Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak Się Przygotować Do Sezonu?


17 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 01 listopad 2015 - 14:27

Witajcie 

 

Przymierzam się do tego tematu od kilku dni ale nie chciałbym zrobić z niego tematu 

jak ma się przygotować do sezonu Lukasz318 zdaję sobie sprawę, że to nie wszystkich interesuje.

 

Proponuje aby w tym temacie umieszczać swoje pomysły jak się przygotować do sezonu,

oczywiście nie będzie to gotowy pomysł na uniwersalny trening przygotowujący do sezonu ale może nasze pomysły i spostrzeżenia pomogą w ułożeniu treningu dopasowanego do naszych potrzeb. 

 

Mam nadzieję, że dzięki temu tematowi znajdzie się kilka osób które będą w równym stopniu zainteresowane takim tematem i znajdą odpowiedz na nurtujące ich pytania. 

 

co wg mnie może być istotne 

ogólne informacje o sobie wiek, bmi, kondycja 

doświadczenie w jeździe na rowerze ile km w poprzednim sezonie, ew. w w innych dyscyplinach - co robimy dodatkowo

 

wyniki av prędkość, śr dystanse, cad av, hr max, hr av, pomiaru mocy nie mam wg. mnie jest ważny ale nie potrafię się tu wypowiedzieć

 

nasze oczekiwania co chcemy osiągnąć i kiedy np. na początku sezonu czy w środku 

 

moje plany 

 

rower 2-3 x tyg

 

2  tygodnie przerwa od roweru - trochę mi to nie na rękę ale ponoć trzeba

     planuję wtedy inne aktywności ale jeszcze nie wiem jak mocno (tzn. intensywnie)

1-mieś roztrenowanie tj trenażer lub rower zależy od pogody jazda delikatnie av hr 65% hr max

     chcę się tu skupić nad podniesieniem av cad 

1-mieś trenażer lub rower zależy od pogody jazda mocniej av hr 75% hr max

1-mieś trenażer lub rower zależy od pogody jazda mocniej av hr 70-85% hr max

      pojazdy+ interwały 

 

siłka 3x tyg treningi zdecydowanie wydolnościowe niż budujące masę 

 

 

2x tyg

Trening funkcjonalny
60min 5-10min rozgrzewka + 5 na koniec stretching
w praktyce 4 -5 seri po 12 ćwiczeń w seri po 10-15 powtórzeń, między ćwiczeniami nie ma przerw, między seriami 30-60sek 
w serii ćwiczenia siłowe np biceps, tric, martwy, barki etc i wydolnościowe + 2 cw. na brzuch 
 
2x tyg (zaraz po  funkcjonalnym)
Atak na brzuch 30' – szybki, intensywny (30 minut) trening skoncentrowany na ćwiczeniach mięśni brzucha. Zakończony rociąganiem dla zwiększenia efektywności trenigu.
w praktyce rozgrzewka 5min 7 - seri różnych ćwiczeń po 10, 20, 30 powtórzeń 
 
1x trening personalny ukierunkowany pod rower ćwiczenia wzmacniające, stabilizujące, wydolnościowe 
 
gdzieś w planach jest jeszcze spining, bieganie - nie mam tu doświadczenia - kompletnie!
- ale to zamiast któregoś z powyższych treningów 
 
pn  siłka funk+brz
wt - wolne
śr  siłka funk+brz
czw wolne lub trenażer
pt personalny 
sob rower lub trenażer
nd rower lub trenażer
 
pozdrawiam i życzę powodzenia
Łukasz
 

 

 

 

 

 

 



#2 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1992 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 01 listopad 2015 - 14:56

Miesiąc na luzie, miesiąc średnio, miesiąc mocno to bardzo zły pomysł, jak rzeczywiście będzie mocno to się przetrenujesz zanim się sezon zacznie i będziesz miał rok z głowy. Intensywność treningów musi być różnorodna. Oczywiście po przerwie pierwszy miesiąc niech będzie luźny, potem dokładasz mocy ale zawsze musisz pamiętać o regeneracji i różnorodności, która gwarantuje rozwój. 

 

Polecam przeczytać jakąś książkę. Obecnie kończę Friela "trening z pomiarem tętna", bardzo ciekawa i pomocna pozycja. 

 

Na 2-3 tygodnie mocne musisz zrobić tydzień regeneracji, czyli stosunkowo lekkie treningi. To naprawdę ważne bo podczas regeneracji zachodzą korzystne zmiany w organizmie i rośnie forma. 

 

Z mojej strony tyle, też jestem na etapie opracowania planu na sezon :) 


  • PAVULONIX lubi to


53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#3 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 03 listopad 2015 - 20:57

Z doświadczenia wiem, że zbyt dużo różnych sportów trenowanych jednocześnie nie zawsze korzystnie wpływa na późniejsze rezultaty. Mam już ułożony plan na najbliższe kilka tygodni. W pierwszych tygodniach będę trenował na siłowni z naciskiem na brzuch, ramiona i plecy. W późniejszym czasie dojdą ćwiczenia na nogi. Planuję to przeplatać z treningami na rowerze lub trenażerze. Ogólny zarys jest taki aby nie przekraczać 4-5 sesji treningowych w tygodniu. Im bliżej sezonu tym więcej roweru. Miesiące zimowe i wiosenne powinno się przeznaczyć na treningi wytrzymałości tlenowej i siłowej(podjazdy).

Jeżeli chodzi o sam trening na rowerze to moim zdaniem nie można się kierować tylko średnią prędkością która sama w sobie o niczym nie świadczy. Z reguły mam dosyć niskie średnie prędkości a na wyścigach jestem w stanie utrzymywać tempo czołówki.

 

 



#4 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 09:43

Ulozyliscie już plany treningowe na zimę?

#5 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 22 listopad 2015 - 11:05

Oczywiście.

 

Tyle, że w porównaniu z niektórymi ja swój mam tylko w glowie. Niekiedy trudno jest wykonać dokładnie plan gdy zajmujesz się nie tylko rowerem i "coś ci wypadnie". Tak więc się nie przejmuj.

 

Idź 2x w tygodniu na siłownie i ćwicz wszystko co się da... Jedź 3x w tygodniu na rowerze/trenażerze/spinningu przynajmniej teraz. Im bliżej wiosny tym więcej roweru.

 

Ps. raz w tygodniu chociaż polecam basen :)



#6 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 22 listopad 2015 - 12:17

Widzę,że niektórzy są tu mocno oderwani od rzeczywistości. 2x w tygodniu siłownia, do tego 3x rower i jeszcze basen :P ...zazdroszczę



#7 Pan_Wonsik

Pan_Wonsik
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 13:33

 

Witajcie 

 

 

Trening funkcjonalny
60min 5-10min rozgrzewka + 5 na koniec stretching
w praktyce 4 -5 seri po 12 ćwiczeń w seri po 10-15 powtórzeń, między ćwiczeniami nie ma przerw, między seriami 30-60sek 
w serii ćwiczenia siłowe np biceps, tric, martwy, barki etc i wydolnościowe + 2 cw. na brzuch 
 
2x tyg (zaraz po  funkcjonalnym)
Atak na brzuch 30' – szybki, intensywny (30 minut) trening skoncentrowany na ćwiczeniach mięśni brzucha. Zakończony rociąganiem dla zwiększenia efektywności trenigu.
w praktyce rozgrzewka 5min 7 - seri różnych ćwiczeń po 10, 20, 30 powtórzeń 
 
 
 
 

 

 

co chcesz osiągnąć za pomocą tego typu treningu? 



#8 wasto

wasto
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądwoj. Mazowieckie

Napisano 22 listopad 2015 - 14:46

Witam,
proponuję przed ułożeniem planu treningowego zapoznać się z 50 zasadami Zbigniewa Trzaskomy.

http://www.klubpolsk...iew-trzaskoma-2

Pozostałe artykuły Pana Profesora również dają wiele do myślenia w szczególności na temat treningu funkcjonalnego i konieczności jego stosowania w sportach wytrzymałościowych jakim jest kolarstwo.

Można wejść na stronę

http://www.klubpolsk...ka_www/wyszukaj

wpisać w wyszukiwarce Trzaskoma i naprawdę jest co poczytać na temat trenowania, rodzajów treningu do celu jaki chcemy osiągnąć.

Polecam, miłej lektury.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka



#9 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 15:02

Zacząłem to ćwiczyć jako alternatywę po treningach typu siłownia czyli wolny ciężar i maszyny.

Plany były takie:
Utrzymanie ogólnej kondycji + poprawa wydolności

Ja jestem bardzo zadowolony i polecam taki sposób treningu.

Trenuje go 2 x tyg bez znaczenia jak często jeżdżę na rowerze.

Atak na brzuch był mi potrzebny bo mam słabe mięśnie brzucha a są one bardzo potrzebne, ponadto na tym treningu też są mocno zaangażowanie nogi - czworoglowy
-co również mi pasuje.

Chciałem 1x tyg chodzić na siłkę na ogólny trening siłowy (nawet zacząłem) ale umówiłem się na personalne z trenerem który jeździ na rowerze (ma pojęcie o treningu i spore sukcesy) układa mi treningi pod rower tj. Ćwiczenia poprawiające kondycję, wytrzymałość, stabilizację itp.

Np. W piątek jedno z ćwiczeń to papki na odwróconym bosu i piłce.

Trening 1h intensywny z pulsometrem - przywiązuje duża uwagę do tętna.

Też planuję tr 5 x tyg
2x rower
2x funk +at brzuch
1x person.

Im bliżej sezonu tym więcej roweru
Czyli 4 x row + 2x silka
(1 funkc + at brzucha. 1 x peron.)

#10 Grzesiekkry

Grzesiekkry
  • Użytkownik
  • 200 postów
  • SkądSułkowice/Chynów

Napisano 22 listopad 2015 - 15:18

A ja planu nie mam żeby się nie stresować :)
Grudzień tradycyjnie przeznaczam na niezdrową zabawę z kulminacją w Sylwestra :D Styczeń i luty to detoks i latanie na góralu. Jak jest wiosna to se jadę na bazę i w czerwcu jest miszcz :P
Już trzy razy z rzędu ten system działa :)

#11 wasto

wasto
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądwoj. Mazowieckie

Napisano 22 listopad 2015 - 15:28

"Kto nie planuje, planuje porażkę"
Planujesz, tylko tego nie wiesz, to że zaczniesz w styczniu, to właśnie plan.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka



#12 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 16:23

Ćwiczenia w grupie to jak jazda w grupie - znacznie większa mobilizacja, co przekłada się na poprawę efektów.

#13 wasto

wasto
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądwoj. Mazowieckie

Napisano 22 listopad 2015 - 17:36

Nie do końca się zgodzę, w grupie często trening jest zbyt mocny, bo nakręcamy się wzajemnie, a to może bardziej zaszkodzić niż pomóc, w szczególności osobom mniej wytrenowanym, które na siłę gonią za grupą. Łatwo wtedy o uraz, kontuzje, a nawet jeśli się często powtarza, to przetrenowanie.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka



#14 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 22 listopad 2015 - 20:37

Ok ale np. na treningu funkcj. Obciążenie ustalasz sobie sam dobierająć odp. Ciężar.

Każdy ma rozum i powinien wiedzieć ile może aby nie zrobić sobie krzywdy.

#15 wasto

wasto
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądwoj. Mazowieckie

Napisano 22 listopad 2015 - 20:41

I tu pełna zgoda.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka



#16 Pan_Wonsik

Pan_Wonsik
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 00:01

Zacząłem to ćwiczyć jako alternatywę po treningach typu siłownia czyli wolny ciężar i maszyny.

Plany były takie:
Utrzymanie ogólnej kondycji + poprawa wydolności

Ja jestem bardzo zadowolony i polecam taki sposób treningu.

Trenuje go 2 x tyg bez znaczenia jak często jeżdżę na rowerze.

Atak na brzuch był mi potrzebny bo mam słabe mięśnie brzucha a są one bardzo potrzebne, ponadto na tym treningu też są mocno zaangażowanie nogi - czworoglowy
-co również mi pasuje.

Chciałem 1x tyg chodzić na siłkę na ogólny trening siłowy (nawet zacząłem) ale umówiłem się na personalne z trenerem który jeździ na rowerze (ma pojęcie o treningu i spore sukcesy) układa mi treningi pod rower tj. Ćwiczenia poprawiające kondycję, wytrzymałość, stabilizację itp.

Np. W piątek jedno z ćwiczeń to papki na odwróconym bosu i piłce.

Trening 1h intensywny z pulsometrem - przywiązuje duża uwagę do tętna.

Też planuję tr 5 x tyg
2x rower
2x funk +at brzuch
1x person.

Im bliżej sezonu tym więcej roweru
Czyli 4 x row + 2x silka
(1 funkc + at brzucha. 1 x peron.)

 

Generalnie wydaje mi się że do treningu "funkcjonalnego" podchodzisz od kompletnie złej strony, druga sprawa że tym treningiem na brzuch wcale nie zbudujesz silnych mięśni brzucha. 



#17 Damian Chlanda

Damian Chlanda
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • SkądChicago, Rzeszow

Napisano 23 listopad 2015 - 21:48

Zalezy tez jakie mamy cele na przyszly sezon



#18 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 23 listopad 2015 - 22:48

Cyt :
"
Generalnie wydaje mi się że do treningu "funkcjonalnego" podchodzisz od kompletnie złej strony, druga sprawa że tym treningiem na brzuch wcale nie zbudujesz silnych mięśni brzucha. "

Uzasadnij proszę



Dodaj odpowiedź