Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nieregularne Tetno Czy Błąd Pulsometrów...?

tetno pulsometr

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jusia

Jusia
  • Użytkownik
  • 21 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 maj 2016 - 18:16

Chciałabym zapytać czy ktoś z forowiczów miał kiedyś przypadek podobny do mojego. Mianowicie podczas nawet w miarę spokojnej, regularnej jazdy, w bezwietrzną pogodę pojawiają mi się czasem na pulsometrze przeskoki wskazań tętna nawet o kilkadziesiąt uderzeń np. ze 110 ud/min na 145 ud/min. i to bez żadnego powodu. Dodam,że pojawiają się one rzadko ( raz na kilka dni, nawet tygodni) i w tym czasie czuję się zupełnie normalnie, dobrze, nie odczuwam żadnego dyskomfortu.

 

 Niedawno zmieniłam pulsometr na nowy, a te incydenty pojawiały się zarówno na starym sprzęcie, jak i na nowym. Dodam,że używam żelu do EKG dla polepszenia przewodzenia.

 Pięć miesięcy temu miałam robione badania serca w związku z pojawieniem się napadów szybkiego tętna w spoczynku. EKG Holtera i USG serca nie wykazały żadnych nieprawidłowości ( jedynie wiotkie płatki zastawek),potas, magnez, tarczyca w normie, lekarze zdiagnozowali zaburzenia tętna na tle nerwowym. Od tego czasu przyjmuję Biosotal 40 ( po 1/2 tabletki),a tamte zaburzenia w spoczynku po lekach ustały.Regularnie przyjmuję też magnez, na treningi oczywiście izotonik. Lekarze orzekli,ze trenować mogę.

Mam 35 lat,kolarstwo ( głównie mtb) uprawiam po przerwie od trzech lat, od dwóch lat startowałam w amatorskich wyścigach, teraz po chorobie chciałabym znów wrócić do ścigania, jednak niepokoją mnie te przeskoki na pulsometrze.

Używane przeze mnie pulsometry to Sigma PC 11.10 potem Sigma PC 25.10

Proszę o odpowiedź, czy ktoś się zetknął z taką sytuacją, jak przeskoki tętna o kilkadziesiąt uderzeń? 



#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 31 maj 2016 - 18:28

Wsadź odwrotnie baterię do opaski lub zewrzyj kawałkiem drucika styki, ale to już bez baterii. Powinno ustąpić, bynajmniej działa to na opaski Garmina.

#3 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 maj 2016 - 20:30

Czy to się zdarza zazwyczaj na początku jazdy? Lub przy jeździe pod wiatr?


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#4 Jusia

Jusia
  • Użytkownik
  • 21 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 maj 2016 - 21:01

Czy to się zdarza zazwyczaj na początku jazdy? Lub przy jeździe pod wiatr?

Różnie - czasem zaraz po rozgrzewce, a czasem po 1h jazdy. Niekoniecznie pod wiatr, nieraz nawet przy bezwietrznej pogodzie.



#5 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 czerwiec 2016 - 14:04

Przyłóż sobie w w czasie takiego skoku palce na tętnice szyjną i sprawdź "fizycznie" czy faktycznie tak Ci tętno skoczyło. Idzie to wyczuć po kilku próbach. Rozwiejesz wątpliwości czy to zaburzenia pracy pulsometru czy faktyczne skoki tętna w Twoim organizmie. Osobiście nie zanotowałem nagłych przeskoków o kilkadziesiąt BPM. Skoki w ciągu kilku sekund owszem, zwłaszcza gdy nie wytrenowany byłem, ale to wyglądało mniej więcej tak, że pokazywało mi 130bpm... po sekundzie 138... po sekundzie 145... po sekundzie 153 itd (też od zawsze używam pulsaków Sigmy, wcześniej PC9 teraz ROX 5.0). Było to oczywiście związane ze wzrostem intensywności (hopka, wiatr w twarz, adrenalina).



