Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strefy Tętna Jak Wyznaczyć


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 misiek440

misiek440
  • Użytkownik
  • 114 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 20:47

Panowie i panie interesują mnie strefy tętna na rowerze jak się ustawia zakresy jak się mają zakresy przy bieganiu do zakresów na szosie.

 

MAm ustawione strefy tętna do biegania i wyglądają one tak:

 

http://i.imgur.com/b4mIiIn.png

 

w pulsometrze zakresy adekwatnie wyglądają tak:

http://i.imgur.com/Nq7OrVc.png

 

ale ni jak ma się to do jazdy na rowerze żeby osiągnąć 4 (żółta strefę to muszę mieć hardcore podjazd) podczas gdy wejście w ten zakres podczas beigu to nie jest żadne wyzwanie a nawet powiem mogę utrzymac tą strefe ponad godzinę, na rowerze obawiam się że w zielonej po godzinie bym zdychał jak świnia o ile w ogóle byłbym wstanie ją utrzymać.

 

Jak wyznaczyć 5 stref do jazdy na rowerze szosowym, czy są do tego jakieś kalkulatory. Przykładowa jazda do pracy po któej czułem się jak po biegu w żółtej strefie, czyli dość intensywnie:

 

https://flow.polar.c...lysis/502763033 teren lekko pagórkowaty przewyższenia rzędu 30 m w pionie

 



#2 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2016 - 21:08

jak już chcesz się bawić w strefy to test drogowy 30min jest optymalną metodą, ale jego też trzeba umieć zrobić dobrze.

Jak tak sobie patrze na te procenty i opisy to w sumie jakiś dużych różnic bym nie wprowadzał. Ale w sumie mam dość specyficzne (luźne) podejście, bo lubie sobie jeździć a nie trenować. Oczywiście wartości się zmienią bo na rowerze nie osiągniesz takiego maxa jak na bieganiu.

 

Musisz mieć jedną świadomość, tak jak rowerzysta który ma kardio nie może zacząć biegać ot tak, w sensie jak mu serducho pozwala(sugeruje), bo inaczej mieśnie pracują, inne obciążenia i w efekcie zaraz będzie miał kontuzję, tak biegacz jak zaczyna jeździć, to po prostu nie ma siły aby wejść na podobne strefy jak przy biegu. No bo skąd ma mieć tą siłę? A pewnie na dodatek gnieciesz kapustę ostro jak jedziesz :)

 

Kardio masz na pewno dobre jak biegasz, na rowerze szybko się odnajdziesz ;)

 

zaznaczam, że ja mam luźne podejście do pulsów i mocno konfrontuję to ze swoim doświadczeniem, ale są tu na forum osoby które znacznie dokładniej odpowiedzą :D



#3 misiek440

misiek440
  • Użytkownik
  • 114 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 21:22

bardziej rozchodzi mi sie czy to faktycznie ma takie przełożeni, np czesto patrze na mój poziom regeneracji (wiem można na tętno spoczynkowe) ale w przypadku roweru mam wrażenie że on się nie zgadza właśnie przez te strefy. Nawet subiektywnie ciężki trening wychodzi mi jako regeneracyjny, dlatego sie zastanwiałem jak to się w tych sportach czy wyznacza się to jakoś inaczyj a może sa inne przeliczniki. Np w bieganiu jest kilka szkół wyznaczania tych stref , zastawiam się jak jest w kolarstwie. Prosty przykład podajać w kalkulatorze wynik z zawodów np na 10km oraz swoje hrmax kalkulator spokojnie wyliczy mi strefy do np według polskiej szkoły beigania, czy jest coś takiego w kalarstwie?



#4 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2016 - 21:42

Wpisz w google test drogowy 30min kolarstwo, możesz też poszukać tutaj na forum
  • misiek440 lubi to

#5 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 21:53

Próbowałem różnych algorytmów wyznaczania stref. Stravy, brytyjskiego stowarzyszenia kolarskiego (ABCC/BCF), Joe Firel-a itp, itd. Niestety o ile używasz kalkulatorów on-line (działających wg. jednego z w.wymienionych algorytmów) i innych wynalazków, a nie testu w "laboratorium" czyli kontrolowanym środowisku pod okiem specjalisty to jest to proces prób i błędów. Wyznaczasz wg. jakiegoś tam klucza i potem jeździsz i oceniasz czy to co widzisz na Garminie odpowiada jakoś temu co "czujesz" (odczuwalny wysiłek). Jak nie to próbujesz kolejnego algorytmu i tak aż jesteś jakoś zadowolony że to co odczuwasz jakoś pokrywa się ze strefą pokazywaną na Garminie (czy czego tam używasz).

 

Mnie najlepiej sprawdzają się strefy wyliczone na Garmin Connect wg. maxymalnego tętna, jakkolwiek metoda na max-tętno ma swoich krytyków. Dlatego zaznaczam że po 3 czy 4 miesiącach prób i błędów zdecydowałem używać tego akurat algorytmu bo zwyczajnie najlepiej mi się sprawdził.

 

Dodam jeszcze że max tętno powinno być wyznaczone na rowerze a nie na bieżni i najlepiej na szosie a nie na trenerze bo wyższa temperatura i brak chłodzenia w pomieszczeniach wpływa znacząco na to jak zachowuje się tętno.

 

Peace!

 

 



#6 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 05 kwiecień 2016 - 21:58

............ wyliczy mi strefy do np według polskiej szkoły beigania, czy jest coś takiego w kalarstwie?

Jest coś takiego - to polska szkoła kolarska ... wg Joe Friel-a. Przez niektórych traktowana jak Biblia ...  :)


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#7 misiek440

misiek440
  • Użytkownik
  • 114 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 22:28

Hmm, hr max mam wyznaczone w bieganiu i to chyba sztywna wartosc jest dla kazdej dyscypliny. Niestety nie mam garmina, ale zobacze polarowski algorytm w bieganiu się nie sprawdzał to może w kolarstwie

Wysłane z mojego SM-A710F przy użyciu Tapatalka



#8 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 05:40

Wydaje mi się że nie musisz mieć Garmina żeby założyć konto na Garmin Connect i skorzystać z obliczania stref. Wydaje mi się...



#9 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2016 - 06:33

Hmm, hr max mam wyznaczone w bieganiu i to chyba sztywna wartosc jest dla kazdej dyscypliny. 

 

no właśnie nie, na rowerze nie osiągniesz takiego maxa jak w bieganiu, tak samo pływaniem nie osiągniesz takiego maxa jak na rowerze, a bieganiem nie osiągniesz takiego jak na nartach biegowych.

Druga sprawa to taka, że wg maxa to się nic nie wyznacza :)



#10 misiek440

misiek440
  • Użytkownik
  • 114 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 07:37

 

 

Druga sprawa to taka, że wg maxa to się nic nie wyznacza  :)

no właśnie tąą zalezność chciałem poznac jak to jest bo w bieganiu akurat wiekszość stref opiera sie o hrmax :)



#11 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 kwiecień 2016 - 08:54

jak już chcesz wyznaczać strefy to wg testu drogowego 30min. Ten test powinieneś powtarzać co jakiś czas, na początku nawet co miesiąc. Pamiętaj, że powinien być poprzedzony 72h odpoczynku i przejechany cały równo.



#12 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 kwiecień 2016 - 09:29

Najlepiej wcale :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź