Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Przeszarżowałem Z Ilością Ćwiczeń?


29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 14 marzec 2016 - 20:52

Cześć,

 

Kupiłem swoją pierwszą szosę, a wraz z nią sprzedawca zaproponował fitting w cenie. Z kamerą, wyliczeniem kątów itd. Niestety nie pojeździłem za dużo bo zimno, mokro i po około 2 miesiącach kupiłem trenażer.

 

Z końcem stycznia z myślą o zgubieniu paru kg zacząłem godzinne przejażdżki w "tlenie" około 5x na tydzień. Pierwsze kilka tygodni przechodziło bezboleśnie, ale od jakiś 2 tyg. czuje, że coś złego dzieje się z moim prawym kolanem. Lewe jest ok.

 

Dzisiaj wlazłem na rower żeby sprawdzić za pomocą sznurka zawieszonego na rzepce gdzie przypada oś pedała. Okazało się, że kolano wyprzedza oś o jakieś 3-4cm.

 

Podpytałem jeszcze sprzedawce co robić z tym kolanem, zaproponował 3-5mm siodełko wyżej, ale to jakby pomogło tylko na chwilkę. 

Sam już nie wiem czy szukać przyczyny w ilości treningów czy może korygować pozycję?

Będę wdzięczny za wszelkie pomysły i sugestię. Dzięki

 

 

PS. Poniżej jeszcze wrzucam grafikę poglądową, jak to z tą ilością treningów wygląda.

 

Załączony plik  2016-03-14 20_48_55-Training Log - Strava.png   29,79 KB   60 Ilość pobrań



#2 Rider

Rider
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 00:10

Raczej nie przeszarżowałeś . 5 h tygodniowo co niektórzy na raz zrobią. 

 

 

Ortografia się kłania



#3 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 08:00

Czyli sugerujesz, że to raczej kwestia ustawienia pozycji na rowerze?



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 marzec 2016 - 08:30

Jeśli kolano wyprzedza oś pedału to raczej problemów nie powinno być, przy poprawnym ustawieniu "punktem końcowym" jest właśnie zrównanie z osią. Gorzej jakby oś wyprzedzała kolano.

 

Bardzo możliwe, że chodzi tu o błędy ustawienia bloków lub kolan w trakcie kręcenia, ale na boki, kolana powinny znajdować się nad osiami w czasie ruchu, jeśli są przesunięte na boki to działają na nie niekorzystne siły i może być problem. 

 

5h tygodniowo "w tlenie" (czyli rozumiem niewielka intensywność) zdecydowanie nie ma znamion przeszarżowania, nawet dla całkiem początkującego. Co innego, gdyby było to w trupa... Albo to w "tlenie" to kadencja rzędu 50 - 70 obr/min przez co jednak siły działające na kolana mogą być odczuwalne, zwłaszcza w przypadku problemów z ustawieniem bloków lub kolan w stosunku do osi.

 

Radzę wykorzystać opcję fittingu, nawet dopłacając. Po co się męczyć i szukać ustawień na chybił-trafił? Jak się nie znasz, to zostaw to komuś, kto już takie coś nie raz robił, a jeśli później będą problemy, to szukaj przyczyn w błędach treningu.


  • Jastrzi lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 Gosc_gkx_*

Gosc_gkx_*
  • Gość

Napisano 15 marzec 2016 - 08:40

Jeśli kolano wyprzedza oś pedału to raczej problemów nie powinno być, przy poprawnym ustawieniu "punktem końcowym" jest właśnie zrównanie z osią. Gorzej jakby oś wyprzedzała kolano.

 

A nie jest przypadkiem całkiem odwrotnie?

Tzn że gorzej jest gdy właśnie kolano wyprzedza oś pedału?

Bp np. przy przysiadach wszędzie trąbią żeby kolna nie wychodziło przed palce itp itd.

 

To jak z tym? Ktoś coś wie?



#6 Michal1906

Michal1906
  • Użytkownik
  • 656 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 08:47

Sam z ciekawości bym sprawdził jak to wyglada u mnie. Można poprosić o zaprezentowanie i wytłumaczenie na podstawie grafiki albo jakiegoś filmiku ?

