Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening Siłowy


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 09:42

Mam pytanko czy z odpowiednią dietą i treningiem na rowerze np po 3 razy w tygodniu trasy 50km w dobrym tempie + jakieś przysiady z hantlami itd dadzą jakieś efekty? Czy masa mieśniowa w łydkach i udach będzie wzrastała po miesiącu itd :) ?



#2 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 styczeń 2016 - 10:22

Dadzą jakieś efekty.

Będzie wzrastała, itd.



#3 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 17:10

Hmm, czyli mieśnie będą się wzmacniały :) A jakie lepiej trasy dłuższe czy krótsze?



#4 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 styczeń 2016 - 18:50

Lepiej dłuższe, ale nie za długie. Za długie mogą być trochę za długie.



#5 bicicleta

bicicleta
  • Użytkownik
  • 364 postów
  • SkądRadom

Napisano 28 styczeń 2016 - 19:15

Podchodząc metodycznie do tego co chcesz trenować czyli siły, można dokonać podziału treningu na:

1.       ćwiczenia (przysiady, hantle) oraz

2.        jazdę na rowerze_3xtygodniu trasy po 50 km

Pierwsze może służyć rozwojowi siły ogólnej w ramach rozwoju ogólnej sprawności fizycznej. Najlepiej zacząć od ćwiczenia wszystkich grup mięśni i następnie ukierunkować się na grupy mięśni, które pracują w trakcie jazdy na rowerze. Stosuje się tu trening stacyjny (poczytaj o tym) czyli zestaw kilku-kilkunastu ćwiczeń: np. z hantlami, skakanką, podskoki i bieg w miejscu z pociąganiem kolan w górę, przysiady, podpory, etc. z ćwiczeniami rozluźniającymi między nimi. Obciążenia w tym treningu powinny wzrastać jednak ogólnie powinny być umiarkowane, powinny też kształtować wytrzymałość. Takie ćwiczenia w małym stopniu wpływają na przyrost mięśni.

Trenowanie siły na rowerze czyli siły specjalnej to w uproszczeniu pedałowanie z niską kadencją przy dużym oporze jazdy (np. podjazdy lub przyspieszenia z małej prędkości). Ćwiczenie są powtarzane w trakcie treningu. Nie są to więc dłuższe jazdy ze stałą prędkością co zalicza się do treningu wytrzymałości.

 

Siła jest w sekwencji rozwoju sił motorycznych między wytrzymałością, od której rozpoczyna się przygotowanie oraz szybkością, którą rozwija się jako ostatnią, w podokresie przygotowania specjalnego. Tak więc to chcesz rozwijać (siłę) to pewien wycinek procesu treningowego.


  • Pan_Wonsik lubi to

#6 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 22:11

Ok rozumiem, ale ćwiczenia takie  z hantlami robić po treningu na rowerze czy przed?



#7 bicicleta

bicicleta
  • Użytkownik
  • 364 postów
  • SkądRadom

Napisano 28 styczeń 2016 - 22:54

Podziel sobie to na dni Teraz tzn.powiedzmy do końca lutego więcej ćwiczeń bez roweru, potem więcej roweru ale też początkowo więcej dłuższych jazd w spokojnym tempie ze stałą prędkością będziesz poprawiał wytrzymałość ogólną tlenową im cieplej tym więcej treningu wytrzymałościowo-siłowego. Czyli od ogólnych ćwiczeń bez roweru poprzez ukierunkowane do specjalnych- od ogółu do szczegółu.

#8 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 23:01

No super, dziękuje panu za te odpowiedzi :) Mam nadzieję że w razie pytań Pan jeszcze będzie na forum.   W Kwietniu myślę że już będę mógł to przeplatać że poniedziałek ćwiczenia różne od pompek do przysiadów z hantlami i przysiady i do tego jakiś bieg może i w środę np trasa z 30 km tempem około 30km/h i przerwa i znów ćw w piątek i w niedziele rowerek :)



#9 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 07:41

Poszukaj na yt filmów jak ćwiczyć w domu z ciężarem własnego ciała
Dobrze aby te ćwiczenia były różne ja bym robił np. 3 serie /obwody 5min rozgrzewka 40-50min treningu i 5min strething

Ja w sezonie na tydz planuje 2 takie treningi i 4x rower

Teraz 3x trening i 2x rower

Ale w wszystko zależy od wytrzymałości w poprzednim sezonie zdarzało mi się 50 km na rowerze a po 30min 1h wydolności/silowki na treningu
Po pewnym czasie rower coraz mniej męczy, ja tak mam na rowerze 1h av hr 134 max 170 to spokojnie a na silce po serii z max hr 170 ledwo stoję na nogach :)

#10 bicicleta

bicicleta
  • Użytkownik
  • 364 postów
  • SkądRadom

Napisano 29 styczeń 2016 - 09:13

 W Kwietniu myślę że już będę mógł to przeplatać że poniedziałek ćwiczenia różne od pompek do przysiadów z hantlami i przysiady i do tego jakiś bieg może i w środę np trasa z 30 km tempem około 30km/h i przerwa i znów ćw w piątek i w niedziele rowerek :)

 

Nie wiem jak jesteś zaawansowany. W każdym razie powinieneś mieć wyznaczony cel treningów. Jest b. wiele możliwości. Czy to ma być ogólne bycie fit, czy osiągnięcie szczytu formy kolarskiej np. w czerwcu, start w imprezie czy cyklu imprez (?) - to pozwala łatwiej ustrukturyzować przygotowania. Nie powinien to być tylko rower bo taki specjalistyczny trening właściwie obniża ogólną sprawność ruchową, pracują tylko nogi, reszta ciała pracuje statycznie, dlatego kolarze w okresie zimowo-wiosennym poprawiają sprawność ogólną aby potem skupiać się na zajęciach specjalistycznych. Powodzenia!



#11 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 10:19

Poczytaj forum w tym dziale użytkownik MarekB pisze


Jak sam trenuję, to na "normalnej" (bez wielkich gór) trasie utrzymuję 27-28,5 km/h w ciągu 2 godz.

Jeżeli podczas wyścigu podniosę się tylko do 30 km/h, to i tak przyjadę ostatni, albo przedostatni :P Ze słów suma wynikałoby, że bardziej powinienem dowieźć 35 km/h. Oby!

Jedyny mój start to TdP amatorów w 2015. Ale to specyficzny wyścig (góry i tłumy!), więc trudno mówić o jeździe w grupie i korzystaniu na tym.

Odnies swoje oczekiwania do innych
Ja też solo po płaskim robię na ok 70km 27-29 a chce poprawić o 5-10% trening całą zimę 5x tyg a efekty? Zobaczymy na wiosnę. Jak nie ten sezon to następny.
Swoje trzeba wyjezdzic inaczej się nie da!

#12 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 13:56

Mój cel to fit , na jakieś zawody za wcześnie mam 17 lat  dopiero i od dwóch lat wciągnęła mnie jazda... Ogólnie to mam trening ustalony do zawodów w biegu na 10km w maju i mam akurat 3 dni wolne i w tych dniach bym mógł jeżdzic rowerem :)  Po prostu chcę w tym roku przybrać masy mieśniowej żeby nogi mi się ładniej wyrobiły. Oczywiscie wiadomo nie oczekujmy tutaj efektów z tygodnia na tydzien bo wiadomo efekty widać będzie dopiero jakieś małe po kilku miesiącach.



