Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Puls] - Strefy Pulsu - Jakie Stosujecie

puls tętno strefy

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 26 kwiecień 2016 - 09:53

Witam

 

Czy możecie się podzielić informacją jakie strefy (zakresy) tętna używacie?

 

Pozdrawiam



#2 qbq

qbq
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 26 kwiecień 2016 - 10:51

Cześć

 

A co za różnica?

 

Przecież każdy ma inne zakresy. Ja z wykorzystuję mniej więcej od 45 do 190 ;)

A treningowo jeżdżę na "subiektywne odczucie" i to różnie wychodzi w zależności od aktualnego zmęczenia, pory dnia itp...

 

Pozdro



#3 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 26 kwiecień 2016 - 11:09

Teorię zmam.

 

Ciekawi minie tylko jak jeżdżą inni.

 

Pozdrawiam



#4 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 26 kwiecień 2016 - 11:11

Chyba koledze chodziło o strefy a nie wartości tętna. Odpowiadając:

 

-regeneracja

-tlen

-tempo

-próg

-vo2max

 

pozwyżej na tętnie się nie da:P

 



#5 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 26 kwiecień 2016 - 11:26

Chodzi mi o to jak dzielicie strefy.

Stosujecie jakiś standardowy podział (50%-60%, 60%-70%,70%-80%,80%-90% HRMAX), czy macie jakiś swój wypracowany?

 

Pozdrawiam

 



#6 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 27 kwiecień 2016 - 07:21

Taki:):

power-level-chart.jpg



#7 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 08:02

Podepnę się, zazwyczaj jeżdżę na szosie, ale w weekend pojechałem na zawodach mtb, co pozwoliło mi poznać nowe oblicza mojego tętna :) max 199 i średnie z godziny 187, czas trwania godzina i 40 sekund. Czy mam ustalić strefy wg 187 uderzeń na minutę ? Mam wrażenie że te wartości na szosie są nie do utrzymania, ale na zawodach szosowych nigdy nie byłem, na ustawkach max tętno 196, średnie to może 177 na szosie, ale wiadomo że w grupie jest czas na odpoczynek...



#8 superfrog

superfrog
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 29 kwiecień 2016 - 18:47

Ja bym zostawił. Inne HRmax uzyskasz na szosie, inne na mtb, inne podczas biegania, inne podczas pływania.

#9 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 29 kwiecień 2016 - 19:25

A jeszcze inne na zawodach, na których emocje dają plus kilka BPMów serca.

W Twoim wypadku na czuja ustawiłbym próg LT na poziomie jakichś 182-184 HR



#10 ZwyklyKoles

ZwyklyKoles
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 18 maj 2016 - 16:00

Podepnę się również bo mam sprzeczne informacje. 

 

Wyliczyłem sobie na podstawie próby czasowej średnie tętno na progu LT. Wyszło mi 179 BPM. 

Mój zarejestrowany max HR to 198 BPM. 

 

Chciałem ustawić progi i poprawiać parametr VO2max. I teraz mam dwa źródła z których mam różne dane: 

  1. Pierwsze źródło to obrazek jak powyżej ktory mówi o strefie VO2Max powyżej 106% z próby. To daje tętno powyżej 189 BPM.
  2. Drugie źródło to kalkulator Data Cranker. Tam VO2Max to strefa od 178 do 182. To ok. 100-105% tętna z próby.

Oba wskazania są oparte o strefy wg. Coggana. 

 

Próbowalem wczoraj pojechać ćwiczenie 3 interwały po 8 minut na poziomie VO2max, wyszło tak:

  • Pierwszy: 181
  • Drugi: 178
  • Trzeci: 174

Pojechanie odcinka w tętnie powyżej 189 jest niemożliwe. Już utrzymanie tętna 181 było trudne.

 

Gdzie popełniłem błąd? Czyją tabelą się kierować przy wyznaczaniu stref?

 

 

 



#11 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 26 maj 2016 - 00:08

Korzystam ze stref wyznaczonych metodą Friehla. Polecam wyznaczenie stref na podstawie testu w terenie (test 30 minutowy na LTHR). Wyznaczanie na podstawie tętna maksymalnego jest wg mnie bardzo wątpliwe.

 

@ZwyklyKoles, ciężko będzie ci robić interwały VO2max na podstawie tętna. Prędzej zrobisz je na podstawie RPE (odczuwalnego wysiłku). Po pierwsze tętno będzie reagować za wolno podczas interwału żeby wejść na jego podstawie od razu na odpowiednią intensywność (skala mikro). Po drugie tętno będzie coraz niższe kiedy narastać będzie zmęczenie podczas prawidłowo prowadzonego programu treningowego. A więc średnie tętno interwału w 3 tygodniu cyklu treningowego będzie wyraźnie niższe niż w pierwszym (skala makro).



#12 Damian Chlanda

Damian Chlanda
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • SkądChicago, Rzeszow

Napisano 07 czerwiec 2016 - 17:35

Podepnę się również bo mam sprzeczne informacje. 

 

Wyliczyłem sobie na podstawie próby czasowej średnie tętno na progu LT. Wyszło mi 179 BPM. 

Mój zarejestrowany max HR to 198 BPM. 

 

Chciałem ustawić progi i poprawiać parametr VO2max. I teraz mam dwa źródła z których mam różne dane: 

  1. Pierwsze źródło to obrazek jak powyżej ktory mówi o strefie VO2Max powyżej 106% z próby. To daje tętno powyżej 189 BPM.
  2. Drugie źródło to kalkulator Data Cranker. Tam VO2Max to strefa od 178 do 182. To ok. 100-105% tętna z próby.

Oba wskazania są oparte o strefy wg. Coggana. 

 

Próbowalem wczoraj pojechać ćwiczenie 3 interwały po 8 minut na poziomie VO2max, wyszło tak:

  • Pierwszy: 181
  • Drugi: 178
  • Trzeci: 174

Pojechanie odcinka w tętnie powyżej 189 jest niemożliwe. Już utrzymanie tętna 181 było trudne.

 

Gdzie popełniłem błąd? Czyją tabelą się kierować przy wyznaczaniu stref?

Nizsze tetno w drugiej i trzeciej probie moze byc objawem zmeczenia organizmu i nie jestes w stanie wejsc na wyzsze tetno, 8 min w VO2 max to bardzo dlugi interwal, bez wczesniejszego przygotowania to zdecydownia za dlugo, forme trzeba budowac stopniowo. 



#13 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 07 czerwiec 2016 - 18:27

Wracając do tematu. Podam ci na moim przykładzie. Podczas 8 minutowych interwałów VO2max wejście w 5 strefę tętna zajmuje mi 2 minuty (LTHR 182) i dopiero pod sam koniec osiągam (lub nie;)) wartość 188-190bpm (jeśli robię 4 interwały to tętno zachowuje się podobnie w każdym z nich ewentualnie średnie tętno jest wyższe w ostatnich 2 interwałach). Jak zrobić taki trening na podstawie tętna? No nie da się. Naprawdę prędzej zrobisz takie interwały na przysłowiowego czuja.





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: puls, tętno, strefy