#6 Jusia

Jusia
  • Użytkownik
  • 21 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 czerwiec 2016 - 16:44

Te skoki na pulsometrze trwają zbyt krótko,żeby weryfikować je pomiarem z szyi w dodatku w czasie jazdy. Do pomiaru z szyi potrzeba min 15s, a skoki na pulsometrze trwają jakieś kilka sekund, potem tętno wraca do poprzedniego. Niemniej jednak i tak pocieszasz mnie tym, że też zaobserwowałeś jakieś przeskoki, chociaż mniejsze, więc może nie jest ze mną tak źle... :-)



#7 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 01 czerwiec 2016 - 17:03

Załóż dwie opaski i dwa pulsometry. Będziesz pewna.



#8 Look

Look
  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 17:13

Przyczyny mogą być różne. Miałem tak samo z Sigma. Elektryzowanie sie koszulki trzepoczącej od wiatru, szybszej jazdy, wadliwa opaska, słaba bateria itp. Pożycz od kogoś pulsometr, opaskę. U mnie minęło jak kupiłem Garmina.

Chyba że moja sigma była ok tylko objawy były na tle nerwowym, że nie miałem garmina ;-)



#9 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 17:14

Przy bieganiu trafiło mi się coś takiego kilka razy przez kilka lat, ale to było spowodowane brakiem dobrego kontaktu paska ze skórą - malo wody/potu.

 

Na rowerze trafia się częściej, szczególnie w zimniejsze dni przy jezdzie w dolnym chwycie, bo pasek jest dość suchy z powodu braku potu i przy niskiej pozycji nie dolega idealnie do skóry.



#10 Jastrzi

Jastrzi
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 19:59

Dołączę się choć pytanie odrobinę poza tematem. Czy robicie sobie badania wysiłkowe raz na jakiś czas? Bo czuje się w sumie ok podczas wysiłku czy po, ale może warto zrobić EKG?

#11 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 20:16

Dla pewności, że wszystko działa prawidłowo to EKG, EKG wysiłkowe i echo serca u lekarza kardiologa sportowego.

Potem 3 razy w roku badanie wydolnościowe dla sprawdzenia gdzie się jest z treningiem.

 



#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 czerwiec 2016 - 20:50

Panowie, takie dziwaczne skoki tętna to nic innego jak wada elektroniki. Dawałem już linka w temacie o garminie i resetowaniu ich opaski. Domniemam, że tu będzie podobna sytuacja i trzeba rozładować elektronikę w czujniku. Dzieje się to po zbyt szybkiej wymianie baterii (tak rozszyfrowałem tekst). Zewrzeć styki i problem ustąpi tak jak u mnie.
  • Greek lubi to

#13 tybero

tybero
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 20:56

Ja używam Suunto - tak dla jasności w temacie.

Podobne zachowanie jak opisałem, nie przytrafia się tylko mnie, ale też znajomym z Suunto.

Być wszystkie czuniki HR mają ten sam processor? Nie było by to dziwne w dzisiejszych czasach.



#14 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 02 czerwiec 2016 - 06:10

I co z tego że Suunto? Elektronika w opasce jest podobna, działa na podobnej zasadzie i narażona jest na te same problemy. Też w ten zabieg nie chciało mi się wierzyć, 5 sekund z odwrotnym wsadzeniem baterii i działa jak nowa, a ja już chciałem nową kupować.
Takie gwałtowne skoki to nie są skoki twojego tętna, to jest bzdura, to wina opaski. Nie chcesz, nie próbuj, nie zmuszam, tak tylko podpowiadam co może być przyczyną i jak zaradzić.

PS. mowa o takiej baterii płaskiej, zegarkowej, jeśli jest jakiś mikro paluszek to wyjąć i styki zewrzeć drucikiem. Nie wolno podłączać odwrotnie biegunów baterii!!! a to nie nastąpi tylko przy tych płaskich.

#15 Jusia

Jusia
  • Użytkownik
  • 21 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 czerwiec 2016 - 07:31

Spróbowałam odwrotnego wsadzenia baterii w opasce ( bateria płaska, okrągła). Po próbie połączenia przy odwrotnie wsadzonej baterii - oczywiście "no signal". Po włożeniu baterii prawidłowo - uzyskałam normalne połączenie, więc chyba nic się nie zepsuło :-). Zobaczymy jak będzie podczas jazdy, choć te skoki zdarzają się rzadko, raz na kilka tygodni.

