Skocz do zawartości


Zdjęcie

Osprzęt Sram Force


36 odpowiedzi w tym temacie

#1 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 26 styczeń 2010 - 10:28

Na poczatku witam Wszystkich jako ze jest to moj pierwszy post :)

Planuje sobie poskładać rower i porównując ceny wśród Shimano,
Campagnolo i Sram najtaniej wypada ten ostatni (np. jak się kupuje
ramę w Chinach ;) ). Wiem jednak ze ten osprzęt nie jest tak popularny
w Europie wiec nie wiem czy się w to jednak pakować.

Konkretnie mnie interesuje mnie Sram Force jako coś porównywalnego z
Campy Centaur i Shimano Ultegra.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Pozdrawiam,
Seweryn

#2 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 26 styczeń 2010 - 10:37

Jeden znajomy jeździ na Rivalu. Chwali sobie za lekkość i precyzje. Mnie bardzo dziwiło rozwiązanie DualTap, ale myślę że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Jeśli masz możlwość kupić w dobrej cenie to warto. Pozdrawiam

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#3 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 26 styczeń 2010 - 10:52

Dzieki za info o dual/double tap

Wyszukujac w google natknalem sie na taki filmik



w ktorym autorzy recenzji wyzej stawiaja Sram force od Sh Dura Ace and Campy Record.

Kurcze to moze zejde o jedna kategorie nizej jednak do Rival :)

#4 dyki

dyki
  • Użytkownik
  • 323 postów
  • SkądTwickenhamus

Napisano 26 styczeń 2010 - 23:23

Wiem jednak ze ten osprzęt nie jest tak popularny
w Europie wiec nie wiem czy się w to jednak pakować.


Nie jest zbyt popularny Europie? Powiedzialbym, ze odwrotnie :) Ostatnio widzialem statystyki podzialu aktualnego rynku i wyglada to ciekawie.

Rival jest ok, jakoscia wykonania nie powala na kolana. Dobrze, ze zmienili manetki na karbonowe bo aluminiowe nie mialy za dobrej anody. Manetki Force w porownaniu do Rivala maja lewy mechanizm z "Zero Loss", co powoduje, ze zmiany wymagaja mniejszego ruchu dzwignia. Force powinien byc porownywany wyzej niz do Centaura. Osobiscie jestem bardzo zadowolony z Force i Rivala. Problemow z przesiadka na PowerTapa nie mialem zadnych, zmiana biegu to druga natura.

#5 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 26 styczeń 2010 - 23:46

Nie na powerTapa tylko DoubleTapa :)

Co do nowego Force'a na rok 2010 to jest zaledwie kilka gramów cięższy od Red'a... wiele magazynów się zastanawiało czy przez to Sram sobie w stopę nie strzela... w proTurze używa się nawet przerzutki Force - tylko nie pamiętam czy przedniej czy tylnej bo Red jest za miękki i brak mu sztywności...

#6 ziele477

ziele477
  • Użytkownik
  • 192 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 styczeń 2010 - 08:57

Przedniej używają ponieważ red z jego tytanową konstrukcja jest za mało sztywny.
Ja posiadam w swoim mieszankę przerzutek Force i manetek Rivala i bardzo mi to odpowiada wszystko wykonujesz dokładnie takim samym ruchem zmiana zawsze pod palcami i chodzi bardzo lekko naprawdę polecam

#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 styczeń 2010 - 09:31

Podobnie jest z campą. Sporo zawodowców na przód zakłada chorusa zamiast recorda.

#8 Our Kid

Our Kid
  • Użytkownik
  • 30 postów
  • SkądOlesno

Napisano 27 styczeń 2010 - 09:51

http://www.teamradio...ed-is-the-best/ 8-)

#9 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1204 postów
  • SkądN. Tomyśl

Napisano 27 styczeń 2010 - 09:55

Co ma powiedziec, skoro jest udzialowcem SRAM ?

#10 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 styczeń 2010 - 10:24

Forumszosowe.org jest najlepsze!!

;-)

#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 styczeń 2010 - 14:40

Mam klamkomanetki oraz przerzutki (przód/tył) Rival, pozostałe części mechanizmu napędowego (i hamulce) skompletowałem z Ultegry 6600, wychodziło zdecydowanie taniej, choć przyznam, że chętnie wypróbowałbym Sramowską kasetę OG, choć i teraz przełączanie biegów odbywa się bez zarzutów, przyzwyczajenie się do DT trwało chwilę, ale po dobrym i w miarę prostym wyregulowaniu przerzutek, mechanizm przesuwa wózek przerzutki bardzo precyzyjnie (zasługa Exact Actuation™). Redukcja o 3 zębatki nie wymaga dłoni prestidigitatora. Dla niektórych wadą mogą być relatywnie niewielkie wymiary klamkomanetek, zwłaszcza w porównaniu do sporych łap Shimanowskich (aczkolwiek nowa seria wyższych grup SH ma już mniejsze łapy - efekt przeniesienia mechanizmu manetek ze szczytu klamki do korpusu uchwytu).
Dobrze, że w obecnie produkowanych klamkach Rival wymienili aluminiową dźwignię hamulca na karbonową, aczkolwiek dźwignia zmiany biegów jest w Rivalu dalej aluminiowa, pomimo, że na stronie sram'a w opisie jest: "Carbon shift lever is light, strong, and comfortable." to jednak w specyfikacji: "Material: Carbon Brake Lever, Aluminum Shift Lever" - a właśnie to powierzchnia dźwigni biegów u mnie się najbardziej wyciera...
Patrząc na mechanizm pracujący w klamkomanetce dziwię się, że to ustrojstwo tyle kosztuje. Na pierwszy rzut oka jest o wiele mniej skomplikowany od produktów shimanowskich, zresztą wystarczy popatrzeć na budowę wewnętrzną:
Dołączona grafika
Mechanizm skuteczny, a jednocześnie prosty w budowie. Widać najwięcej kosztuje pomysł i jego realizacja bo chyba nie materiały?
Czy warto dopłacać (ceny cyklotura) ok. 300 do klamkomanetek Force i kolejnych 200 do Red'a to sam musisz ocenić. Ceny przerzutek przednich prawie się nie różną (niecałe 20zł drożej za Force?), tylna Force jest droższa o nieco ponad stówę od Rivala, za to mechanizmy korbowe Force są ponad 2x droższe od Rivala - te są tańsze nawet od FC-5600! Choć ja kupiłem nową FC-6600 taniej o ponad stówę od ówczesnych cen Rivala, no ale jeśli chcesz zachować homogeniczność napędu, to pewno pozostaniesz przy Sramie. Teoretycznie Sram twierdzi, że konstrukcyjnie jest możliwe używanie całego zakresu kasety tak na dużej jak i małej przedniej zębatce mechanizmu korbowego. Być może jest to prawdą dla korb Sramowskich, jednak w przypadku zastosowania FC/CS/CN-6600 + Rival skrajne położenie duża z przodu, najmniejsza z tyłu powoduje lekkie ocieranie łańcucha o dużą tarczę przednią. Shimano radzi "Kiedy łańcuch jest w położeniu pokazanym na rysunku, łańcuch może stykać się z przednimi tarczami lub przednią przerzutką i hałasować. Jeżeli problemem jest hałas, przerzucić łańcuch na kolejne tarcze." tak też czynię, a właściwie takiej kombinacji po prostu nie używam :-).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 27 styczeń 2010 - 16:15

Czy uwazacie 1000$ za cala grupe Sram Force to rozsadna cena czy tez przesada?

#13 mama

mama
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Skądswietokrzyskie

Napisano 27 styczeń 2010 - 16:30

za 3200zl masz calego chorusa..i to w europie

#14 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 27 styczeń 2010 - 16:39

No ale czy Campy Chorus lepsze od Sram Force? Jakies argumenty za i przeciw?
Czy ergonomia zmiany biegow w klamkach Campy jest lepsza od Srama double tap?

#15 dyki

dyki
  • Użytkownik
  • 323 postów
  • SkądTwickenhamus

Napisano 27 styczeń 2010 - 20:29

No ale czy Campy Chorus lepsze od Sram Force? Jakies argumenty za i przeciw?
Czy ergonomia zmiany biegow w klamkach Campy jest lepsza od Srama double tap?


Zalezy to tylko od Twoich upodoban. Osobiscie zmiana biegow w campie mi nie podchodzi.

Ostatnio mialem dylemat czy kupic nastepne manetki Srama Force czy Reda do kolejnej szosowki. Postawilem na Reda i dopelnilem cala trojce w stajni. Ciesze sie z tego wyboru, bo skok manetki jest wyraznie mniejszy niz w porownaniu do Force czy tez Rivala. Force i Rivala mam z pierwszej generacji, gdzie nie bylo jeszcze ZeroLossu. Roznica w cenie pomiedzy manetkami Rivala i Force jest wieksza niz pomiedzy Force a Redem. Tylne przerzutki Rivala i Force nie roznia sie za duzo. Poza napisem, wykonczeniem i karbonowym zewnetrznym wozkiem tylne przerzutki Force i Rivala sie nie roznia. Wagowo roznica pomiedzy tylnymi przerzutkami jest smieszna, cos kolo 13g jak moja waga sie nie myli. Podsumowujac, to Rival to bardzo fadna grupa, ktora dziala zadziwiajaco dobrze jak na jej cene. Korby Rivala sa uznawane jako jedne z najsztywniejszych korb, przewyzszajac nawet Ultegre. Szkoda, ze ten czarny kolor tak oszpeca caly osprzet. Srebrny Rival byl znacznie ladniejszy (ok nie na dlugo, bo anoda byla slaba na manetkach). Przynajmniej tylna przerzutka wygladla na bardziej klasowa.

#16 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 28 styczeń 2010 - 10:09

Jak bede mial kasete SRAM to pod jakie bebenki piasty bedzie ona pasowac: shimano czy campagnolo czy tez jeszcze co innego?

Powiedzmy ze po jakims czasie bede lancuch Sram sie rozciagnie czy wtedy do tej grupy bede mogl wrzucic lancuch Campy C10?

#17 Gosc_tomiq_*

Gosc_tomiq_*
  • Gość

Napisano 28 styczeń 2010 - 10:12

Sram chodzi pod bębenek Shimano. A z łańcuchami to wolna amerykanka, można dawać wszystko. Byle dobre:) pozdrawiam

#18 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 28 styczeń 2010 - 10:29

Jak bede mial kasete SRAM to pod jakie bebenki piasty bedzie ona pasowac: shimano czy campagnolo czy tez jeszcze co innego?

Sram ma rozstawy zębatek i system mocowania kasety identyczny jak system shimano.

Powiedzmy ze po jakims czasie bede lancuch Sram sie rozciagnie czy wtedy do tej grupy bede mogl wrzucic lancuch Campy C10?

Lepiej od razu dać łańcuch campy.

#19 sewi

sewi
  • Użytkownik
  • 236 postów
  • SkądOpole

Napisano 28 styczeń 2010 - 10:34

dzieki za pomoc z tym bebenkiem. Rozumiem, ze jak kaseta Sram w przyszlosci sie zetrze to o campie moge zapomniec majac caly naped (klamkomanetki etc.) Sram?

Co do lancucha to jak kupie cala grupe to nie bede kupowal od razu campy, na wszelki wypadek pytam, bo slyszalem ze lancuchy Sram sa miekkie ...

#20 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 28 styczeń 2010 - 11:01

dzieki za pomoc z tym bebenkiem. Rozumiem, ze jak kaseta Sram w przyszlosci sie zetrze to o campie moge zapomniec majac caly naped (klamkomanetki etc.) Sram?

Dokładnie. Nawet jakby się dało założyć kasetę campy to ta i tak ma inne rozstawy jak sram czy shimano i nie będzie chodzić tak samo dobrze/płynnie.

Co do lancucha to jak kupie cala grupe to nie bede kupowal od razu campy, na wszelki wypadek pytam, bo slyszalem ze lancuchy Sram sa miekkie ...


Wszystko jest miękkie w porównaniu do campy. ;-)



Dodaj odpowiedź