#7 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 10:52

Prozor, nakierowałeś mnie na te bloki i zdaje się, że w prawym bloku stopa ma inaczej ustawiony zakres ruchu, tzn. pięte mogę wykręcić bardziej do wewnątrz niż na zęwnatrz w porównaniu do stopy lewej. Może to tutaj tkwi problem. Będę musiał to skonsultować z fitterem.

Gkx, słyszałem podobnie. Że to wyprzedzając kolano oś jest bardziej niewskazane. Prozor, potwierdzisz bo może ktoś się machnął.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka



#8 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 15 marzec 2016 - 11:01

Poproś drugą osobę o pomoc. Niech weźmie poziomice i ustawi korbę poziomo wg wskazań poziomicy a nie na "oko". Niewielkie pochylenie korby skutkuje sfałszowaniem pomiaru. Wtedy niech puści pion z pod rzepki, powinno być w lini z osią pedału. Ty w tym czasie siedź tak jak podczas jazdy, patrz sie przed siebie, naturalnie, nie angażuj się w pomiar. Pomiar przeprowadzić dla obydwu nóg. Ewentualną korekcję dokonuje się przesuwając siodełko tył/przód w jarzmie. Wysokość siodła powinna być ustalona przed i po, a cały pomiar powtórzony wtedy gdy zmienisz jego wysokość. Wysokość siodła wpływa na przesunięcie w poziomie.

Druga sprawa: trenażer - jak dużo siedzę na trenażerze to też zaczynam mieć dolegliwości w kolanach mimo że mam je w bardzo dobrym stanie. Wynika to z konieczności przepychania martwego położenia i co za tym idzie obciążenie występujące równomiernie w całej fazie ruchu, nie jak w rzeczwistości, gdzie przejście przed martwe położenie jest realizowane przez bezwładność.

pozdro


  • Jastrzi lubi to

#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 marzec 2016 - 11:35

Kręcenie korbą to nie przysiady, nie ta biomechanika ruchu. Zresztą na logikę: korba w pionie, kolano z przodu, oś pedała przesuwa się maksymalnie do przodu, ale nie powinno wyjść poza kolano, bo wtedy siła nacisku w kolanie będzie działać na staw w niekorzystnym fizjologicznie miejscu. Proste - przeanalizujcie sobie rozkład sił, bazując na budowie kolana i anatomicznym przeznaczeniu do chodzenia/biegania.

 

Trenażer i dolegliwości są spowodowane jednak głównie sztywnym mocowaniem roweru, w czasie jazdy na szosie/terenie/itd. rower jednak może dopasować się do obciążenia. Zbyt małą bezwładność trenażera można "podrasować" poprzez większą prędkość obrotową koła, lub... zmieniając trenażer na hydrauliczny ;). Serio, najlepszą charakterystyką pracy charakteryzują się właśnie trenażery hydrauliczne i z rozrzewnieniem wspominam mojego byłego JetFluid Pro, po którym Vortex (typowa charakterystyka trenażera magnetycznego) był na większych mocach prawie nie do zaakceptowania. Na mniejszych ujdzie, ale wyższe strefy męczarnia z równym trzymaniem oporu w całym zakresie ruchu. Stąd zmiana na Bushido, lepiej, ale i tak do pełni szczęścia muszę kółko dość mocno rozkręcać (odpowiednik >30 km/h), dobrze, że Bushido cichy jest, bo Vortex przy tych prędkościach hałasuje strasznie...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 15 marzec 2016 - 18:31

celar, wykonałem dzisiaj taki pomiar z pomocą innej osoby. Wychodzi dla jednej i drugiej nogi prawie identyczny pomiar (różnica kilku milimetrów) i wygląda na to, że kolano wyprzedza oś o maksymalnie 2cm.

Poniżej zdjęcie poglądowe jak dokonywałem pomiaru:

Załączony plik  bike-fit-1.jpg   76,39 KB   34 Ilość pobrań

 

Korba w poziomie, sznurek puszczony z rzepki etc.

 

Skoro kolano wyprzedzające oś jest tym lepszy ustawieniem, to tutaj raczej nie mam czego szukać.

