Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tiagra 4700 Czy 105 5800 ?


59 odpowiedzi w tym temacie

#41 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 kwiecień 2016 - 15:55

Ok, dzięki. Widzę, że moje przypuszczenia były bezzasadne...

#42 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 12 kwiecień 2016 - 15:59

Spoko. Czlowiek cale zycie sie uczy :)

#43 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 kwiecień 2016 - 16:12

Myślałem, że uda mi się przechytrzyć shimano i choć trochę zaoszczędzić, a tu d... Jak chcesz mieć trochę lepiej to musisz wymienić klamki, przerzutkę potem korbę czyli praktycznie całą grupę. Chyba mi się juz nie chce, pozostanę przy 4600 i dalej będę jeździł z "wąsami" :)

#44 perqsista

perqsista
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 12 kwiecień 2016 - 16:19

Nie wiem w co wierzy kolega @janmar ale lewa klamkomaneteka st-4700 bez problemu współpracuje z przednią przerzutką FD-4600 i wybiera właściwy kawałek linki ponieważ mam taki zestaw w moim rowerze. Więc tezę o wstecznej niekompatybilności nowej Tiagry dla OBYDWU przerzutek uważam za częściowo nieprawdziwą.

#45 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 12 kwiecień 2016 - 16:56

Ale ja pisalem o tylnej przerzutce. Choc z drugiej strony patrzac na dlugosc ramienia przedniej przerzutki 4700 nie bedzie ona optymalnie pracowac z klamkomanetka 4600.

#46 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 12 kwiecień 2016 - 17:30

Ale możesz do swojej starej przerzutki 4600 kupić klamki 5700 i za tą samą kasę wąsów się pozbędziesz jak tak bardzo Ci waszą.

Wysłane z mojego LIFETAB_P831X.2 przy użyciu Tapatalka


  • jamar lubi to

#47 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 12 kwiecień 2016 - 20:30

Tak, tylko ponoć tylna ST-5700 to jedna z najgorszych klamkomanetek bo trafiały jej się problemy z indeksacją... Ja mam taką i jest OK ale może miałem szczęście :)



#48 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 12 kwiecień 2016 - 21:54

Nie jest najgorsza tylko trafiały się egzemplarze wadliwe to raz, a dwa to linki i pancerze nie zawsze najlepszej jakości dawane przez producentów rowerów. Opinią o zawodności 5700 bym się nie przejmował. Tyle tego jeździ po drogach, sporo znajomych ma i nikt złego słowa na te klamki nie mówi.



#49 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2016 - 07:51

Nawet po wymianie pancerzy manetki szczególnie prawe miewają zesztywniające zapalenie stawów.... 

Serwisowałem wiele rowerów z nimi i zdecydowanie - jeśli ktoś ma wybór i możliwości - niech kupi inne.

Jeśli te klamkomanetki były w nowym rowerze z fabryki to linki były Shimano takie jak w modelach wyższych, czyli dobre. Pancerze bywają różne, ich wymiana też niejednokrotnie nie przynosiła rezultatu.

Rozrzut lekkości pracy potrafi być bardzo duży. 



#50 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 kwiecień 2016 - 14:02

Skoro klamki 4700 niekompatybilne, z 5700 różnie bywa, to wszystko przemawia za tym, że lepsze jest wrogiem dobrego, i trzeba pozostać przy dobrym osprzecie 4600. Tak to póki co widzę...
  • beskidbike lubi to

#51 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 14 kwiecień 2016 - 14:24

Jest jeszcze taka opcja: ST-6700 :) Jako bonus dostajesz klamki z karbonu ;)



#52 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 kwiecień 2016 - 15:28

No, fajna opcja :), jedna z lepszych :)... Tylko ten szczegół... :)

#53 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 kwiecień 2016 - 19:31

Jeśli ktoś planuje modernizacje sprzętu i wymianę większości komponentów to sugeruje to robić o grupę wyżej , dlaczego ? lepsza kultura pracy przede wszystkim i trwałość .

 

Pytania , które ja dostaje zazwyczaj, to np czy przechodzić z 9 na 10  - absolutnie NIE !

 

Tylko na 11 teraz .

 

Niestety jest  to podyktowane technologią i dostępnością części zamiennych .

 

Na dzień dzisiejszy podstawowa grupa warta zainteresowania dla amatora "wyczynowca " to min 105  5800 i to cała grupa, nie jakieś tam kombinacje, odpierdzielanie druciarstwa, kupujemy całą grupę, zakładamy i śmiga to, nie kombinujcie nawet z łańcuchami, KMC gorzej chodzi od Shimano, parę zł a różnica jest !

 

Jeśli kogoś stać to dokładamy do Ultegry.

 

Robiłem niedawno te dwie grupy , różnice są oczywiście w technologi wykonania pewnych elementów , precyzja działania jest podobna , aczkolwiek wole Ultegrę, czuć że jednak to jest to , po prostu większa pewnosć. 

Grupy 10 rzędowe pozostaną już niestety w cieniu i zastosowaniu do rowerów można powiedzieć "podmiejskich" 

 

Wszelkie dywagacji typu po co komuś 11 jak na 10 da się jeździć .....ano odpowiedź jest prosta , nie chodzi tylko o ilość biegów, ale głównie o tą precyzje działania, sztywność komponentów itd no i zaplecze części zamiennych .

 

Niestety Tiagra do Ultegry jakoś się nie ima, już wole Ultegre 9 niż Tiagre 10 .

 

Jeśli ktos będzie zainteresowany 105 i Ultegrą na 11 , to na blogu niedługo pojawi się artykuł o tych dwóch grupach  - realacja z montaży, bo jest parę szczegółów wartych nieprzegapienia w trakcie montażu.

 

 

aha, widzę  posty o pancerzach , polecam wyłącznie Shimano SP41 ++  są ze smarem w środku i sa w przystępnej cenie , ok 5 zł za kawałek z końcówkami.

 

Jeśli chodzi o linki to raczej dobre nierdzewki polerowane, pod palcami ma być czuć że są śliskie i w miarę gładkie.

 

Fajnie działają te nowe polimeryzowane linki Shimano , ale tylko prawidłowo zastosowane z pancerzami ze specjalnymi końcówkami .

 

Jagwire takie czernione ....porażka .


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#54 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 14 kwiecień 2016 - 21:59

Napęd 11s to czysty marketing tak samo jak ostatnio modny gravel. A ludzie na to lecą ;)



#55 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 15 kwiecień 2016 - 05:35

Ale w jakim sensie..? 11 rzędów to postęp. Gravel zgoda.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#56 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 15 kwiecień 2016 - 06:32

Mnie się bardzo nowa tiagra podoba. Jedyne czego nie można teraz o niej powiedzieć to trwałość w dłuższym odstępie czasu, szczególnie wyluzowanie przerzutki i jakość materiałów klamkomanetek. 



#57 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 09:17

Stopniowanie kasety 11-32 jest co najmniej słabe na szosę, skoki co 2 zęby są zbyt duże. O wiele lepsze jest 12-28.



#58 perqsista

perqsista
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 12:35

Kiedyś już był gdzieś taki wątek. Jeżeli już kaseta w góry dla amatora to 11-34 albo nawet 36 o ile przerzutka ogarnie.
Zakres 11-32 jest faktycznie bezsensowny bo nie daje ani sensownego stopniowania na równym ani lekkich przełożeń na stromych podjazdach bez przekosów. Największy sensowny uniwersalny  zakres na szosę to IMHO 12-30. 



#59 perqsista

perqsista
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 13:14

Ale co więcej :) ?11-32 to jest takie stanie w rozkroku pomiędzy miękkimi przełożeniami a fajnym stopniowaniem. Nie ma ani tego ani tego :)



#60 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 kwiecień 2016 - 21:43

Znalazłem coś takiego - klamka 7800 podobno jedna z perełek shimano. Zestawiłem ją z tiagrą 4600. Pewnie jakości nie ma co porównywać, jednak jakieś podobieństwa wystepują. Nie wiem z ktorego roku jest 7800 - 2011? Tiagra przejęła chociaz część tych rozwiązań ale dopiero w 2013r. DA w roku 2013 i dzisiaj jest juz daleko z przodu :)

Załączone pliki





Dodaj odpowiedź