Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bidon Termiczny


89 odpowiedzi w tym temacie

#61 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 06 listopad 2011 - 18:20

A zastanawiał się ktoś, nad wpływem picia ciepłego napoju (przy niskiej temperaturze otoczenia) na nasze gardła?


Tutaj się nie ma nad czym zastanawiać...albo nie pić albo wozić zwykły bidon. Odkąd wiem, że to (picie ciepłych napojów podczas jazdy zimą) najgorsze co może być to mój termiczny poleciał do kosza.

#62 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 06 listopad 2011 - 18:47

Hmm. Ciekawa teoria. Przetestuje. Ostatnio jak było 5 st C. piłem z termicznego i po 3 dniach byłem przeziębiony. Teraz przejdę na normalny bidon i zobaczymy.

#63 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 06 listopad 2011 - 19:21

gibber testuj...Każdy organizm reaguje inaczej. Ja robię tak: od zera w górę standardowy bidon. Od zera do minus 10 mała butelka zawinięta w skarpekę :-P (tylko po to abym miał cały czas płyn) w tylną kieszonkę pod bluzą. Zimą (grudzień-luty) nie mam zamiaru jeździć więcej niż 2h (no chyba, że jakaś odwilż czy chwilowy przypływ wiosny) więc starczy aby nie zaschło w gardziołku.

#64 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 listopad 2011 - 21:49

Jak już jest poniżej zera to w sumie chyba nawet nie powinno się jeździć ponad dwie godziny. Mój Tata biega maratony i ma takie specjalne małe bidony, które idealnie się nadają na rower jak jest bardzo zimno, z tego względu że idealnie pasują do naszych tylnych kieszonek. Schowane pod kurtką idealnie trzymają znośną do picia temperaturę.
Coś jak na obrazku:
Dołączona grafika
pzdr

#65 wober

wober
  • Użytkownik
  • 242 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 listopad 2011 - 14:35

Mam taka butle po oleju do auta. Castrol więc nie byle co. Sprzedam tanio :mrgreen:

#66 czegevara

czegevara
  • Użytkownik
  • 117 postów
  • SkądKobyłka

Napisano 13 listopad 2011 - 13:17

Dla posiadających bidon termiczny Polisportu z Lidla mały hint. Otóż wewnętrzna gąbka zamontowana w tym bidonie sięga mniej więcej do 3/4 wysokości. Powyżej jest sam plastik. I tamtędy właśnie "gubi" się najwięcej ciepła. Wystarczy wyłożyc tą częśc cienką gąbką - taką jaką zabezpiecza się ekrany monitorów i TV lcd. Ma ona ok 3mm grubości. Po tym zabiegu moje bidony dwukrotnie dłużej trzymają temperaturę. Ostatnio prz temperaturze około zera napój (wlany miał ok 40 stopni). Był jeszcze ciepły (ledwo ale wyraźnie ciepły) po 1,5 godzinie jazdy. Także nie wiele potrzeba aby te bidony znacznie poprawiły swoją skutecznośc "termiczną".

#67 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 13 listopad 2011 - 18:01

Na niskie temperatury jednym z niedrogich rozwiązań może być uzywanie termosu.
Za 20-30pln można kupić tani metalowy termos, który pasuje do koszyka zamiast bidonu. Sam takiego uzywam.
Minusem jest to, że trzeba się zatrzymać na minutę aby się napić. Plus, to o wiele dłuższe trzymanie ciepła niż plastikowy bidon termiczny.

