Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba Compact, a długość łańcucha.


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 23 marzec 2010 - 22:20

Zakładam temat bo i nietypowe pytanie mam.

Obecnie w rowerze mam korbę compact FSA 50x34 i zamierzam wymienić ją na Veloce UT 52x39.
Czy po przejściu z zębatki 50t na 52t może zajść sytuacja, że łańcuch okaże się zbyt krótki?
Obecnie łańcuch przy największym przekoszeniu nie jest zbytnio naprężony, a wózek przerzutki da się jeszcze lekko "podepchnąć" wyżej.

Czy mogę przez to sądzić że po dojściu dodatkowych dwóch zębów na blacie z przodu i założeniu łańcucha nic sie nie stanie?
Nie wyrwie przerzutki ani łańcuch nie pęknie?

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 24 marzec 2010 - 00:07

Większym problemem raczej jest mała zębatka. Różnica 5 zębów to dosyć sporo.
Na pewno będzie trzeba dorzucić kilka oczek.

#3 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 24 marzec 2010 - 18:41

No to mam wydatek na łańcuch ;P Niestety nie mam ani kawałka obecnego łańcucha :(

#4 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 24 marzec 2010 - 21:59

U mnie nie było problemów z długością łańcucha ani przerzutką, ale łańcuch musiałem wymienić ze względu na zużycie..;>

#5 bodziek

bodziek
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądKatowice

Napisano 25 marzec 2010 - 00:12

No to mam wydatek na łańcuch ;P Niestety nie mam ani kawałka obecnego łańcucha :(

Zanim kupisz nowy, możesz sprawdzić, czy stary będzie za krótki. Ustaw blat z przodu i dużą z tyłu, i po prostu zobacz, ile masz jeszcze zapasu, na przykład zginając łańcuch o odpowiednią ilość ogniw lub rozłączając go jeśli masz spinkę.
Mała zębatka nie będzie problemem, po prostu przy tych samym przełożeniach będziesz miał bardziej "naciągniętą" przerzutkę, ale na pewno nie będzie to groziło zerwaniem łańcucha/przerzutki.

#6 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 25 marzec 2010 - 13:18

W myśl zasady Malika, lepiej mieć dwa ogniwa za dużo niż dwa za mało ;-)

#7 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 25 marzec 2010 - 22:08

W myśl zasady Malika, lepiej mieć dwa ogniwa za dużo niż dwa za mało ;-)


W myśl najlepszej zasady najlepiej mieć tyle ogniw ile potrzeba. Jak za dużo to będzie łańcuch przeskakiwał albo na "najkrótszym" przekoszeniu wisiał jak nieboszczyk.

Cóż, korba w drodze. Prawdopodobnie i tak kupię łańcuch jadąc po miseczki do korby. Jak obecny będzie pasował to okej. Jak nie to będę miał nowy Dura Acze czy coś w ten deseń.

#8 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 25 marzec 2010 - 22:35

Generalnie nie ma zasady idealnej ilości ogniw. Owszem jest zasada co do ogólnej ilości, natomiast nie ma sztywno wytyczonych ilości. Pewne jest to, że nie może być zbyt długi i zbyt krótki, ale zakres tolerancji -1/+1 spokojnie istnieje, a może nawet 2/2

#9 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 26 marzec 2010 - 00:50

Deadhorse, Jak chcesz skrócić łańcuch o 1 ogniwo?

#10 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 26 marzec 2010 - 00:57

ajć małe niedopatrzenie - oczywiście skrócić można tylko o co najmniej 2 :>



Dodaj odpowiedź