Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#381 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 10 czerwiec 2016 - 18:57

Też mam 179, też 55 cm górnej rury i mostek 100 mm był zdecydowanie za krótki i wyglądało to tak jak na Twoich zdjęciach. Później był mostek 130 mm, a teraz jest 120 mm i jest najlepiej, choć może zrobię jeszcze raz podejście do 130 mm.

Większa rama mi nie pasowała.



#382 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 czerwiec 2016 - 19:26

Dolny chwyt, ugnij ręce w łokciach, podnieś tyłek i przenieś go nad suport i spróbuj sprintu. Starcza Ci miejsca?


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#383 uve

uve
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 10 czerwiec 2016 - 22:58

Też mam 179, też 55 cm górnej rury i mostek 100 mm był zdecydowanie za krótki i wyglądało to tak jak na Twoich zdjęciach. Później był mostek 130 mm, a teraz jest 120 mm i jest najlepiej, choć może zrobię jeszcze raz podejście do 130 mm.

Większa rama mi nie pasowała.

Też masz Tribana 520? Górna rura w M ma 548 mm, według ich danych: http://images.tinypi...cepkzdr7lsx.jpg

Mostek o jakim nachyleniu kupowałeś? Przy wydłużeniu go o te 2 cm sporo zmienia się pozycja na mocniej pochyloną?

 

 

Dolny chwyt, ugnij ręce w łokciach, podnieś tyłek i przenieś go nad suport i spróbuj sprintu. Starcza Ci miejsca?

Jeśli to pytanie do mnie, to nie raz finiszowałem na tym rowerze w korbach i nie czułem żadnego problemu.

Zauważyłem jedynie, że w dolnym chwycie kiedy idzie mocny gaz, a ja siedzę na siodełku i walczę, żeby utrzymać się na kole to przesuwam się na siodle do przodu. W sumie to trochę dziwne skoro rower jest za krótki. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale generalnie siodło, które mam mi nie odpowiada i powoduje dyskomfort. 



#384 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 czerwiec 2016 - 10:35

Zawsze przy mocniejszym deptaniu przesuwamy się do przodu by porządny sprint zakończyć już z miednica przed lina supotru, wisząc na kierownicy. Ty masz i krótki mostek i krótką kierownicę.

 

W rozmiarówce która podałeś L to 56 XL to 58.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#385 uve

uve
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 11:24

Krótką kierownicę? Wąską? Moja rama to M-ka.

Czy wydłużenie więc mostka o te 2 cm to dobry pomysł?

 

Generalnie chyba ta rama jest krótka, bo w opisie na stronie decathlonu jest o tym wzmianka:

"RAMA

Nowa rama B'TWIN SPORT z aluminium 6061 T6 w geometrii sloping z główką do sterów zintegrowanych.
Krótka geometria. 1760 g w rozm. M,"



#386 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 czerwiec 2016 - 11:59

Nie wąską tylko krótką. Mały reach, który przez gięcie typu compakt jest jeszcze skrócony.

A z tym mostkiem to próbuj, ale przez neta nikt Ci dobrze pozycji nie ustawi :) Tym bardziej że zdjęcia przy ścianie nie odzwierciedlają pozycji podczas jazdy.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#387 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 12:38

Też masz Tribana 520? Górna rura w M ma 548 mm, według ich danych: http://images.tinypi...cepkzdr7lsx.jpg

Mostek o jakim nachyleniu kupowałeś? Przy wydłużeniu go o te 2 cm sporo zmienia się pozycja na mocniej pochyloną?

 

 

Ja mam Speca Allez, który ma 547 mm.

2-3 cm na mostku to dużo, czuć to mocno, pozycja się zmienia sporo. 

Wedle pomiarów organizmu, do pozycji sportowej potrzebowałem ramy 56 cm i mostka 110-120 mm, a że kolejny po 55 cm rozmiar był 57 cm, to wolałem krótszą ramę i dłuższy mostek, niż odwrotnie.