#68 czegevara

czegevara
  • Użytkownik
  • 117 postów
  • SkądKobyłka

Napisano 13 listopad 2011 - 18:59

Są termosy stricte rowerowe z których można się napic bez stawania:
http://sklep.togo.co...eski_5741t.html
http://www.formicki-...=237&&id_kat=59

#69 szamanviking

szamanviking
  • Użytkownik
  • 1199 postów
  • SkądWadowice

Napisano 20 listopad 2011 - 22:09

Dzięki wicklowman za radę ze skarpetami,rewelka,wozilem i tak w zimie na plerach pod bluzą,ale teraz po 2 h na małym mrozie mam nadal ciepły isotonik,ale na tyle wychłodzony po godzinie,że z gardłem problemow zero,dodatkowo termofor w newralgicznym zimowo miejscu,POPROSTU REWELKA !a koszt zerowy,bidon letni i 2 skarpety :mrgreen:

#70 Arscon

Arscon
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:26

Witam. Szukam dwóch bidonów termicznych dobrych :). Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/no...2228219732.html i wydaję się spoko ale jest jeszcze coś takiego http://allegro.pl/el...2227689212.html i moje pytanie warto dopłacić do niego ?

#71 netta1987

netta1987
  • Użytkownik
  • 301 postów
  • SkądAugustow/ Białystok

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:32

osobiście mam camelbaka-a podium chill i polecam chodź nie jest jakoś super termiczny ale 1h spoko nawet 2 w zimę bywa gorzej ale teraz koło 2h daje radę

#72 Arscon

Arscon
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:45

A co myślisz o tym : http://allegro.pl/el...2227689212.html
Wydaję się fajny i wart swojej ceny :P

#73 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 maj 2014 - 08:05

Odświeżę temat.

Pojawiło się coś nowego w bidonach termicznych? Często na wyjazdach w góry zmuszony jestem wyjeżdżać bardzo wcześnie żeby wrócić do południa, żeby zdążyć pójść gdzieś wspólnie z rodziną. W maju, czerwcu czy wrześniu o szóstej-siódmej rano potrafi być koło zera i coś letniego w bidonie jest mile widziane. Jeździłem trochę z Zefalem takim obłożonym w środku neoprenem ale raz że krótko trzyma ciepło a dwa że szczelność ma podłą i płyny przedostają się pod izolację. Lepszym rozwiązaniem jest Barbieri Tankita Inox metalowy. Trzyma ciepło tak do 1,5h ale z kolei grzechocze na wybojach. Żywotność ok 1-2 lata po czym zaczyna odpadać denko. Za to pasuje do w miarę standardowych koszyków rowerowych i ma normalny rowerowy ustnik i osłonę na niego.

 

Widzę że Elite reklamuje się teraz z czterema modelami bidonów termicznych. Może ktoś testował?



#74 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 15 maj 2014 - 10:09

Pora roku może niekoniecznie sprzyjająca takiemu tematowi, ale skoro już wrócił...

Sam używałem trzech różnych 'termicznych", od byle jakiego do sprezentowanego mi przez kolegę Profi.

Aktualnie mogę stwierdzić, że najbardziej to one się różniły wzornictwem :-/ Na pewno nie sprawnością.

Gnębi mnie takie pytanie - nie wykombinowała żadna firma porządnie opatulonego k o s z y k a

do bidonów? Spotkał ktoś coś takiego?  Jasne - wiem, że to by wyglądało obciachowo, ale w zimie bym się tym nie przejmował.

Gdyby w takią otulinę wkładać "termiczny" bidon, to może by powstała konkurencja dla termosu. Bo na razie to porządny termos zdecydowanie wygrywa :-)



#75 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 15 maj 2014 - 10:33

Mam od niedawna takiego Elite Iceberga http://www.elite-it....oducts/iceberg/
ale używałem go jak na razie tylko do utrzymania niskiej temperatury. Zakładane 2h wytrzymał utrzymując niższą temperaturę niż otoczenie (23*c), ale napój i pusty bidon trzymałem z godzinę w lodówce a przed zamknięciem butli jeszcze wrzuciłem 4 kostki lodu do środka. Z kompletną oceną na upały muszę poczekać do poważniejszych temperatur.

Na chłodne dni brałem ze sobą ogrzany napój czy tam herbatę w termosie kupionym w Społem. 0,5 litra pasuje jak ulał do koszyka. Konkretnie ten model:
http://sklepgalicja....ski-p-1135.html

Mimo podstępu technologicznego w produkcji bidonów termicznych termos, po za wagą i komplikacją jego użycia w czasie jazdy, zdecydowanie wygrywa utrzymaniem temperatury a w przypadku niededykowanych do rowerów egzemplarzy zabija bidony ceną :)

Trzepak 

"MAMIL"


#76 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 16 czerwiec 2014 - 10:25

Po kilku jazdach w ostatnich ciepłych dniach mam bardziej wyrobioną opinię na temat Iceberga o którym wspominałem wyżej.

Za każdym razem napój razem z bidonem były trzymane minimum 2 h w lodówce a przed zamknięciem dorzucałem z 3-5 kostek lodu. Potwierdza się utrzymanie do 2h niższej temperatury niż otoczenie, ale to na poziomie góra 5*c, po tym czasie różnice szybko się minimalizują. Porównywałem również z normalnym bidonem z chłodną zawartością - zwykły mimo wszystko szybciej się grzeje więc wkładka coś daje.

Przez wkładkę termiczną gorzej się pije z Iceberga, ponieważ butelka jest sztywniejsza i trudniej zafundować sobie szprycę do jamy gębowej jak w normalnych bidonach.

 

Cudo oraz remedium na długie wyjazdy podczas upałów to to nie jest. Drugiego bym już nie kupił. Wolę tańsze 0,75 czy nawet 1L w drugim koszyku niż dwa Icebergi po 0,5L. Na 2-3 h jest ok. 


Trzepak 

"MAMIL"


#77 Gosc_RafalPolo_*

Gosc_RafalPolo_*
  • Gość

Napisano 16 czerwiec 2014 - 11:40

dwie butelki po oshee 0,75, jedna do zamrażalki, druga do lodówki. Jak już jest patelnia +30 stopni, obie do zamrażalki, daje radę i tanio :)



#78 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2019 - 23:23

Mam pytanie: czy ktoś używa bidonu termalnego, w który wlewa wrzątek? Na zasadzie jak do termosu: zalanie gorącą wodą herbaty. Mam co prawda bidon - termos Elite Deboyo, z tym że on ma dwie wady: trzeba się zatrzymać, żeby się napić, bo mocno trzyma temperaturę i można by sobie oparzyć gardło. Po drugie, ma ścianki stalowe i trochę na gorszej nawierzchni dzwoni. Ideałem dla mnie był bidon Elite Getter, później produkowany pod nazwą Thermal, niestety Elite już go nie produkuje. Jego zaletą jest to, że można spokojnie zalać w nim herbatę wrzątkiem, ma świetny ustnik z klapą i po ok. godzinie jazdy napój w nim jest ciepły, ale nie gorący i można spokojnie pić w czasie jazdy. Jednocześnie ma ścianki gumowane więc nie dzwoni na ramie. Niestety szukając następcy Gettera nie znalazłem bidonu, w który można lać wodę o temp. wyższej niż 60 stopni. Co prawda da się lać gorącą herbatę w zwykły bidon termiczny typu Polisport, czy identyczny, robiony również przez Authora, spotykany również w Decathlonie, to pewnie ta sama chińska fabryka, ale chciałbym jednak jakościowo coś trochę lepszego, także z lepszym ustnikiem.



#79 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 listopad 2019 - 05:33

Bidon z tworzywa odkształca się przy zbyt ciepłym napoju - ścianki zapadają się do środka bidonu, co zmniejsza jego efektywną pojemność, poza tym zapewne ścianki mogą uwalniać jakieś świństwo do napoju (a poza tym kto wie, czy nie cierpi na tym izolacyjność).

 

Jeżeli chcesz pić gorące napoje, wielkiego wyboru nie masz - potrzebny jest Deboyo albo inny bidon z metalu.


  • dywyn i mambaout lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#80 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 20 listopad 2019 - 05:46

Skoro przeszkadza Ci, że mocno trzyma temperaturę, to czemu nie wlejesz po prostu mniej ciepłej herbaty czy czego tam? Generalnie, to raczej dobra cecha przy termicznym bidonie, a nie wada ;)
  • Prozor, mikroos i Maus3r lubią to



Dodaj odpowiedź