Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#281 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 marzec 2015 - 15:54

Opuść o kolejne 0,5 cm. Ewentualnie jeszcze trochę, ale bez przesady. Jeśli to nie pomoże, to zmiana sztycy na zerowy offset (albo przekręć sztycę, choć to za dobrze nie będzie wyglądać))

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#282 nikodem

nikodem
  • Użytkownik
  • 206 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 marzec 2015 - 09:16

źle dopasowane siodełko też może być powodem przesuwania się do przodu.
Jeżeli jest za szerokie, będziesz miał tendencje do siedzenia na jego czubku. 

Jak u Ciebie z gibkością ? Rozciągasz się czasem? 



#283 hincza

hincza
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • SkądCiche

Napisano 24 marzec 2015 - 10:53

Myślę, ze całkiem nieźle. Dzisiaj wezmę na trasę ze sobą imbusy i będę próbował dopasować pozycję.

#284 nikodem

nikodem
  • Użytkownik
  • 206 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 marzec 2015 - 13:35

Opad tułowia w przód (popularnie nazywany skłonem) jak głęboki zrobisz? 



#285 hincza

hincza
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • SkądCiche

Napisano 24 marzec 2015 - 17:42

Jeśli jestem nierozgrzany to to palcami swobodnie dotykam ziemi. Po rozgrzewce dotykam całą dłonią.

#286 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 marzec 2015 - 18:09

Siodełko musi być w poziomie, ale w miejscu, gdzie siedzisz, nie da się tego wyznaczyć, stawiając poziomicę na siodełku. Najłatwiej to zaobserwować, stawiając rower na poziomym podłożu i obserwując siodełko na tle jakiejś równoległej do podłoża (czyli też poziomej) linii, np stołu. To powinien być punkt wyjścia, a następnie to już korekty w czasie jazdy. Do dokładnej regulacji kąta siodełka trzeba mieć sztycę z płynna regulacją. W przypadku sztyc z "karbowaną" powierzchnią w jarzemku, dokładne wyregulowanie może być wręcz niemożliwe - za duży przeskok między karbami.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#287 nikodem

nikodem
  • Użytkownik
  • 206 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 marzec 2015 - 20:47

To nie ma tragedii z gibkością ciała ale możesz nad tym popracować.
Poszukaj sobie jakiś ćwiczeń (na YT są gotowe tutoriale specjalnie dla kolarzy przygotowane) i poświęć temu trochę czasu w domu. 

robo dobrze radzi, nie każde siodełko jest płaskie jak deska. 



#288 ciaptak

ciaptak
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądLeszno

Napisano 13 kwiecień 2015 - 15:05

Witam

Przymierzam się do kupna nowego roweru i zastanawiam się czy moja pozycja na dotychczasowym rowerze jest dobrym punktem odniesienia. Giant Defy rozmiar M/L, mostek odwrócony bez podkładek. http://www.giant-bic...64106/#geometry

Wydaje mi się, że jest zgodnie ze sztuką, ale mało agresywnie. Przy pełnym złożeniu brakuje mi jakby miejsca, kolana kolidują z łokciami.

 

 

Na polu bitwy pozostały rose crs-2000 i canyon ultimate CF 7.0. Z canyona polecona została rama  (nawet już zamówienie żeby zobaczyć prawdziwy termin dostawy), https://www.canyon.c...ike.html?b=3589(na dole tabelka)

Z rose nie mam pojęcia czy 53 czy 55... teraz mam podsiodłową 53,5 i sztyca mało wyciągnięta... Może mniejszy rozmiar, reach jest podobny do tego co mam, a i znacznie niższa główka. http://www.rosebikes...2000/aid:754481(karta rama)

Reach

1. Defy 381mm             Stack 585mm  ETT 560mm

2. Canyon M 383mm    Stack 560mm  ETT 549mm

3. Rose 53 387mm       Stack 533mm  ETT 535mm

4. Rose 55 393mm       Stack 548mm  ETT 550mm

 

Rose mają większy kąt rury podsiodłowej, siedzi się jakby bliżej supotu co mi w zasadzie odpowiada bo teraz siodło mam ok 8mm przesunięte do przodu.

 

Szukam pozycji trochę bardziej wyścigowej niż turystycznej dlatego wymyśliłem sobie krótszą (teoretycznie bo reach okazuje się podobny) ramę przy niższym stacku i ewentualnie dłuższym mostku. 

 

Proszę o pomoc i radę bardziej doświadczonych i zaprawionych w bojach kolegów.

 

P.S Który rower bardziej polecacie? Lżejsza rama canyon i aksiumy czy troszkę cięższa rose i ksyriumy? Różnica przy aktualnym kursie Euro to 300 PLN

Załączone pliki



#289 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 kwiecień 2015 - 20:28

W tym roku chciałem nieco się zbliżyć do wzorcowego kąta i jest 142 stopnie. Trochę podniesione siodło. Do mierzenia kąta korzystałem z apki bosh na androida.

Jednak zauważyłem że teraz właściwie nie ma czym ciągnąć. Przy okazji stopa poszła nieco do przodu na blokach. Gdzieś w mądrym artykule wyczytałem że wystająca kość podbicia (zdaje się klinowata) w pozycji do jazdy jak na zdjęciu, ma być nad pedałem. Przy okazji zniknęły całkowicie jakieś drobne drętwienia palców na dłuższych dystansach i potrzeba podkurczania palców podczas sprintów. Kiedyś dawno wyczytałem również że po zmianach okres adaptacyjny może trwać od 3 tygodni do nawet 3 miesięcy. Myślicie że to to? Wiem również że niektórzy bardziej preferują mniejsze kąty, więc jak to sprawdzić co mi bardziej odpowiada?
 

 

JlJI7_YF7ZruzjYebdyAQ5YA5IYgQq46MVW7mNVB


  • dejo lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#290 dofik

dofik
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 28 kwiecień 2015 - 09:18

Ocencie pozycję, mam mały problem z bólem czworogłowym uda. Jezdzę również  mtb enduro. I podobnych objawów nie mam.694e9e9b7b5dc34bgen.jpg77eb500c9ff8ed18gen.jpg



#291 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 28 kwiecień 2015 - 15:34

Opuściłeś stopę/piętę na 1 zdjęciu. Zdaje się że powinna być lekko uniesiona tak jak byś przykładał siłę do pedała a sama korba w pozycji w której odległość od siedzenia jest największa, czyli w linii prostej z rurą podsiodłową. Co do bólu to nie pomogę choć pewnie zaczął bym od obniżenia siodła. Przy okazji pewnie przydała by się informacja jak długo to występuje.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#292 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 29 kwiecień 2015 - 10:36

Ból czworogłowy?? Czy ból mięśnia czworogłowego.
Ja bym dał lekko niżej siodełko.

Często bolą kolana, ale mięsień czworogłowy??



#293 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 kwiecień 2015 - 15:26

Mięsień czworogłowy boli po każdym porządnym treningu ;)


  • mikroos lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#294 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 29 kwiecień 2015 - 19:07

Mięsień czworogłowy boli po każdym porządnym treningu ;)

 

Racja, ale zdarzają się również problemy mięśniowe (ocieranie mięśni o kości, zbiorniki płynów itp). Nie będę się tu mądrował bo nie jestem fizjoterapeutą w dodatku takie rady poprzez forum to jak wróżenie z fusów. Taki np ITBS bywa problemem mięśniowym który generuje szereg innych.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#295 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 kwiecień 2015 - 22:55

Nie będę się tu mądrował bo nie jestem fizjoterapeutą w dodatku takie rady poprzez forum to jak wróżenie z fusów.

Dlatego dałem taką odpowiedź  ;P


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#296 dofik

dofik
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 09:41

Ból czworogłowy?? Czy ból mięśnia czworogłowego.
 
 

 

 

Sorki, ale nie bardzo rozumiem, bolą mięśnie, przednie uda, czyli mięsień czworoglowy. Z kolanami nie zauważyłem żadnego problemu.  Może powodem jest zmiana pozycji , na rowerze szosowym , względem mtb. Sprobuję teraz kilka dni regeneracji i zobaczymy,



#297 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 03 czerwiec 2015 - 21:12

Mam takowy problemik - ostatnio nie zmianiałem pozycji z pół roku (od czasu zmiany siodła) i jeździłem do tej pory 3-4 razy w tygodniu średnio co 2 dni - żadnych dolegliwości nei było, no może czasami ból tyłka jak długa jazda. Ostatnie 3 tyg. zaczałem jeździć częściej - min 5 dni/tydzień i dalsze dystanse. I w ostatnim tygodniu zacząłem odczuwać nie bół ale takie jakby mrowienie z tyłu karku, z tyłu ramion jakby. Pomyślałem, że może mam zbyt wyciągniętą pozycję, a wcześniej jeździłem mniej to się regenerowałem i tego nie czułem - dałem lekko siodło do przodu jakby mniej odczuwalne ale nadal i jakby barki i góra pleców taka "sztywna" się robi.

 

Co przestawić/zmienić żeby zlikwidować taką dolegliwość? Wiem, że nikt nie poda rozwiązania typu przesuń/zniż/podwyższ siodło na 100% bo się nie da ale może nakierowanie w która stronę iść z ustawieniami w przypadku takich odczuć?



#298 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 czerwiec 2015 - 22:24

Prawdopodobnie zbyt duża różnica wysokości między siodełkiem a kierownicą. Rozwiązanie - pokombinuj z ilością podkładek/dobierz mostek o innym kącie, tak, żeby podwyższyć kierownicę.

Pytanie pomocnicze: masz kask z daszkiem?


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#299 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 04 czerwiec 2015 - 09:02

Bez daszka, roznica wysokosci jest niewielka - to kilka cm. Kiera jest na maxa wysoko (podkladki na dole, mostek odwrococny).

 

Wrzucam fotki:

http://www.fotoszok....g-3446.jpg.html

http://www.fotoszok....g-3447.jpg.html

 

A moze siodlo bardziej poziomo? jak tak przyjrzałem się na fotce to miejsce gdzie siedze nie jest chyba poziomo , a wyczytalem , ze powinno byc poziomo wlasnie to miejsce gdzie sie siedzi , a nie w przypadku kazdego siodla poziomica ustawi plasko bo tak jak moje nie jest idealnie plaskie, ma lekkie wciecie w srodku.



#300 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 czerwiec 2015 - 09:58

Bez daszka, roznica wysokosci jest niewielka - to kilka cm. Kiera jest na maxa wysoko (podkladki na dole, mostek odwrococny).

A ramę masz odpowiedniej wielkości (długość) do wzrostu? I jaki długi mostek?

A moze siodlo bardziej poziomo? jak tak przyjrzałem się na fotce to miejsce gdzie siedze nie jest chyba poziomo , a wyczytalem , ze powinno byc poziomo wlasnie to miejsce gdzie sie siedzi , a nie w przypadku kazdego siodla poziomica ustawi plasko bo tak jak moje nie jest idealnie plaskie, ma lekkie wciecie w srodku.

Na moje to jest niemal idealnie poziomo. I wcale nie jest tak, że musi być poziomo, ja np. jeżdżę z dość mocno opuszczonym nosem. 

Tylko, że kąt siodełka raczej nie powinien mieć w pływu na te karkowe dolegliwości.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź