Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 18 luty 2011 - 23:50

xsnailx:

1. Nie skracaj mostka już - wydłuż lekko.
2. Patrz przed siebie - nagraj filmik bo jak wygniesz głowę to napewno łopatki zaczną Ci się chować i może się wszystko pokomplikować
3. Siodełko niżej - najpierw o 2cm a potem podwyżaj tak by znaleźć odpowiedni punkt by biodra i dupa nie kołysały się.

4. PAMIĘTAJ, że mimo, że to pozycja spartańska i mało wygodna TWOJE NOGI MAJĄ CZUĆ MOC - POZYCJA NIE MOŻE ICH OGRANICZAĆ.
Ja kiedy kładę się na lemondkę tak mi się nogi ustawiają, że pedałując jestem w stanie dużo więcej mocy na raz wykrzesać przy jednym obrocie niżeli przy klasycznej pozycji - jednym słowem czuję tę moc.

5. Czasem lepiej zrezygnować z kilku cm2 mniejszej powierzchni czołowej na rzecz pozycji - szersze ustawienie, ew. wyżej głowa itp. Ma być efektywnie a nie najbardziej aero. Na początku będziesz kręgosłup wyciągał - na dzień dzisiejszy do treningów zadbaj o nogi i biodra.

6. Nie przypatrzyłem się, ale jeśli korzystasz z Q-Ringów to trzeba przestawić pozycję maxymalnej mocy na blacie!

#62 jakubruc

jakubruc
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • SkądSopot

Napisano 19 luty 2011 - 10:06

Zaciekawił mnie ten temat i dokonałem pomiarów mojej czasówki. Niestety moje siodło nie mieści się w obowiązującym zakresie. Próbowałem dostosować ustawienie, doszedłem do 4,5 cm, ale ciągle nos jest za długi :)
Czy na zawodach w Polsce, np. ITT Masters są sprawdzane rowery?

#63 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 19 luty 2011 - 10:14

jakubruc, a jakie Ty tam masz siodełko? Czy aby czasem nie jest to zwykłe, nie dedykowane go TT/triatlonu?

#64 jakubruc

jakubruc
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • SkądSopot

Napisano 19 luty 2011 - 10:27

Zwykłe- niezwykłe:)- Time Ul Team Gel Flow, ponoć to to samo co Selle Italia SLR Kit Carbonio Flow.
W razie czego zainwestuję w ISM Adamo, co chyba załatwi sprawę :)

#65 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 luty 2011 - 12:17

No trzeba przyznać że na filmiku wygląda do zdecydowanie lepiej niż na zdjęciu. teraz pozostało tylko uporać się z bujaniem, klatka piersiowa chyba ma dosyć luzu nie jest za bardzo zamknięta. Mostek teraz faktycznie jak pisze kobrys, ciut dłuższy.

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#66 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 19 luty 2011 - 15:13

@ xsnailx
Wydaje mi się, że źle pracujesz nogami. Stopę trzymasz w jednej pozycji i "ugniatasz" korby nie ciągnąc nogami. Popracuj nad techniką pedałowania, tzw. kręcenie po okręgu :)

#67 Gosc_xsnailx_*

Gosc_xsnailx_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2011 - 21:32

Kolejny raz dzieki wszystkim za pomoc:)

siodelko poszlo o ok 1,5 - 2 cm w dol (choc intuicyjnie czuje ze powinienem je pochylic lekko do przodu (jest poziomo) i sprobowac jescze podciagnac tez do przodu i powinno byc ok. Przesunalem tez lemondke + 1 cm do przodu i to wydaje mi sie optymalne (poprawcie mnie jesli jednak jest zle).

Pozycja napewno dzis bardziej komfortowa niz poprzednio, uzyskanie mocy przychodzi mi latwiej.

Jesli chodzi o ramiona to sa chyba nawet ciut za szeroko, sprobuje je lekko zwezic zobaczymy co z tego wyjdzie. film ponizej zawiera tez ujecie "z przodu"

Z q ringow nie korzystam, aczkolwiek zamierzam je potestowac w zwyklej szosie.

Siodelko mam ISM Adamo, byc moze bujanie wynika z tego iz nie jestem do niego przyzwyczajony (w szosie mam normalne) a to pierwsze jazdy na nim. Jest ono napewno ciut szersze i do tego sie musze przyzwyczaic. Szkoda troszke ze siodelka cobba nie udalo sie dostac (pomimo wielu maili nie raczyli odpisac :() bo ono jest jakby wezsze z przodu


@wicklowman, oczywiscie planuje dalsze testy na swierzym powietrzu :) tylko jak narazie pogoda nie sprzyja a chcialem sie z czasowka zaznajomic juz przed nastaniem pogody do jazdy (to moj pierwszy rower do jazdy na czas)

@bury, dzieki, faktycznie nigdy na ten aspekt dokladnie nie patrzylam, na dzisiejszym filmie powinno byc lepiej - wczoraj zalozylem mega gryzace skarpetki i bycmoze dyskomfoty z tego powodu wplynal na to moje pedalowanie, swoja droga to niestety film z komorki troszke tez to znieksztalca

No i kolejny filmik:
http://www.pinkbike.com/video/182525/
niestety pinkbike jakos dziwnie go przyspieszyl

#68 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2011 - 21:46

No i jest super lepiej! Gratuluje.

Teraz pracuj nad mocą i wytrzymałością :)

#69 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 20 luty 2011 - 13:40

Dziś wpadłem na coś takiego - może okazać się ciekawe dla każdego kto tranuje TT i chce ustawić rower - a raczej ciekawostka LINK

Jak myślicie - z czego to wynika? Przecież Contador spędził x-dziesiąt godzin szykując optymalną pozycję na rowerze - widziałem filmy z jego treningów i była bardzo zadowolony. Mnie się jeszcze nie zdarzało takie zjeżdżanie mimo, że ciało 'składa się' kiedy jestem wycieńczony brakiem tlenu.

PS.
Niech mod wybaczy za post pod postem, ale to coś innego.

#70 Gosc_xsnailx_*

Gosc_xsnailx_*
  • Gość

Napisano 25 luty 2011 - 20:18

@kobrys hmm myslalem co do video i wychodzi mi iz te ruchy pomagaja odciazyc miesien 4 glowy uda

#71 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 25 luty 2011 - 22:42

te ruchy pomagaja odciazyc miesien 4 glowy uda

Ewidentnie pozwalają odciążyć, - ale inną część ciała :mrgreen: - ileż można jechać z jajkami na haku (czubie sidła).

#72 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 02 marzec 2011 - 19:34

Zwykłe- niezwykłe:)- Time Ul Team Gel Flow, ponoć to to samo co Selle Italia SLR Kit Carbonio Flow.
W razie czego zainwestuję w ISM Adamo, co chyba załatwi sprawę :)


Siodelka tt/thriatlon mają zdecydowanie skrocony nos siodla, jest jkaby obciety wlasnie po to by zyskac kilka-kilkaanscie mm. Spojrz na zdjecia w necie jak wygladaja siodelka tt

pozdrawiam

#73 jakubruc

jakubruc
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • SkądSopot

Napisano 03 marzec 2011 - 08:24

Wiem, wiem:) Kupiłem już siodło ISM Adamo- krótkie ( ma tylko 24 cm), ale za to szersze i ciężkie. Teraz przyzwyczajam się do niego...
Pozdrawam.

#74 MiSzA

MiSzA
  • Użytkownik
  • 805 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 04 marzec 2011 - 10:51

Napisz jak się na nim jeździ, bo z tego co słyszałem, że siedzisz na czubie - i nie wolno siadać na nim jak na zwykłym, bo traci wtedy swoje właściwości.

#75 jakubruc

jakubruc
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • SkądSopot

Napisano 04 marzec 2011 - 11:02

Jak wyjadę na czasówce na ulicę, będę mógł zdać relację. Teraz pokręciłem na trenażerze i ucisk na prostatę zniknął(choć wcześniej nie było tragedii), ale za to pojawił się po obu stronach obok:))) Ponoć to kwestia przyzwyczajenia. Kupiłem je ponieważ wkurzało mnie, że nie mogę dostosować ustawień do przepisów.

#76 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 maj 2011 - 20:40

Mam takie pytanie ponieważ planuję zmianę mostka i waham się czy nie wziąść trochę krótszego.

Czy często powtarzana reguła, że przy chwycie górnym za klamkomanetki przednia piasta powinna zgrać się z linią kierownicy jest bezwględnym wymogiem?
Siodło (wysokość i odległość od suportu) mam ustawione prawidłowo i wygodnie i nie chcę go podciągać bliżej kiery. Czuje jednak trochę dyskomfortu w chwycie za klamkomanetki - dość mocno się wtedy wyciągam i chętnie widziałbym je centymetr bliżej, stąd pomysł zakupu mostka 100mm (obecny to 110mm). Jednak wtedy gdy spojrze w dół cała piasta będzie widoczna tuż przed kierownicą. Czy to duży błąd w sztuce, czy olać tą zasadę i zrobić sobie "dobrze"? ;-)

#77 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 maj 2011 - 21:04

Właściwie, to po części odpowiedziałeś sobie sam ostatnim pytaniem ;-) "Zasady" są po to żeby naprowadzić na prawidłowe ustawienie, jednak ze względu na to, że każdy jakoś tam się różni anatomicznie, nie musi to oznaczać, że lekkie odstępstwo od jakiejś reguły musi się zakończyć kontuzjami czy nie wiadomo czym (może pomijając kwestię przechodzenia pionu z kolana przez oś pedału). To Tobie ma być wygodnie i tak jak napisałeś - "dobrze". Przychodzą mi do głowy jeszcze 2 pomysły (bo rozumiem, że problem leży w zbyt wyciągniętej pozycji?), jednak nie wiem jakie masz obecne ustawienia. Może spróbuj ustawić mostek na dodatni kąt, albo minimalnie podnieść klamkomanetki na kierownicy? To by skutkowało trochę bardziej wyprostowaną pozycją i może byłoby lepiej.

fs-userbar-blog-white.png


#78 Gosc_xsnailx_*

Gosc_xsnailx_*
  • Gość

Napisano 08 lipiec 2011 - 13:39

@misza - jak chcesz sprawdzic adamo odezwij sie na najblizszej czasówce :)

#79 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 15 sierpień 2011 - 21:03

Dziś przesunąłem siodło o półtora centymetra w przód. Efekt: zasłonięta kierownicą piasta przy dolnym chwycie i znaczny wzrost komfortu siedzenia.

Narazie chyba tak zostanie, bo bardzo mi odpowiada. Rower zrobił się "zrywniejszy", jakoś "zwinniej" mi się jeździ, cięzko to wytłumaczyć, ale przy maksymalnie cofniętym siodełku był taki "zmulony".

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#80 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 sierpień 2011 - 21:24

zrób conajmniej steke albo dłuższy wyjazd i wtedy będziesz wiedział, ja nawet dałem sobie sztyce z offsetem zero na krótkie jazdy moze i było lepiej ale sie okazało że za duży nacisk mam na dłonie przy dłuższych i z powrotem dałem z offsetem 25 mm .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo




Dodaj odpowiedź