 

I na tym pewnie poprzestałby pisanie posta, ale zacząłem przewalać internet w poszukiwaniu obrazka i trafiłem na poniższy artykuł:

http://www.bikeradar...s-part-2-17445/

A tam z kolei na to zdjęcie:

Załączony plik  cleatposdiag2-960-540.jpg   106,47 KB   34 Ilość pobrań

 

Mi dokucza lateral pain 2. Wziąłem buty i w prawym bucie, już na oko było widać, że blok jest ustawiony zupełnie inaczej.

Załączony plik  Bez tytułu.jpg   77,57 KB   35 Ilość pobrań

 

Poprawiłem, na takie samo ustawienie jak w lewym i pomiary przeniosłem suwmiarką. Za kilka dni, tygodni zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Myślę, że to będzie to co mi dokucza. Na chwilę obecną chciałem Wam podziękować za wszelkie porady i wskazówki. Całkiem możliwe, że się uda, ale wiem, nie warto chwalić dnia przed zachodem słońca :)



#11 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 16 marzec 2016 - 00:38

ehh.

Kolego, nie sugeruj się liniami i miarkami narysowanymi na podeszwie ustawiając "symetrycznie" bloki wg tych miar.

Bardzo często zdarza się, że …. te linie i miary na prawym i lewym bucie (podeszwie) narysowane mniej lub bardziej delikatnie w innym miejscu, tj. z przesunięciem. Więc montując bloki wg linii na podeszwie, może finalnie doprowadzić, że bloki masz właśnie niesymetrycznie względem stopy. To raz.

 

A dwa, to skąd masz pewność, że sam jesteś symetryczny ? Wcale nierzadko okazuje się, że jest się tak zbudowanym, że prawidłowe ustawienie bloków wymaga właśnie asymetrii.

 

Jedna z prostszych i raczej dość dobra metoda ustawienia bloków:

Połóż sobie na podłodze jakiś kij od miotły lub coś podobnego, prostopadle  do ściany. 

Stań gołymi stopami na tym kiju, oprzyj się delikatnie dłońmi o ścianę dla równowagi i spróbuj robiąc delikatne półprzysiady wyczuć takie ułożenie stóp na kiju, w którym będziesz czuł największy komfort i tak jakby tu powiedzieć … uczucie że w danej pozycji stóp na kiju masz jakby największą siłę wybicia - oczywiście bez podskakiwania, tylko markowanie wybicia przez lekkie półprzysiady. Mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi.

Jak już znajdziesz tą pozycję, to niech druga osoba zaznaczy ci markerem po obu stronach stopy miejsca wyznaczane przez oś kija.

Następnie wyjmujesz wkładki z butów.

Stajesz na wkładkach.

Druga osoba markerem zaznacza po obu stronach wkładki miejsca zaznaczone na stopach.

Wkładasz wkładki do butów.

Markerem na zewnętrznych krawędziach podeszwy zaznaczasz miejsca odpowiadające zaznaczonym punktom.

Na blokach zaznaczona jest kreską oś - bierzesz linijkę - oś powinna przechodzić przez zaznaczone punkty.

 

Pojeździsz i będziesz wiedział, czy jest komfortowo, czy wymaga jeszcze delikatnie korekcji. Nawet robiąc takie domowe, choć skuteczne pomiary, łatwo dokonać błędu w zaznaczeniu punktu markerem, a przesunięcie nawet 1-2mm potrafi zrobić różnicę. Więc takie finalne dopasowanie musisz po prostu wyczuć. Ale z grubsza jak będziesz dokładny i masz dobre czucie swojego organizmu, to powinieneś dość dobrze wyznaczyć prawidłowe miejsce mocowania bloków.

 

Ale czy twój problem nie leżu w złym ustawieniu siodła ? A kto to wie ? :) Musisz próbować i eksperymentować. To jak z regulacją przerzutki, za wysoko, za nisko, a po środku jest w sam raz :)

 



#12 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 16 marzec 2016 - 06:23

Mag, mam świadomość że człowiek nie jest symetryczny, ale wydaje mi się że to ustawienie które miałem zrobione w bloku mogło okazać się przyczyną bólu kolana po zewnętrznej stronie. Przynajmniej wstrzeliłem się z objawami i problemami tego gościa z obrazka.