#13 lukasz318

lukasz318
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 14:32

w ubiegłym roku jak zacząłem jeździć na szosie i plecy nie były przyzwyczajone to wymyśliłem sobie,
że jak wzmocnie plecy na siłce to będzie mi łatwiej na rowerze...
skończyło się na 80-82kg przy wzroście 168 tłuszcz<10%
jak wyglądałem łatwo się domyślić, jak się czułem jak czołg, jak mi się jeździło na rowerze do dupy mimo siły na ciężarach i maszynach nie miałem siły na rowerze

zacząłem treningi wydolnościowe i więcej jazdy + mniejsza micha ale zwracam uwagę na to co jem
efekt 68-69kg tłuszcz <10%
znajomi z siłki nie akceptują mojego wyglądu w porównaniu z rokiem ubiegłym ale ja czuję się fit nie mam problemów z tr wydolnościowymi a jeśli chodzi o ciężary to nie przywiązuję uwagi ile wycisnę:) jak już coś robię siłowo to bardziej technicznie

jesteś młody i masz duży potencjał więc ćwicz i szukaj w tym przyjemności porównaj swoje efekty z innymi ew poszukaj kogoś z kim razem pojeździsz lub jakiś klub.
przy sporcie wydolnościowym nie utrzymasz masy ciała za dużo palisz, ponadto jesteś młody i masz mega metabolizm więc nie wiem czy jest sens budować na siłe nadwagę nawet z masy mięśniowej, od ćwiczeń mięśnie i tak będą się rozwijać
wg. mnie utrzymanie mniejszej masy (przy odpowiedniej intensywności) jest dużo łatwiejsze niż nadwagi - w odniesieniu do diety
(piszę tu o masie mięśniowej nie o zbędnym tłuszczu)

#14 DamianYT

DamianYT
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 16:08

No rozumiem, nie ma co zmieniać dużo :)  Trening biegowy mam zaczerpnięty od biegacza Gallowaya i w to wplątałem rower i ćwiczenia i myślę że będzie ok. Tak czy siak mięśnie nóg będę miał mocniejsze z miesiąca na miesiąc niż typowy kowalski :)) W tym roku postawilem sobie kilka celów a jeden to min.  być w czołówce  rywalizacji w endomondo która będzie organizowana przez duże firmy przed wakacjami.  No i oczywiście start w biegu ulica Piotrkowską na 10km.   Trzeba od czegoś zaczynać,  niż siedzieć przed komputerem.



#15 kaska2909

kaska2909
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 01 luty 2016 - 01:11

Natknełam się ostatnio na filmiki z ćwiczeniami na takich rowerkach http://profitness.pl...y-spinningowe#/. Są one dość intensywne i wymagające. Czy ktoś z Was ma może taki? Warte kupna, czy strata pieniędzy?



#16 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 01 luty 2016 - 07:18

za 2100 masz porządny trenażer z pomiarem mocy elite muin misuro b+

jaki sens ma wydawać kasę na taką zabawkę... co ma "ostre koło" co jest wg mnie wadą

#17 Damian Chlanda

Damian Chlanda
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • SkądChicago, Rzeszow

Napisano 23 luty 2016 - 16:24

W sezonie rowerowym powinno sie robic trening na silowni raz w tygodniu w wylaczeniem tygodniu w ktorych sie scigamy. 
Przed sezonem 3 razy w tygodniu. Obciazenie zalezy od fazy w ktorej jestesmy. Zaczynamy od mniejszych ciezarow wiekszej ilosci powtorzen (okolo 30) i schodzimy do mnijeszej ilosci powtorzen wiekszy ciezar (okolo 8-10 powtorzen). 
Duzo badan wskazuje ze trening silowy nog na silowni ma korzysci tylko dla kolarzy torowych, w innych typach kolarstwa wystarcza treningi silowe na rowerze. 



#18 Arturzenhabit

Arturzenhabit
  • Użytkownik
  • 48 postów
  • SkądRZ

Napisano 23 luty 2016 - 20:32

Zdecydowanie polecam treningi na posterior chain ! Tylko wzmocnienie mięśni głębokich da ci naprawdę dobre rezultaty w wynikach kolarskich.



#19 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 luty 2016 - 21:59

Bardzo ciekawe :)

 

WATSON_00003556-002.jpgFroome_511066c.jpgWigginsEmbeds_03_1552681a.jpg


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#20 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 29 luty 2016 - 16:27

Mobilności kostek to mu zazdroszczę.





Dodaj odpowiedź