędowych w porównaniu do 9 rzędów?


Podkladki dystansowe sa plastiku , nie z blaszki a co do trwalosci to ja tu nie widze czy 9 , 10 bez roznicy zalezy jakies koronki najczesciej uzywasz :-D

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#3 Rebe

Rebe
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 14 grudzień 2009 - 20:20

Różnica grubości nie jest duża i spokojnie może być wyrównana większą twardością stali .Czy tak jest- nie wiem. Ogólnie trwałość wyścigowych komponentów nie jest duża i np. Łańcuchy Dura nie wytrzymują całego T dF , do czego Shimano przyznaje się bardzo niechętnie. My mamy inne depnięcia niż Boonen i np. moja spokojnie znosi trzeci łańcuch i kilkanaście tysięcy km. Dla porównania na starych 5-cio rzędowych Campach przejeżdżało się 50-60 tyś. km.

#4 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 grudzień 2009 - 21:11

No teraz to tak prawie zawodowo jakby jeździć to może tysiac by starczyło max, a podejrzewam że i tyle by nie zrobił mając na względzie bezpieczeństywo na depnięciu , a tak szaraczki robią po pare tysiaków myślac że używają napęd, jakby któremu zerwał się łańcuch przed finiszem to chyba mechanik by w kosmos wyleciał .

Dla przykładu ( MTB) - klientowi wymieniałem łańcuch i kasete po ok 5 tys, ja na takim napędzie robie ok 500-600 km po górach strikte, błoto itd i łańcuch do kosza, a kaseta ciężko przyjmuje nastepny.

Trwałość więc jest uzależniona od stylu jazdy, w szosie w tym roku zrobiłem ok 3 tyś i napęd się skończył, łańcuch - popękały tulejki, w zeszłym roku było więcej jazd w górkach i łańcuch poszedł po ok 2500 w kosz.

Jak jeździsz okresloną trasą to patrz jakich koronek używasz ( będą brudniejsze ) i może zamiast całej kasety same koronki wymienic warto , albo i nie.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#5 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 15 grudzień 2009 - 07:18

Dla przykładu ( MTB) - klientowi wymieniałem łańcuch i kasete po ok 5 tys, ja na takim napędzie robie ok 500-600 km po górach strikte, błoto itd i łańcuch do kosza, a kaseta ciężko przyjmuje nastepny.


Spike: zgaduję, że był to napęd najniższej klasy jakiej się tylko da.

Wystarczy dać kasetę alivio (srebrne hg50) z łańcuchem hg70 żeby napęd wytrzymał dla takiego szaraka kilka sezonów. A dla kogoś kto mocniej jeździ na kilka ładnych tysięcy km.

Trwałość więc jest uzależniona od stylu jazdy, w szosie w tym roku zrobiłem ok 3 tyś i napęd się skończył, łańcuch - popękały tulejki, w zeszłym roku było więcej jazd w górkach i łańcuch poszedł po ok 2500 w kosz.


Shitmano.

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 grudzień 2009 - 08:53

Zdziwiłbyś się bo to własnie jest hg 50.
8-mka wystarcza mi na ok do 1000 km max, a ciekawe bo 9 z serii Deore( Sora-Tiagra ) daje rade dłużej.
Tylko pisze o jeżdżeniu a nie oglądaniu widoków.

Dla turysty to fakt iż Deore-Sora -Tiagra to tani dobry wybór, ale jak ktoś mocniej depta to poniżej XT-105-ULtegra nie ma co liczyć na trwałość,

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 15 grudzień 2009 - 09:12

Zdziwiłbyś się bo to własnie jest hg 50.
8-mka wystarcza mi na ok do 1000 km max, a ciekawe bo 9 z serii Deore( Sora-Tiagra ) daje


No to albo używasz beznadziejnych łańcuchów, albo masz nogi Pudziana i moc Cavendisha na finiszach i do tego nie dbasz o napęd.

Mi taka hg50ka starcza na co najmniej dwa sezony zimowe (plus dwa sezony wiosna-lato, używane do turystyki przez mojego ojca), a do słabeuszy raczej nie należę.
No i nie ma bata, nie uwierzę, że ktoś przy lepszym łańcuchu i odpowiednim dbaniu o napęd jest w stanie zajechać taki sprzęt w ciągu 1000km.

#8 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 15 grudzień 2009 - 11:17

A jak ktoś śmiga na przekosach łańcucha :?:

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 15 grudzień 2009 - 11:29

A jakie te przekosy są? Maksymalne (duża-duża/mała-mała)?
Przy takich przekosach jazda jest mało przyjemna. Wszystko charczy, strzela itd. Ci którzy tak jeżdżą mają nie po kolei w głowie.

#10 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 grudzień 2009 - 11:32

Chłopaki takze nie wieżą, ale jak wypad ma ok 1200 przwyższenia po górkach trasa ok 80 km to jednak łańcuch dostaje w d..., ciekawostka jaką zauważułem to po ok 500 km że wyciąga się bardzo - duza róznica w stosunku do nowego, a pózniej już mniej.

Wszosie ten sam model po ok 1600-1700 był na tyle rozciągnięty że nadawał sie do .... ale był dojeżdzany aż popekały tulejki.
Nogi jak balony, nie, przekoszenia nie, łańcuch nie rozbija siena boki tylko wzdłuż.
Wiem że jest taktyka na lekkich przełożeniach jazda ,ale mnie d.. boli ja kręce młynkeim w miejscu.
Ale za to Xt/Ultegra nie jest tak tragiczny, kumplowi wytrzymał jeden sezon ok 2500 , od zimy do zimy , z obdukcji wyszło ze kaseta także do wymiany.
Ale to górale, szosa na płaskim lżej jedzie, goście mielą lekko i swobodnie

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#11 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 15 grudzień 2009 - 18:26

Na mój gust HG 50 nie jest twarda. Ile Wam średnio wytrzymywała/wytrzymuje przebiegu?
Zauważyłem też, ze bardzo stare wolnobiegi nakręcane, nawet bardzo niskiej klasy spoo wytrzymywały! Miałem niegdyś podłą Reginę Extra i pracowała długo z łańcuchem zaklajstrowanym i wydłużonym chyba o 5 mm na 10 ogniwach. Po wymianie na UG-50 nic nie przeskakiwało. Mam też rometowskie koła z tanimi wolnobieżkami (jedna ze Sporta, druga jakiegoś turystyka) i zęby bardzo głębokie są i naprawdę malutko zużyte!

#12 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 15 grudzień 2009 - 19:06

Ciężko porównywać koronki hyperglide z tymi starszego typu(uniglide?), na oko widać że HG mają płytsze zęby, czyli mniejszą powierzchnię styku z łańcuchem a w efekcie łańcuch wywołuje większe naprężenia.

#13 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 grudzień 2009 - 19:16

Też mam 7 s Durace, nie da się jej zajechać na zębach śladu nie ma nawet że coś tarało
.
Temat widze przeniesiony, ale całość wywodu był w celu uswiadomienia paru wariatom że jesli zależy nam na mniejszej awryjności, wiekszej trwałości itd łańcucha i kasety to stosujmy te komponenty najwyższej klasy na jaką nas stać, najbardziej optymalny zestaw to kastea i łańcuch grupy XT/ULTEGRA lub podobne z grupy Campagnolo i Sram, grupy ala, Sora /Tiagra. tak bardziej dla turystów i pasjonatów.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#14 Mike93_KMI

Mike93_KMI
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • SkądWioska

Napisano 15 grudzień 2009 - 19:34

mam aktualnie kasetę HG 50 i najzwyklejszy łańcuch wytrzymało mi ponad 7 tyś i pomału zaczyna łańcuch rzeźbić kasetę kilka koronek już jest załatwionych ... Zbytnio nie dbałem o napęd :oops: Na wiosnę zakupuje nową kasetę i łańcuch ( mam już skuwacz i olej specjalny do łańcucha wiec od nowego sezonu bede odnosił się z większym szacunkiem do napędu ;-) )

#15 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 15 grudzień 2009 - 19:56

Ja mam w swoim kellysie axis kasete HG30 i łańcuch UG51 przejechałem już na nim 6 tysi i jakoś nie widze żeby coś było z nim nie tak, nic nie przeskakuje. Ja myse że im większe gówno(cieższe) tym dłużej się na tym pojezdzi.

#16 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 grudzień 2009 - 20:18

Ja mam w swoim kellysie axis kasete HG30 i łańcuch UG51 przejechałem już na nim 6 tysi i jakoś nie widze żeby coś było z nim nie tak, nic nie przeskakuje. Ja myse że im większe gówno(cieższe) tym dłużej się na tym pojezdzi.


Jak założysz nowy to będzie przeskakiwał:) a jak łańcuch sprawuje się na najmniej używanych koronkach??


#17 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 15 grudzień 2009 - 20:26

jezdze na wiekszości prócz dwóch największych. Bo te ostatnie to już młyn

u2250y2014v3.gif


#18 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 grudzień 2009 - 21:03

Może ktoś coś powiedzieć o kasecie Sram PG-950?? Jak z jej wytrzymałością??


#19 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 15 grudzień 2009 - 21:20

Ja mam w swoim kellysie axis kasete HG30 i łańcuch UG51 przejechałem już na nim 6 tysi i jakoś nie widze żeby coś było z nim nie tak, nic nie przeskakuje. Ja myse że im większe gówno(cieższe) tym dłużej się na tym pojezdzi.

,

Niestety jest zupełnie odwrotnie.
Im tańsze tym gorsze jakościowo.
Łańcuchy typu hg40, ug51 itp przy naprawdę mocnej jeździe to jest dosłownie kilkaset km i nadaje się na śmietnik.

Na takim hg50 i hg 91 zrobiłbyś pewnie z kilkanaście tyś jak nie lepiej.

#20 woody

woody
  • Użytkownik
  • 1415 postów
  • Skądłódź

Napisano 15 grudzień 2009 - 21:29

Malik, Malik całkiem prawdopodobne , najlepiej sie przekonam o tym jak zmienie :) ale na tym jeszcze zime przejeżdże spokojnie.

u2250y2014v3.gif




Dodaj odpowiedź