Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Licznik] Tętno, Wys., Bieganie


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 13 marzec 2016 - 20:46

Hej

Szukam licznika i zastanawiam się, czy nie lepszy będzie zegarek. Powinien mieć standardowe funkcje licznika rowerower, wysokość, tętno z opaską na klatę, możliwość użycia podczas biegania i tutaj tętno i ewentualnie dystans.

 

Jeśli miałby pokazywać dystans podczas biegania, to by oznaczało, że musi być z GPSem a to nie jest mi potrzebne, poza tym GPS oznacza większe błędy pomiaru, szybsze zużycie baterii imożliwy problem z połączeniem z satelitą.

 

Znalazłem to: SIGMA ROX 6.0 CAD. To jest licznik rowerowy z opaską na rękę, żeby można było biegać, przy czy tętno jest zawsze mierzone z opaski na klatę jak rozumiem. Wady jakie widzę to bezprzewodowość - podobno zawsze  z tymi urządzeniami są większe lub mniejsze problemy z powodu bezprzewodowości, więc w sumie tylko tętno mołoby być bezprzewodowe. Druga wada to brak dystansu podczas biegania.

 

Zaletą jest cena i praktycznie wszystkie funkcje których potrzebuję.

 

Może jednak macie jakieś opinie na temat SIGMA ROX 6.0 CAD i jego alternatyw?



#2 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 13 marzec 2016 - 22:52

Twój post - pełen sprzeczności... raz mówisz, że nie potrzeba Ci dystansu do biegania, a jako minus licznika wymieniasz brak dystansu do biegania...

 

Sigma i Polar - przejrzyj ofertę tych firm.

 

Ja mam antyczną Sigmę 2006 MHR kupioną w czasach kiedy nowa kosztowała 170zł i wtedy była część zestawów z breloczkiem do biegania (podstawka na krótkiej smyczy), a była część zestawów z opaską na rękę do biegania.

 

Pytanie także czy chcesz potem treningi gdzieś digitalizować i archiwizować czy nie jest Ci to potrzebne.



#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 marzec 2016 - 23:37

Hehe... Uśmiałem się. Możliwość rejestracji biegu bez rejestracji parametrów biegu (oprócz czasu i tętna)? Jak nie gps (nie przesadzajmy z niedokładnością) to używa się czujnika na nogę. I wtedy nie musi używać sygnału gps. Możliwy problem z odbiorem sygnałów satelitów to kwestia techniczna z... ubiegłego tysiąclecia chyba. Obecnie takich problemów nie ma, no chyba, że jesteś w tunelu/jaskini/czarnej dupie. Dziurze. Na jedno wychodzi ;p. Poza tym komputerki rowerowe obecnie mają priorytet czujnika obrotu koła, czyli dokładność raczej zależna od dokładności pomiaru obwodu koła. 

 

Podobne bajki o problemach z bezprzewodowością chyba też wyciągnąłeś z ubiegłego wieku... Aktualnie wykorzystywane ANT+ czy BTLE zapewniają stabilne, pewne łącze wymiany danych pomiędzy czujnikami, a komputerkiem.

 

Sigma ROX 6.0 to taki sobie licznik nawet na rower (choć są zwolennicy), ale absolutnie nie do biegania. Chyba nawet incydentalnego - wszak jak tu biegać bez wskazania tempa? Porażka!

 

Jeśli ktoś chce mieć jedno uniwersalne urządzenie, to  chyba warto nawet zakupić używanego Forerunner 310xt (nawet pływać z tym można)  widzę na allegro od 4 stówek licytacja (może za mniej niż 5 będzie do kupienia), czy też nowe poniżej 7 stówek. FR910 aż tak dużego skoku technologicznego nie zapewniały, ale też na allegro można kupić za 5 stówek i więcej - zależy od szczęścia, widzę licytacje od 57zł za nowy... Albo poszukać forerunnerów stricte biegowych z opcją kolarską - zawsze to lepsze niż jakieś śmieszne protezy.

 

Jak chcesz oszczędziić to proponuję Forerunnera 305 - możesz kupić na allegro od 145 zł (plus ładowarka), można podłączyć tak czujnik na nogę, jak czujnik prędkości/kadencji, znajomy używa i sobie chwali, tańsze i praktyczniejsze od tej sigmy...

 

Choć przyznam, że parę razy biegałem z edge 520 (z paskiem szybkiej zmiany od FR 910xt) - chciałem sprawdzić, czy znienawidzone bieganie jednak da się uprawiać. No i się da, nawet dane można rejestrować i używać w biegu, choć brak tempa (tylko prędkość) jest trochę niewygodne. 

 

Niedawno kupiłem praktycznie nowego Forerunnera 920xt za 1,1 tysia (z czujnikiem tętna hrm run4) i pomimo, że jest to urządzenie ze wszech miar uniwersalne do biegania, kolarstwa, pływania, wędrówek itd. rejestrujące dane z gps do 24h, do 40h w trybie ultra, itd. itp... Ale do roweru i tak wolę Edge 520, bo 920xt ma jednak mniejszy ekran i nieco mniejsze możliwości. 

 

Na biegowych Polarach/Sigmach się nie znam, tak więc nie podpowiem, ale jeśli masz tak małe potrzeby (toż to nawet rejestracji danych do analizy treningu nie potrzebujesz?) to właśnie rozważ DWA specjalizowane urządzenia, nawet z niskiej półki - prosty licznik (nawet z kablem do czujnika prędkości) z pulsometrem plus drugi: zegarek do biegania z czujnikiem na stopę i cenowo będziesz miał nawet taniej niż to co sobie upatrzyłeś, a zdecydowanie bardziej praktyczne. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 przemas75

przemas75
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 marzec 2016 - 10:20

Jazda z zegarkiem biegowym jest dużo mniej wygodna niż Edge na przykład, ekrany w zegarkach są dość małe, a i spoglądanie na niego nie jest wygodne.

Ja mam jeszcze Forerunner'a 305 - bardzo ładnie spisuje się z GPS, choć syncuje się dość wolno w porównaniu z nowymi urządzeniami. Wartości kcal na rowerze bardzo mocno zawyża (ponad dwukrotnie).

Tani jest do niego czujnik kadencji (działa po ant+).

 

Dużym minusem jest bardzo mała pamięć niestety. Wystarcza na jakieś kilkadziesiąt kilometrów + trochę biegania.

 

Chyba dużo lepiej kupić nowego Forerunnera 230, który posiada identyczną funkcjonalność "komptera rowerowego", a do tego ma funkcję aktywności dnia (chodzenie).

Koszt około 1000-1200zł (zależy czy mamy pasek na puls).

 

Komfort dopiero zapewnia taki zegarek do biegania i Edge na rower.

 



#5 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 marzec 2016 - 10:46

"syncuje"? Co to za nowotwór słowny? Czyżby chodziło o akwizycję sygnału gps? Nowsze urządzenia mają pod tym względem przewagę, bo raz mają czulsze odbiorniki, dwa mają wstępnie ładowane pozycje satelitów, w efekcie ustalenie pozycji trwa bardzo krótko. W starszych faktycznie trzeba było poczekać minutę - dwie przed ruszeniem, ale zawsze warto było złapać stabilny sygnał jeszcze w domu, kładąc urządzenie na balkonie, niech sobie spokojnie zsynchronizuje sygnał, podczas gdy użytkownik będzie się ubierał/szykował sprzęt/itd.

 

Jasne, że nowe urządzenia są lepsze, ale jeśli ktoś ma wybierać pomiędzy pseudo protezą typu sigma rox 6.0 (zwłaszcza w zastosowaniach biegowych), a starszym, ale ciągle bijącym na głowę SR w zastosowaniach multisportu (ta, też prawie nowotwór, ale akurat to już się przyjęło ;p), na dodatek w określonej przez autora wątku cenie, to chyba nie ma nic lepszego, niż pomyśleć o nieco starszych urządzeniach, do niedawna "z wyższej półki" obecnie kosztujące na poziomie przeciętnego licznika rowerowego..

 

No i fakt niepodważalny, zresztą już o tym pisałem - komfort zapewnia porządny komputerek treningowy na rowerze plus wystarczająco dobry "zegarek" biegowy. Mam znajomych trenujących triathlon, którzy pomimo rejestracji całych zawodów (czy też treningów na zakładkę) na FR XT i tak podczas części rowerowej używają edge do bieżącej kontroli parametrów treningu/wyścigu.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 14 marzec 2016 - 20:39

Dzięi za odpowiedzi, nie mogę się teraz w nie wczytać bo wpadłem dosłownie na sek i muszę lecieć, ale sorry jeśli coś sprzecznego w sobie napisałem, w każdym razie priorytetem jest rower, biegam rzadziej. Pisałem o urządzeniu do tego i do tego, bo spodziewam się kwoty ok 500-1000zł więc za to fajnie by było mieć już coś co ma wszystko, czego potrzebuję. Cena też ma znaczenie tak więc jeśli miałoby podejść do 1000zł, to rezygnujemy z dystansu podczas biegu ale zostawiamy tętno.



#7 mart66

mart66
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 14:13

ja używam od roku tom tom multisport cardio, ma gps, wbudowany czujnik tętna z nadgarstka, szukałem takiego zegarka by miał pomiar odległości na bieżni, chodzę na siłownie szczególnie w okresie zimowym i po treningu funkcjonalnym biegam godzinę na bieżni, zegarek ma wbudowany czujnik, który po kilku synchronizacjach działa bez zarzutu, czujnik tętna też działa bez zarzutu, wcześniej miałem zegarek nike+ , wada była taka że męczyłem się z paskiem do pomiaru, trzeba było go prać itp., GPS łapie momentalnie, w komplecie jest także uchwyt na kierownicę rowerową , można go zamocować jak licznik( tylko wtedy nie pokazuje tętna)dokupiłem też czujnik kadencji( akurat to raczej kiepsko działa, pokazuje jak chce, może coś źle zamontowałem, nie miałem czasu sprawdzić), ma także funkcję pływania( nie korzystam z tego).Ogólnie mogę polecić dla osoby , która łączy różne aktywności bez wielkiego wczytywania się w dokładne dane jak niektóre garminy mają, jedynie brakuje mu pomiaru wysokości( poprawka - jednak wysokościomierz ma..)

#8 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 18 marzec 2016 - 14:42

Dzięi za odpowiedzi, nie mogę się teraz w nie wczytać bo wpadłem dosłownie na sek i muszę lecieć, ale sorry jeśli coś sprzecznego w sobie napisałem, w każdym razie priorytetem jest rower, biegam rzadziej. Pisałem o urządzeniu do tego i do tego, bo spodziewam się kwoty ok 500-1000zł więc za to fajnie by było mieć już coś co ma wszystko, czego potrzebuję. Cena też ma znaczenie tak więc jeśli miałoby podejść do 1000zł, to rezygnujemy z dystansu podczas biegu ale zostawiamy tętno.

 

za tysiąc złotych masz biegowe garminy z funkcjammi rowerowymi. 

Garmin Forerunner 230 posiada tryb biegowy i rowerowy. Prędkość w trybie rowerowym mierzy z czujnika gps/glonass (lub dodatkowego czujnika prędkości z koła - można sobie dokupić, ale nie trzeba) i podaje w km/h. W trybie biegowym również tempo wyznacza na podstawie wskazań gps/glonass podaje w min/km. Prędkość/tempo brane z glonass/gps są wyznaczane bardzo dokładnie i tak naprawdę nawet w lesie czy wąskich miejskich uliczkach, a nawet czasem w pomieszczeniach - połączenia z satelitami są utrzymywane i prędkość i dystans wyznaczana jest znakomicie. 

 

Opaska tętna będzie w okolicach tej ceny - jeśli kupisz np w eazymut i zapłacisz gotówką na miejscu. W innym przypadku wyjdzie drożej. 

 

FR230 obsługuje na rowerze czujniki prędkości z koła, kadencji z korby i oczywiście tętna z zewnętrznej opaski. Sam zegarek można zainstalować na kierownicy. Podczas jazdy pokazuje max 2 ekrany po 4 pola: czyli np. Tętno, prędkość, kadencję, dystans i na drugim ekranie wedle uznania, np: średnia prędkość, kalorie, średnie tętno, stoper. Dodatkowo możesz włączyć dwa inne ekrany - z tętnem i wskaźnikami w jakiej jedziesz strefie oraz z zegarkiem. Możesz to ustawić, żeby sekwencyjnie się zmieniało lub sam zmieniać przyciskiem wtedy kiedy potrzebujesz jakiś ekran. 

 

Analogicznie będzie wszystko działać w tańszym obecnie http://www.eazymut.p...ive-czarny.html czy znacznie droższym i lepiej wyposażonym Garmin Fenix 3. 

 

Tutaj znajdziesz mój opis FR230 na naszym forum: http://szosa.org/top...30/#entry306451 . 

 

pozdr



#9 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 19:00

Wygląda ładnie ale ma funkcje które posiada również Sigma Rox 6, która jest za 450zł a nie 1100zł bez dodatków, w Sigmie tracę tylko tempo biegu. Może do tego dokupię Forerunnera 305.