Jednocześnie tak sobie pomyślałam, gdy pisaliście o obcierającym o opaskę ubraniu - że to może być wina obcierania w tym miejscu... tej części garderoby, której nie noszą faceci.... W końcu znajduje się mniej więcej tam, gdzie opaska. A zauważyłam też,że skoki występują najczęściej gdy jadę szosą po nierównej nawierzchni.

 



#16 ratek

ratek
  • Użytkownik
  • 178 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2016 - 10:15

Sprawdź, czy masz te skoki zawsze w tym samych momentach - nierówne drogi, sieci wysokiego napięcia. Przyczyn może być wiele. Najłatwiej, to po prostu obserwacja samej siebie. Proste :)



#17 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 02 czerwiec 2016 - 12:12

:D :D
no jak miała zadziałać opaska z odwrotnie wsadzoną baterią? :D

Bluzy elektryzują, wymiana zbyt szybka baterii, to może powodować pozostanie jakichś ładunków elektrycznych w elektronice, a w konsekwencji jej głupienie. Takie zewrzenie styków rozładuje te ładunki i wszystko wróci do normy.

Zanim jednak jeszcze wyjedziesz, to zrób ponowne szukanie opaski, ponowny skan (jeśli masz taką opcję). Bez tego garminy jeszcze mogą dobrze nie działać więc ten Suunto podobnie może zareagować.

#18 Jusia

Jusia
  • Użytkownik
  • 21 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 czerwiec 2016 - 18:13

Po przełożeniu baterii wybrałam się dziś na trening góralem do lasu z moim pulsometrem Sigma PC 25.10. Elektrody nasmarowałam żelem EKG.

W pierwszej połowie treningu było w sumie OK. Potem zatrzymałam się na chwile ( musiałam odebrać telefon). Gdy ruszyłam pulsometr zaczął strasznie wariować, skacząc do wartości 180, 190, a nawet 210.. Wyglądało to tak: np. 115-195-193-115 i trwało na tyle długo,że zdążyłam sprawdzić tętno palcami na szyi, ponieważ oczywiście nic nie czułam, czułam się normalnie. Tętno było spokojne, raczej wolne, miarowe i na pewno nie było to 190.

Powyższe obrazuje,że te dziwne wskazania to oczywiste artefakty. Powtarzały się one jeszcze wielokrotnie.Zauważyłam jednak,że częściej ( w sumie notorycznie) pojawiały się w lesie na nierównościach. Gdy wyjechałam na asfalt zdarzyło się to tylko raz. Podejrzewam nieco za luźną opaskę która być może obsunęła się trochę w czasie treningu. Po powrocie do domu elektrody były mocno wilgotne.

Dodam że mój pulsometr (Sigma 25.10) jest nowy, używam go trochę ponad tydzień.



#19 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 czerwiec 2016 - 18:34

Wniosek jest prosty. Trza Ci jeżdzić po szosie (co elegancko zawiązuje do nazwy tego forum:)



#20 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2016 - 20:25

Jednocześnie tak sobie pomyślałam, gdy pisaliście o obcierającym o opaskę ubraniu - że to może być wina obcierania w tym miejscu... tej części garderoby, której nie noszą faceci.... W końcu znajduje się mniej więcej tam, gdzie opaska.

Więc bierz z nas przykład i też tej części garderoby na treningi nie zakładaj ;-) .

 

Ja miałem kiedyś dwa pulsometry (Echo i podstawowy model z Decathlona) i oba cały czas wariowały, zawieszały się itp. W mierę stabilne wskazania były tylko w spoczynku. Każdy większy ruch ciałem i od razu zakłócenia. Dałem sobie z pulsometrami spokój i jestem szczęśliwszy. I tak nigdy się tych stref tętna nie trzymałem.





Dodaj odpowiedź