Skocz do zawartości


Zdjęcie

Regulacja Przedniej Przerzutki Microshift W Triban 300

microshift triban decathlon

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 31 maj 2016 - 13:00

Witam,

 

Obsługa i serwis roweru nie są mi obce, ale zupełnie "zaniemogłem" po zakupie pierwszej budżetowej szosy. Kupiłem używkę Tribana 300, przerzutka niby była wyregulowana, ale stwierdziłem, że poprawię, bo zdarzało się, że nie zeskakiwało na najmniejszy blat z przodu, a jak już było w stanie zeskoczyć po regulacji śrubami, to wózek przerzutki uderzał o ramę (już jest nawet solidny odprysk lakieru).

 

Wziąłem się zatem do regulacji, prostowania wózka względem zębatek, etc. Odkręciłem linkę, wyprostowałem co miałem wyprostować, ale nie zwróciłem jak dokładnie linka szła wcześniej. Przerzutka to bottom pull, więc nie ma zbyt wielu opcji, no ale... 

 

1. Wózek wydaje się być prosto względem blatów:

XqvFRuas.jpg

2. Linka opiera się jednak o przerzutkę, przez co nie jest jest prowadzona prosto

8EdNv3Ns.jpg

3. Przy zrzucaniu na najniższy blat linka, mimo że naciągnięta, raz zostanie we w miarę prawidłowej pozycji:

EBEGvvJs.jpg

raz odskoczy nieznacznie:

s8Zcse0s.jpg

a raz zupełnie za przerzutkę

wCShDJ2s.jpg

 

Dodatkowo przerzutka wskakuje wtedy tylko od najmniejszej do największej, odpowiednio po 1 blacie. Zrzucenie przerzutki skutkuje od razu zrzuceniem z 3 na 1. Sama manetka działa chyba ok, bo na poluzowanej lince ma pełne stopniowanie w górę i dół...

 

Widziałem, że na forum jest wielu użytkowników tego roweru - może ktoś miał podobny problem i jakoś sobie z nim już poradził? 



#2 sts

sts
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • SkądMazowsze

Napisano 31 maj 2016 - 13:26

1 zdjecie, moim zdaniem jest krzywo.

4 zdjecie tak nie może być, linka musi być zle poprowadzona, nie może zaczepiać o inne elementy.


Nie liczy się sprzęt tylko serce.


#3 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 31 maj 2016 - 13:31

@sts,

Ja wiem, że coś jest nie tak z linką, dlatego pytam :)

Może na zdjęciu tego nie widać, ale przednia część wózka jest równo z blatami. Obracanie obejmą powoduje oczywiste odchylenia od blatów, ale i tak nie sprawia, że linka nie przestaje ocierać o przerzutkę. Musiałbym chyba obrócić przerzutkę tak, żeby wózek był prostopadle do blatów...

 

Czy ktoś z poprawnie działającą przerzutką microshift mógłby się podzielić zdjęciem z prowadzeniem tej linki? Najlepiej z kilku kątów ;)



#4 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 czerwiec 2016 - 21:12

Na przerzutce linka jest założona prawidłowo. Widzę możliwość jej odsunięcia jedynie poprzez zmianę prowadnika linki (lub jego innego ustawienia, jeśli jest taka możliwość).

#5 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 02 czerwiec 2016 - 07:25

@RBT,

Nie wygląda jakby prowadnik był uszkodzony albo źle zamontowany :/
UvODifCs.jpg YLijV70s.jpg

 

Wszystko montowane na jednej śrubie, bez możliwości przesuwania



#6 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 02 czerwiec 2016 - 14:51

Patrzac na zdjecia wyglada (chyba, ze przez to ze zdjecia robione pod katem np. nr 1), ze prowadnik przerzutki jest krzywo czyli cala przerzutke musialbys wyprostowac tak zeby byla rownolegle wtedy zblizy Ci sie ona do ramy i linka nie powinna zachaczac o przerzutke.



#7 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 02 czerwiec 2016 - 15:11

@luki99,
Bardziej "proste" zdjęcia ;)
 
nWvohjRs.jpg DUu3BRfs.jpg
 
W obecnym ustawieniu jedna strona prowadnika ładnie się wpasowuje między spawy, jeżeli przesunę go w prawo (kierunek na zdjęciu) i przykręcę używając drugiej dziury, to znajdzie się na spawie i nie będzie dociskał do ramy + przesunę linkę przerzutki tylnej.
 
Podjechałbym do decathlonu obejrzeć ich rowery, ale modele z tego rocznika mają już nowszą przerzutkę, ciągle microshift, ale nowszą.
 
Naprawdę nikt nie ma takiego roweru, żeby podzielić się swoim ustawieniem? ;)
 
EDIT: po odkręceniu śruby mocującej ten prowadnik okazało się, że może być przykręcony tylko w obecny sposób - ma gwint pod śrubę tylko w jednej z dziur


#8 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 02 czerwiec 2016 - 19:46

Ale mi chodzilo o prowadnik samej przedniej przerzutki wydaje sie byc krzywo/nie rownolegle wg lancucha czy tylko na zdjeciach tak widze?



#9 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2016 - 20:48

 

@RBT,
Nie wygląda jakby prowadnik był uszkodzony albo źle zamontowany :/
UvODifCs.jpg YLijV70s.jpg
 
Wszystko montowane na jednej śrubie, bez możliwości przesuwania

 
Nie pisałem, że jest uszkodzony lub źle zamontowany. On, wraz z ramą, po prostu nie pasuje do przerzutki (lub na odwrót). Można spróbować podłożyć podłużną plastikową podkładkę pomiędzy końcowy odcinek ślizgu a mufę suportową, co pozwoli na odsunięcie wychodzącej linki o kilka milimetrów. To powinno wystarczyć.
Edycja postu.
Po przyjrzeniu się szczegółom przerzutki widzę, że jest ona mocowana do obejmy-haka. W takim przypadku jest jeszcze pewna szansa. Należy poluzować obejmę i przekręcić ja w lewo, patrząc od góry. To spowoduje przesunięcie przerzutki do przodu. Naturalnie trzeba będzie ponownie ustawić prowadnik równolegle do tarcz, luzując przednią śrubę mocującą przerzutkę do obejmy-haka.

#10 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 02 czerwiec 2016 - 21:38

@RBT,

Dzięki za odpowiedź i pomysły :)

Zgadza się, jest to obejma/hak, jednak sama przerzutka do niej może być zamocowana tylko w jednej pozycji - śruba widoczna na dole zdjęcia 1 z pierwszego postu wkręca się bezpośrednio w korpus przerzutki, także każdorazowe przekręcenie obejmy jest jednoznaczne z przekręceniem samej przerzutki - te dwie części nie mają względem siebie żadnej regulacji (jedynie minimalnie góra/dół na tyle na ile pozwala otwór w haku i śruba przez niego przeprowadzona), no chyba że coś przeoczyłem, ale nie wydaje mi się...

 

Oglądałem dziś Tribana 500 w decathlonie z nową przerzutką - ta ma zdecydowanie lepiej rozwiązane mocowanie linki, które jest bardziej odsunięta od samego wózka, więc linka nie opiera się o przerzutkę.



#11 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2016 - 22:03

 

....te dwie części nie mają względem siebie żadnej regulacji (jedynie minimalnie góra/dół na tyle na ile pozwala otwór w haku i śruba przez niego przeprowadzona), no chyba że coś przeoczyłem, ale nie wydaje mi się...


Dokładnie tak samo regulowane może być położenie tradycyjnej przerzutki na hak mocowany w ramie. W tym wypadku rzeczywiście ta możliwość może być ograniczona, ale... sądząc po promieniowym kształcie korpusu warto spróbować.

#12 kysior

kysior
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 08 sierpień 2016 - 11:12

Cześć.

 

Dopiero teraz przeczytałem tego posta.

 

Pewnie dałeś sobie radę, ale jakbyś jeszcze potrzebował, to wieczorem mogę wrzucić fotki jak to u mnie wygląda.



#13 crosis

crosis
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 08 sierpień 2016 - 11:22

kysior,

Poradzilem sobie... kupujac uzywke Sory za 30zl ;) poddalem sie. Jezeli chodzi o dodatkowy skok klamki to przyznaje, nie bylem swiadomy istnienia polbiegow - w mtb nie ma ;)



#14 kysior

kysior
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 08 sierpień 2016 - 11:58

Spoko. Współpracują bez problemu z klamkomanetkami Microshifta?



#15 ŁysyBike

ŁysyBike
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 11 czerwiec 2021 - 15:36

Siema, podbijam temat regulacji przerzutki Triban 300, mam problem jak wyżej pisane a gość w serwisie nie mógł sobie poradzić,możesz zdradzić jak to zrobiłeś?



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: microshift, triban, decathlon