#10 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 18 marzec 2016 - 20:46

Jeżeli nie robi Ci różnicy licznik bez gpsa i z gps-em, to rzeczywiście niemal identyczne:)

#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 marzec 2016 - 21:40

Jak kupisz FR305 to będziesz miał wszystko co trzeba. FR230 to jeden z następców 305, a 305 ma tak funkcje rowerowe jak i biegowe. Ewentualnie najpierw FR305, a jak będziesz miał mało funkcji rowerowych (ma co najmniej tyle co sigma, jak nie więcej), to ewentualnie dokupisz sigmę. Taniej będzie. Ekran może nie największy, ale sigma też nie powala...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 18 marzec 2016 - 22:21

Faktycznie, FR305 jest ok, cena jest super - 200zł, martwię się trochę ładowaniem, właściwie po każdej wycieczce... Czy można w nim wybierać co jest w danej komórce dostępne na ekranie? Czy mogę mieć na rowerze tętno i prędkość na jednym ekranie? Jest też uchwyt montażowy na rower w sprzedaży. Zastanawiam się jeszcze nad jakimś wyższym fajniej wyglądającym rowerem i równie funkcjonalnym, co jest w następnej kolejności?



#13 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 19 marzec 2016 - 18:50

BREAKING NEWS: okazało się, że mam 50% zniżki na wszystkie produkty Tomtoma, w związku z tym co byście polecili zamiast FR305?



#14 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 19 marzec 2016 - 20:06

Za 550 zł kupisz tomtom multisport p,us do tego opaska hr
Czyli za 350 zeta ze swoją zniżką wyrwiesz to z opaską hr na piersi. Nie kupuj wersji hr (pomiar z nadgarstka), bo wtedy nie bedziesz mógł zegarka zamocować na kierownicy.

Kupiłbyś taki zestaw również dla mnie? To byłaby znakomita cena...
Pozdr



#15 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 19 marzec 2016 - 20:40

Kupić niestety komuś nie mogę, znajomy jeden produkt mi może zamówić, ma 3 / rok i jeden zarezerwowałem.



#16 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 28 marzec 2016 - 10:39

Jestem na etapie wyboru zegarka. Przyglądam się Tomtom Spark Cardio Music i bez Music i ciągle nie mogę się zdecydować. Znów celuję w FR305. Niestety w Tomtomie nie można wybrać danych na głównym ekranie, w trybie rowerowym można mieć z tego co widzę tylko 3 pola i to prędkość, dystans, czas trwania a reszty trzeba szukać przełączając przyciskiem. Na FR305 jest pełna konfigurowalność i 4 pola (chociaz nie jestem pewien, czy jest to dostępne z paczki, czy trzeba mieć jakiś mod tego zegarka???) https://www.dailymil...-garmin-display

 

Zastanawiam się też nad używką 910XT, można je dostać po 600zł z czujnikiem tętna na klatkę. Pytanie, czy warto dopłacać te 300zł do niego, tutaj jest zestawienie obu:

https://versus.com/p...orerunner-910xt

 

I chyba warto, jak myślicie?



#17 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 20:23

Jak dla mnie warto. Pośredni jest jeszcze 310XT czyli poprzednik 910XT bez wsparcia pływania i wysokościomierza barometrycznego. Obydwa mają bardzo dobre GPS-y, możliwość dowolnego ustawienia pól (od 1 do 4 per ekran - przy dowolnej ilości ekranów), wsparcie do kilku rowerów, trybu multisport itp.



#18 mart66

mart66
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 21:38

Za 550 zł kupisz tomtom multisport p,us do tego opaska hr

Czyli za 350 zeta ze swoją zniżką wyrwiesz to z opaską hr na piersi. Nie kupuj wersji hr (pomiar z nadgarstka), bo wtedy nie bedziesz mógł zegarka zamocować na kierownicy.


Wersję z pomiarem z nadgarstka można jak najbardziej zamocować na kierownicy, jest nawet specjalne mocowanie w komplecie, a pomiar tętna ustawić z opaski.



#19 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 kwiecień 2016 - 18:40

Uparłeś się na tego ROXa! Jakiś kumpel sprzedaje, czy co? Stare Rox'y mają DTSa (ten gubił sygnał, szczególnie w okolicy jakiś linii energetycznych!). Nowsze mają RTSa (nawet nie gubi, ale związany jesteś z Sigmą na amen). Najnowsze to już ANT+ (i ceny w okolicy 1000)
Xperia active + ipBike? Ma wszystko, spokojnie (kupując "z półki") zmieścisz się z wszystkim w 500zł.

#20 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 02 kwiecień 2016 - 18:52

Wybór padł na używany komplet 910XT opaską HR, ma wszystko, mogę nosić na ręku, mam już uchwyt rowerowy, dzięki za podpowiedzi!





Dodaj odpowiedź