Przed kupnem jeździłem na 55 i 57 cm - duża różnica.

Przy 57 cm i mostku 100mm czułem się jak "na rowerze", a nie zgrany z rowerem.

Poza tym większy rozmiar to też wyższa główka, co słabo koresponduje ze sportową pozycją.

Zreszta tabela doboru ram  sportowych z tego forum, mówi o 55 cm dla wzrostu 180 cm.

 

Tak jak pisałem, mostek mam 120 mm -8 stopni.

Na 130 mm czułem się dobrze w dolnym chwycie, na płaskim i zjazdach. W pozostałych 120 był lepszy.

A że mieszkam w górach, to 120 mm okazało się bardziej uniewersalne.



#388 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 11 czerwiec 2016 - 12:41

Co do twojej pozycji, to moim zdaniem mostek 120-130 mm, na minus, wywalenie podkładek spod mostka, bo główka w tym Tribanie wysoka jest.



#389 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 13 czerwiec 2016 - 16:56

Wrzucam zdjęcia do oceny. (robione w czasie pedałowania)

Bolą mnie ręce tzn. od barków (przednie aktony) do połowy bicepsów. Drętwieją również dłonie. 

Wydaje się mi, że mam za bardzo wyciągnięte ręce (mostek 100)

Mam 171 cm wzrostu, 84 cm dł. nogi (boso). 

Rama 52.

Z kalkulatora competitivecyclist wychodzi takie coś jak na zdjęciu.

Ktoś doradzi co robić? Czy rama jest dobra? Skrócić mostek?

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  tabela.jpg   100,87 KB   41 Ilość pobrań
  • Załączony plik  poziom.jpg   105,69 KB   41 Ilość pobrań
  • Załączony plik  pion.jpg   110,02 KB   40 Ilość pobrań
  • Załączony plik  compet.jpg   64,78 KB   40 Ilość pobrań

"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#390 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 czerwiec 2016 - 22:07

Ja bym zaczął od sprawdzenia poziomu siodła i ewentualnie dał je trochę do przodu.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#391 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 08:39

Wczoraj dodatkowo opuściłem siodełko o 2 mm, żeby dopasować się metodą piety.

Siodełko mam pochylone, ale tego nie zmienię ponieważ dzięki temu już nie mam problemów z uciskiem na krocze. Zaznaczam, że drętwienie dłoni i ból rąk był przed pochyleniem siodełka i został do dziś.

Poprawiłem swój wcześniejszy post - długość mostka to 100 a nie 110 mm.


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#392 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 09:10

Górna rura wg. obliczeń powinna mieć 54.5 cm, rama ma 53.5 cm, czyli 1 cm brakuje, który trzeba skompensować dłuższym mostkiem.

Mostek wg. obliczeń powinien mieć 10-11 cm, czyli w rzeczywistości 11-12 cm z ww. powodu.

Ty masz 10 cm.

Z kolei na zdjęciach to tak nie wygląda, żeby był za krótki, a wręcz odwrotnie.

 

Zmierz jeszcze ile masz zasięgu - czyli od czubka siodełka do osi kierownicy - powinno być 54.5-55 cm.

I ile masz od osi czubka siodełka, do osi suportu - powinno byc te 7cm.

 

Jesteś pewniem pomiarów organizmu do obliczeń kalkulatora? ;)

 

Na zdjęciach wygląda to tak jakbyś miał za daleko tą kierowinicę, ale to może być złudzenie.

I czy jesteś pewien wysokości siodełka, bo wygląda za wysoko, choć to też może być złudzenie spowodowane takim ujęciem.

 

Ciężko tak ze zdjęć, ale po powyższych pomiarach, jeśli się zgadzają, poprawił bym tą wysokość siodełka i obrócił mostek na minus.

Wtedy powinno to dać lepszy obraz sytuacji.



#393 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 12:34

Odległość siodełko - oś kierownicy  53 cm. 

Odległość siodełko - oś suportu 6.5 cm.

Próbowałem iść tym tropem - brakuje na górnej rurze i w odległości siodełka od kierownicy to dam dłuższy mostek, ale to nie wypaliło.

Miałem na jeden wypad mostek 130 mm, ale to już była męka bo czułem się za bardzo wyciągnięty i w sumie większość z tego treningu przejeździłem trzymając dłonie 2-3 cm przed klamkami. 

Mam możliwość pożyczenia  jeszcze 120 mm, ale nawet nie wiem czy jest sens go zakładać.

 

Pomiary wykonam jeszcze raz jak żona wróci z pracy.

 


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#394 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 14 czerwiec 2016 - 14:32

Rozumiem. Wygląda, że to nie tędy droga.

Chyba te pomiary trzeba zrobić na nowo.

A tak wróżąc ze zdjęcia, to tak jak pisałem, wygląda że siodełko jest za wysoko, a mostek powinien iść na minus żeby zmienić kąt ramion, i być może krótszy.



#395 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 15:56

Jest aktualizacja pomiarów ciała:

O 1 cm u mnie jest krótsza rura podsiodłowa.

Odległość mierzona od początku siodełka do początku kierownicy (nie osi bo na zdjęciu jest zaznaczony  początek) u mnie wynosi 51.5 a kalkulator sugeruje ok 52.5 cm.

Czyli teoretycznie powinienem mieć mostek 110?

Załączone pliki


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#396 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 czerwiec 2016 - 16:47

Gdyby siodełka miały być pochylone to UCI nie zabraniała by odchyłek większych niż 2 stopnie. Dłuższego mostka na pewno nie potrzebujesz. Ręce powinny być ugięte w łokciach.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#397 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 18:05

UCI z tym pochyleniem chodzi o zdrowie? Jeśli tak to poprawie pochylenie.

Może tego na zdjęciu nie widać, ale ręce mam zawsze ugięte.

 


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#398 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 18:34

UCI z tym pochyleniem chodzi o zdrowie?

Nie.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#399 szynder

szynder
  • Użytkownik
  • 162 postów
  • SkądGrodków

Napisano 14 czerwiec 2016 - 19:39

No to nie zmieniam bo chciałbym (moja zona pewnie też :D ) mieć sprawny sprzęt jak najdłużej.

Zostaje mi kombinować z ustawieniem  podkładek i klamkomanetek? 


"...Jest! Jest! Rafał finiszuj! Pchamy, pchamy! Wygrał! Musi! Idzie! Jedzie! Wygrywa..." Tomasz Jaroński  :-D


#400 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 czerwiec 2016 - 20:30

Projektanci przewidują ze będziesz siedział na siodełku ustawionym poziomo i wszystkie systemy doboru siodła przewidują, że będziesz je ustawiał je poziomo. Dobór siodła nie jest łatwy, a im bardziej pochylona pozycja tym trudniej. Już samo dobranie wysokości siodła jest problematyczne trochę za wysoko i bujamy się prawo-lewo no i tyłek boli. Potem dochodzi sprawa ustawienia kąta miednicy, jak jest źle to sobie zdusisz cewkę moczową. Jak siodełko obija kości to jeszcze jest spoko bo do tego to się człowiek przyzwyczai nie bez powodu mówi się że na siodełku należy przejechać najpierw 1000km. Dziura w siodełku mimo tego, że większość by chciała żeby jej głównym zadaniem było zmniejszanie nacisku na "krocze", to na przykład selle italia nazywa ją air flow, i pomaga utrzymywać suchego pampersa :D, i zapobiega odparzeniom :D (ale można się i za bardzo przewietrzyć).  Fizik jeżeli stosuje to tylko zagłębienie i też działa.

 

Czy UCI chodzi o zdrowie? Nie ma znaczenie, po prostu zmusili producentów do robienia poziomych siodeł. Zresztą pochylenia nie wpływają dobrze na kręgosłup.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 




Dodaj odpowiedź