Skocz do zawartości


Zdjęcie

Buty Szosowe Cierpnięcie Palców


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lukeskywalker

Lukeskywalker
  • Użytkownik
  • 374 postów

Napisano 07 luty 2016 - 15:03

Do tej pory używałem shimano R099 dł. wkładki 28,5 generalnie na długość wszystko pasuje, ale powyżej 30 km palce u stóp cierpną zaczynają od tych małych . Wiem, że mam wysokie podbicie może tu leży przyczyna ? Próbowałem ustawień bloków nic nie pomagało. Podkreślam, że na dł nie są wcale ciasne wręcz idealne na styk.

 

#2 .Kamil

.Kamil
  • Użytkownik
  • 354 postów

Napisano 07 luty 2016 - 16:19

Miałem ten sam problem kombinowałem z blokami w tył, przód, na boki nic to nie dało nawetk kupiłem wkładki za 50 zł a rozmiar butów jest ok. Po 2 tygodniach ból ustał od tak... do dziś nic mnie nie boli bloki mam na samym środku wkładki mam standardowe z butów wię to nie ich wina...



#3 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 luty 2016 - 17:29

Może wkłada nie taka, a może za mocno zaciskasz rzepy.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#4 canon

canon
  • Użytkownik
  • 30 postów
  • SkądKielce

Napisano 09 luty 2016 - 22:32

A w jakiej temperaturze to odczuwasz?



#5 Lukeskywalker

Lukeskywalker
  • Użytkownik
  • 374 postów

Napisano 10 luty 2016 - 00:07

A w jakiej temperaturze to odczuwasz?

też myślałem o temperaturze ale to następuje bez względu na temp. będę zmieniał buty z systemem boa liczę że pomoże.



#6 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 10 luty 2016 - 14:36

Jak palce cierpną to znaczy że krew nie dochodzi czyli gdzieś jest ucisk. Moim zdaniem, szerokość/wysokość buta ma większe znaczenie niż długość. Dochodzi też element zbyt mocnego zaciskania pasków. Sprawdź też czy (w zależności jakie masz skarpety) czy gdzieś szewek czy może jakaś fałda/zagięcie na skarpecie nie powoduje ucisku. Upewnij się też, że wszystko jest w środku gładko ułożone i że szewki samych butów w środku się nie odciskają.



#7 canon

canon
  • Użytkownik
  • 30 postów
  • SkądKielce

Napisano 10 luty 2016 - 15:41

Jeśli to nie jest wpływ temperatury, to bardzo możliwe, że mimo iż dobrze dobrałeś buty na długość, to ich wymiary, objętość po prostu nie pasują do Twojej stopy. Prawdopodobnie tak jak pisze Tomaszek w palcach masz pewnie trochę luzu, ale żeby but trzymał się na stopie dobrze, to ściskach za bardzo klamry czy rzepy na wysokości podbicia przez co utrudnione jest właściwe krążenie w stopie, a objawia się to przede wszystkim na początku drętwieniem palców. Podobnie jest w butach narciarskich, gdzie za mocne dopięcie 2 od dołu klamry powoduje właśnie drętwienie palców na dłuższą metę. Tam można sobie z tym trochę poradzić, że po każdym zjeździe luzuje się klamry. Ale na rowerze to już nie jest rozwiązanie.

 

Niedawno zmieniałem buty szosowe i przymierzyłem naprawdę wiele marek i modeli w różnej klasie i cenach. Stopę mam raczej szczupłą z wyższym podbiciem. I np. w Shimano czy Northwave dobierając buty dobre na długość miałem sporo luzu w objętości na wysokości palców i zaraz za nimi. Automatycznie ściskałem mocniej klamry, co dawało wrażenie, że but lepiej trzyma nogę, ale jednocześnie zaburzało się właściwe krążenie i palce czy też cała stopa po prostu by drętwiały.

A buty w końcu znalazłem dla siebie idealne. Świetnie trzymają stopę, są bardzo wygodne i zupełnie nic złego nie dzieje się. Są to Sidi Genius 5-fit carbon.



#8 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 luty 2016 - 20:15

Wszystko prawda, ale jak z tym żyć? Przerobiłem kilka par butów, niektóre bardzo wygodne, inne tylko wygodne. Jak cisnę długo i mocno, to nawet gdy jest ciepło i nie ściskam za bardzo zapięć i tak drętwieją mi palce (zwykle za 50km). Nawet w butach które po prostu idealnie mi leżą (S-Works MTB). Jak więcej jeżdżę to mniej drętwieją. Przyzwyczajenie, albo wyrobione mięśnie lepiej stabilizują stopę?

Czasem mam nawet wrażenie, że w słabiej zapiętych butach szybciej zaczyna mi drętwieć, gorsze trzymanie stopy przez but, słabsza stabilizacja wymaga większego nacisku na podeszwę co powoduje drętwienie?

Z tym, że zbyt mocno zapięty but też przeszkadza oczywiście nie polemizuję.



#9 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 14 luty 2016 - 23:03

mbrus, myślę że jak stopy Ci drętwieją nie zależnie od butów i sposobu ich zapięcia to problem raczej leży w dopasowaniu roweru (bike fit) a nie w samych butach. Czasami źródło problemu jest zupełnie gdzie indziej niż jego objawy. Zdecydowanie bym zainwestował w profesjonalny bike fit (taki wiesz, ze znacznikami, laserami, kamerami) bo ignorowanie takich problemów nie jest dobre. Rowerem można się cieszyć przez długie lata ale jak coś jest nie teges to z racji na długotrwałość i powtarzalność wysiłku (ile razy obracasz pedały w czasie jednego treningu) można sobie też zrobić solidną krzywdę.



#10 tivi92

tivi92
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 15 luty 2016 - 10:32

Moze znawca jakims szczegolnym nie jestem ale moze warto skorygowac ustawienie siodełka? Ja jak zaczalem przygote z spd i butami shimano m089 mialem jakby skurcz srodstopia. Przestawialem blok 100 razy, rozna sila zapiecia nic nie pomagalo a obnizylem przod siodelka o "jeden ząbek" i problem ustał. Nie wiem na ile moze miec to zwiazek ale moze warto zwrocic tez na to uwage?



#11 Lukeskywalker

Lukeskywalker
  • Użytkownik
  • 374 postów

Napisano 15 luty 2016 - 11:39

Też gdzieś czytałem, że winą może być siodełko a dodam, że jak ten problem się pojawiał to ujedżałem smp selle hybrid a wiadomo jaką ma ono budowę i jak się ustawia prostopadle do prętów to nosek jest znacznie obniżony, może w tym tkwił mój problem, że go trochę podnosiłem. 





Dodaj odpowiedź