Wczoraj miałem pierwszy trening na trenażerze po zmianie ustawień. Prawa stopa ma teraz na pewno luźniej, ale na wyniki muszę jeszcze poczekać parę dni.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka



#13 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 16 marzec 2016 - 08:17

Miałem podobne objawy, czy może ból jest nasilniejszy zaraz po treningu, schodząc lub wychodząc po schodach?



#14 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 16 marzec 2016 - 08:30

Miałem podobne objawy, czy może ból jest nasilniejszy zaraz po treningu, schodząc lub wychodząc po schodach?

 

W trakcie jazdy, po około 10 minutach odczuwam już pewien dyskomfort, ale to nie jest na tyle duży ból żebym musiał schodzić z roweru. Podobnie jest przy wchodzeniu/schodzeniu - czuje kolano ale tez nic mocno doskwierającego.

 

Największy ból jest jak siadam "po turecku". Wtedy też pewnie oddziałują podobne siły skrętne na kolano co i na rowerze.

Polecam sprawdzić u siebie.



#15 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 16 marzec 2016 - 11:55

Ja się uporałem z dolegliwością foam rollerem:)



#16 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 16 marzec 2016 - 12:01

"Wałkowanie" i odpowiednie ćwiczenia rozciągające mogą być rozwiązaniem problemu.

Również miałem ból po zewnętrznej stronie kolana, głównie po chodzeniu po górach, po rowerze mniej.

"Znachorzy", ortopedzi itp. wg zdjęć Rentgena i USG zalecali różne kosztowne zabiegi za grube tysiące zł.

Maści, opaski, stabilizatory okazały się g... warte. Wizyty dodatkowa kasa.

 

Wizyta u ODPOWIEDNIEGO fizjoterapeuty,  diagnoza i zalecony zestaw ćwiczeń szybko pomogły.

Koszt : 80 zł wałek + 60 zł wizyta :)


  • Kresowiak lubi to

#17 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 16 marzec 2016 - 13:18

Dokładnie, myślę że fizjotererapeuci są trochę niedoceniani.



#18 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 16 marzec 2016 - 13:42

celar, wykonałem dzisiaj taki pomiar z pomocą innej osoby. Wychodzi dla jednej i drugiej nogi prawie identyczny pomiar (różnica kilku milimetrów) i wygląda na to, że kolano wyprzedza oś o maksymalnie 2cm.

Poniżej zdjęcie poglądowe jak dokonywałem pomiaru:

attachicon.gifbike-fit-1.jpg

 

Korba w poziomie, sznurek puszczony z rzepki etc.

 

Skoro kolano wyprzedzające oś jest tym lepszy ustawieniem, to tutaj raczej nie mam czego szukać.

 

I na tym pewnie poprzestałby pisanie posta, ale zacząłem przewalać internet w poszukiwaniu obrazka i trafiłem na poniższy artykuł:

http://www.bikeradar...s-part-2-17445/

A tam z kolei na to zdjęcie:

attachicon.gifcleatposdiag2-960-540.jpg

 

Mi dokucza lateral pain 2. Wziąłem buty i w prawym bucie, już na oko było widać, że blok jest ustawiony zupełnie inaczej.

attachicon.gifBez tytułu.jpg

 

Poprawiłem, na takie samo ustawienie jak w lewym i pomiary przeniosłem suwmiarką. Za kilka dni, tygodni zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Myślę, że to będzie to co mi dokucza. Na chwilę obecną chciałem Wam podziękować za wszelkie porady i wskazówki. Całkiem możliwe, że się uda, ale wiem, nie warto chwalić dnia przed zachodem słońca :)

 

Ale tylne koło na trenażerze jest podniesione i pion wypada inaczej niż w stytuacji kiedy byś rower postawił na ziemi... Powtórz pomiar ;)


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#19 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 16 marzec 2016 - 13:59

astronom, hehe nie dałem się zaskoczyć. Przednie koło też jest podniesione :)


  • astronom i puchaty lubią to

#20 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 marzec 2016 - 15:08

Mnie kolano wyprzedza oś pedału z 5cm i żyję, jeżdżę i nic mnie nie boli. A w pozycji bardziej wyścigowej jeszcze więcej. Nie ma się co przejmować teorią, tylko szukać pozycji optymalnej dla siebie.


  • System i Jastrzi lubią to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź