Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przerzutka Tiagra Do 8 Pod Kasetą 9 Lub 10


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michal Ananas

Michal Ananas
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 25 luty 2016 - 18:03

REanimuję szosę i mam w niej z tyłu 8przerzutek tiagra klamki sora starego typu. Chcę odświeżyć rower i wymienic klamki i musze wymienić transmisję bo już się nie nadaje. Pytanie brzmi czy przy wymianie klamki i kasetę na 9biegową przerzutka będzie funkcjonować poprawnie.



#2 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 25 luty 2016 - 18:41

Tiagra od początku była 9-biegowa (4400, 4500), nowsze już 10-biegowe. Czasem montowano tylną Tiagrę w rowerach z kasetą 8-biegową dla "podrasowania" (moim zdaniem słusznie, bo tylna Sora była trochę zbyt plastikowa).

Spokojnie możesz więc zakładać manetki i kasetę 9-biegową. Sprawdź tylko stan kółek, czy przerzutka jest prosta i czy są duże luzy na sworzniach. Kaseta 9-ka wymaga już nieco więcej precyzji od tylnej przerzutki i w przypadku znacznego zużycia przerzutki mogą być już jakieś problemy. Ale generalnie Tiagry są dosyć trwałe.  



#3 Michal Ananas

Michal Ananas
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 26 luty 2016 - 06:58

Ta jest dość stara. Czy z przerzutką nie jest tak że to czy "obleci" zależy od zakresu pantografu bo chyba przełożenia przerzutki (1mmlinki/skok pantografu) we wszystkich zakresach szosowych jest taki sam? Wiem że przerzutki mtb nie pasują do manetek szosowych i na odwrót bo w grupie szosowej są inne przełożenia skoku.

Mam w domu kasetę 10kę do mtb mogę sprawdzić ile jest między 1 a ostatnią koronką i dowiem się czy po wykręceniu śrubek Hi L w przerzutce da radę wyrobić taki skok. Tylko to przełożenie mnie zastanawia.  



#4 bocian2012

bocian2012
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądPilzno

Napisano 26 luty 2016 - 07:30

Nie ma żadnej różnicy pomiędzy mtb a szosą tak manetki szosowe będą pracowały na przerzutce mtb i odwrotnie jedyna różnica jest w grupach tzn nie powinno się mieszać Shimano ze Sram itd.Ale widziałem już różne kombinacje



#5 Michal Ananas

Michal Ananas
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 26 luty 2016 - 08:46

To wiem MTB mam na sram tam jest ratio 1/1 shimano ma 1/2. Ale pamiętam kiedyś klona tiagra deore to nie chciało chodzic



#6 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 luty 2016 - 13:37

Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, zwłaszcza obecnie, gdy mamy już systemy mtb Dyna-Sys i 11-rzędowe napędy szosowe. Kiedyś było prościej i w Shimano faktycznie stosunek skoku przerzutki do długości ciągniętej przez manetkę linki był stały (mówiło się 2:1, ale faktycznie to było trochę mniej (nie pamiętam dokładnie). Pewnym wyjątkiem były przerzutki i manetki Dura Ace z serii 7400, które nie były kompatybilne z pozostałymi ze względu na zmieniony stosunek ciągu.

Przypisanie tylnych przerzutek do grup (8,9,10-rzędowych) wynikało w Shimano po prostu z większych wymagań co do sztywności i precyzji działania, a także szerokości wózka i samych kółeczek, co miało związek z różnicami w szerokości łańcuchów. Ale z kompatybilnością z manetkami problemu nie było. Można było w szosie stosować z 8-biegową Sorą przerzutki Tiagra czy 105. Również przerzutki mtb, ale tylko te sprzed ery Dyna-Sys (czyli 7-9-biegowe).

 

Obecnie grupy szosowe 11-biegowe być może są kompatybilne między sobą (choć też już nie mam takiej pewności), ale ze starszymi na pewno nie. Nie wiem jak jest z aktualną Tiagrą, która jako jedyna szosowa grupa pozostała 10-biegowa. Czy zachowano kompatybilność ze starszymi 10-biegowymi?

 

Odrębne zagadnienie to możliwość tworzenia różnych miksów (grup i producentów, teoretycznie niekompatybilnych) na zasadzie przypadkowego dopasowania się (zwykle przybliżonego, ale w praktyce często działającego bardzo dobrze) komponentów, którego producenci nie zamierzali. Tak jest np. w przypadku tzw. "shimergo".  

 



#7 Michal Ananas

Michal Ananas
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 26 luty 2016 - 16:46

Pojawił em się trochę z kaseta 10rz i ta tiagra przelatuje wszystkie koronki więc jeżeli przełożenie przerzutki będzie ok to wyrobi się na 10 koronkach

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka





Dodaj odpowiedź