Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#301 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 04 czerwiec 2015 - 16:28

Tak rama jest ok, tak jak pisalem wczesniej jezdzilem i bylo ok. Teraz jezdzac sporo wiecej zaczalem odczuwac takie "doznania" :/ Mostek jest 110cm, ja mam 175 cm .

 

Ucisk na dlonie troche czuje czasami moze troche dociskam na przod i dlatego napina sie ta gorna czesc plecow ?



#302 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 czerwiec 2015 - 16:48

A może jeździsz za dużo w dolnym chwycie?

Trudno coś tu wywnioskować, myślę że jedyne rozwiązanie to minimalne korekty ustawień pozycji z jazdy na jazdę i jednoczesne uważne słuchanie swojego karku i pleców :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#303 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 04 czerwiec 2015 - 19:49

W dolnym malo jezdze. Pewnie tak, nie wiem tylko w ktora strone te korekty. Bede w takim razie probowal wszystkiego (obnizenie siodla, korekta przod-tyl itd) czyli znow mozolne szukanie:)  Myslalem, ze jak pol roku temu znalazlem siodlo dobre to bedzie spokoj i bylo przez pol roku... albo jezdzic mniej :D



#304 piotrek_poz

piotrek_poz
  • Użytkownik
  • 130 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 czerwiec 2015 - 20:25

Ja też odczuwałem ból taki w karku, jak po dłuższym czasie podnosiłem głowę. Ale zacząłem robić ćwiczenia rozciągające, wydaje mi się, że ten ból prawie ustąpił. Więc polecam 3 razy w tygodniu porozciągać się. :)



#305 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 28 czerwiec 2015 - 16:49

Siodło poziomo czy minimalnie do dołu,
Rozmawiałem z kolegą po fittingu i jak ustawiali siodła to właśnie minimalnie o 1st do dołu?

#306 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 28 czerwiec 2015 - 16:51

A nawet do 3° jeśli zajdzie taka potrzeba. Z większymi pochyłościami nie spotkałem się w poradach, które już przeglądnąłem.


Trzepak 

"MAMIL"


#307 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 28 czerwiec 2015 - 17:49

Ja odczuwałem aż taką potrzebę:

DSCF1471J_waharxa.jpg

Jak myślicie, ile to będzie stopni w dół? ;-)



#308 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 28 czerwiec 2015 - 17:55

Photoshop mówi że 8° :)

Uprzednio oczywiście poziomując zdjęcie i mierząc pochylenie od środka siodełka na wysokości jarzma do przodu. 


Trzepak 

"MAMIL"


#309 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 28 czerwiec 2015 - 18:28

Dzięki, Kekacz

Podczas jazdy wcale się zbytnio nie zsuwam, bo pod obciążeniem ten kąt dość znacznie się zmniejsza (siodełko mocno się ugina na prętach, które są puste w środku i zrobione ze stali manganowej). 

Siodełka z podniesionym tyłem ustawiam nieco bardziej poziomo. 

W rowerze mtb czy crossie również, gdyż pozycja jest bardziej wyprostowana. Ale w szosówce, aby uniknąć nacisku przedniej części siodła na miejsca wrażliwe po prostu muszę tak ustawiać, aby w dolnym chwycie dało się jechać. W dodatku jestem dość sztywny w krzyżu i pochylając się do przodu, skręca mi się cała miednica. Cóż, starość nie radość.

 



#310 kryszy

kryszy
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 18:14

Zmieniłem ostatnio mostek z 110 na 90 i zacząłem w końcu używać butów SPD-SL zamiast SPD. Możecie mi doradzić odnośnie pozycji?  Po zmianie butów zacząłem mieć wrażenie, że mam za nisko siodełko i nie osiągam 100% mocy, więc je podwyższyłem, tylko nie wiem czy nie za bardzo.

Powinienem siodełko przesunąć do tyłu czy mi się wydaje?

 

Załączony plik  DSC_0086.jpg   80,29 KB   43 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0089.jpg   78,71 KB   41 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0090.jpg   84,3 KB   41 Ilość pobrań



#311 hqvkamil

hqvkamil
  • Użytkownik
  • 610 postów
  • SkądBieszczady

Napisano 30 styczeń 2016 - 19:43

Jak należy ustawić siodełka fizik, z tego co poszperałem to pręty równolegle do podłoża?


Focus user! :-P

#312 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 30 styczeń 2016 - 20:01

Produkt manager Fizika powinien być pomocny

  • hqvkamil lubi to

Trzepak 

"MAMIL"


#313 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 styczeń 2016 - 20:11

Powinno się ustawić tak jak będzie najbardziej komfortowo ;)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#314 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 31 styczeń 2016 - 02:29

Tu się zgadzam. Jak po kilkunastu jazdach nic nie boli, tyłek, kolana, itp to jest dobrze ustawione pod ciebie.


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#315 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 luty 2016 - 15:40

Przymierzam się do zakupu pierwszego roweru na karbonie i mam dylemat co do rozmiaru.

Mam 182cm.

 

Wcześniej 3 lata jeździłem na Cube Attempt 2010 który miał totalnie pokręconą geo. Był to rozmiar 60 chociaż rama w horyzoncie miała długość środek środek 570mm. Do tego był mostek 110, kiera kompaktowa i było mi wygodnie choć ze względu na bardzo wysoką w tym rozmiarze główkę ramy nie byłem w stanie obniżyć kokpitu tak jakbym chciał. Poza stosunkowo wysoko podniesionym kokpitem było komfortowo.

 

Teraz mam możliwość przymiarki do Gianta TCR Advanced ale rozmiar M. Początkowo z góry go odrzuciłem bo rozmiar wydawał mi się za mały. Ale po podniesieniu sztycy wydał się w pierwszych przymiarkach całkiem wygodny. Rama w tym TCR ma 555mm w horyzoncie i wyraźnny sloping a przy tym niską główkę, która wymusza dość sportową pozycję.

 

Czy na podstawie zdjęć ktoś może doradzić czy taki rozmiar mógłby mi podejść? Nie jestem za wysoki na 555mm?

Na zdjęciach przymiarka przy mostku 100 (docelowo myślę 120 żeby się bardziej wyciągnąć).

Rower ma być z przeznaczeniem na ścigi i mocne treningi w grupie więc rama powinna być możliwie krótka (kompensowana ewentualnie mostkiem) i zwinna dobrze myślę?

 

Foty:

http://fotowrzut.pl/67AKOIIB6N

 



#316 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 luty 2016 - 15:57

Zgadza się. Jeżeli chcesz się ścigać i zależy Ci na maksymalnie agresywnej pozycji, mniejsza rama i dłuższy mostek to dobre rozwiązanie. Sporo prosów tak jeździ, choćby Adam Hansen czy Wiggo, Cancellara z tego co pamiętam też śmiga na mostku 130 mm. Kiedyś widziałem nawet u kogoś z Astany wycinany na zamówienie mostek 170 mm i ramę o 2 rozmiary mniejszą :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#317 renton

renton
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 05 luty 2016 - 16:23

Byl tutaj na forum temat kolegi odnośnie Gianta Tcr Advanced w rozmiarze M/L. Przy jego wzroście 184 albo 186 cm rower po fitingu okazał się za duzy. Ja mam 178 cm, mostek 100, rozmiar ramy M. Jak dla mnie jest idealnie.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



#318 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2016 - 22:57

Hej dzięki za odpowiedzi! TCR jest już mój i mam pewien dylemat.

 

Chodzi o fakt, że przy jeździe na TCR mocniej odzywa mi się odcinek lędźwiowy, nie boli ale czuje dyskomfort jakby było za bardzo naciągnięte. TCR-a ustawiłem prawie identycznie jak poprzedni rower, dokładnie pomierzyłem i matematycznie porównanie wygląda tak:

 

- pozycja siodła (wysokość i odległość od suportu) - identyczna w obu rowerach

- wysokość kokpitu - TCR 905mm a Cube 910mm

- długość ramy w horyzoncie - TCR 555mm a Cube 570mm

- mostki w obu rowerach identyczne (przełożyłem z jednego do drugiego)

 

Suma sumarum wyraźna zmiana tylko w długości i raczej idąca w poprawę komfortu (mniej wyciągnięta pozycja). Skąd te dolegliwości?



#319 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 kwiecień 2016 - 18:03

Pozdrawiam was koledzy.

 

Ostatnio nabyłem taki oto starszawy rowerek, wymiary 54cm x 54cm

 

xfuhzs.jpg

 

A moje wymiary to 175cm wzrostu i chyba (?) krótka bardzo krótka noga 78cm. 

 

m0it2.png

 

Wyregulowałem sobie wysokość siodełka metodą Lemonda oraz poziome ustawienie za pomocą pionu - oś pedału i koniec kolana, czyli rzepka są w jednej linii. Po wejściu na rower okazuje się, że siodełko było dramatycznie za nisko i musiałem je podnieść o 1 cm do góry.

 

Martwi mnie fakt, że stojąc z rowerem między nogami, po uniesieniu przedniego koła do góry, margines od krocza do górnej rury wynosi ok. 1,5 cm. Wiem, że to za mało i zaleca się ok. 3 cm.

 

Poza tym, podczas jazdy widzę piastę przedniego koła, wiem, że powinna być ona zakryta przed moimi oczami. Jednak nie mam już jak tego zrobić, ponieważ mostek jest wysunięty na maksymalną odległość. Przy mostku dłuższym o 1 cm piasta byłaby zakryta, jednak mój mostek ma 11 cm, czyli jest długi. Ponadto przy dłuższym mostku ręce byłyby nienaturalnie wyciągnięte.

 

Czy kupiłem za dużą ramę?



#320 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 kwiecień 2016 - 18:11

Zastanawiam się, czy na pewno dobrze zmierzyłeś pozycję kolana. Siodełko jest tak bardzo wycofane, że aż trudno uwierzyć, że możesz mieć tak długie uda (bo wg podanych wymiarów, na moje oko, masz dość krótkie nogi - moje mają 82 cm przy 173 cm wzrostu).
 
Gdyby moje przypuszczenia się potwierdziły, mogłoby się okazać, że dłuższy mostek nie będzie już w ogóle problemem.
 
Co do przekroku: 1,5 cm to faktycznie mało, ale możesz po prostu mieć wysoki suport - przy wyższym suporcie rama o tej samej wysokości będzie miała wyżej górną rurę, to zupełnie normalne. W szosówce nie jest to *aż tak* istotny parametr jak poprawna pozycja podczas jazdy, nie wylewałbym z tego powodu wiadra łez.
  • Kresowiak lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź